Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Παγωμένη κλειδαριά

  1. #1

    Παγωμένη κλειδαριά

    Αγαπητοί σύντροχοι,
    γυρισα απο το επαγγελματικό ταξίδι στο Τρομσο και απ ότι φαίνεται έφερα τις πολικές ή εστω αρκτικές θερμοκρασίες στην μεσογειακή Κοπενχάγη.
    Εχουμε γυρω στο -3 -5 και ενω την Δευτέρα είπα να πάω στο γραφείο χωρίς χιόνια αφου, δεν μπόρεσα να γυρίσω το κλειδί στην μηχανή. Καλά καλά δεν έμπαινε, το ίδιο και στο λουκέτο της βαλίτσας πίσω αλλά και της αποθηκούλας που έχουμε τα διάφορα εργαλεια- ασχετο. Παω να πάρω anti-freeze κλπ εκτός αν έχετε κανα αλλο γιατροσόφι. Πρέπει να την βάλω αποθήκη την πέμπτη για να ξεχειμωνιάασει και δεν θα μπορώ να την πάω!!Το ίδιο πάνω κάτω έχει πάθει και ο φίλο ςπου το δικό του δεν παίρνει μπροστά. Μας βλέπω να τα πηγαίνουμε με τα πόδια 8 χλμ..και ξεκίνησε και να χιονίζει τώρα..χελπ. σοσ. χελπ.
    done.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Δλδ, τώρα, ρωτάς με τι λιώνει ο πάγος;

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Αγαπητοί σύντροχοι,
    γυρισα απο το επαγγελματικό ταξίδι στο Τρομσο και απ ότι φαίνεται έφερα τις πολικές ή εστω αρκτικές θερμοκρασίες στην μεσογειακή Κοπενχάγη.
    Εχουμε γυρω στο -3 -5 και ενω την Δευτέρα είπα να πάω στο γραφείο χωρίς χιόνια αφου, δεν μπόρεσα να γυρίσω το κλειδί στην μηχανή. Καλά καλά δεν έμπαινε, το ίδιο και στο λουκέτο της βαλίτσας πίσω αλλά και της αποθηκούλας που έχουμε τα διάφορα εργαλεια- ασχετο. Παω να πάρω anti-freeze κλπ εκτός αν έχετε κανα αλλο γιατροσόφι. Πρέπει να την βάλω αποθήκη την πέμπτη για να ξεχειμωνιάασει και δεν θα μπορώ να την πάω!!Το ίδιο πάνω κάτω έχει πάθει και ο φίλο ςπου το δικό του δεν παίρνει μπροστά. Μας βλέπω να τα πηγαίνουμε με τα πόδια 8 χλμ..και ξεκίνησε και να χιονίζει τώρα..χελπ. σοσ. χελπ.
    με 30 ευρω ,αγοραζεις πιστολι θερμου αερα.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Στη γερμανια ειχα ενα ξεπαγωτικό της sonax για το παρμπριζ το οποίο έκανε καλή δουλίτσα. Μηπως το δοκίμαζες;

  5. #5
    Ψέκασμα μετά από κάθε χρήση με WD40. Θα γλυτώσεις!
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cosgili Προβολή μηνύματος
    Ψέκασμα μετά από κάθε χρήση με WD40. Θα γλυτώσεις!
    Κάθε φορά δηλαδή που σβηνω το μηχανάκι να ρίχνω και λιγο wd40; μετα το πάγωμα δεν βοήθησε. έριξα.
    done.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δλδ, τώρα, ρωτάς με τι λιώνει ο πάγος;

    ναι, αλλά επειδή θα δούμε ήλιο σε 10 μέρες και εγώ θέλω να αποθηκεύσω το μηχανάκι 30 Νοέμβρη γιατί μετά δεν επιτρεπεται η μετακίνηση δεν εχω χρόνο να περιμένω. Πάλι καλά να λέω που δεν είμαι στο Τρόμσο που θα δούνε ήλιο να ανατέλει τέλος Γενάρη.
    done.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Αν αρχίσεις να τη χαϊδεύεις με κανα τέτοιο στα επίμαχα σημεία;

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από atom_smasher Προβολή μηνύματος
    Κάθε φορά δηλαδή που σβηνω το μηχανάκι να ρίχνω και λιγο wd40; μετα το πάγωμα δεν βοήθησε. έριξα.
    Όσο έμενα Φινλανδία ήταν πρόβλημα τον χειμώνα σε παλαιότερα αυτοκίνητα χωρίς τηλεχειρισμό. Συνήθως βάζεις ζεστό νερό σε μια σακούλα και το ακουμπάς στην κλειδαριά για να την ξεπαγώσεις. Σε το πολύ 3-5 λεπτά ξεπάγωσε. WD40 και λοιπά δεν κάνουν καλό, γεμίζει εύκολα σκουπίδια μετά η κλειδαριά. Αντιψυκτικό για τζάμια θα ήταν εξίσου άσχημο. Γενικά καθόλου λίπανση στις κλειδαριές. Αυτό που βοήθησε σε εκτεθειμένες κλειδαριές και μου το είχε προτείνει κλειδαράς εκεί είναι το λιπαντικό όπλων σε σπρέι μορφή. Συνήθως ένα μικρό σπρέι μπουκαλάκι των 50-75ml, ψεκάζεις πολύ λίγο και δεν αφήνει την κλειδαριά να παγώσει τον χειμώνα.
    Dress for the accident, not the ride.

  10. #10
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Mιάς και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα ένα πρωί στο Μούρμανσκ, αρχικά κατέφυγα στην
    πιό προσβάσιμη λύση από την κουζίνα του ξενοδοχείου.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	HPIM2482.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	57,5 KB 
ID:	448613


    Αφού μ' εξυπηρέτησαν τα κορίτσια εκεί μου είπαν και για την ορθή και γρήγορη
    λύση που εφαρμόζουν όλοι εκεί.....

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20231129_070250995.jpg 
Προβολές:	139 
Μέγεθος:	49,9 KB 
ID:	448614

    ¨...ενα τέτοιο σπρέι λοιπόν πάντα στην τσέπη του μπουφάν γιά άμεση χρήση
    ανά πάσα στιγμή, μιάς και οι κλειδαριές από το Ντάτσια πάγωναν ακόμα και
    στό δίωρο που χρειαζόσουν για να φάς σε αστιατόριο.....ή να κάνεις ψώνια
    σε κάποια ανοικτή αγορά....
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turogalos Προβολή μηνύματος
    Όσο έμενα Φινλανδία ήταν πρόβλημα τον χειμώνα σε παλαιότερα αυτοκίνητα χωρίς τηλεχειρισμό. Συνήθως βάζεις ζεστό νερό σε μια σακούλα και το ακουμπάς στην κλειδαριά για να την ξεπαγώσεις. Σε το πολύ 3-5 λεπτά ξεπάγωσε. WD40 και λοιπά δεν κάνουν καλό, γεμίζει εύκολα σκουπίδια μετά η κλειδαριά. Αντιψυκτικό για τζάμια θα ήταν εξίσου άσχημο. Γενικά καθόλου λίπανση στις κλειδαριές. Αυτό που βοήθησε σε εκτεθειμένες κλειδαριές και μου το είχε προτείνει κλειδαράς εκεί είναι το λιπαντικό όπλων σε σπρέι μορφή. Συνήθως ένα μικρό σπρέι μπουκαλάκι των 50-75ml, ψεκάζεις πολύ λίγο και δεν αφήνει την κλειδαριά να παγώσει τον χειμώνα.
    Ίσα ίσα οι κλειδαριές, καθότι μεταλλικές και εκτεθειμένες στην υγρασία, επιβάλλεται να λιπαίνονται. ΕΙδάλλως τα μικρά ρινίσματα που δημιουργούνται απο τη χρήση, σε συνδυασμό με την οξείδωση, κάνουν τη λειτουργία τους δυσκολότερη κια κάποιες φορές φτάνουν σε σημείο να μπλοκάρουν. Το WD40 δε θα αφησει την υγρασία να προσκολληθεί στα τοιχώματα της κλειδαριάς, καθότι έιναι υδατοαπωθητικό. Έτσι θα αποφύγεις και τη δημιουργία πάγου στο εσωτερικό της. Όσο για τα de- icer, συνήθως περιλαμβάνουν ουσίες που καταβάζουν το σημείο πήξης του νερού σε ακόμα πιο χαμηλή θερμοκρασία , ώστε να υγροποιηθεί και να ξεμπλοκάρει κ κλειδαριά. Αυτές οι ουσίες επιταχύνουν όμως την οξείδωση. Άρα καλύτερα πρόληψη, παρά αντιμετώπιση.
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Ένας τρόπος να ξεπαγώσει αμέσως για να φύγεις είναι το οινόπνευμα, λίγο στην τρύπα και στο κλειδί. Τώρα για μόνιμη δουλειά είναι το λαδάκι. Μία σταγόνα στην τρύπα και μια στο κλειδί.
    Το έχω κάνει και στα μηχανάκια μου και σε πόρτα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Ένας τρόπος να ξεπαγώσει αμέσως για να φύγεις είναι το οινόπνευμα, λίγο στην τρύπα και στο κλειδί. Τώρα για μόνιμη δουλειά είναι το λαδάκι. Μία σταγόνα στην τρύπα και μια στο κλειδί.
    Το έχω κάνει και στα μηχανάκια μου και σε πόρτα.
    Έπιασε και σε εμένα το οινόπνευμα κάποτε στη Βουλγαρία αλλά δεν ξέρω αν κάνει ζημιά ή όχι μακροπρόθεσμα

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Έπιασε και σε εμένα το οινόπνευμα κάποτε στη Βουλγαρία αλλά δεν ξέρω αν κάνει ζημιά ή όχι μακροπρόθεσμα
    Με την πρώτη ευκαιρία την λαδώνεις και δεν υπάρχει θέμα... ο μηχανισμός είναι απομονωμένος από τις επαφές, μιλάμε για 1 σταγόνα όχι υπερβολές.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.365
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Με την πρώτη ευκαιρία την λαδώνεις και δεν υπάρχει θέμα... ο μηχανισμός είναι απομονωμένος από τις επαφές, μιλάμε για 1 σταγόνα όχι υπερβολές.
    Δεν ξαναχρειάστηκε ποτέ από τότε, αλλά όταν εφαρμόστηκε μάς έσωσε οικογενειακώς

    Αυτοκινήτου ήταν.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Διαφορά τιμής σε κλειδαριά δισκοφρένου
    από downhill στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2010, 20:36
  2. Για να μην ξεχάσετε την κλειδαριά!!
    από crazykiller στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2006, 16:44
  3. κλειδαριά δισκόφρενου
    από harrysvr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2005, 00:22
  4. Κλειδαριά δισκόφρενου για CBF-250
    από Alexander στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF