Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 20 από 20

Θέμα: Μάνη- Μονή Κουρνού- Αρχαία Αίγιλα 19-11-2023

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ναι αλλά όχι γνήσιος. Αθήνα γεννήθηκα και μεγάλωσα, η καταγωγή μου είναι από εκεί... συγκεκριμένα από τρία μέρη, Κοτρώνι (Λεύκτρου), Πλάτσα και Αερόπολη. Δηλαδή στην Αποσκερή Μάνη (δυτική), εσύ πήγες στην Προσηλιακή (ανατολική).
    Όταν κατεβαίνω όμως εκεί νοιώθω λες και είμαι στον τόπο μου... πράγμα που ποτέ δεν ένοιωσα με την Αθήνα.

    Στην πυραμίδα του Ταΰγετου έχεις πάει;

    Όπως είπε και ο Νίκος, μια χαρά γνήσιος Μανιάτης είσαι! Ένα περίεργο πράγμα νιώθω και εγώ από την 1η στιγμή που βρέθηκα στη Μάνη, νιώθω σαν να είναι ο τόπος μου άσχετα αν δεν έχω κάποια καταγωγή. Ίσως μου άρεσε τόσο πολύ και να δέθηκα αμέσως με το μέρος.

    Εννοείται στην Πυραμίδα έχω ανέβει αφού έχω ανέβει στα 200 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας. Ήταν το μακρινό 2015 τέτοια εποχή με έναν Σπαρτιάτη φίλο μου.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #17
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Είσαι όντως Μανιάτης αφού ξέρεις αυτές τις εκφράσεις.
    Πάρε μια μέρα τον BUlmont και ελάτε κατά κάτω.
    Δεν ξέρω μόνο τις εκφράσεις αλλά και την ιστορία της οικογένειας από το 1500... Τον bulmont τον γνώρισα στην ετήσια χωρίς να ξέρω από που κρατάει η σκούφια του. Δεν έχω σπίτι κάτω, όμως έρχομαι συχνά.
    Την επόμενη φορά που θα έρθω θα σε ειδοποιήσω να βρεθούμε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Όπως είπε και ο Νίκος, μια χαρά γνήσιος Μανιάτης είσαι! Ένα περίεργο πράγμα νιώθω και εγώ από την 1η στιγμή που βρέθηκα στη Μάνη, νιώθω σαν να είναι ο τόπος μου άσχετα αν δεν έχω κάποια καταγωγή. Ίσως μου άρεσε τόσο πολύ και να δέθηκα αμέσως με το μέρος.

    Εννοείται στην Πυραμίδα έχω ανέβει αφού έχω ανέβει στα 200 ψηλότερα βουνά της Ελλάδας. Ήταν το μακρινό 2015 τέτοια εποχή με έναν Σπαρτιάτη φίλο μου.
    Εγώ ξέρω γιατί νοιώθεις έτσι... ειδικά εσύ. Όλη η Μάνη είναι ένα βουνό κυριολεκτικά μέσα στην θάλασσα και μάλιστα το δωδέκατο ψηλότερο βουνό με μικρή απόκλιση από τα υπόλοιπα. (παίζει ρόλο και ο αριθμός 12 που είναι μαγικός)
    Με τα βουνά που έχεις ανέβει έχω χάσει την μπάλα... είναι πάρα πολλά. Αγχώθηκα και για το σπαμ στο νήμα σου αλλά βλέπω δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα... το αντίθετο μάλιστα.


    και στους δύο.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω μόνο τις εκφράσεις αλλά και την ιστορία της οικογένειας από το 1500... Τον bulmont τον γνώρισα στην ετήσια χωρίς να ξέρω από που κρατάει η σκούφια του. Δεν έχω σπίτι κάτω, όμως έρχομαι συχνά.
    Την επόμενη φορά που θα έρθω θα σε ειδοποιήσω να βρεθούμε.



    Εγώ ξέρω γιατί νοιώθεις έτσι... ειδικά εσύ. Όλη η Μάνη είναι ένα βουνό κυριολεκτικά μέσα στην θάλασσα και μάλιστα το δωδέκατο ψηλότερο βουνό με μικρή απόκλιση από τα υπόλοιπα. (παίζει ρόλο και ο αριθμός 12 που είναι μαγικός)
    Με τα βουνά που έχεις ανέβει έχω χάσει την μπάλα... είναι πάρα πολλά. Αγχώθηκα και για το σπαμ στο νήμα σου αλλά βλέπω δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα... το αντίθετο μάλιστα.


    και στους δύο.


    Θα σε μαλώσω που μπλέκεις στον Σαγγιά με τον Ταϋγετο! Γεωλογικά σίγουρα αποτελεί μια προέκταση του Ταϋγέτου αλλά τυπικά πρόκειται για ένα ξεχωριστό βουνό!


    Ο χάρτης είναι ενδεικτικός της απόστασης των 2 βουνών. Τυπικά το Οίτυλο αποτελεί το τέλος του Ταϋγετου και την αρχή του Σαγγιά!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Σαγγιάς 1.jpg 
Προβολές:	38 
Μέγεθος:	64,1 KB 
ID:	448566


    Σίγουρα το ότι πρόκειται για ''βουνό μέσα στη θάλασσα'' παίζει ρόλο και στο γιατί η Μάνη με γοήτευσε από την 1η στιγμή όπως σωστά είπες!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #19
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    ... Τον bulmont τον γνώρισα στην ετήσια χωρίς να ξέρω από που κρατάει η σκούφια του. .

    Πατρινός είμαι, αλλά έχω ιδιαίτερη σχέση με την Μάνη......
    Μάλιστα την κόρη μου την βάφτισα στην Στούπα.....
    Εχω πολλούς γνωστούς και μερικούς πολύ καλούς φίλους στην περιοχή και μάλιστα
    τα τελευταία 30 χρόνια την επισκεπτόμαστε ανελλιπώς.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  5. #20
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.132
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Πατρινός είμαι, αλλά έχω ιδιαίτερη σχέση με την Μάνη......
    Μάλιστα την κόρη μου την βάφτισα στην Στούπα.....
    Εχω πολλούς γνωστούς και μερικούς πολύ καλούς φίλους στην περιοχή και μάλιστα
    τα τελευταία 30 χρόνια την επισκεπτόμαστε ανελλιπώς.......
    Νομίζω πως κατάλαβα.


Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. βολτα στις 19/11/06
    από SPORAKIAS στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2006, 21:40
  2. Καλημέρες Κυριακής 19/11/06
    από makis206 στο forum Καλημέρες κι ευχολόγια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2006, 12:55
  3. 19-11 ΣΤΟ.... ΤΣΑΚ ΜΠΑΜ
    από orizontas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2006, 12:19
  4. Κυριακή 19/11 - Βόλτα με το KTM Club
    από Nik0s στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2006, 18:03
  5. Kαλημερες Σαββατο 19/11/05
    από manos426f στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2005, 09:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF