Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 55

Θέμα: Θέμα με τελική kaze-r

  1. #1

    Θέμα με τελική kaze-r

    Καλησπέρα σε όλους,

    πρόσφατα ανάστησα ένα kaze-r (μπιέλα στρόφαλο, κυλινδροπίστονο, δισκάκια σιαγώνες φυγοκεντρικού κλπ κλπ κλπ. related thread για να μη τα πολυλέω => https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=162428
    Το έστρωσα και είπα να το ανοίξω. Το θέμα μου τώρα είναι το εξής: Η 1η φτάνει μέχρι τα 20. Η δευτέρα μέχρι 40 με ζόρι. Η τρίτη άντε μέχρι 60. Και με τα πολλά τελικιάζει γύρω στα 85 - 90. Είναι φυσιολογικό για μηχανάκι με καινούρια δισκάκια; Μου φαίνεται μικρή η τελική του ή είναι ιδέα μου;

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος?
    ως πρώην κάτοχος mt09 δε θα απαντήσω

    Δεν έχω εμπειρία από παπιά, απλά επειδή διαβάζω από εδώ και από κει διάφορα, θα ήθελα να ξέρω αν όντως είναι νορμάλ αυτές οι ταχύτητες ή κάτι πάει λάθος στο μοτέρ

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    ως πρώην κάτοχος mt09 δε θα απαντήσω

    Δεν έχω εμπειρία από παπιά, απλά επειδή διαβάζω από εδώ και από κει διάφορα, θα ήθελα να ξέρω αν όντως είναι νορμάλ αυτές οι ταχύτητες ή κάτι πάει λάθος στο μοτέρ
    Ως πρωην κάτοχος mt αυτά είναι τα νούμερα για ένα παπί λοιπόν. Θέλεις παραπάνω βάλε αλλα γρανάζια. Θέλεις ακόμα παραπάνω κατηφόρα
    Το καρμπυρατέρ και φίλτρο κουτί υπάρχουν φαντάζομαι και είναι σεταρισμενα σωστά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    το astrea που ειχα νεος, κοντερισια εγραφε 40 η πρωτη και 20-25 παραπανω οι επομενες... λιγα μου φαινονται τα δικα σου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Κοντερατα αυτα;
    Γιατι το δικο μου κοντερ εδειχνε παραπανω.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Ως πρωην κάτοχος mt αυτά είναι τα νούμερα για ένα παπί λοιπόν. Θέλεις παραπάνω βάλε αλλα γρανάζια. Θέλεις ακόμα παραπάνω κατηφόρα
    Το καρμπυρατέρ και φίλτρο κουτί υπάρχουν φαντάζομαι και είναι σεταρισμενα σωστά
    Ναι ναι, απ' όσο φαίνεται σωστά είναι σεταρισμένα. Ίσως οι βαλβίδες να θέλουν ρύθμιση, δεν νομίζω να έχει γίνει ποτέ. Άρα να μη φοβάμαι ότι είναι λίγες αυτές οι ταχύτητες για 110 κυβικά. Ξαναλέω δεν έχω καθόλου εμπειρία οδήγησης παπιού

  8. #8
    Ναι κοντεράτα. Και σκέψου ότι τα 80κάτι τα πιάνει αλλά ζορίζεται. Μέχρι 90 έχω δει σε κατηφόρα

  9. #9
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Επειδή είχα το Kazer προ αρκετών ετών (20+) για κανέναν χρόνο περίπου (ήταν η 3η εποχή ένδειας....) από κούτα, τα χλμ. που λες είναι (σχετικά) λίγα.
    Δες αν έχουν ρυθμιστεί σωστά οι δίσκοι, καρμπ αναπνέει σωστά;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    +20 με +30 χιλιόμετρα έπρεπε να δείχνει σε κάθε ταχύτητα,, πάει λίγο καλητερα από 50αρι τωρα

    Τι γρανάζομα φοράει?
    Αν είναι το μαμά κάτι πάει λάθος με το μοτέρ καρμπυρατέρ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Καλου κακου μετρα τα δοντια απο τα γρανάζια μετάδοσης (μπροστα και πίσω) να αποκλεισεις την περιπτωση αλλαγής γραναζιων με άλλα διαφορετικά.
    (δεν θυμαμαι τι φοραγε απο το εργοστάσιο, το βρίσκεις αυτό)

    Μετα δες αν εχουν ρυθμιστει σωστά τα δισκάκια και δεν πατιναρει (εδω ισως πρεπει να πας σε μαστορα να το τσεκάρει).

    Αν ολα αυτά είναι σωστά, τότε ειναι μηχανικό το πρόβλημα.


    Κανε ακόμα μια δοκιμή με gps, αν το κοντερ δειχνει λιγότερα από το gps τότε μπορεί αυτό να έχει πρόβλημα. Αν δειχνει παραπάνω τσεκάρεις οτι ειπώθηκε, αν δειχνει τα ίδια.....είσαι καλα!

  12. #12
    Το γρανάζωμα είναι 14x42 νομίζω αυτό είναι και το μαμά του (αν δεν απατώμαι). Το θέμα είναι ότι στροφές ανεβάζει, δεν είναι ότι δεν ανεβάζει. Απλά φαίνεται σα να τερματίζει εκεί. Στις ταχύτητες που ανέφερα. Και μου κάνει εντύπωση γιατί οι δίσκοι είναι καινούριοι και η ρύθμιση του συμπλέκτη έγινε by the book. Άρα όντως είναι χαμηλές αυτές οι ταχύτητες.
    Υπάρχει περίπτωση να θέλουν ρύθμισμα οι βαλβίδες και να επηρεάζει την απόδοση; Τι άλλο μηχανικό μπορεί να είναι;

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Ποσα χιλιομετρα εχει κανει; Γιατι ειναι λογικο στα 1000 KM να μην πηγαινει αλλα να αυξηθει σταδιακα. Ειναι λιγα παντως για κοντερισια για το kazer.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Ποσα χιλιομετρα εχει κανει; Γιατι ειναι λογικο στα 1000 KM να μην πηγαινει αλλα να αυξηθει σταδιακα. Ειναι λιγα παντως για κοντερισια για το kazer.
    Τώρα στρώθηκε. Δλδ το σκ που μας πέρασε του άλλαξα λάδια φίλτρα κλπ. Και το άνοιξα. Γενικά έχει κάνει άπειρα χμ, ιδέα δεν έχω γιατί για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα αυτός που το είχε δεν είχε ατέρμονα κοντέρ και ήταν και ντελιβεράς. Οπότε τρέχα γύρευε. Έπαιξα λίγο με το καρμπ, η αλήθεια είναι ότι δίνει λίγο παραπάνω αλλά όχι τίποτα σοβαρό. Άντε αντί να τελειώνει η πρώτη στα 20 να τελειώνει στα 25. Όπως και να χει όμως παραμένει νομίζω μικρή η τελική του για 115. Ίσως το σκ δω να ρυθμίσω βαλβίδες έτσι για να μου φύγει η περιέργεια. Αλλά δεν έχω ιδέα πόσο και αν θα βοηθήσει αυτό.

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimitrisag Προβολή μηνύματος
    Τώρα στρώθηκε. Δλδ το σκ που μας πέρασε του άλλαξα λάδια φίλτρα κλπ. Και το άνοιξα. Γενικά έχει κάνει άπειρα χμ, ιδέα δεν έχω γιατί για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα αυτός που το είχε δεν είχε ατέρμονα κοντέρ και ήταν και ντελιβεράς. Οπότε τρέχα γύρευε. Έπαιξα λίγο με το καρμπ, η αλήθεια είναι ότι δίνει λίγο παραπάνω αλλά όχι τίποτα σοβαρό. Άντε αντί να τελειώνει η πρώτη στα 20 να τελειώνει στα 25. Όπως και να χει όμως παραμένει νομίζω μικρή η τελική του για 115. Ίσως το σκ δω να ρυθμίσω βαλβίδες έτσι για να μου φύγει η περιέργεια. Αλλά δεν έχω ιδέα πόσο και αν θα βοηθήσει αυτό.
    Ενταξει τοτε λογικο, δωσε του χρονο. Στα 1000 KM το runner 50αρι εδειξε πρωτο ανοιγμα 65KM/h (πραγματικά) και σταδιακα μετα απο καιρο εφτασε τα 80KM/h.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. lc4 ΘΕΜΑ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ
    από lari9 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2009, 17:43
  2. Θέμα με τα τακάκια ???
    από THEOD στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2008, 20:20
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2007, 16:40
  4. θέμα με τις ειδοποιήσεις στο μαιλ....
    από gerodim στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2006, 06:55
  5. Ερώτηση για θέμα με αλυσίδα...
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/03/2006, 21:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF