Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 149

Θέμα: Ειναι τυχη ειναι ατυχια ειναι σιγουρα ταλαιπωρια.

  1. #46
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Γιατί κοράκια ρε φίλε ?
    Για κάθε υπηρεσία που σου παρέχεται και πρέπει να πληρώσεις έτσι νιώθεις ?
    Υγ. Δεν είμαι δικηγόρος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Έβαλα το "αγαπητά" μπροστά ακριβώς λόγω φόβου ότι θα παρεξηγηθώ, αλλά η περιπαικτική διάθεση δεν περνάει εύκολα στο γραπτό λόγο. Ήταν απόπειρα φιλικού πειράγματος.


    Εν τω μεταξύ, αυτές τις μέρες οι δικηγόροι κάνουν ουρά να γίνουν ντελιβεράδες.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ, αυτές τις μέρες οι δικηγόροι κάνουν ουρά να γίνουν ντελιβεράδες.....
    Ουρα σιγουρα δεν κανουν διοτι ειναι και το κοινωνικο στατους,αλλα ειναι γεγονος οτι ενας ντελιβερας,τουλαχιστον στην αρχη του επαγγελματος αυτου,και του δικηγορου,βγαζει περισσοτερα.Μετα βεβαια ενας φτασμενος δικηγορος βγαζει σιγουρα περισσοτερα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Ρε αφήστε τα status και τις "μητσοτακηκές" πίπες, αναπαράγεται ότι βλακεία ξεστομίζουν οι καραγκιόζηδες.

    Έγινε ο άλλος επιστήμονας, διάβαζε τόσα χρόνια, επένδυσε χρόνο και χρήμα, έχασε ώρες και στιγμές και τώρα μετά από τόση προσπάθεια θα πάει να γίνει ντελιβεράς.
    Ας άνοιγαν σχολές οδήγησης για ντελιβεράδες όχι ΑΕΙ, νομικές και πολυτεχνεία.
    Πούλησαν παπά σε μια ολόκληρη γενιά, για εξειδικευμένο εργατικό και επιστημονικό δυναμικό και τώρα κωλοτούμπες, αβαβά, ο καπιταλισμός, οι αγορές, ο covid, η Ουκρανία, το Μεσανατολικό.
    Έχουμε φίλους δικηγόρους, που δουλεύουν για ένα (μέτριο) μεροκάματο.
    Μετά brain drain και το μ@υνί της μάνας τους.
    Oldfarts never die

  4. #49
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Εν τω μεταξύ, αυτές τις μέρες οι δικηγόροι κάνουν ουρά να γίνουν ντελιβεράδες.....
    Κάποιοι δυσκολεύονται στην αρχή πράγματι.
    Επίσης καμία δουλειά δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη.
    Απλά ο υφυπουργός που το είπε αυτό είναι τριμαλάκας.
    Είναι τριμαλάκας, γιατί για να γίνω εγώ ντελίβεράς πρέπει να παραιτηθώ από την ιδιότητα του Δικηγόρου δια παντός.

    Πέραν των όσων λέει από πάνω ολόσωστα ο σενιορ.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Κάποιοι δυσκολεύονται στην αρχή πράγματι.
    Επίσης καμία δουλειά δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη.
    Απλά ο υφυπουργός που το είπε αυτό είναι τριμαλάκας.
    Είναι τριμαλάκας, γιατί για να γίνω εγώ ντελίβεράς πρέπει να παραιτηθώ από την ιδιότητα του Δικηγόρου δια παντός.
    δεν επιτρεπεται να κανετε αλλο επαγγελμα???εστω προσωρινα??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #51
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Ουρα σιγουρα δεν κανουν διοτι ειναι και το κοινωνικο στατους,αλλα ειναι γεγονος οτι ενας ντελιβερας,τουλαχιστον στην αρχη του επαγγελματος αυτου,και του δικηγορου,βγαζει περισσοτερα.Μετα βεβαια ενας φτασμενος δικηγορος βγαζει σιγουρα περισσοτερα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ρε αφήστε τα status και τις "μητσοτακηκές" πίπες, αναπαράγεται ότι βλακεία ξεστομίζουν οι καραγκιόζηδες.

    Έγινε ο άλλος επιστήμονας, διάβαζε τόσα χρόνια, επένδυσε χρόνο και χρήμα, έχασε ώρες και στιγμές και τώρα μετά από τόση προσπάθεια θα πάει να γίνει ντελιβεράς.
    Ας άνοιγαν σχολές οδήγησης για ντελιβεράδες όχι ΑΕΙ, νομικές και πολυτεχνεία.
    Πούλησαν παπά σε μια ολόκληρη γενιά, για εξειδικευμένο εργατικό και επιστημονικό δυναμικό και τώρα κωλοτούμπες, αβαβά, ο καπιταλισμός, οι αγορές, ο covid, η Ουκρανία, το Μεσανατολικό.
    Έχουμε φίλους δικηγόρους, που δουλεύουν για ένα (μέτριο) μεροκάματο.
    Μετά brain drain και το μ@υνί της μάνας τους.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Κάποιοι δυσκολεύονται στην αρχή πράγματι.
    Επίσης καμία δουλειά δεν είναι ανώτερη ή κατώτερη.
    Απλά ο υφυπουργός που το είπε αυτό είναι τριμαλάκας.
    Είναι τριμαλάκας, γιατί για να γίνω εγώ ντελίβεράς πρέπει να παραιτηθώ από την ιδιότητα του Δικηγόρου δια παντός.

    Πέραν των όσων λέει από πάνω ολόσωστα ο σενιορ.


    Μου αρέσει που απαντάτε σοβαρά στο τρολάρισμα ρε σεις....


    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Ρε αφήστε τα status και τις "μητσοτακηκές" πίπες, αναπαράγεται ότι βλακεία ξεστομίζουν οι καραγκιόζηδες.

    Έγινε ο άλλος επιστήμονας, διάβαζε τόσα χρόνια, επένδυσε χρόνο και χρήμα, έχασε ώρες και στιγμές και τώρα μετά από τόση προσπάθεια θα πάει να γίνει ντελιβεράς.
    Ας άνοιγαν σχολές οδήγησης για ντελιβεράδες όχι ΑΕΙ, νομικές και πολυτεχνεία.
    Πούλησαν παπά σε μια ολόκληρη γενιά, για εξειδικευμένο εργατικό και επιστημονικό δυναμικό και τώρα κωλοτούμπες, αβαβά, ο καπιταλισμός, οι αγορές, ο covid, η Ουκρανία, το Μεσανατολικό.
    Έχουμε φίλους δικηγόρους, που δουλεύουν για ένα (μέτριο) μεροκάματο.
    Μετά brain drain και το μ@υνί της μάνας τους.
    Σωστα οσα λες,επι της αρχης,αλλα η οικονομια λειτουργει με αλλους ορους ,και οχι παντα επιβραβευοντας τις γνωσεις και την προσπαθεια που εχει κανει ο αλλος.Π.Χ. ενας καλος μπαρμαν,ή ενας καλος μπαριστας σ ενα πιασσαρικο ποστο,βγαζει περισσοτερα απο εναν μηχανολογο σε εργοστασιο,η εναν νομικο,η καποιον γιατρο στο ΕΣΥ.AΔΙΚΟ μεν ,υπολογιζοντας την προσπαθεια και την γνωση,c est la vie δέ.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #53
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    δεν επιτρεπεται να κανετε αλλο επαγγελμα???εστω προσωρινα??
    Έχουμε αυστηρότατο ασυμβίβαστο. Το οποίο δεν μπορεί να τελέσει σε παύση.
    Ήτοι αν δουλέψω σε επιχείρηση δεν μπορώ να ξαναγίνω δικηγόρος εν Ελλάδι ποτέ.
    Δεν επιτρέπεται καν να είμαστε μέτοχοι σε Εταιρείες και να ασκούμε οποιοδήποτε άλλο επάγγελμα πέραν του συγγραφέα , καθηγητή , δημοσιογράφου , δικηγόρου και νομικού σύμβουλου.
    Ούτε καν να έχουμε π.χ. κατάστημα ή να ασκούμε εγγενώς εμπορική δραστηριότητα.
    Για αυτό αντιδράσαμε όσοι αντιδράσαμε σε αυτά που ειπώθηκαν.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  9. #54
    Περαστικα μαν .
    Ποτε ξανα.

  10. #55
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τώρα το είδα και αυτό
    Ενδιαφέρουσα άποψη .
    Τον παρότρυνα να μιλήσει με δικηγόρο (αν και παρεξηγήθηκε η πρόθεσή μου) ακριβώς επειδή η δική μου εμπειρία είναι περιορισμένη. Από το δικό μου ατύχημα θυμάμαι ότι όταν υπάρχει τραυματισμός πηγαίνει σε δίκη αυτεπάγγελτα, οπότε δε βλέπω το νόημα να τραβιέται με επιπλέον αγωγή (και έξοδα, αναβολές κλπ.). Ενστάσεις φυσικά δεκτές, συμβουλές ευπρόσδεκτες.

  11. #56
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τον παρότρυνα να μιλήσει με δικηγόρο (αν και παρεξηγήθηκε η πρόθεσή μου) ακριβώς επειδή η δική μου εμπειρία είναι περιορισμένη. Από το δικό μου ατύχημα θυμάμαι ότι όταν υπάρχει τραυματισμός πηγαίνει σε δίκη αυτεπάγγελτα, οπότε δε βλέπω το νόημα να τραβιέται με επιπλέον αγωγή (και έξοδα, αναβολές κλπ.). Ενστάσεις φυσικά δεκτές, συμβουλές ευπρόσδεκτες.
    Τα παρακάτω που θα γράψω είναι δεδομένα.

    Αν το τροχαίο ΔΕΝ είναι καθόλα καθαρό ή αν ο ''αντίδικος'' είναι ολίγον τι μ@λ@κας και ένεκα του τροχαίου έχεις υποστεί τις όποιες σωματικές βλάβες ΠΑΝΤΑ ζητάς εντός 3μήνου από το τροχαίο την ποινική δίωξη του υπαιτίου.

    Το αδίκημα της σωματικής βλάβης από αμέλεια είναι κατ' έγκληση διωκόμενο, δηλαδή δεν ΑΣΚΕΙΤΑΙ ποινική δίωξη αν ΔΕΝ την ζητήσεις , άρα όχι δεν είναι αυτεπάγγελτο.

    Η έγκληση αφορά την τιμωρία του υπαιτίου ΠΟΙΝΙΚΑ και δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με την αποζημίωση.

    Η αγωγή ασκείται κατά του υπαιτίου και της ασφαλιστικής και εν τέλει μόνο κατά της ασφαλιστικής εταιρείας (*κύρια παρέμβαση λέγεται αυτό) .
    Η Αγωγή αφορά την αποζημίωση σου από το τροχαίο.

    Σε περιπτώσεις μη καθαρής υπαιτιότητας , μη αποδοχής ευθύνης ή σοβαρών τραυματισμών το να κλείσεις την υπόθεση εξωδικαστικά σχεδόν πάντα ,99 στις 100, είναι αυτοκτονικό .
    Οι εξωδικαστικές που δίνουν συνήθως είναι μάξιμουμ στο 60-70% όσων θα διεκδικούσες δικαστικά.
    Το ποσοστό αυτό πέφτει κατακόρυφα όσο πιο σοβαρός είναι ο τραυματισμός σου.


    Αυτά για να μιλάμε με Facts και όχι απόψεις.


    Rainmike σορρυ για το Hijack του νήματος,Spam off από εμένα και πάλι περαστικά.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Το αδίκημα της σωματικής βλάβης από αμέλεια είναι κατ' έγκληση διωκόμενο, δηλαδή δεν ΑΣΚΕΙΤΑΙ ποινική δίωξη αν ΔΕΝ την ζητήσεις , άρα όχι δεν είναι αυτεπάγγελτο.
    Eχει αλλαξει κατι απο το 2007 σε αυτο;

    Το θυμαμαι κσθαρα σε τροχαιο που ειχα ο αξιωματικος του ΤΟΤΑ να μου το λεει. Οτι αφου υπαρχει τραυματισμος η διωξη για σωματικη βλαβη ειναι αυτεπαγγελτη. ( και οντως ενω εγω δεν εκανα κατι λιγα χρονια μετα πηγα στο δικαστηριο οπου δηλωσα οτι αποζημιωθηκα κανονικα και δεν εχω καποια αλλη αξιωση )



    Ασχετο. Τοτε ειχα το μοναδικο σχετικα σοβρο τραυματισμο και τοτε συνεβησαν παλαβα πραγματα. Στα 5 λεπτα απο το ατυχημα σταματησε ασθενοφορο να πε παει σε νοσοκομειο, αλλα ειχα ηδη ειδοποιησει δικο μου ανθρωπο και το ΤΟΤΑ ηρθε σε 10 λεπτα! Πιο νωρις απο την οδικη και τους δικους μου ανθρωπους!

  13. #58
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Eχει αλλαξει κατι απο το 2007 σε αυτο;

    Το θυμαμαι κσθαρα σε τροχαιο που ειχα ο αξιωματικος του ΤΟΤΑ να μου το λεει. Οτι αφου υπαρχει τραυματισμος η διωξη για σωματικη βλαβη ειναι αυτεπαγγελτη. ( και οντως ενω εγω δεν εκανα κατι λιγα χρονια μετα πηγα στο δικαστηριο οπου δηλωσα οτι αποζημιωθηκα κανονικα και δεν εχω καποια αλλη αξιωση )



    Ασχετο. Τοτε ειχα το μοναδικο σχετικα σοβρο τραυματισμο και τοτε συνεβησαν παλαβα πραγματα. Στα 5 λεπτα απο το ατυχημα σταματησε ασθενοφορο να πε παει σε νοσοκομειο, αλλα ειχα ηδη ειδοποιησει δικο μου ανθρωπο και το ΤΟΤΑ ηρθε σε 10 λεπτα! Πιο νωρις απο την οδικη και τους δικους μου ανθρωπους!
    2 πράγματα παίζει να ίσχυαν τότε.
    Είτε τράκαρες με οδηγό που έχει επαγγελματικό δίπλωμα ή όχημα ΔΧ (Ταξί λεωφορείο βαν , μεταφορική κλπ κλπ ) στο οποίο όντως είναι αυτεπάγγελτη η δίωξη
    Είτε ο Αξιωματικός που στο είπε δεν είχε παρακολουθήσει ποτέ του Ποινική Δικονομία στην παραγωγική σχολή του.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  14. #59
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Τα παρακάτω που θα γράψω είναι δεδομένα.

    Αν το τροχαίο ΔΕΝ είναι καθόλα καθαρό ή αν ο ''αντίδικος'' είναι ολίγον τι μ@λ@κας και ένεκα του τροχαίου έχεις υποστεί τις όποιες σωματικές βλάβες ΠΑΝΤΑ ζητάς εντός 3μήνου από το τροχαίο την ποινική δίωξη του υπαιτίου.

    Το αδίκημα της σωματικής βλάβης από αμέλεια είναι κατ' έγκληση διωκόμενο, δηλαδή δεν ΑΣΚΕΙΤΑΙ ποινική δίωξη αν ΔΕΝ την ζητήσεις , άρα όχι δεν είναι αυτεπάγγελτο.

    Η έγκληση αφορά την τιμωρία του υπαιτίου ΠΟΙΝΙΚΑ και δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με την αποζημίωση.

    Και φυσικά ξέρουμε τι είδους "τιμωρία" είναι....ποινές χάδι ακόμα και σε ανθρωποκτονία μετά από παραβίαση ερυθρού φαναριού (π.χ.)
    Ελπίζω να αλλάξει κάτι πια με τον νέο ποινικό κώδικα που έχει ανακοινωθεί.
    Νισάφι πια με αυτούς που ΞΕΡΟΥΝ ότι στην ουσία δεν θα γίνει τίποτα εις βάρος τους και συνεχίζουν τις μ@λακίες στους δρόμους.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Και φυσικά ξέρουμε τι είδους "τιμωρία" είναι....ποινές χάδι ακόμα και σε ανθρωποκτονία μετά από παραβίαση ερυθρού φαναριού (π.χ.)
    Ελπίζω να αλλάξει κάτι πια με τον νέο ποινικό κώδικα που έχει ανακοινωθεί.
    Νισάφι πια με αυτούς που ΞΕΡΟΥΝ ότι στην ουσία δεν θα γίνει τίποτα εις βάρος τους και συνεχίζουν τις μ@λακίες στους δρόμους.....
    Καποτε ειχα την ιδια αντιληψη με εσενα. Μετα ηρθε η πανδημια και το λοκνταουν και αλλαξα γνωμη. Τα ειδα ολα 5,5 μηνες κλεισμενος στο σπιτι μου με ολες τις ανεσεις που αυτο εχει και με μικρες αποδρασεις για βολτα, ψωνια κλπ.

    Φαντασου αυτον που ειναι σε ενα κελι 3Χ3 με αλλους 3 χωρις τιποτα απο αυτα που ειχα εγω και με ελαχιστο δικο του χωρο, προαυλισμο, κινητο, ιντερνετ, κλπ.

    προσωπικα αναθεωρησα για τις αυστηρες ποινες.

    Αυτο που θελει ειναι ελεγχος, ελεγχος , ελεγχος. Οταν ξερεις οτι θα την φας αν το παραβιασεις, το φαναρι, την προτεραιοτητα, το οριο ταχυτητας, αναγκαστικα θα προσεξεις γιατι θα μεινεις χωρις διπλωμα και με καμποσα προστιμα στην πλατη. Οταν ξερεις οτι σε μια βολτα 10 χλμ στην Αθηνα μπορει να καταληξεις με 10 κλησεις, ακομα και 20€ να ειναι η καθε μια, μαζεψες 200€ προστιμα για πλακα.

Σελίδα 4 από 10 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΗ...
    από giospy στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2010, 15:25
  2. καποιοι είναι... κάποιοι λένε ότι είναι....
    από adam_tsouk στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2006, 17:47
  3. ΑΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ.... (help Pleaseeee....)
    από sub_zero στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 15:43
  4. Δεν ξέρω αν ειναι αληθινό κουλό όμως είναι
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2004, 14:10
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2004, 05:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF