Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Εξάτμιση και μηχανή στη Γερμανία

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825

    Εξάτμιση και μηχανή στη Γερμανία

    Φευγω σε κατι μηνες για μονιμη δουλεια στη Γερμανια. Τωρα στη μηχανη εχω ενα μπουρι που ενοχλει και μενα η αληθεια ειναι. Εχω σιγαστηρα να βαλω και εχω και τη μαμα εξατμιση.
    Στο Ντοιτσλαντ, πως τα πανε με τις αφτερ εξατμισεις; Εαν βαλω σιγαστηρα ειναι αρκετα ησυχο, αλλα προφανως οχι και μαμα ησυχο.
    Επειδη το πηρα απο σερβις και τα σπιρτα μου περασαν αναβαθμιση και εσβησε το προγραμμα, σκεφτομαι αφου θα παω να μου το ξαναπερασει ,να βαλω και τη μαμα εξατμιση τωρα αν ειναι για να ρυθμιστει αναλογα, η απλα να περασει το προγραμμα που ειχα και να κοτσαρω το σιγαστηρα.
    Τι λετε;
    Επισης φανταζομαι οτι αν καποια στιγμη του βγαλω γερμανικη πινακιδα, σιγουρα θα περασει ΚΤΕΟ εκει, οποτε και αναγκαστικα τοτε θα πρεπει να βαλω μαμα εξατμιση (αληθεια με μαμα εξατμιση αλλα με προγραμμα ,αραγε σε κοβουν; )
    Τελευταία τροποποίηση από Dant3; 23/11/2023 στις 16:22.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Αν μπορείς να βάλεις τη μαμα θα έλεγα να τη βάλεις.

    Με σιγαστήρα λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά και οι εξατμίσεις πρέπει να έχουν έγκριση για κυκλοφορία.
    Λογικά θα βγαλεις γερμανικές πινακίδες, σωστά; Ε στο τουφ θα σου ζητήσουν χαρτί ΑΒΕ (την έγκριση δηλ) για την εξάτμιση αλλιώς τουφ γιοκ.

    Επειδή εδώ στο ελλάντα δεν ασχολουμαστε με τέτοιες βλακείες λογικά ουτε χαρτί θα έχεις ουτε τπτ, βαλε τη μαμα να έχεις το κεφάλι σου ησυχο.

  3. #3
    Βάλε τη μαμά. Αλλιώς θα κλάψεις.
    done.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Σωστό αυτό που λέει ο Γιώργος για την έγκριση, εγώ έχω το χαρτί του κατασκευαστή ότι είναι περασμένη TUV η LeoVince αλλά αφενός δεν το έχω τεστάρει στην πράξη (και ούτε θέλω), αφετέρου επειδή είναι στο νόμιμο όριο μετά από μερικά χρόνια η εξάτμιση θα είναι κατά τι πιο φωνακλού και η ένδειξη εξαρτάται από τη γωνία της μέτρησης, την απόσταση κτλ οπότε θα σου πρότεινα κι εγώ το παρακάτω


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Βάλε τη μαμά. Αλλιώς θα κλάψεις.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Αν έχεις χαρτιά για την εξάτμιση ότι είναι street legal από κατασκευαστή λογικά θα περάσει. Αν όχι τότε δεν θα μπορείς να περάσεις TUV. Για την ώρα και με ξένα νούμερα δεν νομίζω να ασχοληθούν οι αρχές μόνες τους. Αν όμως ασχοληθούν οι γείτονες (που είναι εντελώς σίγουρο ότι θα ασχοληθούν ανάλογα με το που θα μένεις) τότε θα ασχοληθούν και οι αρχές..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Τα ξένα νουμερα είναι που τραβουν την προσοχή και εφόσον μιλάμε για μόνιμο κάτοικο της περιοχής τα πράγματα δυσκολεύουν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Θα βαλω τη μαμα τελικα. Θα πουλησω και τη παλια να μετριασω και τη χασουρα με τοσα λεφτα που εχω δωσει για προγραμμα ,μοντες και ιστοριες.
    Τωρα αν θα το ανεβασω δε ξερω. Σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να το πουλησω και να παρω κατι εκει, μιας και εδω πηρα το 09 για να το χρησιμοποιω και ως commuter. Εκει πανω δε θα εχει τετοια χρησιμοτητα οποτε ισως να παω να παρω ενα Tuono V4 που το χω και καψα για να κανω τη πλακα μου. Αν βεβαια με ψησει και ο καιρος για τετοιες ιστοριες.
    Υποθετω ολα θα ξεκαθαρισουν οταν παω και μεινω λιγο καιρο.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Σε ποια περιοχη πηγαινεις αν επιτρεπεται;

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Θα βαλω τη μαμα τελικα. Θα πουλησω και τη παλια να μετριασω και τη χασουρα με τοσα λεφτα που εχω δωσει για προγραμμα ,μοντες και ιστοριες.
    Τωρα αν θα το ανεβασω δε ξερω. Σκεφτομαι σοβαρα το ενδεχομενο να το πουλησω και να παρω κατι εκει, μιας και εδω πηρα το 09 για να το χρησιμοποιω και ως commuter. Εκει πανω δε θα εχει τετοια χρησιμοτητα οποτε ισως να παω να παρω ενα Tuono V4 που το χω και καψα για να κανω τη πλακα μου. Αν βεβαια με ψησει και ο καιρος για τετοιες ιστοριες.
    Υποθετω ολα θα ξεκαθαρισουν οταν παω και μεινω λιγο καιρο.
    Αν δεν είσαι δεμένος με τη μηχανή, καλύτερη λύση να την πουλήσεις και να πάρεις άλλη εκεί. Αν ισχύουν ακόμα όσα ξέρω, βρίσκεις σε καλές τιμές μηχανές με λίγα χιλιόμετρα που βγαίνουν από το γκαράζ μόνο το καλοκαίρι.

    Σημείωση: στη Γερμανία σχεδόν τα πάντα πάνω στη μηχανή πρέπει να έχουν το λεγόμενο ABE (κάτι σαν γενική έγκριση τύπου), ή να έχουν ομολογκαριστεί για για το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλιώς πρέπει να πας στο TÜV και, εφ'όσον εγκριθέι η "μετατροπή" να την περάσεις στην άδεια της μοτοσυκλέτας σου.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Σε ποια περιοχη πηγαινεις αν επιτρεπεται;
    Βρέμη.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Αν δεν είσαι δεμένος με τη μηχανή, καλύτερη λύση να την πουλήσεις και να πάρεις άλλη εκεί. Αν ισχύουν ακόμα όσα ξέρω, βρίσκεις σε καλές τιμές μηχανές με λίγα χιλιόμετρα που βγαίνουν από το γκαράζ μόνο το καλοκαίρι.

    Σημείωση: στη Γερμανία σχεδόν τα πάντα πάνω στη μηχανή πρέπει να έχουν το λεγόμενο ABE (κάτι σαν γενική έγκριση τύπου), ή να έχουν ομολογκαριστεί για για το συγκεκριμένο μοντέλο. Αλλιώς πρέπει να πας στο TÜV και, εφ'όσον εγκριθέι η "μετατροπή" να την περάσεις στην άδεια της μοτοσυκλέτας σου.
    Απλα γνωστός μου ειπε πως ειχε ανεβασει καποτε οχημα και το ειχε 5 χρονια και δεν ειχε ασχοληθει κανεις. Μια φορα που τον σταματησαν απλα παρατηρηση του εκαναν. Οκ δε θελω να ζω επικινδυνα γιατι ποτε δε ξερεις με αυτους τους Γερμανους.
    Τη λυπαμαι απλα γιατι τη πηρα καινουργια, αλλα ετσι οπως εχουν παει οι τιμες, τη πουλαω οσο τη πηρα τοτε η αληθεια ειναι.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Ομολογκασιον για δρόμο δεν έχει? Τότε έχεις το πιστοποιητικό μαζί σου (μπορείς να το ζητήσεις από την εταιρία)
    και οπωσδήποτε σιγαστήρα.

    Ακούω και για κάτι θερμικούς ανιχνευτές σε κάτι καντόνια στην Ελβετία αλλά αυτούς τους
    κράζουν και οι Γερμανοί, νταξ

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Μπα δε παιζει ομολογκασιον. Μπουρι ειναι η εξατμιση, μονο πιστοποιηση για βουβουζελα στο γηπεδο θα βγαζε

  14. #14
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dant3 Προβολή μηνύματος
    Απλα γνωστός μου ειπε πως ειχε ανεβασει καποτε οχημα και το ειχε 5 χρονια και δεν ειχε ασχοληθει κανεις. Μια φορα που τον σταματησαν απλα παρατηρηση του εκαναν. Οκ δε θελω να ζω επικινδυνα γιατι ποτε δε ξερεις με αυτους τους Γερμανους.
    Τη λυπαμαι απλα γιατι τη πηρα καινουργια, αλλα ετσι οπως εχουν παει οι τιμες, τη πουλαω οσο τη πηρα τοτε η αληθεια ειναι.
    To Raptor τι έγινε;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Dant3
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    825
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    To Raptor τι έγινε;
    Το Raptor εφυγε 2,5 χρονια τωρα! Πουληθηκε και πηρα το 09 μετα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Δολιοφθορά σε κάλυμμα και προσεχώς; στη μηχανή.
    από Infini στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2016, 20:14
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2010, 12:27
  3. Προφίλ και μηχανή
    από latris mixanis στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/10/2005, 20:37
  4. Γυναικα Και ΜηΧανη
    από motopower στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 23:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF