Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 57

Θέμα: Kove 450 Rally

  1. #16
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Μαγικό πράγμα το marketing τελικά...
    Η συμμετοχή στο Dakar δεν είναι τυπικό marketing γιατί ενέχει τον κίνδυνο να γίνεις ρόμπα αν το εργοστασιακό μπουρδελάκι σου γίνει κομμάτια στην πρώτη κοτρόνα. Οι Κινέζοι έλαβαν μέρος, έμαθαν, και επανέρχονται βελτιωμένοι.

    Στα μηχανοκίνητα δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος από τους αγώνες για να φτιάξεις όνομα και ταυτόχρονα να γαργαλήσεις και τη φαντασία των πιθανών πελατών σου. Εκτός των άλλων δείχνει ότι έχεις πάθος (εμείς και η Marie Claire ).

  2. #17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    O Carmichael δουλεύει για την Triumph εξελίσσοντας το επερχόμενο MX
    Α,οκ. Τότε της triumph είναι σοβαρή προσπάθεια
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  3. #18
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Η συμμετοχή στο Dakar δεν είναι τυπικό marketing γιατί ενέχει τον κίνδυνο να γίνεις ρόμπα αν το εργοστασιακό μπουρδελάκι σου γίνει κομμάτια στην πρώτη κοτρόνα. Οι Κινέζοι έλαβαν μέρος, έμαθαν, και επανέρχονται βελτιωμένοι.

    Στα μηχανοκίνητα δε νομίζω ότι υπάρχει καλύτερος τρόπος από τους αγώνες για να φτιάξεις όνομα και ταυτόχρονα να γαργαλήσεις και τη φαντασία των πιθανών πελατών σου. Εκτός των άλλων δείχνει ότι έχεις πάθος (εμείς και η Marie Claire ).

    Κοίτα....διαβάζω κάτι σχόλια (όχι απαραίτητα μόνο εδώ μέσα) ότι η Kove δείχνει να είναι η πιο σοβαρή κινεζική προσπάθεια, ότι η συμετοχή κι ο τερματισμός στο Dakar είναι εχέγγυο εγγύησης και αξιοπιστίας κτλ... κι η CFMoto συμμετέχει σε αγώνες στη Moto 3, και η ινδική Hero συμμετέχει στο Paris Dakar, αλλά δεν διάβασα διθυραμβικά σχόλια για λαμπρό μέλλον, όπως για την Kove. Η Voge δηλ, που για εμένα είναι αυτή που ξεχωρίζει από τις κινεζικές εταιρείες, επειδή δεν συμμετέχει σε αγώνες, δεν έχει λαμπρό μέλλον, ή είναι υποδεέστερη από την Kove;

    To ότι ο πρόεδρος είναι ένας κοντοπίθαρος που το λέει η ψυχή του, κι ότι είναι φανατικός μηχανόβιος, και έβγαλε ρέπλικα Dakar για τον καθένα και λοιπά, μπορεί να είναι αληθή, αλλά είναι και μια μαρκετινίστικη κίνηση...εκτός αν πιστεύουν κάποιοι ότι θα δώσουν 7.500 χιλιάρικα και θα πάρουν την ίδια μηχανή που έτρεξε στο Dakar...η ίδια εταιρεία βγάζει και το Maverick, που κυκλοφορεί φασόν σαν Macbor, σαν Jawa, σαν Raticosa, σαν Daytona του Γκοργκόλη στα καθ' ημάς...δηλ η ίδια εταιρεία σαν Kove έχει λαμπρό μέλλον, αλλά σαν Daytona δεν έχει; Μόνο και μόνο επειδή σαν Kove συμμετείχε σε Dakar; Τις προάλλες, αγαπητός συμφορουμίτης υπέρμαχος των Made in PRC δίτροχων, αναρωτιόταν για την BMW τι έχει να επιδείξει σε αγωνιστικό επίπεδο τα τελευταία 30 χρόνια...

    Για να ανακεφαλαιώσω, προσωπικά δεν βλέπω κάποια διαφορά της Kove από τις υπόλοιπες κινεζικές εταιρείες, βασίζεται και αυτή σε δοκιμασμένα μηχανικά μέρη του παρελθόντος τα οποία έχει αντιγράψει/αγοράσει δικαιώματα/δεν ξέρω κι εγώ τι, ξέρει τι παράγει, ξέρει ποιο είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται.

  4. #19
    Νέο μέλος Το avatar του/της dimitris23
    Εγγραφή
    28/04/2020
    Μηνύματα
    77
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κοίτα....διαβάζω κάτι σχόλια (όχι απαραίτητα μόνο εδώ μέσα) ότι η Kove δείχνει να είναι η πιο σοβαρή κινεζική προσπάθεια, ότι η συμετοχή κι ο τερματισμός στο Dakar είναι εχέγγυο εγγύησης και αξιοπιστίας κτλ... κι η CFMoto συμμετέχει σε αγώνες στη Moto 3, και η ινδική Hero συμμετέχει στο Paris Dakar, αλλά δεν διάβασα διθυραμβικά σχόλια για λαμπρό μέλλον, όπως για την Kove. Η Voge δηλ, που για εμένα είναι αυτή που ξεχωρίζει από τις κινεζικές εταιρείες, επειδή δεν συμμετέχει σε αγώνες, δεν έχει λαμπρό μέλλον, ή είναι υποδεέστερη από την Kove;

    To ότι ο πρόεδρος είναι ένας κοντοπίθαρος που το λέει η ψυχή του, κι ότι είναι φανατικός μηχανόβιος, και έβγαλε ρέπλικα Dakar για τον καθένα και λοιπά, μπορεί να είναι αληθή, αλλά είναι και μια μαρκετινίστικη κίνηση...εκτός αν πιστεύουν κάποιοι ότι θα δώσουν 7.500 χιλιάρικα και θα πάρουν την ίδια μηχανή που έτρεξε στο Dakar...η ίδια εταιρεία βγάζει και το Maverick, που κυκλοφορεί φασόν σαν Macbor, σαν Jawa, σαν Raticosa, σαν Daytona του Γκοργκόλη στα καθ' ημάς...δηλ η ίδια εταιρεία σαν Kove έχει λαμπρό μέλλον, αλλά σαν Daytona δεν έχει; Μόνο και μόνο επειδή σαν Kove συμμετείχε σε Dakar; Τις προάλλες, αγαπητός συμφορουμίτης υπέρμαχος των Made in PRC δίτροχων, αναρωτιόταν για την BMW τι έχει να επιδείξει σε αγωνιστικό επίπεδο τα τελευταία 30 χρόνια...

    Για να ανακεφαλαιώσω, προσωπικά δεν βλέπω κάποια διαφορά της Kove από τις υπόλοιπες κινεζικές εταιρείες, βασίζεται και αυτή σε δοκιμασμένα μηχανικά μέρη του παρελθόντος τα οποία έχει αντιγράψει/αγοράσει δικαιώματα/δεν ξέρω κι εγώ τι, ξέρει τι παράγει, ξέρει ποιο είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται.
    δε διαφωνω σε τιποτα. υπαρχει ομως ενα μεγαλο αλλα. παντα οι εταιρειες μεσα απο αγωνες κοιταζουν να εχουν εξελιξη, δοξα και να γινουν γνωστες στους υποψυφιους αγοραστες. ακομα και η bmw που γραφεις καποτε συμετειχε στο dakar νομιζω. και με το s1000rr στα sbk. οσο για εμας που βλεπουμε μια μικρη εταιρεια να εναντιωνεται στα θηρια στο ντακαρ ειμαστε και ρομαντικοι. αν κοιταζα σε αυτη τη κατηγορια θα ηταν υποψηφιο μαζι με το cfmoto 450mt.

  5. #20
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κοίτα....διαβάζω κάτι σχόλια (όχι απαραίτητα μόνο εδώ μέσα) ότι η Kove δείχνει να είναι η πιο σοβαρή κινεζική προσπάθεια, ότι η συμετοχή κι ο τερματισμός στο Dakar είναι εχέγγυο εγγύησης και αξιοπιστίας κτλ... κι η CFMoto συμμετέχει σε αγώνες στη Moto 3, και η ινδική Hero συμμετέχει στο Paris Dakar, αλλά δεν διάβασα διθυραμβικά σχόλια για λαμπρό μέλλον, όπως για την Kove. Η Voge δηλ, που για εμένα είναι αυτή που ξεχωρίζει από τις κινεζικές εταιρείες, επειδή δεν συμμετέχει σε αγώνες, δεν έχει λαμπρό μέλλον, ή είναι υποδεέστερη από την Kove;

    To ότι ο πρόεδρος είναι ένας κοντοπίθαρος που το λέει η ψυχή του, κι ότι είναι φανατικός μηχανόβιος, και έβγαλε ρέπλικα Dakar για τον καθένα και λοιπά, μπορεί να είναι αληθή, αλλά είναι και μια μαρκετινίστικη κίνηση...εκτός αν πιστεύουν κάποιοι ότι θα δώσουν 7.500 χιλιάρικα και θα πάρουν την ίδια μηχανή που έτρεξε στο Dakar...η ίδια εταιρεία βγάζει και το Maverick, που κυκλοφορεί φασόν σαν Macbor, σαν Jawa, σαν Raticosa, σαν Daytona του Γκοργκόλη στα καθ' ημάς...δηλ η ίδια εταιρεία σαν Kove έχει λαμπρό μέλλον, αλλά σαν Daytona δεν έχει; Μόνο και μόνο επειδή σαν Kove συμμετείχε σε Dakar; Τις προάλλες, αγαπητός συμφορουμίτης υπέρμαχος των Made in PRC δίτροχων, αναρωτιόταν για την BMW τι έχει να επιδείξει σε αγωνιστικό επίπεδο τα τελευταία 30 χρόνια...

    Για να ανακεφαλαιώσω, προσωπικά δεν βλέπω κάποια διαφορά της Kove από τις υπόλοιπες κινεζικές εταιρείες, βασίζεται και αυτή σε δοκιμασμένα μηχανικά μέρη του παρελθόντος τα οποία έχει αντιγράψει/αγοράσει δικαιώματα/δεν ξέρω κι εγώ τι, ξέρει τι παράγει, ξέρει ποιο είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται.
    Αυτό που στα μάτια μου κάνει την προσπάθεια της Kove πιο αξιόλογη είναι ότι πρόκειται για δική της μηχανή που τρέχει στο Dakar, την οποία μάλιστα φαίνεται να διαθέτει προς πώληση και σε replica, και σε ready to race. Και licensed να είναι ο κινητήρας δε με χαλάει, τουναντίον.
    Hero και CFMoto είναι σαφώς πιο μεγάλες εταιρείες αλλά η μεν πρώτη μάλλον έβαλε τη Speedbrain στη Γερμανία να της φτιάξει μηχανάκι, η δε δεύτερη απλά κόλλησε τα αυτοκόλλητά της σε ένα KTM στο Moto3 (με την οποία συνεργάζεται γενικά). Σίγουρα θα αποκομίσουν εμπειρίες οι μηχανικοί, αλλά δεν είναι το ίδιο.
    Όσο για το Daytona Maverick, είχα βρει πολύ θετικές κριτικές, με βασικό αρνητικό το ότι ήταν "φασόν". Γενικά τη λογική των Κινέζων να πουλάνε σε όποια μάρκα θέλει μπορώ να την καταλάβω μόνο εν μέρει - άλλο οι τοστιέρες, άλλο οι μοτοσυκλέτες. Μου φαίνεται ότι τώρα που αρχίζει να εδραιώνεται (λέμε τώρα...), η Kove θα τα πουλάει με το δικό της σήμα. Όπως και να έχει, σαν καταναλωτές νομίζω ότι θα βγούμε κερδισμένοι.

    Bonus: Η BMW μπορεί στα off road να μη συμμετέχει σε αγώνες, αλλά μαντεύω ότι έχει R&D που πολλοί μόνο ονειρεύονται. Μην ξεχνάμε πάντως ότι παρείχε και μοτοσυκλέτες για το Long Way Round - διαφήμιση με πιο end user-centred προσέγγιση.

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Για να ανακεφαλαιώσω, προσωπικά δεν βλέπω κάποια διαφορά της Kove από τις υπόλοιπες κινεζικές εταιρείες, βασίζεται και αυτή σε δοκιμασμένα μηχανικά μέρη του παρελθόντος τα οποία έχει αντιγράψει/αγοράσει δικαιώματα/δεν ξέρω κι εγώ τι, ξέρει τι παράγει, ξέρει ποιο είναι το αγοραστικό κοινό στο οποίο απευθύνεται.

    Όλοι συμφωνούμε. Πέρα από εκεί η ουσία είναι ότι βγάζει ένα προϊόν το οποίο δεν βγάζουν οι άλλοι.
    Και δεν συζητάμε για το replica του πράγματος. Για μηχανάκι να βγεις βόλτα στο βουνό συζητάμε.
    Εκτός εάν πιστεύουμε ότι τα cbx nx και οι κλώνοι τους ή τα 250άρια και οι κλώνοι τους θα αναλάβουν την χρήση των xr dr klx κλπ προηγουμένων δεκαετιών.
    Σαν κακόγουστο αστείο μοιάζει

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Σύντομο αλλά περιεκτικό review εδώ.

    Σημείωση: ο τύπος (επειδή τον παρακολουθώ), δεν είναι αυτό που θα λέγαμε κινεζόφιλος.
    Oldfarts never die

  8. #23
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Μας είχαν ζαλίσει στον ελληνικό ειδικό τύπο για τη συμμετοχή της Kove με το 450 Rally EX στο φετινό Dakar, με πηχυαίους τίτλους (ενδεικτικό άρθρο https://www.motomag.gr/news/ypoloipa...proti-eikosada).

    Τελικά η πολυδιαφημισμένη μηχανολογική υπεροχή και η επίδειξη δύναμης, μεταφράστηκε σε προβληματικά σωληνάκια λαδιού και κινητήρες που παρέδωσαν πνεύμα και χρειάστηκαν αλλαγή, που κι αυτοί με τη σειρά τους εμφάνισαν μηχανολογικά προβλήματα...
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 08/01/2024 στις 18:36.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Μας είχαν ζαλίσει στον ελληνικό ειδικό τύπο για τη συμμετοχή της Kove με το 450 Rally EX στο φετινό Dakar, με πηχυαίους τίτλους (ενδεικτικό άρθρο https://www.motomag.gr/news/ypoloipa...proti-eikosada).

    Τελικά η πολυδιαφημισμένη μηχανολογική υπεροχή και η επίδειξη δύναμης, μεταφράστηκε σε προβληματικά σωληνάκια λαδιού και κινητήρες που παρέδωσαν πνεύμα και χρειάστηκαν αλλαγή, που κι αυτοί με τη σειρά τους εμφάνισαν μηχανολογικά προβλήματα...
    Καλή η μηχανολογική υπεροχή αλλά χρειάζεται και ομάδα και οδηγοί και προετοιμασία, κοινώς ΛΕΦΤΑ.

  10. #25

  11. #26
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος

    Ακόμα και τα απόβλητα ''NISSAN'' τρέχουν εκεί που οι κινέζοι κάνουν τους κινέζους....

    Χουνέρι που θα 'κανε ο νισσάνθεοχαράκης στον τσανλικόβε..........
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  12. #27
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Καλή η μηχανολογική υπεροχή αλλά χρειάζεται και ομάδα και οδηγοί και προετοιμασία, κοινώς ΛΕΦΤΑ.
    Αντίθετα, πιστεύω πως και λεφτά υπάρχουν, και καλός οδηγός, βλ. Mason Klein. Αλλά από μόνα τους αυτά, δεν φτάνουν, όπως φάνηκε...

    Κι ο περυσινός πολυδιαφημισμένος μηχανολογικός θρίαμβος αξιοπιστίας, μετατράπηκε φέτος σε εφιάλτη και στραπάτσο, με το ένα μηχανολογικό πρόβλημα να διαδέχεται το άλλο...δεν ξέρω πως αλλιώς να χαρακτηρίσω το να αλλάζεις ολόκληρο κινητήρα, γτ αυτός τα έφτυσε, και να εγκαταλείπεις γτ κι ο καινούριος αποδείχτηκε αναξιόπιστος.

    Η αξιοπιστία και η σοβαρότητα χτίζονται με τον καιρό κι αθόρυβα, όχι με τυμπανοκρουσίες, πληρωμένα άρθρα και φανφαρικές μεγαλόπνοες δηλώσεις...
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 08/01/2024 στις 20:15.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    https://vm.tiktok.com/ZGejhmdFD/

  14. #29
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Όλοι συμφωνούμε. Πέρα από εκεί η ουσία είναι ότι βγάζει ένα προϊόν το οποίο δεν βγάζουν οι άλλοι.
    Και δεν συζητάμε για το replica του πράγματος. Για μηχανάκι να βγεις βόλτα στο βουνό συζητάμε.
    Εκτός εάν πιστεύουμε ότι τα cbx nx και οι κλώνοι τους ή τα 250άρια και οι κλώνοι τους θα αναλάβουν την χρήση των xr dr klx κλπ προηγουμένων δεκαετιών.
    Σαν κακόγουστο αστείο μοιάζει
    Εγώ μ αυτό ούτε λαϊκή δεν πάω να πάρω κολοκύθες

    Στο Ντακάρ δίνει ρέστα

  15. #30
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος

    Χουνέρι που θα 'κανε ο νισσάνθεοχαράκης στον τσανλικόβε..........
    Ο κ.ος Ν Θεοχαράκης είναι καθηγητής πανεπιστημίου συμμετείχε στην ομάδα διαπραγμάτευσης με το Βαρουφάκη
    και είναι πολύ σοβαρός άνθρωπος.
    Το κακό είναι ότι δεν πρέπει να τρώει τόσα γλυκά (μου)
    Άρα το χουνέρι δεν παίζει γιατί είναι κύριος και ευγενέστατος

    Όταν μιλάει ο κύριος Νίκος για οποιοδήποτε θέμα όλοι το βουλώνουν γιατί πάντα κάτι θα μάθεις
    Ούτε εγώ το περίμενα γιατί οι πλούσιοι είναι γενικά τρόμπες στην Ελλάδα και μεγάλοι κάφροι

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Fantic XEF 450 Rally
    από lleonidas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/10/2022, 10:55
  2. 2023 KTM 450 Rally Replica
    από doctor_john στο forum KTM
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2022, 12:46
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2019, 13:34
  4. WRC - Rally Cyprus
    από Electra στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF