Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: ΑΓΟΡΑ ΜΙΚΡΗΣ ΜΙΧΑΝΗΣ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2023
    Μηνύματα
    2

    ΑΓΟΡΑ ΜΙΚΡΗΣ ΜΙΧΑΝΗΣ

    Καλησπέρα στην παρέα!
    Ελέω πρόσφατης κλοπής του beverly, είπα να κοιτάξω προς τη μεριά α2 μοτοσυκλετών. Όντας αρκετά μπερδεμένος απ΄όσα έχω ακούσει παρακαλώ τα φώτα σας!
    το μπάτζετ είναι γύρω στα 3-4 χιλιάρικα, βαριά 4,5 μιας κι έχω συνηθίσει σε σκουτερ και δε ξέρω αν θα με κουράσει η μηχανή. Έχω καταλήξει σε κάποιες επιλογές.. Πχ zontes t1310,voge 300ds ή κάποια μεταχειρισμένη gs310.. Εννοείται οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή καλοδεχούμενη. τι λετε?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Versys 300x

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerasimos13000 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα!
    Ελέω πρόσφατης κλοπής του beverly, είπα να κοιτάξω προς τη μεριά α2 μοτοσυκλετών. Όντας αρκετά μπερδεμένος απ΄όσα έχω ακούσει παρακαλώ τα φώτα σας!
    το μπάτζετ είναι γύρω στα 3-4 χιλιάρικα, βαριά 4,5 μιας κι έχω συνηθίσει σε σκουτερ και δε ξέρω αν θα με κουράσει η μηχανή. Έχω καταλήξει σε κάποιες επιλογές.. Πχ zontes t1310,voge 300ds ή κάποια μεταχειρισμένη gs310.. Εννοείται οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή καλοδεχούμενη. τι λετε?
    Καμμια μηχανη ΔΕΝ εχει την ευκολια και την πρακτικοτητα ενος σκουτερ.Απο κει και περα ,στα λεφτα που διαθετεις ενα τρακοσαρακι μοτοσυκλετακι,εφ οσον σ αρεσει θα σε εξυπηρετησει.ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ,για να εχεις και την εγγυηση ,και ολα τα συγχρονα καλουδια.Οτι παρεις καντο τεστ πρωτα για να δεις αν σου κανει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Από τα τρία έχω οδηγήσει το voge. Είναι πάρα πολύ αδύναμα με αυτούς τους κινητήρες. Για αυτό είπα το Versys. Καλύτερα σκούτερ σε αυτά τα κυβικά. Τουλάχιστον έχεις την πρακτικότητα.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Είχα μια πολύ μικρή εμπειρία από σκούτερ με το m310 της zontes, αλλά από μια δελεαστική πρόταση έτυχε να έρθει στην κατοχή μου μηχανή 700 κυβικών εκατοστών.

    Προσωπικά δεν με έχει κουράσει και είναι πολύ πιο άνετη (από την ανάρτηση) και προφανώς ασφαλής σε σχέση με το σκούτερ (από ενεργητική ασφάλεια).

    Τέλος την ευχαριστιεμαι περισσότερο από το σκούτερ.

    Επίσης πρέπει να μας πεις τι χρήση θα της κάνεις και πόσα κιλά και ύψος έχεις για δούμε από ενεργητικής απόψεως.

    Κάποια που κοιτούσα και εγώ για αστική χρήση είναι
    Voge 300acx
    Royal Enfield 350 hunter
    Voge 500ac

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2023
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimmanoukas Προβολή μηνύματος
    Είχα μια πολύ μικρή εμπειρία από σκούτερ με το m310 της zontes, αλλά από μια δελεαστική πρόταση έτυχε να έρθει στην κατοχή μου μηχανή 700 κυβικών εκατοστών.

    Προσωπικά δεν με έχει κουράσει και είναι πολύ πιο άνετη (από την ανάρτηση) και προφανώς ασφαλής σε σχέση με το σκούτερ (από ενεργητική ασφάλεια).

    Τέλος την ευχαριστιεμαι περισσότερο από το σκούτερ.

    Επίσης πρέπει να μας πεις τι χρήση θα της κάνεις και πόσα κιλά και ύψος έχεις για δούμε από ενεργητικής απόψεως.

    Κάποια που κοιτούσα και εγώ για αστική χρήση είναι
    Voge 300acx
    Royal Enfield 350 hunter
    Voge 500ac
    Κυρίως για αστική χρήση το θέλω (Αθήνα και προάστια). Περισσότερο ήθελα άποψη αν υπάρχει εμπιστοσύνη στα κινέζικα(to zontes t310 έχω ξεχωρίσει) ή αν πχ είναι καλύτερα να πάω σ ένα δοκιμασμένο μεταχειρισμένο (πχ gs310). 1,80 είμαι 75 κιλα, οπότε δε θα έχω θέμα απ αυτή την άποψη πιστεύω. Ήμουν ικανοποιημένος απτο beverly αλλά λέω να δοκιμάσω και μια μηχανή.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerasimos13000 Προβολή μηνύματος
    Κυρίως για αστική χρήση το θέλω (Αθήνα και προάστια). Περισσότερο ήθελα άποψη αν υπάρχει εμπιστοσύνη στα κινέζικα(to zontes t310 έχω ξεχωρίσει) ή αν πχ είναι καλύτερα να πάω σ ένα δοκιμασμένο μεταχειρισμένο (πχ gs310). 1,80 είμαι 75 κιλα, οπότε δε θα έχω θέμα απ αυτή την άποψη πιστεύω. Ήμουν ικανοποιημένος απτο beverly αλλά λέω να δοκιμάσω και μια μηχανή.
    το gs310 ειναι κι αυτο ινδοκινεζικο(δεν γνωριζω ακριβως ποια χωρα απ τις δυο),μην τσιμπας επειδη γραφει bmw.Kαι δεν εχει βγει το καλυτερο στα διαφορα τεστ,ειδικα στην πισω αναρτηση.Ασε που οι τιμες των ανταλλακτικων του ειναι γερμανικες.Αν ομως σ αρεσει οπτικα αλλα και λογω ονοματος,αμα το βρεις σε καλη κατασταση μεταχειρισμενο παρτο.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Στα 4500 ίσως βρεiς και κανά ελαφρώς μεταχειρισμένο benneli TRK 500 ή Himalayan.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Επισης γυρω στα 4000-4300 βρισκεις σε αριστη κατασταση voge 500ds μεχρι 20000 χλμ με τριβαλιτσο.Απειρως καλυτερο απο τα 300αρια.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Να δεις ποσα 300αρια θα βρει με λιγα χιλιομετρα.. Και υπαρχει λογος.. Δεν κανουν για την συντριπτικη πλειοψηφια των αναβατων νεων ή μη. Εχουν λογο υπαρξης μονο αν δεν σου φτανουν τα χρηματα για κατι αλλο καινουργιο και θες ντε και καλα "μηχανη".

    Προχθες πετυχα σε γνωστο καταστημα στα βορεια, εναν ιδιοκτητη που συζητουσε την αλλαγη του καινουργιου 300 του με το 525 (αφου πλεον υπαρχει και αυτο).. 3 μηνες αναβατης γενικα (στην ζωη του) ο συγκεκριμένος. Και ρωτουσε ο ανθρωπος πραγματα για το βαρος και μονο. Και δεν ειναι ο πρωτος ουτε ο δευτερος που πετυχαινω να κανει το ιδιο.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    738
    Μια χαρά φτάνουν και περισσεύουν τα 300 κυβικά για commuting μέσα στον αστικό ιστό
    Μην τρελαθούμε κάποτε commuting έκαναν με c50

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Να δεις ποσα 300αρια θα βρει με λιγα χιλιομετρα.. Και υπαρχει λογος.. Δεν κανουν για την συντριπτικη πλειοψηφια των αναβατων νεων ή μη. Εχουν λογο υπαρξης μονο αν δεν σου φτανουν τα χρηματα για κατι αλλο καινουργιο και θες ντε και καλα "μηχανη".

    Προχθες πετυχα σε γνωστο καταστημα στα βορεια, εναν ιδιοκτητη που συζητουσε την αλλαγη του καινουργιου 300 του με το 525 (αφου πλεον υπαρχει και αυτο).. 3 μηνες αναβατης γενικα (στην ζωη του) ο συγκεκριμένος. Και ρωτουσε ο ανθρωπος πραγματα για το βαρος και μονο. Και δεν ειναι ο πρωτος ουτε ο δευτερος που πετυχαινω να κανει το ιδιο.
    Όντως, έχουν ξεσαλωσει να τα δίνουν, μέσα σε αυτούς κι εγώ και ο Lakiss, τα δώσαμε και πήραμε τα 500αρια...
    Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, όμως, εγώ την δουλειά μου μια χαρά την έκανα και με το 300 ac. Όταν όμως έχεις για πάνω από 20ετια μοτό με 45+ ίππους, σου φαίνεται λίγο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Μια χαρά φτάνουν και περισσεύουν τα 300 κυβικά για commuting μέσα στον αστικό ιστό
    Μην τρελαθούμε κάποτε commuting έκαναν με c50
    Lets agree that we disagree.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerasimos13000 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα στην παρέα!
    Ελέω πρόσφατης κλοπής του beverly, είπα να κοιτάξω προς τη μεριά α2 μοτοσυκλετών. Όντας αρκετά μπερδεμένος απ΄όσα έχω ακούσει παρακαλώ τα φώτα σας!
    το μπάτζετ είναι γύρω στα 3-4 χιλιάρικα, βαριά 4,5 μιας κι έχω συνηθίσει σε σκουτερ και δε ξέρω αν θα με κουράσει η μηχανή. Έχω καταλήξει σε κάποιες επιλογές.. Πχ zontes t1310,voge 300ds ή κάποια μεταχειρισμένη gs310.. Εννοείται οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή καλοδεχούμενη. τι λετε?
    Απο τα 3 που αναφέρεις, μου αρέσει το BMW αλλά δεν νομίζω οτι είναι κάτι ιδιαίτερο μηχανολογικά.

    Εγώ θα έπαιρνα ένα
    https://www.car.gr/classifieds/bikes...5-voge-300-acx
    μαζί με https://www.shad.es/en/shad-world/pr...black/c94r223/
    σε μαύρο , για να έρθει η φάση της μηχανής πιο ήπια σε σχέση με το σκούτερ και τους αποθηκευτικούς του χώρους.

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF