Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: ΛΑΜΤΗΡΕΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ Κ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2020
    Μηνύματα
    20

    ΛΑΜΤΗΡΕΣ ΓΙΑ ΜΙΚΡΗ Κ ΜΕΓΑΛΗ ΣΚΑΛΑ

    Γεια στην ομαδα.Τι λαμπες Η4 vα βαλω εμπρως για μικρη κ μεγαλη σκαλα; OSRAM BREAKER200+200 ΕΞΤΡΑ ΦΩΣ Η4 60/55 WATT(σειρα=night raser)στο auto planet,γνωριζει καποιος;

  2. #2
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Οι λάμπες που γράφεις για να βγάλουν περισσότερο φως έχουν λεπτότερο σηματάκι και καίγονται με το παραμικρό... Πριν βάλω led με αυτές παιδευόμουν, τσάμπα λεφτά.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2020
    Μηνύματα
    20
    led ποιες προτηνεις; k οταν τις βαζεις βγαζεις τα οργανα η απο κατω;

  4. #4
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Αυτές έχω βάλει 5 χρόνια τώρα και είναι τέλειες σε δέσμη και φως. https://www.skroutz.gr/s/17145097/No...30W-2tmch.html

    28€ το ζευγάρι. Διάβασε τις κριτικές και εμένα μου τις πρότειναν άλλοι. Είναι λίγο ξενέρωμα το πολύ άσπρο φως στην αρχή αλλά το συνηθίζεις και δεν γυρνάς πίσω...

    Σε μένα δεν χρειάζεται να βγάλεις όργανα, μόνο τα εσωτερικά πλαϊνά καπάκια.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billpapas Προβολή μηνύματος
    Γεια στην ομαδα.Τι λαμπες Η4 vα βαλω εμπρως για μικρη κ μεγαλη σκαλα; OSRAM BREAKER200+200 ΕΞΤΡΑ ΦΩΣ Η4 60/55 WATT(σειρα=night raser)στο auto planet,γνωριζει καποιος;

    Η Η4 λάμπα ειναι για μεσαία και μεγάλη σκάλα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billpapas Προβολή μηνύματος
    Γεια στην ομαδα.Τι λαμπες Η4 vα βαλω εμπρως για μικρη κ μεγαλη σκαλα; OSRAM BREAKER200+200 ΕΞΤΡΑ ΦΩΣ Η4 60/55 WATT(σειρα=night raser)στο auto planet,γνωριζει καποιος;
    Η Η4 έχει και τις 2 σκαλες.

    Καταρχήν που κινεισαι; Αν η χρήση είναι αποκλειστικά πόλη, δεν αξίζει το κόστος να βαλεις ακριβή με +500% φωτεινότητα, δεν θα καταλάβεις ποτέ τη διαφορά. Ο φωτισμός στο αστικό περιβάλλον ειναι αρκετά δυνατός.

    Ο μόνος λόγος να τοποθετησεις ακριβές λάμπες είναι μόνο αν κινείσαι εκτός πόλης και κυρίως σε επαρχιακούς όπου το σκοτάδι είναι βαθύ. Να ξέρεις όμως ότι η έξτρα απόδοση επιτυγχάνεται εις βάρος της διάρκειας ζωής. Συνηθως αναγράφονται στη συσκευασία οι ώρες λειτουργίας.

  7. #7
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Osram Night Breaker 200 πρώτη σε απόδοση σε αυτό το τεστ (στα γερμανικά, αλλά και μόνο οι εικόνες είναι κατατοπιστικές)
    Philips Vision +30% για φθηνή και καλή.

    Όπως σου έγραψαν παραπάνω, το επιπλέον φως συνήθως είναι εις βάρος της μακροζωίας.



    Υ.Γ.: Μου έκανε φοβερή εντύπωση στις λάμπες H7 πόσο χειρότερη απόδοση είχε η κινέζικη led.

  8. #8
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Osram Night Breaker 200 πρώτη σε απόδοση σε αυτό το τεστ (στα γερμανικά, αλλά και μόνο οι εικόνες είναι κατατοπιστικές)
    Philips Vision +30% για φθηνή και καλή.

    Όπως σου έγραψαν παραπάνω, το επιπλέον φως συνήθως είναι εις βάρος της μακροζωίας.



    Υ.Γ.: Μου έκανε φοβερή εντύπωση στις λάμπες H7 πόσο χειρότερη απόδοση είχε η κινέζικη led.
    Εχεις βρει καποια καλη led σε H7?

  9. #9
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Εχεις βρει καποια καλη led σε H7?
    Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Οι μόνες που μπορώ να προτείνω είναι οι Osram και Philips επειδή, εκτός του ότι είναι από σοβαρές μάρκες, ξέρω ότι είναι νόμιμες (για συγκεκριμένα οχήματα) οπότε έχουν τουλάχιστον σωστή δέσμη.

  10. #10
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τα παραβολικά ανακλαστικά στοιχεία μέσα στα φωτιστικά σώματα, είναι σχεδιασμένα για τους λαμπτήρες με τους οποίους ήρθε από το εργοστάσιο το όχημα. Αν το όχημα είχε λαμπτήρες αλογόνου και βάλουμε στα φωτιστικά σώματα λαμπτήρες LED, τότε θα βλέπουμε εμείς τα πάντα και θα στραβώνουμε τους πάντες, διότι το παραγόμενο φως θα ανακλάται σε γωνίες που ενοχλούν τους άλλους οδηγούς. Είναι επικίνδυνο και εκτός των επιτρεπόμενων από το νόμο στερεών γωνιών φωτισμού.

    Αφήνω ένα ενδεχόμενο για ειδικά σχεδιασμένους λαμπτήρες LED, ώστε να λειτουργούν σωστά σε φωτιστικά σώματα αλογόνου ή σε υβριδικά φωτιστικά σώματα.

    Θέλει προσοχή, ώστε στην προσπάθεια να δούμε εμείς καλύτερα, να μην στραβώνουμε τους άλλους οδηγούς και προκαλέσουμε ατύχημα.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/12/2023 στις 22:12.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  11. #11
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Αυτές έχω βάλει 5 χρόνια τώρα και είναι τέλειες σε δέσμη και φως. https://www.skroutz.gr/s/17145097/No...30W-2tmch.html

    28€ το ζευγάρι. Διάβασε τις κριτικές και εμένα μου τις πρότειναν άλλοι. Είναι λίγο ξενέρωμα το πολύ άσπρο φως στην αρχή αλλά το συνηθίζεις και δεν γυρνάς πίσω...

    Σε μένα δεν χρειάζεται να βγάλεις όργανα, μόνο τα εσωτερικά πλαϊνά καπάκια.
    Υπάρχουν σε 4500Κ, 4300Κ από την ίδια και άλλες εταιρείες. Δεν βλέπω στην ελλάδα αλλά με ενδιαφέρει.
    Αν σου αρέσει κάποια σε αυτά πες μου γιατί θέλω και εγώ.

  12. #12
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν σε 4500Κ, 4300Κ από την ίδια και άλλες εταιρείες. Δεν βλέπω στην ελλάδα αλλά με ενδιαφέρει.
    Αν σου αρέσει κάποια σε αυτά πες μου γιατί θέλω και εγώ.
    Μου αρέσουν αλλά το συνήθισα. Δεν έχω σκοπό να προβώ σε κάποια αγορά αν δεν καούν. Όταν λες υπάρχουν από που; δεν παίζουν ebay;

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τα παραβολικά ανακλαστικά στοιχεία μέσα στα φωτιστικά σώματα, είναι σχεδιασμένα για τους λαμπτήρες με τους οποίους ήρθε από το εργοστάσιο το όχημα. Αν το όχημα είχε λαμπτήρες αλογόνου και βάλουμε στα φωτιστικά σώματα λαμπτήρες LED, τότε θα βλέπουμε εμείς τα πάντα και θα στραβώνουμε τους πάντες, διότι το παραγόμενο φως θα ανακλάται σε γωνίες που ενοχλούν τους άλλους οδηγούς. Είναι επικίνδυνο και εκτός των επιτρεπόμενων από το νόμο στερεών γωνιών φωτισμού.

    Αφήνω ένα ενδεχόμενο για ειδικά σχεδιασμένους λαμπτήρες LED, ώστε να λειτουργούν σωστά σε φωτιστικά σώματα αλογόνου ή σε υβριδικά φωτιστικά σώματα.

    Θέλει προσοχή, ώστε στην προσπάθεια να δούμε εμείς καλύτερα, να μην στραβώνουμε τους άλλους οδηγούς και προκαλέσουμε ατύχημα.
    Συμφωνω ειναι κατι που θελει ελεγχο. Τελευταια συντανταω πολλα αμαξια που εχουν βαλει led και τυφλωνουν. Για τα μηχανακια δεν θα αναφερω γιατι καποιοι ανοιγουν μονιμα την μεγαλη σκαλα για να κανουν διηθηση και στραβωνουν οι ηλιθιοι τους υπολοιπους.

  14. #14
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.130
    Ρε παιδιά δεν φταίνε οι λάμπες αλλά η τοποθέτηση που κάνουν... δεν είναι ακριβώς κάθετα η λάμπα μέσα στο φανάρι για αυτό τον λόγο... έχει μια κλίση 1-2 μοιρών προς τα αριστερά αν την ζορίσεις πάει κάθετα και τότε τυφλώνει, θέλει προσοχή και ρύθμιση επίσης, μπορεί να θέλει να κατεβάσεις λίγο το κάτοπτρο. Ούτε είδωλα κάνουν.
    Τα δικά μου γιατί δεν τυφλώνουν; Κανείς δεν μου έχει παίξει τα φώτα για αυτό τον λόγο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Έτυχε και έκατσε καλά. Η πλειοψηφία και τυφλώνει και δεν έχει φως εκεί που πρέπει.

    Δοκίμασε να βάλεις το φως σου σε μηχάνημα ελέγχου και εκεί θα καταλάβεις.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μικρη - μεγαλη σκαλα led για χ max 250 μοντελο 2010
    από skg66 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2018, 08:12
  2. SOS! Δίπλωμα για μικρή ή για μεγάλη μηχανή?
    από georgekip στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 22:49
  3. Ειναι Κανενασ Για Μικρη Βολτιτσα
    από x-rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 10:27
  4. Φωτα, προβλημα με τη μεγαλη σκαλα..
    από n1k3man στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2005, 23:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF