Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 55

Θέμα: Θέμα με τελική kaze-r

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    απο χρονισμα ειναι σωστο?
    καρμπυρατερ ειναι καλο και με σωστα ζιγκλερ?

  2. #32
    Το χρόνισμα σωστό είναι. Με βάση τα σημάδια. Υπάρχει μια μικρή απόκλιση πχ το Τ είναι κατά μισό με ένα εκατοστό ας πούμε πιο κάτω όταν το γρανάζι εκκεντροφόρου είναι στην κορυφή του. Αλλά δε νομίζω να παίζει τόσο δα σημαντικό ρόλο. Το carb είναι καινούριο.
    Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι αφού σηκώνει στροφές, άρα φαίνεται να φορτώνει το μοτέρ, πως γίνεται η τελική του να είναι σε αυτά τα επίπεδα; Δίσκοι καινούριοι, σιαγώνες φυγοκεντρικού καινούρια.

  3. #33
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Είσαι σίγουρος ότι οι δίσκοι πατάνε σωστά και δεν πατινάρουν; επίσης, "μισό με ένα εκατοστό απόκλιση" δεν το λες λίγο...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #34
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    1 cm εννοείς για την διαφορά της θέσης του Τ;
    Είναι μεγάλη διαφορά ρε συ. Απορώ πως καταφέρνεις να δουλεύει.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Το χρονισμα φταίει, πρέπει να είναι ακριβός τα σημάδια. Εγώ σε lifan110 είχα κερδίσει 10χιλιομετρα με ένα δόντι διαφορά από την αντίθετη. Αλλά μπορεί να ανατιναχθεί αν δεν είναι στα σημάδια.

  6. #36
    Κατάλαβα. Καλά όμως, δε θα είχε ήδη πρόβλημα αν ήταν τόσο τραγική η διαφορά στον χρονισμό;

    Θέλω να πω ότι θεωρητικά θα έπρεπε να είχε καβαλήσει ήδη βαλβίδα. Η όχι;

  7. #37
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Το ότι δεν καταστράφηκε συθέμελο είναι θέμα τύχης.
    Προσπαθώ να φανταστώ πως λειτουργεί. Πιθανά ο εκκεντροφόρος του δίνει την δυνατότητα αλλά
    το τι γίνεται στην διάρκεια της λειτουργίας..

  8. #38
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα. Καλά όμως, δε θα είχε ήδη πρόβλημα αν ήταν τόσο τραγική η διαφορά στον χρονισμό;

    Θέλω να πω ότι θεωρητικά θα έπρεπε να είχε καβαλήσει ήδη βαλβίδα. Η όχι;
    Αν δεν διορθώσεις, το θέμα γίνεται Όχι ΑΝ θα τα πάρεις στο χέρι (βαλβίδες, πιστόνι, εκκεντροφόρο και πιθανώς και μπιέλα....) αλλά το πότε.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #39
    Ξαναχρονισα το μοτέρ. Η αλήθεια είναι ότι ήμουν λίγο υπερβολικός με το ένα εκατοστό. Όπως και να χει με ένα δοντακι πιο μέσα ήρθε στα ίσια του (αν και πάλι το γρανάζι του εκκεντροφόρου δε πέφτει τζαστ στο σημάδι που έχει το μοτέρ έχει κάποια ελάχιστα χιλιοστά απόκλιση ότι και να κάνω. Η αλήθεια είναι ότι διαφορά στο πώς φορτώνει τις ταχύτητες δεν είδα αισθητή. δεν το άνοιξα βέβαια τρελά αλλά και πάλι η δευτέρα σταματάει στα 40 χμ μετά θέλει αλλαγή για τρίτη οπωσδήποτε.

    Και πάλι όμως δε μπορώ να καταλάβω γιατί να αναζητηθεί το πρόβλημα της τελικής στις ρυθμίσεις των βαλβίδων ή του χρονισμού από τη στιγμή που το μηχανάκι φορτώνει στροφές χωρίς πρόβλημα ή μπούκωμα ή κομπιασμα. Απλά φορτώνει σε λιγότερα χιλιόμετρα. (αναρωτιέμαι όντως από περιέργεια γιατί κάτι μάλλον δε καταλαβαίνω στον τρόπο λειτουργίας του κινητήρα και της μετάδοσης - φυγοκεντρικό κλπ)

  10. #40
    by the way, μετά από άπειρη αναζήτηση στο νετ, σε forums κλπ είδα ότι για το πατινάρισμα μπορεί να οφείλεται και η κατάσταση της καμπάνας του φυγοκεντρικού. Και εκεί μου ήρθε το εξής. Στην παρακάτω φώτο που βρήκα στο κιν μου είναι η καμπάνα του φυγοκεντρικού μου την οποία δεν την άλλαξα γιατί νόμιζα πως είναι φυσιολογικό να είναι έτσι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1700642495003.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	448319

    Όπως φαίνεται μάλλον είναι πολύ "ριγέ". Μήπως οφείλεται αυτό τελικά; Και αν ναι, αξίζει να ξαναανοιχτεί ή να κάνω υπομονή μέχρι την επόμενη αλλαγή λαδιών; (σημειώνω οι σιαγώνες είναι καινούριες)

  11. #41
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    by the way, μετά από άπειρη αναζήτηση στο νετ, σε forums κλπ είδα ότι για το πατινάρισμα μπορεί να οφείλεται και η κατάσταση της καμπάνας του φυγοκεντρικού. Και εκεί μου ήρθε το εξής. Στην παρακάτω φώτο που βρήκα στο κιν μου είναι η καμπάνα του φυγοκεντρικού μου την οποία δεν την άλλαξα γιατί νόμιζα πως είναι φυσιολογικό να είναι έτσι:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1700642495003.jpg 
Προβολές:	131 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	448319

    Όπως φαίνεται μάλλον είναι πολύ "ριγέ". Μήπως οφείλεται αυτό τελικά; Και αν ναι, αξίζει να ξαναανοιχτεί ή να κάνω υπομονή μέχρι την επόμενη αλλαγή λαδιών; (σημειώνω οι σιαγώνες είναι καινούριες)
    Κάνε υπομονή μέχρι την αλλαγή λαδιώνΕ. δεν αξίζει τον κόπο, θα τα κάνεις όλα μαζί....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #42
    Οκοκ σωστό. Άρα παίζει να οφείλεται και στην κατάσταση της καμπάνας ε; θα χρειαστεί και σιαγωνες να είναι όλο το σετ ή επειδή είναι καινούργιες λογικά δεν χρειάζεται;

  13. #43
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Οκοκ σωστό. Άρα παίζει να οφείλεται και στην κατάσταση της καμπάνας ε; θα χρειαστεί και σιαγωνες να είναι όλο το σετ ή επειδή είναι καινούργιες λογικά δεν χρειάζεται;
    Πακέτο ρε συ....πακέτο!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #44
    Αλλαχθηκε φυγοκεντρικο κομπλέ, όλα οκ το μηχανάκι δε κάνει θορύβους κλπ και παει όντως καλύτερα.

    Τώρα όμως προέκυψε κάτι άλλο, άκρως περίεργο. Το είχα παρκάρει, πάω να το πάρω και βλέπω κάτω λίμνη λάδια. Του συμπληρώνω, γυνραω σπίτι να δω τι στα κομμάτια και βλέπω να στάζει από το καπακι στο φίλτρο λαδιού. Πάω να το βιδωσω και βλέπω ότι οι βίδες δε σφυγγουν. Σα να κλωτσισαν. Και οι ερώτηση τώρα. Αυτό φτιάχνεται; και πως;

  15. #45
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    φτιαχνεται...
    πας σε ενα μηχανουργειο, και σου περναει καινουρια σπειρωματα

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. lc4 ΘΕΜΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ
    από lari9 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2009, 17:43
  2. Θέμα με τα τακάκια ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 20:20
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 16:40
  4. θέμα με τις ειδοποιήσεις στο μαιλ....
    από gerodim στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 06:55
  5. Ερώτηση για θέμα με αλυσίδα...
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF