Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Janus motorcyles

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Βιοτεχνία ήταν η ΒΙΜΟΤΑ.. Βιοτεχνίες οι Husaberg, TM.
    Αλλά δεν έφτιαχναν ακριβά προϊόντα μειωμένης χρηστικότητας για μόστρα στο καφέ. Έφτιαχναν μηχανολογικά κοσμήματα η πρώτη και αγωνιστικές κατασκευές οι άλλες δύο.

    Ζούμε σε μία εποχή όμως που δημιουργούνται διάφορες ανάγκες και μία από αυτές είναι το ταξίδι στο παρελθόν.
    Όσο πιο πειστικό τόσο πιο ακριβό.
    Δυστυχώς όμως απευθύνεται σε λίγους λόγω τιμής.
    Δεν θα το αγόραζα ποτέ όσα χρήματα και να είχα, αλλά θα μου άρεσε να το βλέπω στον δρόμο.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Βιοτεχνία ήταν η ΒΙΜΟΤΑ.. Βιοτεχνίες οι Husaberg, TM.
    Αλλά δεν έφτιαχναν ακριβά προϊόντα μειωμένης χρηστικότητας για μόστρα στο καφέ. Έφτιαχναν μηχανολογικά κοσμήματα η πρώτη και αγωνιστικές κατασκευές οι άλλες δύο.
    bimota και berg είναι ειδικές περιπτώσεις εταιρειών η μια πούλαγε αγωνιστική τεχνολογία για το δρόμο γιατί το είχε, η άλλη Σουηδικά husky γι αυτούς που δεν γουστάρανε τα Ιταλικά.
    Δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας όσο και να θέλει.
    Αντίθετα ο καθένας μπορεί να πουλάει αίσθημα και αισθητική εφόσον υπάρχουν κάποιοι πρόθυμοι να το πληρώσουν.

  3. #18
    Μία τέτοια εταιρεία μπορεί να σταθεί μόνο στο Αμέρικα. Στην Ευρώπη δε θα έπαιρνε έγκριση τύπου ούτε με τάμα. Κλασσικές φαντεζί καστομιές, με καμία χρηστικότητα, μόνο εφέ και της Κυριακής χαρά και της Δευτέρας λύπη.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  4. #19
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129


    τι έχετε πάθει ρε σεις; τι αντιδράσεις είναι αυτές που βγάζετε;

    Φίλε cosgili αν ήθελε να πάρει έγκριση τύπου με τις συγκεκριμένες κατασκευές στην ευρώπη, θα ήταν εύκολο.
    Η κατασκευή τους δεν έχει περιττά στοιχεία και έτσι είναι δύσκολο να τις πεις φαντεζί.
    Custom με την ποιότητα που τα χαρακτηρίζει στην αμερική..
    Τέρμα χρηστικά εργαλεία που καλύπτουν άριστα καθημερινή μετακίνηση με γουέστερν διάθεση και κακουχίες.
    Δεν σπάνε δεν χαλάνε εν το μεταξύ και καίνε μια πάστα την μέρα..

    Γιατί δεν διαβάζετε αν νομίζετε ότι σας ενδιαφέρει ρε παιδιά;
    Δεν αλλοιώνει την αρχική 'άποψη κάποιου για το design το διάβασμα, καταλαβαίνεις πως φτιάχνονται, τι λένε ότι κάνουν και αν το κάνουν.

    Aν το ήξερα απο την αρχή θα είχα στήσει fakenews ότι τα φέρνει ο τάδε ελλάδα κ.λπ.

    Ορίστε, το παρακάτω ζουζουνάκι στα 130kg γεμάτο. Να φύγεις νύχτα απο τσίπουρα, να ψάχνεις που 'ναι το μπροστά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6375.jpg 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	102,3 KB 
ID:	448571
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 26/11/2023 στις 22:02.

  5. #20
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    τι έχετε πάθει ρε σεις; τι αντιδράσεις είναι αυτές που βγάζετε;
    Νομίζω ότι όσοι (εμού συμπεριλαμβανομένου) είμαστε τόσο αρνητικοί, βλέπουμε κάτι που θεωρούμε κοροϊδία. Κάποιοι πήραν την ιδέα του κινέζικου ρετρο-κλώνου που έχει πλημμυρίσει τις αγορές και απλά αντί να κοπιάρουν το σχέδιο από 60κάτι χρόνια πριν, προτίμησαν να γυρίσουν το ρολόι μερικές ακόμα δεκαετίες, να φτιάξουν κάτι σαφώς λιγότερο χρηστικό, και να το τιμολογήσουν στο Θεό. Στο δικό μου, ομολογουμένως όχι ιδιαίτερα έμπειρο μάτι, τίποτα πάνω στις συγκεκριμένες μηχανές δε φαίνεται να ανταποκρίνεται στην τιμή: κινέζικος κινητήρας της οκάς, μάλλον αδιάφορα περιφερειακά, κάπως άτσαλες κολλήσεις στο σκελετό, μέτρια [edit: my bad, powder coating, γι'αυτό δείχνει έτσι] βαφή, χοντροκομμένες βίδες, κλπ. Δε μπορώ να καταλάβω πού είναι οι σοβαρές διαφορές με το Daytona Rockstar 400 ή το Jawa 350, που να δικαιολογούν τη διαφορά κατηγορίας - εκτός από το μάρκετινγκ και τρία κομμάτια δέρμα. [edit2: και το (εν μέρει) Made in USA, αυτό δεκτό]

    Όμορφο είναι, αλλά αν θέλω κάτι που να δείχνει παλιό και να μην πηγαίνει βήμα, σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν μοτοσυκλέτες με αυθεντικό pedigree και μου μένουν και αρκετά χιλιάρικα ρέστα για βενζίνες για το γύρο του κόσμου.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 27/11/2023 στις 02:23.

  6. #21
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι όσοι (εμού συμπεριλαμβανομένου) είμαστε τόσο αρνητικοί, βλέπουμε κάτι που θεωρούμε κοροϊδία. Κάποιοι πήραν την ιδέα του κινέζικου ρετρο-κλώνου που έχει πλημμυρίσει τις αγορές και απλά αντί να κοπιάρουν το σχέδιο από 60κάτι χρόνια πριν, προτίμησαν να γυρίσουν το ρολόι μερικές ακόμα δεκαετίες, να φτιάξουν κάτι σαφώς λιγότερο χρηστικό, και να το τιμολογήσουν στο Θεό. Στο δικό μου, ομολογουμένως όχι ιδιαίτερα έμπειρο μάτι, τίποτα πάνω στις συγκεκριμένες μηχανές δε φαίνεται να ανταποκρίνεται στην τιμή: κινέζικος κινητήρας της οκάς, μάλλον αδιάφορα περιφερειακά, κάπως άτσαλες κολλήσεις στο σκελετό, μέτρια [edit: my bad, powder coating, γι'αυτό δείχνει έτσι] βαφή, χοντροκομμένες βίδες, κλπ. Δε μπορώ να καταλάβω πού είναι οι σοβαρές διαφορές με το Daytona Rockstar 400 ή το Jawa 350, που να δικαιολογούν τη διαφορά κατηγορίας - εκτός από το μάρκετινγκ και τρία κομμάτια δέρμα. [edit2: και το (εν μέρει) Made in USA, αυτό δεκτό]

    Όμορφο είναι, αλλά αν θέλω κάτι που να δείχνει παλιό και να μην πηγαίνει βήμα, σε αυτά τα λεφτά υπάρχουν μοτοσυκλέτες με αυθεντικό pedigree και μου μένουν και αρκετά χιλιάρικα ρέστα για βενζίνες για το γύρο του κόσμου.

    Πέστααααα! Που πήγαν να με βγάλουν εγκάθετο των κινέζων.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #22
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Καταλαβαίνω πως το βλέπεις απλά και αυτοί εξηγούν όλα όσα αναφέρεσαι αρνητικά.
    Οι πληροφορίες και η εικόνα που δίνουν είναι πολύ διαφορετικά από τα συμπεράσματα σου που σε οδηγούν "ενάντια" τους.
    Τα βασικά στοιχεία δηλαδή με τα οποία συμπεραίνεις ότι είσαι αρνητικός είναι διαφορετικά από αυτά που πιστεύεις.

    Λένε και δείχνουν πως είχαν την ιδέα μέσω των mopped από παιδιά, την εξέλιξη του σχεδίου που δεν είναι κόπια, είναι δικό τους και διαμορφώθηκε
    από τις επιλογές κατασκευής του πέρα από το ύφος που τους άρεσε.
    Πως συμπεραίνεις ότι είναι λιγότερο χρηστικό από ένα rockstar daytona; Τι είναι αυτό που σε κάνει να λες "σαφώς";
    Οι πληροφορίες και τα βίντεο πελατών δείχνουν το αντίθετο.

    Φτιάχνεται όλο απο τους ίδιους, τα περιφερειακά του είναι χειροποίητα. Έχει τροχούς τιμόνι κατασκευασμένα στην αμερική
    όργανο από αυστρία και κινέζικο κινητήρα 5ης γενιάς; Έχει αγοραστεί από τα 90ς, είναι το μουλάρι της ανατολής, μετακινεί εκατομμύρια
    και τον βρίσκεις σε μύλους, σε ψαράδικα, σε αντλίες κ.λπ. ένας κινητήρας που δεν θα σπάσει ποτέ ενώ κινεί όπως βλέπουμε μια χαρά τα μοτοσυκλετάκια.

    Δεν κατάφερα να βρω άτσαλες κολλήσεις ή μέρος ηλεκτροστατικής που να μην μου αρέσει. Μηπως λες για τα σχέδια με oneshot;
    Είναι παραδοσιακά χρώματα pin striping και δείχνουν έτσι.
    Έχω την εντύπωση ότι διατηρούν την βαφή με παλαιότερη (και πιο ανθεκτική) τεχνολογία, αλκυδικά βερνικοχρώματα κ.λπ.

    Έγω είμαι απο αυτούς που έχουν ζήσει καθημερινά με ένα κλάσικ κοντά στα 30hp. Ωραίο το πέντιγκρι αλλά τα έξοδα
    οι ζημιές, η κάλυψη, η επισκευασιμότητα δεν παλεύεται εύκολα.. γύρο κόσμου το ξεχνάμε. Γύρο ελλάδας και καμιά ιταλια μπορεί
    αλλά με σημειωμένους τους κατάλληλους μηχανικούς στην διαδρομή και τσεκ ότι λειτουργούν ακόμα..

    Φαντάζομαι καταλαβαίνεις πόσο παράξενο μου φαίνεται.
    Είναι σαν να βγάζει η βετλανς Νάουσα κουβέρτες, να τις δείχνει αναλυτικά, να λένε οι πελάτες και εδω να ακούω αα κετσές, αυτά τα βάζαμε για τις ελιές..

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.839
    Προσωπικά δεν είμαι αρνητικός, και είμαι σίγουρος ότι τα μοτοσυκλετάκια αυτά είναι απολύτως πρακτικά και πιθανότατα
    πιό ικανά από τα καθημερινά Κινέζικα.
    Το featherbed like πλαίσιο φαίνεται υπερβολικό για τα άλογα και το βάρος και πιθανόν οι αναρτήσεις να είναι αξιόλογες , δεδομένης της τιμής.
    Η ένσταση μου είναι ότι όλα αυτά θα μπορούσαν να έρχονται από την Ινδία σε κλάσμα της τιμής και πιθανόν καλύτερη ποιότητα.
    Και είμαι σίγουρος ότι οι παραπάνω επιλογές στο σχεδιασμό δεν έγιναν για να υποστηρίξουν την πρακτικότητα αλλά το design εξ ου και η τιμή.
    Περισσότερο καλλιτεχνική δημιουργία παρά πρακτική λύση στο πρόβλημα μεταφοράς.
    Υπάρχει και αυτό το κομμάτι της αγοράς φαντάζομαι.

  9. #24
    Νέο μέλος Το avatar του/της Zodd
    Εγγραφή
    02/10/2009
    Μηνύματα
    35
    Να πω και γω την παπάτζα μου..

    Κάποιοι γράφετε λες και κάθε εταιρεία πρέπει να φέρνει τεχνολογική επανάσταση με κάθε τι που πουλάει. Όπως και άλλων εταιρειών, οι Janus ειναι μηχανές για άτομα που θέλουν συγκεκριμένη αισθητική. Αυτό. Ούτε επιδόσεις ούτε τίποτα άλλο. Αν σου αρέσουν και είσαι οκ με την τιμή το παίρνεις, αν ζητάς άλλα πραγματα πας αλλού και τελειώνει η ιστορία.

    Στα πιο πρακτικά του θέματος, κάποια στιγμή είχα δει αυτό το review για το Janus Halcyon 250. O άνθρωπος λέει ότι είναι οκ/ευχαριστημένος με τη μηχανή παρά τα προβλήματα που του έβγαλε. Προσωπικά δεν μπορώ να παραβλέψω το θεμα με την αλυσίδα πού όταν χαλαρώνει μπορεί και βρίσκει στο φτερό. Βεβαια μιλάμε για μοντέλο του 2016, οπότε μπορεί και να έχει διορθωθεί.

  10. #25
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Η τιμή αντικατοπτρίζεται στα αμερικανικά πρότυπα, με τους μεγαλύτερους μεσους κατά κεφαλή.
    φυσικα και δεν είναι vfm για Ελλάδα, εμείς εδώ μπορούμε να είμαστε μεσαζωντες ως ντιλερ της Brixton

    Αυτες οι επιχειρήσεις είναι παράδειγμα προς μίμηση πως θα μπορούσε μια μικρή βιοτεχνια να γίνει μικρό κατασκευαστική με πολύπλευρα οφέλη στο τοπικό της κοινωνικό πλαίσιο.

  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Zodd Προβολή μηνύματος
    Να πω και γω την παπάτζα μου..

    Κάποιοι γράφετε λες και κάθε εταιρεία πρέπει να φέρνει τεχνολογική επανάσταση με κάθε τι που πουλάει. Όπως και άλλων εταιρειών, οι Janus ειναι μηχανές για άτομα που θέλουν συγκεκριμένη αισθητική. Αυτό. Ούτε επιδόσεις ούτε τίποτα άλλο. Αν σου αρέσουν και είσαι οκ με την τιμή το παίρνεις, αν ζητάς άλλα πραγματα πας αλλού και τελειώνει η ιστορία.

    Στα πιο πρακτικά του θέματος, κάποια στιγμή είχα δει αυτό το review για το Janus Halcyon 250. O άνθρωπος λέει ότι είναι οκ/ευχαριστημένος με τη μηχανή παρά τα προβλήματα που του έβγαλε. Προσωπικά δεν μπορώ να παραβλέψω το θεμα με την αλυσίδα πού όταν χαλαρώνει μπορεί και βρίσκει στο φτερό. Βεβαια μιλάμε για μοντέλο του 2016, οπότε μπορεί και να έχει διορθωθεί.
    Αν ήταν κινέζικο θα έτρωγε ΤΟ θάψιμο ενώ τώρα το βαφτίζουν "χαρακτήρα".....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω πως το βλέπεις απλά και αυτοί εξηγούν όλα όσα αναφέρεσαι αρνητικά.
    Οι πληροφορίες και η εικόνα που δίνουν είναι πολύ διαφορετικά από τα συμπεράσματα σου που σε οδηγούν "ενάντια" τους.
    Τα βασικά στοιχεία δηλαδή με τα οποία συμπεραίνεις ότι είσαι αρνητικός είναι διαφορετικά από αυτά που πιστεύεις.

    Λένε και δείχνουν πως είχαν την ιδέα μέσω των mopped από παιδιά, την εξέλιξη του σχεδίου που δεν είναι κόπια, είναι δικό τους και διαμορφώθηκε
    από τις επιλογές κατασκευής του πέρα από το ύφος που τους άρεσε.
    Πως συμπεραίνεις ότι είναι λιγότερο χρηστικό από ένα rockstar daytona; Τι είναι αυτό που σε κάνει να λες "σαφώς";
    Οι πληροφορίες και τα βίντεο πελατών δείχνουν το αντίθετο.

    Φτιάχνεται όλο απο τους ίδιους, τα περιφερειακά του είναι χειροποίητα. Έχει τροχούς τιμόνι κατασκευασμένα στην αμερική
    όργανο από αυστρία και κινέζικο κινητήρα 5ης γενιάς; Έχει αγοραστεί από τα 90ς, είναι το μουλάρι της ανατολής, μετακινεί εκατομμύρια
    και τον βρίσκεις σε μύλους, σε ψαράδικα, σε αντλίες κ.λπ. ένας κινητήρας που δεν θα σπάσει ποτέ ενώ κινεί όπως βλέπουμε μια χαρά τα μοτοσυκλετάκια.

    Δεν κατάφερα να βρω άτσαλες κολλήσεις ή μέρος ηλεκτροστατικής που να μην μου αρέσει. Μηπως λες για τα σχέδια με oneshot;
    Είναι παραδοσιακά χρώματα pin striping και δείχνουν έτσι.
    Έχω την εντύπωση ότι διατηρούν την βαφή με παλαιότερη (και πιο ανθεκτική) τεχνολογία, αλκυδικά βερνικοχρώματα κ.λπ.

    Έγω είμαι απο αυτούς που έχουν ζήσει καθημερινά με ένα κλάσικ κοντά στα 30hp. Ωραίο το πέντιγκρι αλλά τα έξοδα
    οι ζημιές, η κάλυψη, η επισκευασιμότητα δεν παλεύεται εύκολα.. γύρο κόσμου το ξεχνάμε. Γύρο ελλάδας και καμιά ιταλια μπορεί
    αλλά με σημειωμένους τους κατάλληλους μηχανικούς στην διαδρομή και τσεκ ότι λειτουργούν ακόμα..

    Φαντάζομαι καταλαβαίνεις πόσο παράξενο μου φαίνεται.
    Είναι σαν να βγάζει η βετλανς Νάουσα κουβέρτες, να τις δείχνει αναλυτικά, να λένε οι πελάτες και εδω να ακούω αα κετσές, αυτά τα βάζαμε για τις ελιές..
    [κι άλλο σεντόνι]
    Μπορεί να είμαι άδικος και οι άνθρωποι να έχουν πάθος για αυτό που φτιάχνουν, απλά η εστίαση στο ρετρό ντηζάιν και η σχέση τιμής προς προσφερόμενο προϊόν με κάνουν να υποπτεύομαι χιπστερο-παπάτζες. Αν όντως έχει τόσα χειροποίητα κομμάτια ίσως άδικα το συγκρίνω με το Rockstar. Και πάλι όμως, τέτοια τιμή δε μπορώ να τη δικαιολογήσω όταν η μηχανή δεν "ξεχειλίζει ποιότητα" στα μάτια μου. Την χρηστικότητα τη σχολίασα κυρίως λόγω επιλογής τύπου αναρτήσεων.

    Ο generic κινητήρας είναι πρόβλημα για εμένα, γιατί είναι καρδιά του οχήματος και μεγάλο μέρος του χαρακτήρα της. Μπορεί να είναι μια χαρά, αλλά δε δικαιολογεί το κόστος ή το ζητούμενο πουλ-μουρ-φάκτορ. Εκτός αυτού, οι μηχανές θα έστεκαν πολύ καλύτερα αισθητικά με κινητήρες V, π.χ. αντιγραφές από Yamaha Virago: 250 χωρίς ψευτοκάπακα το μικρό, (που παράγεται κιόλας στην Κίνα), 500 το μεγάλο.

    Καταλαβαίνω γιατί κάποιος θέλει να οδηγεί κάτι τέτοιο, αλλά με απωθεί η προσέγγιση του "πρώτα μετράει η εμφάνιση, μετά η λειτουργικότητα" που νομίζω ότι επικρατεί εδώ. Επίσης, νευριάζω όταν νοιώθω ότι πάνε να μου τον πιάσουν πουλώντας μου φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αν η ίδια μηχανή είχε τη μισή τιμή δεν θα ανοίγαμε αυτή τη συζήτηση. Στα ίδια περίπου χρήματα υπάρχει το CCM Spitfire που το βρίσκω επίσης κάπως φαφλατάδικο, αλλά νομίζω ότι δίνει πιο αυθεντική αίσθηση exclusive χειροποίητου.


    Τα περί γύρου το κόσμου ήταν ενδεικτικά για την εξοικονόμηση χρημάτων. Λίγοι έχουν όρεξη να γυρίσουν τον πλανήτη δικάβαλοι με το μηχανικό τους

  13. #28
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Ρε παλικάρια, δεν μπορούν όλοι να ακολουθούν τα στενα πλαίσια της λογικής.

    Υπάρχει και η καύλα!
    Δεν είναι δυνατό να μας αρέσουν τα ίδια, οπως δεν είναι δυνατό να έχουμε τις ίδιες πρωτεραιότητες όταν επιλέγουμε ένα μηχανάκι.

  14. #29
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ποιο θάψιμο ρε γκρινιάρη;
    την διάθεση των ιδιοκτητών που τα προμοτάρουν συνέχεια κράζουν.

    Δηλαδή ρε συ Bowleno όσο υπάρχουν κινέζοι δεν θα μπορούμε να δημιουργήσουμε τίποτα;
    Οτιδήποτε έχει υπάρξει στην παραγωγή τους θα συγκρίνεται με παραδοχές και θα καταλήγει μάταιο
    γιατί δεν το έχουν κάνει οι κινέζοι να συμφέρει περισσότερο;

    Τι είδους οικονομία και πνεύμα δημιουργούμε;

    Και όλα αυτά τα προϊόντα που έχουν αναπτυχθεί τα τελευταία 15 χρόνια από μικρές βιοτεχνίες γιατί είναι όλα sold out
    εφόσον είναι ακριβότερα από τα κινέζικα;

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    [κι άλλο σεντόνι]
    Μπορεί να είμαι άδικος και οι άνθρωποι να έχουν πάθος για αυτό που φτιάχνουν, απλά η εστίαση στο ρετρό ντηζάιν και η σχέση τιμής προς προσφερόμενο προϊόν με κάνουν να υποπτεύομαι χιπστερο-παπάτζες. Αν όντως έχει τόσα χειροποίητα κομμάτια ίσως άδικα το συγκρίνω με το Rockstar. Και πάλι όμως, τέτοια τιμή δε μπορώ να τη δικαιολογήσω όταν η μηχανή δεν "ξεχειλίζει ποιότητα" στα μάτια μου. Την χρηστικότητα τη σχολίασα κυρίως λόγω επιλογής τύπου αναρτήσεων.

    Ο generic κινητήρας είναι πρόβλημα για εμένα, γιατί είναι καρδιά του οχήματος και μεγάλο μέρος του χαρακτήρα της. Μπορεί να είναι μια χαρά, αλλά δε δικαιολογεί το κόστος ή το ζητούμενο πουλ-μουρ-φάκτορ. Εκτός αυτού, οι μηχανές θα έστεκαν πολύ καλύτερα αισθητικά με κινητήρες V, π.χ. αντιγραφές από Yamaha Virago: 250 χωρίς ψευτοκάπακα το μικρό, (που παράγεται κιόλας στην Κίνα), 500 το μεγάλο.

    Καταλαβαίνω γιατί κάποιος θέλει να οδηγεί κάτι τέτοιο, αλλά με απωθεί η προσέγγιση του "πρώτα μετράει η εμφάνιση, μετά η λειτουργικότητα" που νομίζω ότι επικρατεί εδώ. Επίσης, νευριάζω όταν νοιώθω ότι πάνε να μου τον πιάσουν πουλώντας μου φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Αν η ίδια μηχανή είχε τη μισή τιμή δεν θα ανοίγαμε αυτή τη συζήτηση. Στα ίδια περίπου χρήματα υπάρχει το CCM Spitfire που το βρίσκω επίσης κάπως φαφλατάδικο, αλλά νομίζω ότι δίνει πιο αυθεντική αίσθηση exclusive χειροποίητου.


    Τα περί γύρου το κόσμου ήταν ενδεικτικά για την εξοικονόμηση χρημάτων. Λίγοι έχουν όρεξη να γυρίσουν τον πλανήτη δικάβαλοι με το μηχανικό τους
    Έχεις δίκιο να σε χαλάει η τιμή όπως όλους μας. Δεν είναι ρεαλιστική απέναντί μας, είναι τιμή μιας αγοράς με καλύτερες αποδοχές, μικρότερο νόμισμα και τρελές προμήθειες βασικών αναγκών σε πολύ ευρύτερο φάσμα λόγο πλήθους και δυνατοτήτων.
    Δεν μπορούν να κοστολογήσουν διαφορετικά για το κοινό της αμερικής. Σε εμάς αντίστοιχη προσπάθεια θα ήταν κοντά στα 6000ε τα 250 και 9000ε τα 450.

    Η ανάρτηση που έχουν δεν τους στερεί κάτι, τα καλύπτει και τους δίνει μεγάλη αντοχή, περίοδο service, εύκολη αντικατάσταση, πατέντα στο δρόμο, είναι στο ύφος της αυτονομίας που πρόσφεραν τα moped με συμβατικές ή και άλλες όπως των παπιών παλιά.
    Απλά αυτές χρησιμοποιούν τεχνολογία που καλύπτει και πολύ μεγαλύτερες μοτό (το σχέδιο που κάνουν, όχι το πώς το κάνουν, αυτό είναι για τα δικά τους των 150kg) με αποτέλεσμα να μπορούν να χρησιμοποιούν πίσω αναρτήσεις με πολύ μεγάλη αντοχή κ.λπ.

    Τον κινητήρα τον διάλεξαν γιατί ήθελαν αυτά ακριβώς τα χαρακτηριστικά του απλού, ήπιου και άσπαστου.
    Τα Douglas και τα Indian της εποχής δεν προσπαθούσαν για την ελαφρύτερη μικρή μοτό.

    Δεν νομίζω ότι μετρά πρώτα η εμφάνιση για αυτούς. Υπάρχουν πολλά σημεία που επιλέγουν την χρηστικότητα εναντίον της.
    Φαντάσου δεν έχω καταπιεί ακόμα την σύνθεση του μπροστινού με το υπόλοιπο. Βλέπω ότι έχουν εργαστεί σωστά και το έχουν ενσωματώσει αλλά για εμένα έχουν 30-40 χρόνια διαφοράς και μου μοντερνίζει πάνω του.
    Το σχέδιο των 20ς νομίζω πως εξυπηρετεί πολύ και αν το καλοσκεφτείς φτιάχνονταν με τα ίδια μέσα που διαθέτουν οι σημερινοί.

    Τα CCM έβγαλαν και πρόγραμμα custom πλεον να τα παραγγείλεις όπως σου αρέσει.
    Τα εκτιμώ σαν κατασκευή, γεωμετρία, ποιότητα αλλά το σχέδιο τους... πως να το πω.. καμαρώνω που δεν μου αρέσει.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. TOKYO motorcyle show 2019
    από panavour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2019, 16:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF