Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 52

Θέμα: V-STROM 650 του 21-22 ή V-STROM 1000 του 19 ή BMW F750GS του 19-20 ???

  1. #31
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Ακομα δεν εκλεισε αυτο το thread ?
    Ειπαμε : 1000 γιαπωνεζικα cc απαραμιλλης αντοχής και touring, δεν έχεις αλλη επιλογη, τι βασανιζεσαι ?

    "Καλυτερα πολεμιστης και να φυτευεις τριανταφυλλιες,
    παρά κηπουρός σε μάχη"
    χαχα... τα λες ωραία!

  2. #32
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    το θέμα είναι οτι vstrom 1000 και F750 δεν υπάρχουν πολλά μεταχειρισμένα σε σχέση με το vstrom 650... μιλάω πάντα για βαριά μέχρι το 2019... δεν θέλω να πάρω μηχανή δεκαετίας...

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Πετάγομαι και εγώ να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου (χαχαχα για κινέζικο θα πω)

    Υποτίθεται ότι κατά τον Απρίλη, εάν έχεις υπομονή και θες θα έρθει το 900 dsx της Voge.

    Στην Ιταλία ανακοινώθηκε τιμή περί τα 9500, άρα εντός budget σου.

    Και από φωτό έχω δει ότι είναι και height friendly, πχ αναβάτης με 1,72 πατούσε πόδι κάτω (τουλάχιστον το μισό)

    Εάν δεν βιάζεσαι για την αλλαγή θα το κοιτούσα και αυτό

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    το θέμα είναι οτι vstrom 1000 και F750 δεν υπάρχουν πολλά μεταχειρισμένα σε σχέση με το vstrom 650... μιλάω πάντα για βαριά μέχρι το 2019... δεν θέλω να πάρω μηχανή δεκαετίας...
    Κοιτα για το V-Strom κατανοω εν μερη το σκεπτικο σου.
    Για το BMW ομως καλυτερα να ειναι παλιο, γιατι θα εχει βγαλει ολα τα προβληματα στον προηγουμενο.Βαρια μεχρι τις 50.000χλμ θα τα εχει εμφανισει ολα.

  5. #35
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Στα μεγάλα κυβικά η δεκαετία είναι αμελητέο διάστημα,μια μοτοσυκλέτα του '13-14 κουβαλάει σχεδόν την ίδια τεχνολογία με τη σημερινή,τουλάχιστον στο βαθμό που ενδιαφέρει εσένα,έχει δηλαδή άψογο abs,traction control κλπ.Εντάξει μπορεί να μην διαθέτει cornering abs ή cruise control ή adaptive lights αλλά το 13άρι-14άρι εξακολουθεί να έχει το ίδιο στιβαρό πλαίσιο,ποιοτικά φρένα και οδική συμπεριφορά αυτά δηλαδή που μας αφορούν σαν αναβάτες.

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Θα σου έλεγα να ανεβάσεις λίγο το budget σου και να πάρεις ένα πιο καινούριο μηχανάκι.
    Έχω το F750GS του 2022 και υπολογίζω να το δώσω 11.5Κ περίπου με άλλα 3 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση (όταν αποφασίσει η BMW να μου δώσει ημερομηνία παραγωγής για αυτό που έχω παραγγείλει...)
    Σίγουρα θα βρεις και άλλα τέτοια καθώς μέχρι κάποια περίοδο τα έδινε με 5ετή εργοστασιακή εγγύηση.

  7. #37
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Θα σου έλεγα να ανεβάσεις λίγο το budget σου και να πάρεις ένα πιο καινούριο μηχανάκι.
    Έχω το F750GS του 2022 και υπολογίζω να το δώσω 11.5Κ περίπου με άλλα 3 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση (όταν αποφασίσει η BMW να μου δώσει ημερομηνία παραγωγής για αυτό που έχω παραγγείλει...)
    Σίγουρα θα βρεις και άλλα τέτοια καθώς μέχρι κάποια περίοδο τα έδινε με 5ετή εργοστασιακή εγγύηση.
    Αν έχεις όρεξη πες μας δυο λόγια για την εμπειρία σου με το F750GS...
    και πως και θα το αλλάξεις? και με τι?

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Έχω 19.000χλμ. Το μηχανάκι για τις απαιτήσεις μου είναι εξαιρετικό.
    Ευέλικτο και αρκετά γρήγορο για σπορ οδήγηση, φιλικό στην πόλη με χαμηλό ύψος (είμαι 1.73 και πατάω και τα δύο πελματα κάτω αλλά έχω σχετικά ψηλό καβάλο).
    Άνετο για ταξίδι ακόμα και δικάβαλος υπό την προϋπόθεση ότι θα κάνει κανείς 1-2 αλλαγές (σέλα, μεγαλύτερη ζελατίνα γιατί η BMW μας κάνει πλάκα με την μαμά ζελατίνα...).
    Ταξιδεύει όλη μέρα στα 150, αν θέλει κανείς μπορεί και αρκετά πιο πάνω, αλλά αρχίζουν να ενοχλούν οι κραδασμοί και η κατανάλωση εκτοξεύεται.
    Αν πηγαίνεις με 120 δύσκολα θα δεις πάνω από 5λ/100χλμ ακόμα και δικάβαλος και με τριβάλιτσο.
    Γενικά είναι πολύ πιο δυνατό από αυτό που περιμένεις βλέποντας τα 77Hp του κατασκευαστή και ο λόγος είναι τα 83Nm ροπής στις 6.000rpm. Φίλος έχει το F850GS και ειλικρινά το δικό μου φαίνεται πιο γρήγορο .
    Από ζημιές δεν μου έχει βγάλει κάτι ευτυχώς και τα service στην αντιπροσωπία δεν είναι απλησίαστα αλλά δεν θα τα έλεγε κανείς φθηνά.
    Η ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά πιο πάνω από άλλα της ίδιας κατηγορίας και φαίνεται σε διάφορες λεπτομέρειες (πχ παντού έχει rolled αντί για cut κοχλίες)
    Στο χώμα που το έχω δοκιμάσει λίγο είναι απλά κακό σε σχέση με το F850GS από την άλλη στο δρόμο το F850GS λόγω διαδρομής και 21 τροχού είναι βάρκα. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το χώμα με κάτι τόσο βαρύ. Όταν θέλω χώμα καβαλάω το εντουράκι μου.
    Τώρα γιατί να το αλλάξω ούτε εγώ δεν έχω καταλάβει. Απλά το R1300GS έχει διορθώσει ότι δεν μου άρεσε στο παλιό και με τρώει ο κ@λος μου...

    Εδώ είναι φορτωμένο για ταξίδι...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Side.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	448600
    Τελευταία τροποποίηση από Taz; 28/11/2023 στις 16:03.

  9. #39
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimsakpt3 Προβολή μηνύματος
    Ακριβώς αυτό φίλε μου!!!
    εμένα ξεκινάει καλύτερα η μέρα μου όταν πάω στο γραφείο με τη μηχανη!!!
    επίσης εμείς που ζούμε σε επαρχία είμαστε τυχεροί γιατί δεν χρειάζεται να κάνουμε 30-40χλμ τη μέρα για να πάμε στη δουλειά μας και να καταπονούμε τόσο τη "μεγάλη" μηχανή!

    το διάβασα το ριβιου σου... μ αρέσουν αυτά που λες! το κόστος χρήσης και συντήρησης πως σου φαίνεται μέχρι τώρα?

    Δεν έχω άποψη για κόστος συντήρησης, γιατί έχω 3 χρόνια δωρεάν service. Κατανάλωση δεν έχω δει ποτέ πάνω από 5lt, και αυτό όταν είναι μόνο κίνηση στην πόλη.

  10. #40
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θέλει λίγο ύψος για να είσαι άνετος με αυτά στην πόλη. Ας πούμε 1.80 και πάνω.
    Eίμαι κατηγορία σαμιαμίδι, 1.70 με το ζόρι και 72 κιλά, δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, θεωρώ ο φίλος με 1.75 δεν θα έχει κανένα απολύτως θέμα.

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Έχω 19.000χλμ. Το μηχανάκι για τις απαιτήσεις μου είναι εξαιρετικό.
    Ευέλικτο και αρκετά γρήγορο για σπορ οδήγηση, φιλικό στην πόλη με χαμηλό ύψος (είμαι 1.73 και πατάω και τα δύο πελματα κάτω αλλά έχω σχετικά ψηλό καβάλο).
    Άνετο για ταξίδι ακόμα και δικάβαλος υπό την προϋπόθεση ότι θα κάνει κανείς 1-2 αλλαγές (σέλα, μεγαλύτερη ζελατίνα γιατί η BMW μας κάνει πλάκα με την μαμά ζελατίνα...).
    Ταξιδεύει όλη μέρα στα 150, αν θέλει κανείς μπορεί και αρκετά πιο πάνω, αλλά αρχίζουν να ενοχλούν οι κραδασμοί και η κατανάλωση εκτοξεύεται.
    Αν πηγαίνεις με 120 δύσκολα θα δεις πάνω από 5λ/100χλμ ακόμα και δικάβαλος και με τριβάλιτσο.
    Γενικά είναι πολύ πιο δυνατό από αυτό που περιμένεις βλέποντας τα 77Hp του κατασκευαστή και ο λόγος είναι τα 83Nm ροπής στις 6.000rpm. Φίλος έχει το F850GS και ειλικρινά το δικό μου φαίνεται πιο γρήγορο .
    Από ζημιές δεν μου έχει βγάλει κάτι ευτυχώς και τα service στην αντιπροσωπία δεν είναι απλησίαστα αλλά δεν θα τα έλεγε κανείς φθηνά.
    Η ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά πιο πάνω από άλλα της ίδιας κατηγορίας και φαίνεται σε διάφορες λεπτομέρειες (πχ παντού έχει rolled αντί για cut κοχλίες)
    Στο χώμα που το έχω δοκιμάσει λίγο είναι απλά κακό σε σχέση με το F850GS από την άλλη στο δρόμο το F850GS λόγω διαδρομής και 21 τροχού είναι βάρκα. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το χώμα με κάτι τόσο βαρύ. Όταν θέλω χώμα καβαλάω το εντουράκι μου.
    Τώρα γιατί να το αλλάξω ούτε εγώ δεν έχω καταλάβει. Απλά το R1300GS έχει διορθώσει ότι δεν μου άρεσε στο παλιό και με τρώει ο κ@λος μου...

    Εδώ είναι φορτωμένο για ταξίδι...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Side.jpg 
Προβολές:	130 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	448600
    Καλημέρα και σε ευχαριστώ για το ριβιού! Επομένως είσαι απόλυτα ευχαριστημένος... σωστά?
    να σε ρωτήσω κάτι άλλο... έχει σταμπιλιζατερ τιμονιού? και αν ναι βλέπεις διαφορά?

    Αφού μπορείς να πάρεις το 1300 πάρ' το και μην το πολυσκέφτεσαι... μια ζωή την έχουμε!

    να το χαίρεσαι και το 750...πανέμορφο το έχεις! και όταν αποφασίσεις να το βγάλεις για πούλημα στείλε και σε εμένα ένα μνμ...

  12. #42
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2019
    Μηνύματα
    124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω άποψη για κόστος συντήρησης, γιατί έχω 3 χρόνια δωρεάν service. Κατανάλωση δεν έχω δει ποτέ πάνω από 5lt, και αυτό όταν είναι μόνο κίνηση στην πόλη.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Eίμαι κατηγορία σαμιαμίδι, 1.70 με το ζόρι και 72 κιλά, δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, θεωρώ ο φίλος με 1.75 δεν θα έχει κανένα απολύτως θέμα.
    αν είναι τέτοια η κατανάλωση είναι πολύ καλή! τόσο καίω και με το τρεισεράκι! κοντά στα 5,5 στην πόλη και κοντά στα 4,5 εκτός...

    για το ύψος και εγώ δεν πιστεώ να έχω θέμα (και το τρεισερ 730 ύψος σέλας έχει) αλλά σίγουρα πρέπει να το δοκιμάσω...

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Έχει σταμπιλιζατερ τιμονιού και είναι γενικά πολύ σταθερό μηχανάκι ακόμα και στα +200 κοντερατης τελικής.
    Τώρα δεν ξέρω πως θα ήταν χωρίς αυτό αλλά αντίθετα με αλλά μηχανάκια δεν έχει αυτή τη νωθρότητα στην αλλαγή πορείας που μερικές φορές προσδίδει το σταμπιλιζατερ.
    Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως έχω ερωτευτεί τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις. Μπορεί να μην δουλεύουν όπως ένα καλό σετ ohlins, αλλά η δυνατότητα να το έχεις σουμιε στην πόλη με τις λακούβες και με το πάτημα ενός κουμπιού να σφίγγει η ανάρτηση για στροφιλίκια είναι ανεκτίμητη.

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Taz Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ πολύ.
    Έχει σταμπιλιζατερ τιμονιού και είναι γενικά πολύ σταθερό μηχανάκι ακόμα και στα +200 κοντερατης τελικής.
    Τώρα δεν ξέρω πως θα ήταν χωρίς αυτό αλλά αντίθετα με αλλά μηχανάκια δεν έχει αυτή τη νωθρότητα στην αλλαγή πορείας που μερικές φορές προσδίδει το σταμπιλιζατερ.
    Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως έχω ερωτευτεί τις ηλεκτρονικές αναρτήσεις. Μπορεί να μην δουλεύουν όπως ένα καλό σετ ohlins, αλλά η δυνατότητα να το έχεις σουμιε στην πόλη με τις λακούβες και με το πάτημα ενός κουμπιού να σφίγγει η ανάρτηση για στροφιλίκια είναι ανεκτίμητη.
    οντως πολύ ωραία μοτο taz ,κραδασμούς στα χέρια η στα πόδια στα πόσα χλμ το αισθάνεσαι ?

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2022
    Μηνύματα
    57
    Θα έλεγα μετά τα 150χαω αρχίζουν και γίνονται αισθητοί κυρίως στα πόδια.
    Σε σχέση με CF Moto 800 Explore φίλου μου είναι ελάχιστοι και μόλις ξανακαβάλησα το δικό μου μου φάνηκε σαν να έχει 6κυλινδρο σε σειρά

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΚΛΟΠΗ V-STROM 650 2010 21/5/2016 ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
    από spive82 στο forum Κλοπές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2016, 22:31
  2. γνώμες για το ABS του V-Strom 650
    από Skakinen στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2007, 11:43
  3. Θόρυβος από το μπροστινό του v-strom 650 (5 threads in one)
    από makaronachis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 262
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2007, 15:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF