Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 42

Θέμα: Δίπλωμα οδήγησης στα 16 και ποιός έχει ευθύνη για τυχόν παραβιάσης και ατυχήματα.

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Θα μπορούσε να είναι και ερώτηση case study για ai εφαρμογή.

    Η αλήθεια είναι ότι ναι τα ορθογραφικά βγάζουν μάτι, κάποια από τα γραφόμενα είναι γροθιά στο στομάχι, ειδικά για κάποιον σαν εμένα, με την ιδιότητα του γονέα αλλά και του "χομπίστα" εκπαιδευτικού σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης.

    Δεν γίνεται να "αποφεύγεις" (το καλό σενάριο τουλάχιστον κατ'εμε) την ανάγκη μέσω της απειλής ότι δεν θέλω να με πάνε φυλακή, λες και το οποιοδήποτε παιδί αυτό θέλει, αντί του να εξηγήσεις αναλυτικά (εάν όχι εσύ κάποιος ειδικός) τι σημαίνει ΚΟΚ και εν γένει η ασφαλής μετακίνηση.

    Το μόνο αισιόδοξο του όλου μηνύματος (κάτι με το οποίο ταυτίζομαι πλήρως) είναι η ανάγκη του επίδοξου αναβάτη για την αυτονομία των μετακινήσεων του.

    Τώρα για την απολογία και την αποδοχή της, την λαμβάνω ως υπερβάλλον ενθουσιασμό, ή ατυχή έκφραση.

    Η ουσία είναι όμως νεαρέ Μιχαηλίδη, ναι, μιλά με κάποιον ειδικό στο θέμα (σχολή οδήγησης), παρέθεσε σωστά τα οποία πλέον πιο εύστοχα επιχειρήματα σου στους γονείς σου και έπειτα πράξε αναλόγως.

    Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα, είναι μια καλή ευκαιρία να δείξεις στους γονείς σου ότι ωριμάζεις και εάν δεν το επιτυχείς με αυτόν τον τρόπο, τότε υπομονή έως τα 18 όπου το επιχειρείς πλέον πιο μεθοδευμένα.

    Υ.γ. να ξέρεις ότι αυτά τα μικρά "όνειρα" οι στόχοι μας οδηγούν σε μικρές κατακτήσεις και επιτυχίες.
    Υ.γ. 2 μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε τέτοιες γραφές κειμένων αυτοδιορθώσεις ή πιο απλά autocorrect εργαλεία.

    Καλή συνέχεια με πολύ αγάπη.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Καλά, δίπλωμα για 50αρι δεν είχε κανείς σας; Τι στο καλό, κατευθείαν 1000αρια αγοράσατε;
    (μια ερωτηση ηρθε να κανει και τον πηρατε απο τα μουτρα!)

    Τα 14χλμ τι δρόμος ειναι; Γιατί δεν ειναι και λίγα για ενα 50αρι που τελικιάζει στα 60.

  3. #18
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Θα μπορούσε να είναι και ερώτηση case study για ai εφαρμογή.

    Η αλήθεια είναι ότι ναι τα ορθογραφικά βγάζουν μάτι, κάποια από τα γραφόμενα είναι γροθιά στο στομάχι, ειδικά για κάποιον σαν εμένα, με την ιδιότητα του γονέα αλλά και του "χομπίστα" εκπαιδευτικού σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης.

    Δεν γίνεται να "αποφεύγεις" (το καλό σενάριο τουλάχιστον κατ'εμε) την ανάγκη μέσω της απειλής ότι δεν θέλω να με πάνε φυλακή, λες και το οποιοδήποτε παιδί αυτό θέλει, αντί του να εξηγήσεις αναλυτικά (εάν όχι εσύ κάποιος ειδικός) τι σημαίνει ΚΟΚ και εν γένει η ασφαλής μετακίνηση.

    Το μόνο αισιόδοξο του όλου μηνύματος (κάτι με το οποίο ταυτίζομαι πλήρως) είναι η ανάγκη του επίδοξου αναβάτη για την αυτονομία των μετακινήσεων του.

    Τώρα για την απολογία και την αποδοχή της, την λαμβάνω ως υπερβάλλον ενθουσιασμό, ή ατυχή έκφραση.

    Η ουσία είναι όμως νεαρέ Μιχαηλίδη, ναι, μιλά με κάποιον ειδικό στο θέμα (σχολή οδήγησης), παρέθεσε σωστά τα οποία πλέον πιο εύστοχα επιχειρήματα σου στους γονείς σου και έπειτα πράξε αναλόγως.

    Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα, είναι μια καλή ευκαιρία να δείξεις στους γονείς σου ότι ωριμάζεις και εάν δεν το επιτυχείς με αυτόν τον τρόπο, τότε υπομονή έως τα 18 όπου το επιχειρείς πλέον πιο μεθοδευμένα.

    Υ.γ. να ξέρεις ότι αυτά τα μικρά "όνειρα" οι στόχοι μας οδηγούν σε μικρές κατακτήσεις και επιτυχίες.
    Υ.γ. 2 μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε τέτοιες γραφές κειμένων αυτοδιορθώσεις ή πιο απλά autocorrect εργαλεία.

    Καλή συνέχεια με πολύ αγάπη.
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, αυτό για τα autocorrect εργαλεία που αναφέρατε δεν τα βάζω διότι θέλω να προσπαθήσω να γράψω σωστά μία λέξει χωρίς κάποιο βοήθημα ώστε να καταφέρω απο μόνος μου να γράψω μία λέξει με σωστή ορθογραφία
    και με της διορθώσεις της δικές σας και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό.

    Καλή συνέχεια και σε εσάς.

  4. #19
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Καλά, δίπλωμα για 50αρι δεν είχε κανείς σας; Τι στο καλό, κατευθείαν 1000αρια αγοράσατε;
    (μια ερωτηση ηρθε να κανει και τον πηρατε απο τα μουτρα!)

    Τα 14χλμ τι δρόμος ειναι; Γιατί δεν ειναι και λίγα για ενα 50αρι που τελικιάζει στα 60.
    Τα 14χλμ είναι δρόμος ναί.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Το καταλαβαίνω αυτό, απλά κάνοντας χρήση πχ του word με τις προτεινόμενες διορθώσεις θα έχεις και τη σωστή απάντηση, ώστε να ξέρεις τι να προσέχεις την επόμενη φορά.

    Πχ από λέξει, σε λέξη.

    Πέραν αυτών, όντως ο φίλος motomojo έχει μια εύστοχη απορία, σε τι περιβάλλον θα είναι αυτά τα 14 χλμ?
    Επαρχιακό δρόμο λογικά, αλλά με κίνηση? Χωρίς? Ανηφόρες κατηφόρες?
    Δεν είναι και η πιο απλή μετακίνηση με ένα απλό 50αρι.
    Κρύβει κινδύνους.

    Και εγώ σε επαρχία μεγάλωσα, με 50αρια κινούμασταν, αλλά όχι 14 χλμ σε καθημερινή βάση.

  6. #21
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Το καταλαβαίνω αυτό, απλά κάνοντας χρήση πχ του word με τις προτεινόμενες διορθώσεις θα έχεις και τη σωστή απάντηση, ώστε να ξέρεις τι να προσέχεις την επόμενη φορά.

    Πχ από λέξει, σε λέξη.

    Πέραν αυτών, όντως ο φίλος motomojo έχει μια εύστοχη απορία, σε τι περιβάλλον θα είναι αυτά τα 14 χλμ?
    Επαρχιακό δρόμο λογικά, αλλά με κίνηση? Χωρίς? Ανηφόρες κατηφόρες?
    Δεν είναι και η πιο απλή μετακίνηση με ένα απλό 50αρι.
    Κρύβει κινδύνους.

    Και εγώ σε επαρχία μεγάλωσα, με 50αρια κινούμασταν, αλλά όχι 14 χλμ σε καθημερινή βάση.
    Ο δρόμος πράγματι είναι επαρχιακός χωρίς καθόλου κίνηση (2-3 αυτοκίνητα- μηχανάκια το πολύ) και κυρίος κατηφόρες.

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Οι κατηφόρες αντιλαμβάνεσαι ότι στην επιστροφή αλλάζουν κλίση έτσι?

    Επίσης, εάν έχεις κάποιον γνωστό αλλά με την άδεια των γονέων σου και με τον κατάλληλο εξοπλισμό, προσπάθησε να κάνεις ως συνεπιβάτης τη διαδρομή για να πάρεις μια ιδέα γιατί πράγμα μιλάμε.

  8. #23
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixahlidhs Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, αυτό για τα autocorrect εργαλεία που αναφέρατε δεν τα βάζω διότι θέλω να προσπαθήσω να γράψω σωστά μία λέξει χωρίς κάποιο βοήθημα ώστε να καταφέρω απο μόνος μου να γράψω μία λέξει με σωστή ορθογραφία
    και με της διορθώσεις της δικές σας και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό.

    Καλή συνέχεια και σε εσάς.
    Μου αρέσεις εσύ.....ωραίος.
    Με κάλυψε ο δικηγόρος του φόρουμ, δεν έχω παρά να προσθέσω ότι αν τελικά πείσεις την μητέρα σου να υπογράψει και το πάρεις, ΠΑΝΤΑ κράνος, ακόμα και στο περίπτερο για....γαριδάκια.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσεις εσύ.....ωραίος.
    Με κάλυψε ο δικηγόρος του φόρουμ, δεν έχω παρά να προσθέσω ότι αν τελικά πείσεις την μητέρα σου να υπογράψει και το πάρεις, ΠΑΝΤΑ κράνος, ακόμα και στο περίπτερο για....γαριδάκια.
    Εννοειτε πάντα κράνος, αυτό μου έχει γίνει μάθημα εδώ και πολλά χρόνια διότι είχα ένα πολύ σοβαρό τροχάιο με τον πατέρα μου (πλέον συγχωρεμένος) και δεν φορούσαμε κράνος, και απο τότε πάντα βάζω κράνος γιατί πράγματι σώζει ζωές.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixahlidhs Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας, αυτό για τα autocorrect εργαλεία που αναφέρατε δεν τα βάζω διότι θέλω να προσπαθήσω να γράψω σωστά μία λέξει χωρίς κάποιο βοήθημα ώστε να καταφέρω απο μόνος μου να γράψω μία λέξει με σωστή ορθογραφία
    Το αποτέλεσμα μετράει. Η δυσλεξία ουδεμία σχέση έχει με την ορθογραφία.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το αποτέλεσμα μετράει. Η δυσλεξία ουδεμία σχέση έχει με την ορθογραφία.
    Δυσλεξία και δυσγραφη είναι το ίδιο πράγμα

  12. #27
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Καλώς ήρθες φίλε!
    Έκανες πολύ καλά που έγινες μέλος. Μια κοινότητα που όλοι θέλουν το καλό σου είναι ωραίο ξεκίνημα.

    Για να πείσεις τη μαμά σου το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ότι κάνουμε όλοι.
    Είμαστε τυπικοί, εξοπλισμένοι, παίρνουμε τηλ αν είναι να αργήσουμε κ.λπ.

    Αν δεν θέλει να σε αφήσει ακόμα σεβάσου το.
    Καλώς ή κακώς εκείνη έχει καλύτερη εικόνα για εσένα από εσένα είναι θέμα εμπειρίας.
    Δοκίμασε ένα ποδήλατο δρόμου γι' αυτές τις αποστάσεις. Περνάς εκπληκτικά και σου κάνει χίλια καλά.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    624
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixahlidhs Προβολή μηνύματος
    Εννοειτε πάντα κράνος, αυτό μου έχει γίνει μάθημα εδώ και πολλά χρόνια διότι είχα ένα πολύ σοβαρό τροχάιο με τον πατέρα μου (πλέον συγχωρεμένος) και δεν φορούσαμε κράνος, και απο τότε πάντα βάζω κράνος γιατί πράγματι σώζει ζωές.
    Αν αυτο που γραφεις το πιστευεις κιολας, καλως ηρθες στον κοσμο της μοτοσυκλετας. Βγαλε διπλωμα για 50ρι αρχικα, παρε ενα να μαθεις και προσεκτικα παντα. Να ξερεις οτι ολοι μας σχεδον την πατησαμε οταν νομισαμε οτι μαθαμε, οτι το εχουμε.

    ΥΓ. Η μητερα σου σου λεει για το δικαστηριο γιατι στην ηλικια σου αν σου πει οτι θα σκοτωθεις, θα την κοιταξεις με το βλεμμα του ατρωτου, αφου ετσι αισθανεσαι, και ξερει οτι δεν θα εχει αποτελεσμα. Προσπαθει λοιπον να σε κανει να σκεφτεις οτι δεν θες να μπλεξει.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Ουτε δικαστηρια ουτε τιποτα. Ο πατερας του συγχωρεθηκε είπε, οποτε λογικο να φοβαται η μητερα του. Ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.

    Ρε δοκτορΓιαννη, 14χλμ με το ποδηλατο;

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ούτε που το καταλαβαίνεις, ειδικά στο ονειρικό τοπίο που περιγράφει.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2011, 16:49
  2. Δίπλωμα μοτοσυκλέτας στα 18 και επιλογή μοτοσυκλέτας....Βοήθεια!
    από Metalocalypse στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2011, 13:32
  3. Ποιος εχει τιπς για τοσκανη?
    από urban στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 10:06
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 12:01
  5. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 17:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF