Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Παγωμένη κλειδαριά

  1. #16
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Οι κλειδαριές πρέπει να λαδώνονται ανά διαστήματα για τις φθορές... όλες οι κλειδαριές. Αυτό ξέρω.

  2. #17
    Χιόνιζε όλο το βράδυ. Οινόπνευμα δεν πωλείται καθαρό εδώ καθότι το πίνουν μόνο. Ισως εχουν μεινει 2 σταγονες από ενα μπουκάλι που ειχα φερει, θα το δοκιμάσω και μετά την σακκούλα με ζεστό νερό και μετά εχω βρει που πουλάνε αυτο το anti freeze, αλλά δεν έχω χρόνο και μέσο για να φτάσω κάποιο μαγαζί εύκολα. Αλλιώς με βλέπω να σμπρωχνω 8 χλμ. WD-40 εχω βάλει κατα καιρούς, ακόμα και στην κλειδαρία της αποθήκης που εχει παγώσει και αυτή, τους τελευταίους μήνες μιάς και μετακομίσαμε εδω τον Αυγουστο. Δεν εννοείς φαντάζομαι ελαιόλαδο;!
    done.

  3. #18
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Λάδι μηχανής 10W- 40. Το ελαιόλαδο είναι μόνο για φαγητό και πανάκριβο, ψάχνω για σπρέιερ για να ψεκάζω την σαλάτα.

    Δεν χρειάζεται καθαρό οινόπνευμα... το απλό.
    Τελευταία τροποποίηση από Coyote.V; 29/11/2023 στις 10:45.

  4. #19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Αγαπητοί σύντροχοι,
    γυρισα απο το επαγγελματικό ταξίδι στο Τρομσο και απ ότι φαίνεται έφερα τις πολικές ή εστω αρκτικές θερμοκρασίες στην μεσογειακή Κοπενχάγη.
    Εχουμε γυρω στο -3 -5 και ενω την Δευτέρα είπα να πάω στο γραφείο χωρίς χιόνια αφου, δεν μπόρεσα να γυρίσω το κλειδί στην μηχανή. Καλά καλά δεν έμπαινε, το ίδιο και στο λουκέτο της βαλίτσας πίσω αλλά και της αποθηκούλας που έχουμε τα διάφορα εργαλεια- ασχετο. Παω να πάρω anti-freeze κλπ εκτός αν έχετε κανα αλλο γιατροσόφι. Πρέπει να την βάλω αποθήκη την πέμπτη για να ξεχειμωνιάασει και δεν θα μπορώ να την πάω!!Το ίδιο πάνω κάτω έχει πάθει και ο φίλο ςπου το δικό του δεν παίρνει μπροστά. Μας βλέπω να τα πηγαίνουμε με τα πόδια 8 χλμ..και ξεκίνησε και να χιονίζει τώρα..χελπ. σοσ. χελπ.
    Καθαρο οινόπνευμα αγορι κια καθαρισες , το κανουν φιλοι μου στον Καναδα.
    Δεν θα παθει κατι η κλειδαριά σου και ειναι αμεσο
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  5. #20
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Γιατί καθαρό;
    Δεν το καταλαβαίνω... γιατί να πληρώσεις κάτι πανάκριβα;

    Εκτός αν εννοείται το διάφανο μη πόσιμο και όχι το μπλε. Το καθαρό είναι για φαρμακευτική χρήση.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Γιατί καθαρό;
    Δεν το καταλαβαίνω... γιατί να πληρώσεις κάτι πανάκριβα;

    Εκτός αν εννοείται το διάφανο μη πόσιμο και όχι το μπλε. Το καθαρό είναι για φαρμακευτική χρήση.
    Γιατι το μπλε εχει χρώμα και πιθανα να αφησει υπολείματα και τα απλα εχουν γλυκερίνη
    Ακομα δεν ειναι για χορταση , 2-3 σταγονες θα βαλει
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  7. #22
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.191
    Σορυ ρε σεις..... εγω θα δοκιμαζα να τη κατουρουσα τη κλειδαρια. Τοση θερμοτητα χαμενη?
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  8. #23
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Αν την φτάνεις.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    ναι, αλλά επειδή θα δούμε ήλιο σε 10 μέρες και εγώ θέλω να αποθηκεύσω το μηχανάκι 30 Νοέμβρη γιατί μετά δεν επιτρεπεται η μετακίνηση δεν εχω χρόνο να περιμένω. Πάλι καλά να λέω που δεν είμαι στο Τρόμσο που θα δούνε ήλιο να ανατέλει τέλος Γενάρη.
    ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ. Η θερμότητα λιώνει τους πάγους. Ενα φορητό πιστόλι ζεστού αέρα με μπαταρία, αν μπορείς να έχεις εκεί που παρκάρεις, την κάνεις την δουλειά σε δευτερόλεπτα.

    Εναλλακτικά, για οχι πολύ κάτω από το μηδέν, μπορείς να ρίχνεις αλκοόλη, όχι μόνο αιθυλική (οινόπνευμα δλδ), αλλά και οι άλλες αλκοόλες π.χ. μεθυλική (ξυλόπνευμα) κάνει δουλειά, γιατί ρίχνει το σημείο πήξης, κι εκεί που το νερό πήζει τους 0, ε με την αλκοόλη πήζει στους -10 (παράδειγμα το νούμερο) και ξεκλειδώνει η κλειδαριά, όπως και οι πάγοι στο παρμπρίζ. Τακτικό λάδωμα της κλειδαριάς με WD40 επίσης βοηθάει, γιατί δεν πιάνει το νερό στις επιφάνειες, οπότε αν δεν υπάρχει νερό, δεν παγώνει κιόλας.

    Αυτά και καλή τύχη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #25
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Γιατι το μπλε εχει χρώμα και πιθανα να αφησει υπολείματα και τα απλα εχουν γλυκερίνη
    Ακομα δεν ειναι για χορταση , 2-3 σταγονες θα βαλει
    Έχω ρίξει πολλές φορές διάφανο απλό στις κλειδαριές και μπλε σε σπιτιού, δεν έχουν πάθει τίποτα πάντως. Φυσικά σε ανάγκη, και με την πρώτη ευκαιρία λάδωμα γιατί ξεπλένει τη όποια λίπανση. Τες πα δεν είναι λόγος διαφωνίας για μένα ό,τι νομίζει ο καθένας.

  11. #26
    Νενικήκαμεν. Ελπίζω και αύριο το απόγευμα που θα εχει μονο -2 να πάρει και να μπορέσω να την πάω στο χειμαδιό της.
    done.

  12. #27
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Νενικήκαμεν....

    Μπραβο. Τελικά
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    .
    την κατουρησες?
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  13. #28
    Ειχανε περισσέψει 2 σταγόνες οινόπνευμα, πήρα κ ένα σπρέι ξεπαγωματος κ καλά. Που να την βρω με -6 για να κατουρησω.
    Τελευταία τροποποίηση από atom_smasher; 30/11/2023 στις 06:50.
    done.

  14. #29
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.099
    Από μία σελίδα που ακολουθώ, αν δεν κάνω λάθος, το ψιλοέστρωσε σήμερα. Σ' αυτή την περίπτωση τι κάνεις; Το μετακινείς το μηχανάκι ή ξεκινά από σήμερα η απαγόρευση;

    Απορία, το διάστημα που είναι στο γκαράζ το εργαλείο, πως μετακινείσαι; Ποδήλατο, αμάξι ή ΜΜΜ;

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Από μία σελίδα που ακολουθώ, αν δεν κάνω λάθος, το ψιλοέστρωσε σήμερα. Σ' αυτή την περίπτωση τι κάνεις; Το μετακινείς το μηχανάκι ή ξεκινά από σήμερα η απαγόρευση;

    Απορία, το διάστημα που είναι στο γκαράζ το εργαλείο, πως μετακινείσαι; Ποδήλατο, αμάξι ή ΜΜΜ;
    Λοιπόν μιάς και μου δίνεις την πάσα να σας ενημερώσω πως όλα κύλησαν καλά - παρα την χάμηλη πίεση στο εμπρος ελαστικό της χόντα του φίλου και το χιόνι και κρύο - παραδώσαμε τα μηχανάκια στο συνεργείο..το οποίο φρόντισε να μας γδάρει κατα τις ιερές παραδόσεις της εν λόγω συνομοταξίας επαγγελματιών. Ναι το έχει ψιλοστρώσει μην σου πω από την Δευτέρα γιατί εγώ μένω πλέον και 30 χλμ βόρεια της Κοπενχάγης που εχει περισσότερο χιόνι. Ειναι αρκετά όμορφα. Βεβαια ήμουν Τρομσο ως την Κυριακή και εκεί ήταν αρκετά περισσότερο το χιόνι και το κρύο και υπέροχο το τοπίο. Το μηχανάκι θα το ξαναδώ όποτε αποφασίσω να το βγάλω από το χειμαδιό και το νωρίτερα που μπορεί να συμβεί είναι στη 1η Μαρτίου. Εχω συναντήσει 2-3 φορες΄κάποιους τρελούς που το χρησιμοποιούσαν μέσα στους 3 μήνες που "απαγορεύεται". Θέλει έξτρα ασφάλεια που δεν αξίζει τον κόπο να την πληρώσεις. Ετσι η συντριπτική πλεινότητα των μοτοσυκλετιστών τις παρκάρει. Εντάξει εγώ ως μαζόχας 1 Μαρτίου την βγάζω έξω, αλλά πολλές φορες ο Μάρτιος έχει και αρκετές μέρες υπό το μηδεν. Ο φίλος περιμένει να ζεστάνει λίγο ο καιρός. Οι περισσότεροι δεν την έχουν για κάθε μέρα όπως εγώ που πήγαινα δουλειά με αυτήν βρεξει/χιονίσει. Το διάστημα λοιπόν που είναι στο γκαράζ εγώ πλέον ΜΜΜ και συγκεκριμένα τραίνο+προαστιακό. Πριν που έμενα εντός Κοπενχάγης Μετρό ή και τραίνο. Ποδήλατο όταν ήταν μικρές οι αποατάσεις. Δεν κάθομαι να κάνω 10 χλμ, αλλά θα πάρω τωρα ξανα για τα πρωτα 1000 και τα τελευταία 800 μέτρα να φτάνω στην δουλειά πιο γρήγορα. Ποδήλατο ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ κάθε μέρα μιάς και το παιδί το παίρνουμε και το πάμε στο παιδικό με το ποδήλατο. Αυτοκίνητο δεν εχω αποκτήσει ακόμα, αλλά ίσως χρειαστεί απο του χρόνου. Οποτε χρειάζομαι νοικιάζω από εφαρμογές βραχυχρόνιας ενοικίασης. Η καινούρια μου δουλειά δυστυχώς δεν έχει πάρκινγκ και είναι μέσα στα όρια ελεγχόμενου παρκαρίσματος οπότε θα πληρώνω το 160 το μήνα για την συγκοινωνία.
    done.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Διαφορά τιμής σε κλειδαριά δισκοφρένου
    από downhill στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 20:36
  2. Για να μην ξεχάσετε την κλειδαριά!!
    από crazykiller στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 16:44
  3. κλειδαριά δισκόφρενου
    από harrysvr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:22
  4. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF