Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 42

Θέμα: Δίπλωμα οδήγησης στα 16 και ποιός έχει ευθύνη για τυχόν παραβιάσης και ατυχήματα.

  1. #1
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11

    Question Δίπλωμα οδήγησης στα 16 και ποιός έχει ευθύνη για τυχόν παραβιάσης και ατυχήματα.

    Καλησπέρα στην κοινότητα, είμαι νέος στο φόρουμ και με συγχωρείτε άμα άνοιξα θέμα σε λάθος κατηγορία.

    Έιμαι 16 ετών (τα έκλεισα εδώ και 6 μήνες) αποφάσισα οτι θέλω να βγάλω δίπλωμα οδήγησης για να μπορώ να μετακινούμε απο το χωριό μου στην πόλη (14km) χωρίς να εξαρτόυμε απο αστικά και Κ.Τ.Ε.Λ
    ειδικά τώρα με το σχολέιο είμαι αναγκασμένος να ξυπνάω στης 6:30 ώρα το προί για να προλάβω να ετοιμαστώ και να πάω στην στάση.Το ερώτημα μου έιναι το εξής, άμα βγάλω άδεια οδήγησης τώρα που είμαι 16 ποιός φέρει ευθύνη
    για τυχόν ατυχήματα ή παραβιάσης (προστίματα κ.λ.π) εγώ ο οδηγώς η οι γονέις μου? γιατί το ρωτάω αυτό, διότι η μητέρα μου δεν συμφωνεί να βγάλω άδεια οδήγησης γιατί έχει τον φόβο ότι άμα τυχόν γίνει κάποιο ατύχημα θα
    την τρέχουν στα δικαστήρια διότι "εγώ φέρω ευθύνη που έβαλα την υπογραφή μου και δεν θέλω να πάω φυλακή". θέλω να ρωτήσω άμα ισχέι όντως κάτι τέτοιο και στην τελική εγώ βγώ λάθος.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Η έννοια της μητέρας σου είναι ότι αν σου συμβεί κάποιο ατύχημα θα τρέχει στα δικαστήρια; Ρίλι;

  3. #3
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Μετακινούμε, εξαρτούμε, προί, παραβιάσης, προστίματα...ΟΚ, αναγνωρίζω το σπαμ και είμαι σπ@σ@ρχίδης, αλλά...αλλά!!!

    Μάθετε ρε γαμώτο 5 αναθεματισμένα γράμματα, κι αφήστε τις παραβιάσης και τα προστίματα για την ώρα τους...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixahlidhs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην κοινότητα, είμαι νέος στο φόρουμ και με συγχωρείτε άμα άνοιξα θέμα σε λάθος κατηγορία.

    Έιμαι 16 ετών (τα έκλεισα εδώ και 6 μήνες) αποφάσισα οτι θέλω να βγάλω δίπλωμα οδήγησης για να μπορώ να μετακινούμε απο το χωριό μου στην πόλη (14km) χωρίς να εξαρτόυμε απο αστικά και Κ.Τ.Ε.Λ
    ειδικά τώρα με το σχολέιο είμαι αναγκασμένος να ξυπνάω στης 6:30 ώρα το προί για να προλάβω να ετοιμαστώ και να πάω στην στάση.Το ερώτημα μου έιναι το εξής, άμα βγάλω άδεια οδήγησης τώρα που είμαι 16 ποιός φέρει ευθύνη
    για τυχόν ατυχήματα ή παραβιάσης (προστίματα κ.λ.π) εγώ ο οδηγώς η οι γονέις μου? γιατί το ρωτάω αυτό, διότι η μητέρα μου δεν συμφωνεί να βγάλω άδεια οδήγησης γιατί έχει τον φόβο ότι άμα τυχόν γίνει κάποιο ατύχημα θα
    την τρέχουν στα δικαστήρια διότι "εγώ φέρω ευθύνη που έβαλα την υπογραφή μου και δεν θέλω να πάω φυλακή". θέλω να ρωτήσω άμα ισχέι όντως κάτι τέτοιο και στην τελική εγώ βγώ λάθος.

    Ευχαριστώ πολύ.
    ΑΝ σε γράψουν.... Γράφουν εσένα Αν δεν πληρώσεις πιάνουν το κηδεμόνα
    Αν κάνεις κάτι πολύ χοντρό εσύ πας αναμορφωτήριο ή φυλακές ανηλίκων και η μάνα σου ΑΝ είναι κηδεμόνας σου τρώει μήνυση για πλημμελή επίβλεψη ανηλίκου

    Τουλάχιστον στα 80ς που σπάσαμε μια καφετέρια γιατί μας τη μπέσανε οι μπ.... αυτά έπαιξαν


    https://www.vlc-law.gr/blog/parameli...yni-ton-goneon
    ανανήψαντας

  5. #5
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixahlidhs Προβολή μηνύματος
    η μητέρα μου δεν συμφωνεί να βγάλω άδεια οδήγησης γιατί έχει τον φόβο ότι άμα τυχόν γίνει κάποιο ατύχημα θα
    την τρέχουν στα δικαστήρια

    Φιλε Μιξαχλιδχ, πες στη μανα σου, αμα σου συμβει κανα ατυχημα, το να τη τρεχουν στα δικαστηρια θα επρεπε να ειναι το τελευταιο που θα την απασχολει
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  6. #6
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11
    Συμφωνώ με αυτά που λές αλλά δεν φανταζόμουν να πρέπει να αναφέρω ότι είμαι δυσλεξικός...
    Φιλικά το λέω.

  7. #7
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11
    Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση.

  8. #8
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixahlidhs Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην κοινότητα, είμαι νέος στο φόρουμ και με συγχωρείτε άμα άνοιξα θέμα σε λάθος κατηγορία.

    Ευχαριστώ πολύ.
    Εφόσον έχεις συμπληρώσει τα 16 μπορείς να βγάλεις δίπλωμα μοτοποδηλάτου έως 50 κυβικά,αυτο ειναι το πρώτο και το κυριότερο για να είσαι νομομος στο δρόμο.
    Τωρα σε περίπτωση ατυχήματος ένας δικηγόρος θα σε διαφωτίσει καλύτερα.

  9. #9
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Εφόσον έχεις συμπληρώσει τα 16 μπορείς να βγάλεις δίπλωμα μοτοποδηλάτου έως 50 κυβικά,αυτο ειναι το πρώτο και το κυριότερο για να είσαι νομομος στο δρόμο.
    Τωρα σε περίπτωση ατυχήματος ένας δικηγόρος θα σε διαφωτίσει καλύτερα.
    Μάλιστα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

  10. #10
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Πρόστιμο εσύ . Αν δεν το πληρώσεις πάει στους δικούς σου μέσω εφορίας.
    Ατυχήματα αν έχεις δίπλωμα και είσαι καθόλα νόμιμος η ασφαλιστική.
    Δικαστήρια εσύ με συμπαραστάτες τους νομ. κηδεμόνες σου.

    Αλλά για να βγάλεις ΑΜ θέλει υπογραφή από τους δικούς σου.
    Αν οι δικοί σου διαφωνούν δεν μπορείς να βγάλεις το δίπλωμα.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Πρόστιμο εσύ . Αν δεν το πληρώσεις πάει στους δικούς σου μέσω εφορίας.
    Ατυχήματα αν έχεις δίπλωμα και είσαι καθόλα νόμιμος η ασφαλιστική.
    Δικαστήρια εσύ με συμπαραστάτες τους νομ. κηδεμόνες σου.

    Αλλά για να βγάλεις ΑΜ θέλει υπογραφή από τους δικούς σου.
    Αν οι δικοί σου διαφωνούν δεν μπορείς να βγάλεις το δίπλωμα.
    Κατάλαβα ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixahlidhs Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ με αυτά που λές αλλά δεν φανταζόμουν να πρέπει να αναφέρω ότι είμαι δυσλεξικός...
    Φιλικά το λέω.
    Φίλτατε, σ ευχαριστώ για το φιλικό. Δυστυχώς πίσω από ένα πληκτρολόγιο κι από μια αποσπασματική ανάγνωση μπορούμε να κρίνουμε πολύ εύκολα τον άλλο, και να μην ξέρουμε το υπόβαθρο που υπάρχει. Εάν λοιπόν ισχύει η δυσλεξία, συγγνώμη για το σχόλιο που έκανα, αλλά ήταν απόρροια των όσων έχουμε δει και διαβάσει κατά καιρούς εδώ μέσα, χωρίς να δικαιολογεί τη μαλακία μου, ούτε τον όψιμο εξυπνακισμό μου. Και πάλι συγγνώμη...

    Επί του θέματος, με κάλυψαν οι αποπάνω...αν συμβεί κανά ατύχημα, το τελευταίο που πρέπει να απασχολεί τη μάνα σου, είναι τα δικαστήρια. Και μια φιλικότατη συμβουλή με ειλικρινή ελατήρια: Σε κάποια θέματα, καλό είναι να απευθύνεσαι σε καθ΄ύλην αρμόδιους, τουτέστιν ή σε μια σχολή οδηγών, ή στην τροχαία. Ό,τι και να πούμε εμείς, μπορούμε να σου πούμε κάτι που δεν ισχύει. Να είσαι καλά.

  13. #13
    Νέο μέλος Το avatar του/της Mixahlidhs
    Εγγραφή
    21/11/2023
    Μηνύματα
    11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Φίλτατε, σ ευχαριστώ για το φιλικό. Δυστυχώς πίσω από ένα πληκτρολόγιο κι από μια αποσπασματική ανάγνωση μπορούμε να κρίνουμε πολύ εύκολα τον άλλο, και να μην ξέρουμε το υπόβαθρο που υπάρχει. Εάν λοιπόν ισχύει η δυσλεξία, συγγνώμη για το σχόλιο που έκανα, αλλά ήταν απόρροια των όσων έχουμε δει και διαβάσει κατά καιρούς εδώ μέσα, χωρίς να δικαιολογεί τη μαλακία μου, ούτε τον όψιμο εξυπνακισμό μου. Και πάλι συγγνώμη...

    Επί του θέματος, με κάλυψαν οι αποπάνω...αν συμβεί κανά ατύχημα, το τελευταίο που πρέπει να απασχολεί τη μάνα σου, είναι τα δικαστήρια. Και μια φιλικότατη συμβουλή με ειλικρινή ελατήρια: Σε κάποια θέματα, καλό είναι να απευθύνεσαι σε καθ΄ύλην αρμόδιους, τουτέστιν ή σε μια σχολή οδηγών, ή στην τροχαία. Ό,τι και να πούμε εμείς, μπορούμε να σου πούμε κάτι που δεν ισχύει. Να είσαι καλά.
    Σας ευχαριστώ για την απολογία σας.

  14. #14
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mixahlidhs Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ για την απολογία σας.
    Για τους λόγους δε αυτούς
    Και για όσα άλλα ήθελα επικαλεσθεί ενώπιό σας.
    ΑΙΤΟΥΜΑΙ
    Όπως κριθεί με επιείκεια η αποδιδόμενη σε βάρος μου κατηγορία.-
    where was Gondor when the Westfold fell?

  15. #15
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Toν γ@μησες.......................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2011, 16:49
  2. Δίπλωμα μοτοσυκλέτας στα 18 και επιλογή μοτοσυκλέτας....Βοήθεια!
    από Metalocalypse στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2011, 13:32
  3. Ποιος εχει τιπς για τοσκανη?
    από urban στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 02/07/2009, 10:06
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2007, 12:01
  5. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 17:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF