Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 63

Θέμα: Πρώτη Adventure Μότο

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Honda nc700? Η την πιο καινούργια 750?

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzontanos Προβολή μηνύματος
    Η χρήση θα είναι καθημερινή,συχνά ταξιδιωτική με ταξιδια σε προορισμούς 200-300 χλμ από την Αθήνα μηνιαία ίσως και 2 φορές και τουλάχιστον 1-2 μεγάλα ταξίδια τον χρόνο σε αποστάσεις τύπου μέχρι τα Βαλκάνια για αρχή.Από χωμάτινες διαδρομές μιλάω για χωματόδρομους που είναι απαραίτητοι για να φτάσω στο προορισμό μου μέχρι κάποια μονοπάτια χαλαρά φανταζομαι.Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να συναντήσω σε ένα ταξίδι σε ορεινους προορισμούς της Ελλάδας με τους δρόμους που έχουμε και τα εκάστοτε χωμάτινα-δασικά μονοπάτια που μπορεί να περάσω για να πάω σε κάποια λίμνη κτλπ.Το βάρος μου είναι περίπου 80 κιλά και ηλικία 23-24 αναλόγως ποτέ θα γίνει και η αγορά.Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα θα είναι κυριως δικαβαλο η χρήση τόσο σε αστικό όσο και ταξιδιωτικό περιβάλλον αλλά η κοπέλα μου είναι στα 50 κιλά

    Θα έλεγα να κοιτούσες ένα Vstrom XT για τη χρήση που αναφέρεις. Φυσικά όμως πρέπει να γνωρίζεις ότι δικάβαλος και χώμα είναι δύσκολος και επικίνδυνος συνδυασμός ειδικά χωρίς εμπειρία. Δε μπορείς να τα έχεις όλα, δηλαδή κάτι ελαφρύ ώστε να ξεμπλέξεις από δύσκολες καταστάσεις και ταυτόχρονα δυνατό και άνετο για να σε ταξιδέψει δικάβαλο. Αναγκαστικά θα πας σε κάτι βαρύ με λάστιχα 50-50 τα οποία σε δικάβαλη χρήση θα σε περιορίσουν σημαντικά ώς προς την ταχύτητα ταξιδιού. Και πάλι θέλει μεγάλη προσοχή και να γνωρίζεις που πας.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Εμένα μου βγαίνει δύσκολος δρόμος και στεφάνι...
    Πώς τα ριχνεις;
    Ασε και δε ξέρω να τα ρίχνω, οπότε όλα στην τύχη! (γι αυτό είπα και "θεωρητικά", γιατί σκέφτηκα τον 21" τροχό εμπρός)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billzontanos Προβολή μηνύματος
    Να εμπιστευτώ τις κινεζικές μάρκες στον χώρο ; Κοιτούσα και cf moto-voge αλλά δε γνωρίζω πολλά και δε ξερω από θέμα αξιοπιστίας-ανταλλακτικών-μεταπώλησης τι γίνεται σε σχέση με τις υπόλοιπες μάρκες που ειναι χρόνια στην αγορά
    Κι εδώ δεν έχω απάντηση. Εγώ έχω Voge 300ds και ειδικά στην επαρχία που είμαι, δύσκολα θα έμπλεκα ξανά, κυρίως λόγω αντιπροσώπου. Το δικό μου από τα πρώτα 200 χλμ είχε διαρροή λαδιού από την αντλία νερού, υποτίθεται ότι το επισκεύασε ο αντιπρόσωπος, μετά από 200 χλμ πάλι τα ίδια, μου έλεγε ότι χάνει από αλλού και εν τέλει κατέληξα να ψάχνω σε άλλη πολη την λύση, και τώρα αναμένω να έρθουν στα κεντρικά ανταλλακτικά που λείπουν (που αφού το φτιάχνω σε άλλη πόλη, σημαίνει ότι δεν έχω μηχανάκι εδώ και σχεδόν ένα μήνα). Εκτός αυτού, ελαττωματικό καντράν (αλλάχθηκε) και το εμπρός φρένο που χρειάζεται ήδη εξαέρωση (περιμένω να παραλάβω για να δω αν φταίει αυτό).

    Άτυχος; δεν ξέρω, αλλα όταν με 1000 χλμ μηχανάκι ο τοπικός αντιπρόσωπος (επειδή δεν το πήρα από αυτόν πιθανολογώ) με τρολλάρει και έχω χάσει πολλά πρωινά για επισκευή που δεν έγινε ποτέ σωστά, και τώρα είμαι σε αναμονή ανταλλακτικών που δεν υπάρχουν στα κεντρικά, δύσκολα θα αγόραζα οτιδήποτε έχει παιδικές ασθένειες ή οτιδήποτε βγάζει συχνά θέματα, έστω και χαζά. Γιατί τελικά λίγο οι διαρροές, λίγο τα καμένα φανάρια, λίγο οι ντίζες, ναι μεν ασήμαντα, αλλά όταν απαιτούν επίσκεψη σε αντιπροσώπους που δεν είναι συνεργάσιμοι, ευχαριστώ πολύ δεν θα ξαναπάρω. Θέλω όσο πιο δυνατόν αξιόπιστο γίνεται εξαρχής.
    Τελευταία τροποποίηση από man25; 15/11/2023 στις 17:57.

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2023
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Η χρήση είναι ταξιδιωτική και θα περιέχει και εθνική ή μόνο μικρές βόλτες των 300-500 χλμ από επαρχιακούς?
    Όταν λες χώμα μιλάμε για δασικά μονοπάτια ή βρήκα χωματόδρομο και θέλω να τον περάσω για να φτάσω στον προορισμό μου?
    Τι κιλά στα 1,85?
    Τι ηλικία?
    Μονός ή δικάβαλος?
    Χρωμα μαλλιών/ματιων και τι ομάδα αίματος ξέχασες να ρωτήσεις

  5. #20
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Στα 8.000 που αναφέρεις , ακτινωτή ζάντα τουλάχιστον 19-17 για να έχει κάποιες Off δυνατότητες,τουλάχιστον 650 κυβικά και βάρος τουλάχιστον κάτω από 250 κιλά είναι το Xt 650 Vstrom που αναφέρουν όλοι.

    Σε αυτά που λες ότι έχεις ανάγκη.
    Γιατί θα καταλάβεις πρακτικά ότι δεν θα ψηθείς για όλα αυτά να έχεις ένα μηχανάκι αλλά 2,3,4,5 και πάει λέγοντας (Παθών και θα επανέλθω σε άλλο Post για το επόμενο απόκτημα μου)

    Από όλα αυτά και επειδή δικάβαλο και χώμα δεν παίζει θα σου πρότεινα και εγώ ένα NC .
    Φιλικότατο και για πόλη και για ταξίδι, με τις όποιες υποχωρήσεις και σκληροτράχηλο μοτέρ.
    Ρώτα και τον Μάστορα billy84 να δεις αν μπαίνει και χώμα ΄(ή αν χρειάζεται ολόκληρο τιμόνι για να οδηγηθεί).
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #21
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos77yk Προβολή μηνύματος
    Χρωμα μαλλιών/ματιων και τι ομάδα αίματος ξέχασες να ρωτήσεις
    200 κιλά και 1,85 το τενερέ θα του είναι σαν στρίγκ.

    Επίσης η ηλικία δεν παίζει ρόλο για Α ή για Α2 μηχανές?

    Επόμενο παρατράγουδο.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2023
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    200 κιλά και 1,85 το τενερέ θα του είναι σαν στρίγκ.

    Επίσης η ηλικία δεν παίζει ρόλο για Α ή για Α2 μηχανές?

    Επόμενο παρατράγουδο.
    Αφού μένεις για την μανούρα δεν θα σου απαντήσω γιατί εγώ μένω επειδή αγαπώ τις μοτοσικλέτες . Όσο αναφορά τις συμβουλές σου εμένα δεν μου λένε τίποτα και δεν βγάζουν νόημα γιατί την μηχανή πρέπει να καυλ@νεις όταν την βλέπεις και την καβαλας . Αφήστε τον άνθρωπο να καβαλήσει και να τεστάρει όσες μηχανές θέλει και αυτή που θα τον κάνει να ******* όταν την βλέπει τότε αυτή είναι η κατάλληλη . Με όλο τον σεβασμό που σου έχω συντροχε
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 15/11/2023 στις 21:39. Αιτία: Λίγο προσοχή στο λεξιλόγιο παρακαλώ.

  8. #23
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos77yk Προβολή μηνύματος
    Αφού μένεις για την μανούρα δεν θα σου απαντήσω γιατί εγώ μένω επειδή αγαπώ τις μοτοσικλέτες . Όσο αναφορά τις συμβουλές σου εμένα δεν μου λένε τίποτα και δεν βγάζουν νόημα γιατί την μηχανή πρέπει να καυλ@νεις όταν την βλέπεις και την καβαλας . Αφήστε τον άνθρωπο να καβαλήσει και να τεστάρει όσες μηχανές θέλει και αυτή που θα τον κάνει να ****** όταν την βλέπει τότε αυτή είναι η κατάλληλη . Με όλο τον σεβασμό που σου έχω συντροχε
    Σύντροχε , η απάντηση στο ερώτημα ''τι Adventure μηχανή να πάρω'' σίγουρα μπορεί η δική σου ''όποια καυλ@νεις όταν την βλέπεις. ''
    Αλλά η ποιότητα της παραπάνω απάντησης είναι στο ίδιο φάσμα με το κλασικό ''μωρό μου τι θες να φάμε σήμερα? ΄Δεν ξέρω ότι θες'' ήτοι δεν είναι απάντηση.

    Επομένως , για να βοηθήσει κάποιος τον σύντροχο και να μην πετάξει ένα γιόλο ''πάρε αυτό ή το άλλο ή το όποια σου καβλώσει '' πρέπει να καταλάβει κανείς τι ανάγκες και ιδιαιτερότητες έχει ο σύντροχος. Εξού και οι ερωτήσεις μου και η αντίστοιχη απάντηση μου σε εσένα.

    Με σεβασμό.
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 15/11/2023 στις 21:40.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2023
    Μηνύματα
    28
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Σύντροχε , η απάντηση στο ερώτημα ''τι Adventure μηχανή να πάρω'' σίγουρα μπορεί η δική σου ''όποια καυλ@νεις όταν την βλέπεις. ''
    Αλλά η ποιότητα της παραπάνω απάντησης είναι στο ίδιο φάσμα με το κλασικό ''μωρό μου τι θες να φάμε σήμερα? ΄Δεν ξέρω ότι θες'' ήτοι δεν είναι απάντηση.

    Επομένως , για να βοηθήσει κάποιος τον σύντροχο και να μην πετάξει ένα γιόλο ''πάρε αυτό ή το άλλο ή το όποια σου καβλώσει '' πρέπει να καταλάβει κανείς τι ανάγκες και ιδιαιτερότητες έχει ο σύντροχος. Εξού και οι ερωτήσεις μου και η αντίστοιχη απάντηση μου σε εσένα.

    Με σεβασμό.
    Ότι πεις τότε αγαπητέ συντροχε, απλα στην ερώτηση σου αν θα είναι μόνος η δικαβαλος θα πρέπει εάν είναι μόνος του και πάρει την αντίστοιχη μηχανή να μείνει μόνος του για το υπόλοιπο της ζωής του ; Λέω γώ τώρα ότι εκεί που βολτάρει του την πέφτει μια γκομενα , εκεί τι κάνει ;

  10. #25
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.844
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos77yk Προβολή μηνύματος
    Ότι πεις τότε αγαπητέ συντροχε, απλα στην ερώτηση σου αν θα είναι μόνος η δικαβαλος θα πρέπει εάν είναι μόνος του και πάρει την αντίστοιχη μηχανή να μείνει μόνος του για το υπόλοιπο της ζωής του ; Λέω γώ τώρα ότι εκεί που βολτάρει του την πέφτει μια γκομενα , εκεί τι κάνει ;
    Της βάζει βοηθητικές και την σέρνει πίσω.

    Στα σοβαρά όμως , θα έπαιρνες το ίδιο μηχανάκι γνωρίζοντας ότι θα το καβάλαγες μονός και το ίδιο διπλός?
    π.χ. εγώ ΟΧΙ.
    Αν δεν ήμουν στα ταξίδια δικάβαλος δεν θα έπαιρνα την GS θα έπαιρνα ένα πολύ πιο καθαρό Sport Touring με έμφαση στο Sport.
    Αντίστοιχα , στην Adv κατηγορία το Tenere δνε είναι για δικαβαλια. Αλλά το XT (Vstrom) είναι.
    Οριακά είναι και το NC.
    Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς διαφωνείς. Καθαρή λογική είναι.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #26
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos77yk Προβολή μηνύματος
    Αφού μένεις για την μανούρα δεν θα σου απαντήσω γιατί εγώ μένω επειδή αγαπώ τις μοτοσικλέτες . Όσο αναφορά τις συμβουλές σου εμένα δεν μου λένε τίποτα και δεν βγάζουν νόημα γιατί την μηχανή πρέπει να καυλ@νεις όταν την βλέπεις και την καβαλας . Αφήστε τον άνθρωπο να καβαλήσει και να τεστάρει όσες μηχανές θέλει και αυτή που θα τον κάνει να ******** όταν την βλέπει τότε αυτή είναι η κατάλληλη . Με όλο τον σεβασμό που σου έχω συντροχε
    Σιγα βρε θα μας παρουν τα σκαγια
    Τελευταία τροποποίηση από harris_x; 15/11/2023 στις 21:41.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Δικαβαλο και χώμα σημαίνει απλή διέλευση από χωματόδρομο με χαμηλή ταχύτητα γιατί η συνεπιβάτης δεν θα ξανάρθει βόλτα και θα κόψεις κάνα υποπλαίσιο.
    Το χώμα θέλει όρθιος με ελαφρά λυγισμένα γόνατα κάτι που αν κάνει η συνεπιβάτης μπορεί να γίνει ζημιά. Χώρια τον κίνδυνο πτώσης.

    Με αυτά κατά νου κάνουν σχεδόν όλες.

    Γνώμη μου;
    Δες τες όλες, οδήγησε τες όλες και μάζεψε λεφτά για Africa Twin!

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Οτι και να παρεις,οδηγησε το πρωτα,ακομα και με τον συντροφο σου,αν γινεται, αν το παρεις καινουργιο,υπαρχουν σχεδον ολες οι αντιπροσωπιες που τα δινουν τεστ.Η γνωμη μου ειναι για καινουργιο,γιατι θα εχεις ενα συγχρονο μηχανακι με 2 χρονια εγγυηση,και με ABS που στην κυριολεξια σωζει ΖΩΕΣ.Το μεταχειρισμενο ειδικα στις εποχες που ζουμε, ειναι παρακινδυνευμενο και υπερτιμημενο ,για πολλους και διαφορους λογους που εχουν υπερ αναλυθει.Στα λεφτα που δινεις υπαρχουν δεκαδες επιλογες,και πολλες αναφορες ιδιοκτητων στο ιντερνετ,και στα εξειδικευμενα φόρα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/11/2023
    Μηνύματα
    10
    Καλησπερα και πάλι,σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις,το διπλωμα δεν είναι θέμα καθώς έχω το Α2 από τα 21 και θα πάρω τώρα το Α μετά από τα δυο χρόνια που χρειάζεται να περάσουν,επίσης τα δικαβαλα ταξίδια θα είναι από εθνική οδό/επαρχιακούς δρόμους άντε βαριά ένα χαλαρό χωματόδρομο κάποιου χωριού με χαμηλή ταχύτητα,το χώμα που ανέφερα πριν δεν θα ήταν στο ίδιο ταξίδι αλλά σε άλλο με τη παρέα όχι με τη κοπέλα μου.Νομίζω ότι ένα vstrom 800de ή το 650xt είναι οι δυο επιλογές που κοιτάω περισσότερο,η διαφορά τιμής θα καλυφθεί με την υπομονή που προανέφερα με το τίμιο xtακι που δε θα πουληθεί εξάλλου καθώς δεν αξίζει να το διώξεις καλύτερα να υπάρχει και ένα ακόμα πιο καθημερινό ας πουμε μέχρι να κλατάρει

  15. #30
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos77yk Προβολή μηνύματος
    Αφού μένεις για την μανούρα δεν θα σου απαντήσω γιατί εγώ μένω επειδή αγαπώ τις μοτοσικλέτες . Όσο αναφορά τις συμβουλές σου εμένα δεν μου λένε τίποτα και δεν βγάζουν νόημα γιατί την μηχανή πρέπει να καυλ@νεις όταν την βλέπεις και την καβαλας . Αφήστε τον άνθρωπο να καβαλήσει και να τεστάρει όσες μηχανές θέλει και αυτή που θα τον κάνει να ******* όταν την βλέπει τότε αυτή είναι η κατάλληλη . Με όλο τον σεβασμό που σου έχω συντροχε
    Δε βλέπω κάποια μανούρα από τον CorpseAlive.
    Αντίθετα, από τη πλευρά σου κάτι βλέπω....

    Χαλάρωσε σε παρακαλώ

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] ΣΕΛΑ ΜΟΤΟ-Κ ΓΙΑ ΚΤΜ 990/950 ADVENTURE
    από danef στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2022, 10:38
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  3. ΠΡΩΤΗ ΜΟΤΟ
    από ΤΑΖ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2008, 10:28
  4. θα αγοραζατε Er-6 για πρωτη μοτο??(πολυ πρωτη ομως)!!!
    από dimdil στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 10:15
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 21/02/2006, 06:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF