Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 4 από 4

Θέμα: μπερδεμενες ενδειξεις στο καντραν

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53

    μπερδεμενες ενδειξεις στο καντραν

    καλησπερα φιλοι μου
    οπως σας εχω αναφερει εχω αγορασει ενα nexus 500, ενα προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι το σκουτερ εχει ηλεκτρονικο πινακα ενδειξεων θερμοκρασιας κ βενζινας καθως κ αλλες ενδειξεις... οχι στροφομετρο,οχι ταχυμετρο... το προβλημα μου ειναι οτι ο δεικτης βενζινας οταν το φουλαρω ειναι οκ γεμιζουν οι παυλες κα πεφτουν σιγα σιγα οι παυλες μεχρι την μεση... μετα μενει σταθερος... κ προχθες εμεινα απο καυσιμα κ εσπρωχνα γιατι δεν ειχα κρατησει την τελευταια ενδειξη των χιλιομετρων για να το υπολογισω... κ την πατησα... παρατηρησα επισης οτι στον επιλογεα που δειχνει τα υπολοιπα χιλιομετρα ενδειχνε οτι ναναι... μια 10 μια 20 μια 30 μι 80 μια 100 χιλιομετρα υπολοιπο ενω ηταν γεματο το ντεποζιτο... κ η ερωτηση μου ειναι ειναι χαλασμενο το φλοτερ ενδειξης καυσιμου η η οθονη κ τα μπερδεβει κολλαει... ποια ειναι η γνωμη σας.... που να στοχευσω πρωτα...

    ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kir1978 Προβολή μηνύματος
    καλησπερα φιλοι μου
    οπως σας εχω αναφερει εχω αγορασει ενα nexus 500, ενα προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι το σκουτερ εχει ηλεκτρονικο πινακα ενδειξεων θερμοκρασιας κ βενζινας καθως κ αλλες ενδειξεις... οχι στροφομετρο,οχι ταχυμετρο... το προβλημα μου ειναι οτι ο δεικτης βενζινας οταν το φουλαρω ειναι οκ γεμιζουν οι παυλες κα πεφτουν σιγα σιγα οι παυλες μεχρι την μεση... μετα μενει σταθερος... κ προχθες εμεινα απο καυσιμα κ εσπρωχνα γιατι δεν ειχα κρατησει την τελευταια ενδειξη των χιλιομετρων για να το υπολογισω... κ την πατησα... παρατηρησα επισης οτι στον επιλογεα που δειχνει τα υπολοιπα χιλιομετρα ενδειχνε οτι ναναι... μια 10 μια 20 μια 30 μι 80 μια 100 χιλιομετρα υπολοιπο ενω ηταν γεματο το ντεποζιτο... κ η ερωτηση μου ειναι ειναι χαλασμενο το φλοτερ ενδειξης καυσιμου η η οθονη κ τα μπερδεβει κολλαει... ποια ειναι η γνωμη σας.... που να στοχευσω πρωτα...

    ευχαριστω
    Ο δείκτης βενζίνης είναι κατά κανόνο άχρηστο 'οργανο και στην περίπτωσή σου, επιζήμιο.

    Αχρηστο είναι, γιατί ο οδηγός ξέρει από τον χιλιομετρητή τι κάνει η βενζίνη του. Π.χ. έχεις ένα δίτροχο που ξέρεις ότι πάνω κάτω στα 160 χλμ γυρνάει σε ρεζέρβα. Ε, οδηγώντας υπολογίζεις.
    Επιζήμιο είναι, γιατί όπως στην περίπτωσή σου, βασίστηκες σε αυτό, και έμεινες.

    Απλά μην ασχολείσαι με τον δείκτη βενζίνης.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    24/08/2020
    Μηνύματα
    53
    σωστα... αλλα θελω να το επισκευασω... κ δεν μπορω να κταλαβω απο που να ξεκινησω...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Φλοτερ

Παρόμοια θέματα

  1. bmw r1100gs και ενδειξεις στο καντραν.
    από mallllias στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2017, 11:37
  2. Αλλαγή φωτισμού στο καντράν
    από gml στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 18:13
  3. Προβλημα με τις ενδειξεις στο ταχυμετρο
    από pavlaras1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2007, 20:57
  4. Βλαβη στο καντραν
    από ΒΕΣΠΑ στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2006, 00:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF