Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Δίλημμα για αγορά μικρής μοτό

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2019
    Μηνύματα
    12

    Δίλημμα για αγορά μικρής μοτό

    Καλημέρα σε όλους! Παρακαλώ τα φώτα σας! Διαθέτω ένα Suzuki SV 650 του 2020 για την ευχαρίστησή μου και κάνα ταξιδάκι. Είχα ένα σκούτερ 300άρι το οποίο πούλησα γιατί έκαιγε περισσότερο από τη μηχανή, βαρέθηκα να κοπανιέμαι στις λακούβες, να παλεύω (δικάβαλος) στις στροφές και να θέλω πτυχίο μηχανολόγου και 2 ώρες για να αλλάξω μιά καμμένη λάμπα κι ένα μπουζί. Άρα σκούτερ τέλος ως επιλογή. Χρειάζομαι ένα μεταχειρισμένο, απλό ελαφρύ μηχανάκι 250-300 cc, απαραιτήτως με ABS, μαζεμένο σε διαστάσεις (είμαι 1,70-75 κιλά), για χρήση εντός Αθήνας, καμιά μικρή βόλτα παραέξω, εντός Αττικής όμως και να πηγαίνει και λίγο χώμα για τα νησιά, βουναλάκια κλπ. Μπάτζετ αυστηρά μέχρι 3200-3300 και πολύ είναι. Με ενδιαφέρουν τα εξής:1) Brixton Cromwell 250, 2) Benelli TRK 251 και 3) Voge 300 DS. Τα αναγράφω με σειρά προτίμησης. Έχω οδηγήσει το Brixton και το Benelli με το πρώτο να δείχνει (παραδόξως) πιό ζωηρό, το δεύτερο πιό "μοτοσυκλέτα". Στα υπέρ του Brixton και η ευκολία συντήρησης ακόμα κι αν έχεις βασικές γνώσεις. Για όλα έχω ακούσει προβλήματα, πλην του Benelli. Για το Brixton διαρροές λαδιών, ηλεκτρολογικά και, σκουριά και άγνωστη διαθεσιμότητα ανταλλακτικών. Για το Voge επίσης διαρροές, ελλαττωματικές τρόμπες νερού, και ηλεκτρονικά/ηλεκτρολογικά. Περιμένω τις προτάσεις σας. Συγγνώμη αν κούρασα με το "σεντόνι" και ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Φαντάζομαι δεν θέλεις να χρησιμοποιείς το suzuki στην καθημερινότητα. Τα μόνα άλλα που μπορώ να σκεφτώ είναι το SYM NHt 300 και το CF moto CLX 250 τα οποία οριακά τα παίρνεις και κούτα.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Ωραίο το sym που ανέφερε ο φίλος Nitse.

    Το βλέπω σχεδόν καθημερινά και είναι πολύ τίμιο από κοντά.
    Βέβαια δεν ξέρω καθόλου από προβλήματα κλπ.

    Επίσης από voge ίσως ταιριάζει καλύτερα το 300acx αντί του ds αλλά δεν ξέρω εάν έχει τα ίδια θέματα.

    Συνάδελφος που το έχει στο γραφείο και με γύρω στα 13 Χιλ χλμ δεν του έχει βγάλει κάτι ως πρόβλημα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Το έχω απωθημένο και κατά 90% θα πήγαινα σε crf
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Αν τα έχεις βρει με την οικογένεια της Σουτζούκι και σε ενδιαφέρει αρκετά η αξιοπιστία, γιατί όχι -> https://www.car.gr/classifieds/bikes...ki-v-strom-250

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Πάρε το Suzuki που έχεις, πήγαινε το δίπλα σε ένα από αυτά που θέλεις να πάρεις και κοίτα τα καλά. Μετά πήγαινε σε έναν καθρέφτη και σκέψου τί πας να κάνεις.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΓιώργοςΤΤ Προβολή μηνύματος
    Πάρε το Suzuki που έχεις, πήγαινε το δίπλα σε ένα από αυτά που θέλεις να πάρεις και κοίτα τα καλά. Μετά πήγαινε σε έναν καθρέφτη και σκέψου τί πας να κάνεις.
    Ρε συ δεύτερο, μεταχειρσιμένο για καθημερινό εργάτη θέλει να πάρει, όχι να δώσει το "Σουτζούκι" και να πάρει "Παστουρμά".
    Το SV, το κρατάει για βόλτες, Κυριακές και αργίες.

    250άρι μηχανάκι για μέσα στην πολή, άντε και λίγο παράέξω, ΟΧΙ σκούτερ λέει.
    Oldfarts never die

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    το μηχανακι σου ειναι αψογο για ολα αυτα. τι το θες το δευτερο? μαλλον μικροτερο σκουτερ έπρεπε να παρεις. κανα 125 για τα πολυ κοντινα και να βγαζεις εξω το σουζουκι για οτιδηποτε ειναι πανω απο 5χλμ απο το σπιτι σου.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    300acx, όμορφο,ωραίος ήχος και άνετες αναρτήσεις. Μου είχε βγάλει την φλαντζούλα στην τρόμπα νερού, δάκρυσε ελάχιστα. Ηλεκτρικά δεν έχει θέματα, δεν έχει τα μπλιμπλίκια του 300ds.

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Υπολογίζοντας το επιπλέον κόστος της συντήρησης και των παγίων εξόδων δεύτερης μοτοσυκλέτας 250cc, νομίζω ότι σε συμφέρει να έχεις ως μοναδικό όχημα το SV 650, ακόμα κι αν καίει περισσότερο από το 250άρι.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Υπολογίζοντας το επιπλέον κόστος της συντήρησης και των παγίων εξόδων δεύτερης μοτοσυκλέτας 250cc, νομίζω ότι σε συμφέρει να έχεις ως μοναδικό όχημα το SV 650, ακόμα κι αν καίει περισσότερο από το 250άρι.
    Μια δευτερη μοτοσικλετα καβατζα για ωρα ανάγκης πάντα χρειάζεται εκτος αν το παλλικάρι εχει και αμάξι οποτε ισως ειναι καπως υπερβολικο.
    Με το sv θεωρητικά μπορείς να κάνεις τα πάντα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2019
    Μηνύματα
    12
    Παιδιά, ο SeniorCanardo έπιασε το σκεπτικό μου. Το SV το κρατάω! Θέλω ένα μικρό, μανιτζέβελο, οικονομικό, μηχανάκι. Όχι σκούτερ, δώσαμε. Σε καμιά δεκαετία που δε θα μπορώ να σηκώσω το πόδι πάνω από τη σέλα, εντάξει! Τα Voge 300 ac/acx πολύ όμορφα, αλλά με τέτοιες σέλες η κρεβατομουρμούρα είναι εγγυημένη, οπότε απορρίπτονται. Εντός πόλης και στις διακοπές, 95% δικάβαλος. Δε με νοιάζει να πηγαίνω αργά με το 250άρι, γλιτώνω και την γκρίνια που τρώω με το SV όταν ξεδίνω και "τυχαίνει" να την έχω στην πίσω θέση. Το ΝΗ-Τ 300 είναι εκτός πλάνου καθώς το οδήγησα και δεν τα βρήκαμε καθόλου. Για το CRF θέλω σκαμπώ να ανέβω, αλλιώς ναι. Τα CF MOTO πολύ street και δε μου αρέσουν. Η "καψούρα" μου είναι το Brixton λόγω εμφάνισης κυρίως και ευκολίας σέρβις κατά δεύτερον. Έχει κανείς προσωπική εμπειρία από Brixton; Για το Benelli κάποιος; Στο οποίο περιέργως πατάω σχεδόν όλο το πόδι κάτω, παρά τα 835mm ύψους της σέλας του. Κούμπωσα καλά σε αυτό. Τέλος, για το 300 DS εκκρεμεί δοκιμή και το συζητάμε. Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Υπάρχει και το Royal Enfiled Hunter 350, που είναι κοντά στιλιστικά στο Brixton.

    Βέβαια είναι 350 και παίζει στα 4χιλ καινούργιο.
    Μεταχειρισμένο στο car δεν βλέπω να παίζει.

    Διαφορετικά κάνα cbfάκι.
    Oldfarts never die

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Θα συμφωνήσω με τον Senior

    Λογικά σου αρέσουν λίγο πιο vintage αισθητικής μηχανές και μάλλον η όλη αναζήτηση γίνεται και για την αίσθηση του διαφορετικού, δεδομένου ότι έχεις ήδη μια πολύ καλή μηχανή.

    Και εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις το Brixton, για τους λόγους που και ο ίδιος έχεις αναφέρει και δεδομένου ότι θέλεις εύκολη πρόσβαση στη συντήρηση, λίγο από retro αισθητική, ευκολία στη χρήση και χαμηλή κατανάλωση να πας βουρ για το royal Enfield.

    Κάνε υπομονή και όλο και κάποιο θα βρεθεί για αγορά και με λίγο παζάρι θα έρθει στα χρήματα που διαθέτεις.

    Εν τω μεταξύ ριξ'του ένα βλέφαρο και μια βόλτα από κοντά, έχει και αξιοπρεπέστατη σέλα και για την συνεπιβάτη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνώμες για αγορά μτχ μοτο - MotoGuzzi breva ή BMW F650
    από dimdream στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2016, 07:17
  2. βοηθεια για αγορα μοτο
    από tuku στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2009, 14:26
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2009, 16:28
  4. Δανειο για αγορα μοτο;;;
    από lammadin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2005, 22:38

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF