Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: ΛΑΜΤΗΡΕΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ Κ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσουν αλλά το συνήθισα. Δεν έχω σκοπό να προβώ σε κάποια αγορά αν δεν καούν. Όταν λες υπάρχουν από που; δεν παίζουν ebay;
    Μια γρήγορη αναζήτηση έκανα με 4300 , 4500Κ και την εταιρεία. Δεν τσέκαρα ebay γι' αυτές.
    Ο Γιώργος απο πάνω έχει δίκιο, πολύ λίγοι ασχολούνται αν ταιριάζει και πως η λάμπα. Έχει καταντήσει ενοχλητικό από όλους auto - moto.
    Και εντάξει με την συχνότητα και το χρώμα, το ουσιαστικό που ενοχλεί είναι η δύναμη, τα lummen.
    Όταν βλέπουμε φακούς ή φώτα με 2500-3500lm και λέμε ουαου φωτάρα, καταλαβαίνουμε πως λάμπες με 8000-12000lm είναι υπερβολή
    ειδικά αν δεν έχεις κατάλληλο καθρέπτη για led.

  2. #17
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Και εντάξει με την συχνότητα και το χρώμα, το ουσιαστικό που ενοχλεί είναι η δύναμη, τα lummen.
    Μεγάλη κουβέντα. Δε μας φτάναν τα αρρύθμιστα κινεζοled, υπάρχουν τώρα και απολύτως εργοστασιακοί προβολείς που σου βιάζουν τα μάτια λόγω έντασης. Έχω παρατηρήσει ότι πρόβλημα μου δημιουργούν κάποια γερμανικά οχήματα, κυρίως του VW Group.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Μα τα λουμεν ψαχνουμε ολοι. Αυτο που δεν προσέχει κανείς είναι η διαχείριση της δεσμης. Εκει ειναι όλη η ιστορία.

    Έχω καταλήξει στις philips ultinon pro6000. Είναι λιγο πιασοκώλικες αλλά αφου έχουν πάρει έγκριση για αρκετά οχηματα περιμένω οι διαστάσεις και η εκπομπή φωτός που έχουν να είναι ότι πιο κοντινο σε μια κανονική λάμπα.

    Οι novsight που προτεινε ο κογιοτης είναι δελεαστικές, πρέπει να θεωρουνται καλής ποιότητας.
    (αν καποιος ενδιαφέρεται θα ψηνομουν να "μοιραστω" το ζευγάρι - να πάρουμε δηλ από μια)

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2023
    Μηνύματα
    4
    Παιδιά γειά σας! Είμαι ο Γιώργος και χαίρομαι που είμαι μαζί σας!

    Αγόρασα το Bandit με φώτα xenon επάνω και επειδή δεν έχω καμιά γνώση για τα xenon, ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βάλω τις λάμπες led που προτείνετε ή αν θα πρέπει να αφαιρεθεί πρώτα η εγκατάσταση των xenon..
    Παρεμπιπτόντως, είμαι μια χαρά με τα συγκεκριμένα φώτα αλλά σκέφτομαι μήπως έχω ακόμα καλύτερη δέσμη ή διαρκεια ζωής της λάμπας.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Καλώς ήρθες. Δυστυχώς οι απέναντι από εσένα δεν είναι καθόλου καλά με τα xenon σου. Πρέπει να αφαιρέσεις το ballast των xenon για να βάλεις LED. Πάλι δεν είναι σίγουρα ότι θα δουλέψει σωστά. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις κανονικές λάμπες αλογόνου.

  6. #21
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/03/2023
    Μηνύματα
    4
    Σ ευχαριστώ συνονόματε. Έφαγα αρκετό χρόνο στη ρύθμιση του κατόπτρου δεξιά-αριστερά, πάνω-κάτω, μικρή-μεγάλη σκάλα και με δοκιμές νομίζω έχω καταφέρει να μην ενοχλώ στην μικρή. Στην μεγάλη έχω πολύ καλό φως (απόσταση, εύρος)
    Θα δω τελικά τι θα κάνω μιας και όπως είπα δεν γνωρίζω καθόλου τα xenon. Θα ψαξω μείον/συν και θα αποφασισω..

  7. #22
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Ch Προβολή μηνύματος
    Παιδιά γειά σας! Είμαι ο Γιώργος και χαίρομαι που είμαι μαζί σας!

    Αγόρασα το Bandit με φώτα xenon επάνω και επειδή δεν έχω καμιά γνώση για τα xenon, ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να βάλω τις λάμπες led που προτείνετε ή αν θα πρέπει να αφαιρεθεί πρώτα η εγκατάσταση των xenon..
    Παρεμπιπτόντως, είμαι μια χαρά με τα συγκεκριμένα φώτα αλλά σκέφτομαι μήπως έχω ακόμα καλύτερη δέσμη ή διαρκεια ζωής της λάμπας.
    Καλώς ήρθες Γιώργο.
    Εάν έχεις ρυθμίσει τα ξένον σου και λες ότι είσαι ευχαριστημένος τότε μην τα πειράζεις γιατί κατά πάσα πιθανότητα τα led δεν θα σου δουλέψουν καλύτερα με το υπάρχον κάτοπτρο.

  8. #23
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τα φωτιστικά σώματα διακρίνονται στο τρίπτυχο λαμπτήρας, κάτοπτρο, κρύσταλλο. Ο λαμπτήρας εκπέμπει φως συγκεκριμένου εύρους μηκών κύματος, ενίοτε εμπεριέχει και μικρό κάτοπτρο εστίασης. Το φως προσπίπτει στο κύριο μεγάλο κάτοπτρο (καθρέφτη) στο πίσω μέρος του φωτιστικού σώματος και ανάλογα με την μορφή του (παραβολικό, υπερβολικό, ελλειψοειδές) το στέλνει υπό συγκεκριμένη γωνία στο κρύσταλλο του φωτιστικού σώματος. Ενώ στα προηγούμενα στάδια η οπτική ακολουθεί πορεία ...Ευκλείδειας γεωμετρίας, μόλις μπει στη φάση ο δείκτης διάθλασης του κρυστάλλου (συνάρτηση του μήκους κύματος) κάνει την παρουσία του ο νόμος του Snell, που καθορίζει την πορεία του φωτός (διάθλαση) ανάλογα με το μήκος κύματος.

    Οπότε αν φθάσει στο κρύσταλλο φως διαφορετικής συχνότητας από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή, θα το στείλει ενδεχομένως στα μάτια του απέναντι οδηγού, αντί για χαμηλά στον δρόμο. Ο οδηγός θα βλέπει διάχυτο φωτισμό και θα σκέφτεσαι "Πολύ καλές αυτές οι LED, Xenon, κλπ", ενώ οι απέναντι θα σκέφτονται "ξέχασε τα μεγάλα φώτα ανοικτά ο τύπος" και είτε θα προκαλέσεις ατύχημα σε τρίτους, είτε θα εμπλακείς κι εσύ αν η διάχυτη δέσμη σου προκαλέσει στους άλλους target fixation.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 11/02/2024 στις 20:20.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρη - μεγαλη σκαλα led για χ max 250 μοντελο 2010
    από skg66 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2018, 08:12
  2. SOS! Δίπλωμα για μικρή ή για μεγάλη μηχανή?
    από georgekip στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 22:49
  3. Ειναι Κανενασ Για Μικρη Βολτιτσα
    από x-rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 10:27
  4. Φωτα, προβλημα με τη μεγαλη σκαλα..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 23:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF