Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 17 από 17

Θέμα: Yamaha Virago XV 250

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θα εκπλαγείς.
    Υπάρχει μια αναφορά: "ξέρεις πόσα ζητάνε;" που κάνουν και μετά σου λένε το ποσό εν είδει μισοτιμής..
    Δεν ξέρω σε "ποιους" αναφέρονται, πιθανά σε ένα φανταστικό κύκλο που περικλείει άγγλους και γερμανούς μηχανικούς και 1-2 περιπτώσεις
    απατεώνων στην ελλάδα, με πειρατικά συνεργεία, που δάγκωσαν κάποιον και έχει ακουστεί.

    Δεν είναι τέρμα παράλογο αν δεις τι τους ζητά το κράτος για να έχουν κατάστημα.
    Απο την άλλη και εμείς το πιθανότερο είναι να μην αμειβόμαστε δίκαια..

    Έχει καταντήσει ζόρικο. Δεν μπορείς να πας σε μηχανικό και μετά σε άλλες δουλειές, έχει ντρες κοουντ.
    Πρέπει να καταλάβει ότι ξέρεις τι σου γίνεται μπας και αποφύγεις τις μπαρούφες που σε κάνουν να σκύβεις απο ντροπή.

    υγ: 50ε όλες οι φλάντζες; ανακατασκευή είναι δεν θα τις βάλει όλες;
    50€ κανει όλο το σετ. Φαντάσου 20€ εκαναν οι 4 (κυλινδρων και κεφαλών) παρέα με ζουαν εξατμίσεων που είχε μεσα το κουτάκι. Το σετ γενικής έχει τα ιδια συν φλάντζα στο καπάκι βολάν και στο καπάκι της καμπανας. Συνήθως έχει μεσα μερικά ορινγκ και τα 4 τσιμουχακια βαλβίδων που είναι ίδιος κωδικος με Τ50 παπί και είναι πολύ φθηνά και αυτά. Οι δύο φέτες του καρτερ όπως πάντα είναι με φλατζοκολα.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexis72 Προβολή μηνύματος
    φίλε μάλλον εχεις πολυ καιρό να πάς σε μάστορα για τέτοια εργασία (κατέβασμα - λύσιμο -τοποθέτηση ανταλ/κών - δέσιμο -ανέβασμα μοτέρ -ρυθμίσεις κλπ κλπ κ μάλιστα σε παλιό 25ετίας 250 cc που σίγουρα θα εχει θέμα με τις βίδες καπακίων μοτέρ αν ειναι σκουριασμένες ,αν δεν ξεβιδώνουν κλπ κλπ κ οχι σε απλό παπάκι ,αν ΔΕΝ πιάνουν τα χέρια σου -εχεις φυσικά τις γνώσεις κ ασχοληθείς μόνος σου απλά ΔΕΝ συμφέρει... εκτός αν εχεις μεγάλη κ βαθειά τσέπη ...σχεδόν ολοι οι μάστοροι ειδικά σε παλαιά μοτο σε βλέπουν σαν κότα με χρυσά αυγά ...αυτη ειναι η αλήθεια ,εγω στη θέση του φίλου θα το κράταγα για αντ/κά αν μου αρεσε τόσο πολύ το virago κ θα αγόραζα 1 παρόμοιο σε καλή κατάσταση αν ευρισκα φυσικά ...αλλιώς να φύγει οσο-οσο κ αγορά για πιο νέα μοτο ...και ποιός θα κατεβάσει το μοτέρ απο τη μοτο ? ο φίλος δεν εχει τις γνώσεις οπως κ εγώ κ ισως οι περισσότεροι εδω μέσα ,ετσι απλά κατεβαίνει 1 μοτέρ λύνοντας 4-5 βίδες κ αμφιβάλω αν λυθούν οι 2 βίδες που συγκρατούν τον λαιμό της εξάτμισης στο μοτέρ λόγω σκουριάς κλπ ? και εγω αυτές τις μέρες κατέβασα τις μπουκάλες απο το serow κ τις πήγα για service ισως στο καλύτερο συνεργείο (οπως λένε οι μάστοροι -αλλά κ οι κριτικές που διάβασα) στην αθήνα στην oδό ραγκαβή (πιστεύω να καταλάβατε ποιόν εννοώ κ εμεινα απόλυτα ευχαριστημένος κ απο την εργασία κ απο την τιμή κ απο την συμπεριφορά τους (που απαντούσε ο κος γιάννης σε κάθε μου απορία-ερώτηση) κ μου ζητούσαν υπέροχα ποσά για να κατεβάσουν τις μπουκάλες απο τη μοτο διάφορα συνεργεία...κ να τις ξαναβάλουν στη θέση τους ..γενικά εχουν ξεφύγει πολύ οι τιμές στα συνεργεία...(το αστείο σχετικά με τις μπουκάλες ειναι ,οτι μου ζήταγαν πολλα περισσότερα ευρώ ,σχεδόν τα διπλάσια περίπου τα απλά συνεργεία εξω για αυτη την δουλειά (μόνο service οχι ανεβασμα-κατέβασμα) που αμφιβάλω αν εχουν τις κατάλληλες γνώσεις ...(σε 2 που ρώτησα δεν ηξεραν πως ανοίγει η επάνω τάπα ,γιατί απλά φαίνεται μια βαλβίδα αέρα μοτο ) κ κυρίως τα κατάλληλα μηχανήματα γι αυτη την εργασία ,που δεν ειναι κ η πιο ευκολη κ απλή...
    Η αλήθεια είναι ότι δεν παω σε συνεργείο μερικά χρόνια τώρα γιατί δεν υπάρχει λόγος να πληρώσω για κάτι που μόνος μου θα το κάνω σωστότερα επειδή είναι δικό μου και δεν βιάζομαι να το ξεπεταξω. Επισκέπτομαι μόνο ρεκτιφιέ που είναι κάτι που δεν μπορώ να κάνω εγώ ή κάποιο συνεργείο. Να κατέβει το μοτέρ απο το virago δεν είναι και τόση επιστήμη δεν θέλει κανενα ειδικό εργαλείο για να κατέβει, ούτε βαρύ είναι να δυσκολέψει κάποιον. Επίσης νομίζω υπάρχουν ρεκτιφιέ που εξειδικευονται σε μοτοσυκλέτες οπότε αν πήγαινε όλον τον κινητήρα εκεί να έπαιρνε κάποια καλύτερη τιμή.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha virago xv 535
    από lio1991 στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2020, 14:57
  2. YAMAHA VIRAGO XV 750
    από YAMYAM στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2014, 14:34
  3. virago xv 250
    από SONone στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2014, 21:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF