Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Πολλαπλασιαστής ή κάτι άλλο;

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819

    Πολλαπλασιαστής ή κάτι άλλο;

    DISCLAIMER: Τα "ρεύματα" δεν είναι το φόρτε μου λέμε.

    2004 ΚΤΜ 200 exc, έχω βάλει καινούργια δισκάκια συμπλέκτη,βγαίνω βόλτα για έλεγχο.

    Όλα καλά και όλα ωραία.
    Σε μια τσαχπίνικη ανηφόρα, μου σβήνει.
    Λέω κάποια μαλ@κία θα έκανα.
    Μανιβελιάζω στα μισά της ανηφόρας, όλα κομπλέ και βγαίνει κανονικά.
    Λέω ας κάνω ένα διαλλειματάκι λίγο παρακάτω, πριν μπω στα πιο ζόρικα κομμάτια.
    Ξεκινάω και το μηχανάκι αρχίζει να κομπιάζει όπως όταν τελειώνει το καύσιμο.
    Γυρνάω σε ρεζέρβα, αν και ήξερα ότι είχα σχεδόν μισό ντεπόζιτο, αλλά τα ίδια.

    Σταματάω σε μια άκρη να αλλάξω μπουζί.
    Αλλάζω, παίρνει μπροστά και σβήνει σχεδόν αμέσως.

    Ξεκινάω να σπρώχνω και να σπρώχνω και να σπρώχνω.
    Κατά διαστήματα δοκιμάζω να ξαναβάλω μπροστά (μανιβέλα-σκαστό), τα ίδια.
    Τίποτα απολύτως.
    Κάποια στιγμή καμιά 500 μέτρα από την βάση μου δοκιμάζω, ξαναπαίρνει για λίγο, πάει για κάμποσα μέτρα με πάρα πολύ βήξιμο, δεν μπορεί να ανεβάσει με τίποτα και εν τέλει σβήνει.

    Φτάνω στην βάση μου.
    Δοκιμάζω νέο μπουζί, δεν παίρνει με τίποτα.
    Δοκιμάζω να δω αν έχω σπινθήρα, πάπαλα.
    Να πω εδώ πως ήμουν μόνος, οπότε μανιβέλα με το χέρι και με το άλλο να γειώνω.
    Φώναξα κάποια στιγμή κάποιον γείτονα, να γειώνει αυτός και να δώσω κάνα δυο σωστές με το πόδι, αλλά δεν έβλεπε σπίθα, ούτε αυτός. (Δεν τον έκοψα και για "γάτο". :-D)

    Το Σάββατο βγάζω πολλαπλασιαστή, μπουζόπιπα και τα δύο μπουζί για μέτρηση.
    Τα μπουζί δίνουν 5kΩ, άρα σωστά.
    Η μπουζόπιπα άλλα τόσα, άρα είναι καλή, αν και θα αλλαχτεί.
    Μετράω πολλαπλασιαστή βάση manual. (20°C, με μπουζόπιπα βγαλμένη).
    Πρωτεύον: 2-5Ω (Ανάλογα με το που ακουμπούσα) (πολύμετρο στην κλίμακα 200Ω και τουλάχιστον κατά τα specs του εκεί μετράει με βήμα 0.1).
    Δευτερεύον: 6kΩ (πολύμετρο στην κλίμακα 20kΩ).

    Βάση manual θα έπρεπε να έχω:
    Πρωτεύον:0,425-0,575Ω
    Δευτερεύον:10,80-16,20kΩ
    άρα είμαι εκτός και στα δύο.

    Υπάρχει κάτι άλλο να δω ή πάω για πολλαπλασιαστή;
    Πρέπει να πάω σε μαμά, κάνα 65€ ή ξέρουμε κάποιον άλλο συμβατό και σαφώς πιο οικονομικό;

    Απορίες σχετικές:
    Σε έτερο manual για το μοντέλο του 2003 βλέπω άλλες τιμές.
    Ξέρω ότι η ΚΤΜ χρησιμοποιούσε παλιότερα Kokusan και μετά δικούς της. (Λέμε τώρα).
    Υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει καμιά μαϊμουνιά από τους προηγούμενους και να έχει μπει κάτι άλλο;
    Ο κωδικός που βλέπω χτυπημένος πάνω είναι IG3834-03061, που από ότι βλέπω μοιάζει να είναι ο σωστός.
    Μπορούν αυτά τα πολυμετράκια της πλάκας να πιάσουν διαφορές κάτω του 1Ω;
    Η μπουζόπιπα έχει λόγο να έχει αντίσταση, από τη στιγμή που έχει το μπουζί;
    Oldfarts never die

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Αν η ηλεκτρονική σου είναι ac απομένουν καλώδια, cdi και πηνία.
    Πηνία ουσιαστικά αυτό που πηγαίνει στην ηλεκτρονική δηλαδή.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Ρε ποίος σου ευχήθηκε;Τι γκαντεμία είναι αυτή που έπεσε;
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dumutrus Προβολή μηνύματος
    Ρε ποίος σου ευχήθηκε;Τι γκαντεμία είναι αυτή που έπεσε;
    Με ματιάζουνε ρε Μήτσο, με βλέπουν έτσι ομορφόπαιδο.
    Oldfarts never die

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Κώστα μ'ενα πολύμετρο θα μπορούσες να μετρήσεις την τάση στο πρωτεύον τυλίγμα του πηνίου για να δείς αμα στέλνει η ηλεκτρονική τα ψηφιακά πολύμετρα 3χουν ένα κου.πί που γράφει max αμα το πατήσεις σου δείχνει την μέγιστη τάση που μέτρηση σε περίπτωση που ο παλμός είναι αρκετά γρήγορος επείσης θα βοηθούσε να τραβήξεις όσο πιο αργά γίνεται τη μανιβέλα ώστε να σου δώσει όσο γίνεται λίγους παλμούς.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    IMHO, 5kΩ για μπουζί ειναι πολλά, και ας λενε "διαφοροι" οτι ειναι αποδεκτά μεχρι 10kΩ..!!
    (πας για αλλαγή..)

    Η μπουζόπιπα ειναι ΟΚ..
    (5kΩ ειναι η τυπικη τιμη για μειωση RFI σε αποδεκτά επιπεδα..)

    Υ.Γ.
    Η μπουζόπιπα βγαινει απο το καλωδιο ή ειναι μασιφ..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    IMHO, 5kΩ για μπουζί ειναι πολλά, και ας λενε "διαφοροι" οτι ειναι αποδεκτά μεχρι 10kΩ..!!
    (πας για αλλαγή..)

    Η μπουζόπιπα ειναι ΟΚ..
    (5kΩ ειναι η τυπικη τιμη για μειωση RFI σε αποδεκτά επιπεδα..)

    Υ.Γ.
    Η μπουζόπιπα βγαινει απο το καλωδιο ή ειναι μασιφ..??
    Η μπουζόπιπα είναι βιδωτή.

    Και με φρέσκο μπουζί από το κουτί δεν πήρε.

    Μπουζί φοράω, NGK BR8ES το οποίο είναι resistor type και βάση προδιαγραφών έχει απο τη μάνα του 5kΩ.
    Η KTM προτείνει το BR8EG, το ίδιο πράγμα, δίνει καλύτερο σπινθήρα καθώς έχει πιο λεπτή ακίδα. (Resistor και αυτό, πάλι 5kΩ).

    H μπουζόπιπα ήρθε από τον προηγούμενο και έχει και αυτή 5kΩ, λογικό και αναμενόμενο όπως λες και εσύ.
    Βάση προδιαγραφών η ΚΤΜ πάλι προτείνει μπουζόπιπα με 5kΩ. (ΤΒ05ΕΜΑ).

    Παράπλευρη ερώτηση σε σχέση με το πρόβλημα του οποίου ψάχνουμε λύση και επειδή σκοπεύω έτσι κι αλλιώς να αλλάξω τη πίπα γιατί εμφανίζει φθορά στα λάστιχα στεγάνωσης, ΔΕΝ καταλαβαίνω γιατί η ΚΤΜ δίνει 5+5 kΩ στο σύστημα πίπα μπουζί.
    Τι διάολο θα μου κάνει παρεμβολές στο ραδιόφωνο.

    Μήπως τελικά η ΚΤΜ λέει "πίπες" και πρέπει να πάω σε B8ES, non-resistor με 1kΩ και 5kΩ στην πίπα ή να βάλω πίπα χωρίς αντίσταση;

    Κατά τα άλλα στο πρόβλημα μου, μόλις βρω ευκαιρία:
    - Τσεκάρω την υπόλοιπη καλωδίωση μήπως γειώνει πουθενά αλλού.
    - Τσεκάρω σβηστήρι μήπως βραχυκυκλώνει.
    - Αγγαρεύω κάποιον να με βοηθήσει, κατά προτίμηση στα σκοτάδια, να ρίξω μερικές γερές μανιβελιές για να δούμε αν τελικά έχω σπινθήρα ή όχι.
    - Αν βρω και κάνα φθηνό παπίσιο πολλαπλασιαστή, θα τον τσιμπήσω για να μου φύγει και από εκεί η απορία.
    Oldfarts never die

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Με βγαλμένο μπουζί μπορείς να ρίξεις μανιβελιες και με το χέρι αφού δεν έχει συμπίεση.

    Βράδυ αν είχες το μπουζί κοντά σε μέταλλο, πχ σκελετό η μοτέρ βλέπεις αν πετάει σπίθα,,
    Στη χειρότερη το κρατάς και σε χτυπάει το ρεύμα..

    Τα δίχρονα μπορεί να κολλήσουν αν δεν βάζεις μπουζί ότι λέει ο κατασκευαστής.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Όλα τα δίχρονα που είχα και έχω,BR8ES φορούσαν σε NGK ,εκτός απ το CR που φόραγε 9άρι.
    Κάνε έναν καλό έλεγχο στην καλωδίωση,ειδικά στον λαιμό,αν είναι μέσα σε σπιράλ που κάνει καμπύλη,μαζεύει νερό και σαπίζουν τα καλώδια εσωτερικά!

  10. #10
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    έτσι όπως τα περιγράφεις οι μετρήσιμες τιμές δεν έχουν μεγάλη απόκλιση. Αν αλλάξεις πίπα κάντο για αναβάθμιση αλλά δε θα πονταρα εκεί αν δεν είχα ξεψαχνίσει την καλωδίωση και το κιλλ

    επίσης τσέκαρε και καμια "κουφή" περίπτωση πχ να έχει στραγγίσει το καρμπ λόγω βουλωμένου ρεζερβουαρ / ρουμπινέτου
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Μέτρησε τα καλώδια από τα πηνία, κόκκινο/άσπρο και μαύρο/κόκκινο, η μεταξύ τους αντίσταση πρέπει να είναι 25Ω.
    Αν διαβάσεις στο όργανο κάτι άλλο, τότε πας για πηνία.
    Εννοείται πως έχεις ελέγξει πριν την πλεξούδα, τις γειώσεις και φυσικά το Kill switch (κάποιοι έχουν οδηγηθεί στην τρέλα με δαύτο...).
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Σε παρόμοια κατάσταση ήμουν πρίν λίγο καιρό. Σε διάφορα forum αναφέρεται ότι βγάζουν το resistor από την πίπα.
    Η απλή λογική μου λέει ότι αφαιρώντας μια αντίσταση από ένα κύκλωμα αυξάνω την ένταση που διέρχεται από αυτό.
    Μεγαλύτερη ένταση σε κάτι που δουλεύει κανονικά έτσι όπως είναι, μόνο μειονεκτήματα βλέπω, φθορά στο μπουζί θερμότητα στα εξαρτήματα του κυκλώματος...
    Στη δική μου περίπτωση δοκίμασα αν βγάζει σπινθήρα και με σκέτο το καλώδιο, τίποτα διαφορετικό.
    Στα "νούμερα" μου έβγαινε λάθος η αντίσταση στα πηνία, και η αντίσταση στο μάτι του βολάν (αυτό το είχα παρατηρήσει από παλιότερες μετρήσεις οπότε δεν έδωσα σημασία).
    Αρχικά πήγα για καινούργια περιέλιξη στα πηνία.
    Το πρόβλημα δεν λύθηκε, τελικά ήταν η ηλεκτρονική, μετά από πολύ ψάξιμο πήρα μια aftermarket και όλα οκ, από άποψη σπινθήρα.
    Από θέμα καμπύλης αβάνς δεν ξέρω τι παίζει ακόμα.
    Βέβαια πήρα το ένα πήρα το άλλο στη διαδρομή φύγαν 2 κατοστάρικα με τις φτηνότερες δυνατές επιλογές και ερωτηματικά στην αξιοπιστία.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Σε παρόμοια κατάσταση ήμουν πρίν λίγο καιρό. Σε διάφορα forum αναφέρεται ότι βγάζουν το resistor από την πίπα.
    Η απλή λογική μου λέει ότι αφαιρώντας μια αντίσταση από ένα κύκλωμα αυξάνω την ένταση που διέρχεται από αυτό.
    Μεγαλύτερη ένταση σε κάτι που δουλεύει κανονικά έτσι όπως είναι, μόνο μειονεκτήματα βλέπω, φθορά στο μπουζί θερμότητα στα εξαρτήματα του κυκλώματος...
    Στη δική μου περίπτωση δοκίμασα αν βγάζει σπινθήρα και με σκέτο το καλώδιο, τίποτα διαφορετικό.
    Στα "νούμερα" μου έβγαινε λάθος η αντίσταση στα πηνία, και η αντίσταση στο μάτι του βολάν (αυτό το είχα παρατηρήσει από παλιότερες μετρήσεις οπότε δεν έδωσα σημασία).
    Αρχικά πήγα για καινούργια περιέλιξη στα πηνία.
    Το πρόβλημα δεν λύθηκε, τελικά ήταν η ηλεκτρονική, μετά από πολύ ψάξιμο πήρα μια aftermarket και όλα οκ, από άποψη σπινθήρα.
    Από θέμα καμπύλης αβάνς δεν ξέρω τι παίζει ακόμα.
    Βέβαια πήρα το ένα πήρα το άλλο στη διαδρομή φύγαν 2 κατοστάρικα με τις φτηνότερες δυνατές επιλογές και ερωτηματικά στην αξιοπιστία.
    Εμ για αυτό μου τη σπάνε τα "ρεύματα" σχεδόν ποτέ δεν είσαι 100% σίγουρος, ειδικά όταν οι μετρήσεις γίνονται με οργανάκια της σειράς.

    Επίσης μάλλον έχεις δίκιο και από την στιγμή που ο σπινθήρας είναι ζωηρός, δεν υπάρχει λόγος για πειραματισμούς με αφαίρεση της αντίστασης.
    Έτσι κι αλλιώς την τελευταία φορά που τσέκαρα πιστόνι το μοτίβο καύσης φαίνονταν σωστό.
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 14/12/2023 στις 10:41.
    Oldfarts never die

  14. #14
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Η μπουζόπιπα είναι βιδωτή.
    9 στα 10 έχει οξειδωθει το σημειο του καλωδιου που βιδώνει η μπουζόπιπα..
    Θα σου ελεγα να κοψεις κανα δυο ποντους (αν εχεις περιθωριο) αλλα θελει καλο κοφτη για να μη "μασησει" τα συρματα..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    9 στα 10 έχει οξειδωθει το σημειο του καλωδιου που βιδώνει η μπουζόπιπα..
    Θα σου ελεγα να κοψεις κανα δυο ποντους (αν εχεις περιθωριο) αλλα θελει καλο κοφτη για να μη "μασησει" τα συρματα..
    Πολύ εύστοχη παρατήρηση, αλλά τελικά όχι.
    Το καλώδιο είναι βιδωτό και δίνει την ίδια τιμή στην βίδα του πολλαπλασιαστή και στο καλώδιο.

    Κατά τα άλλα:

    Λοιπόν ΣΚ κάναμε λίγη δουλειά, ήρθε και ένας φίλος για παρέα οπότε κάποια πράγματα ήταν πιο εύκολα.

    Καθαρίστηκαν επιμελώς οι επαφές του πολλαπλασιαστή από ξένα σώματα και σκουριά.
    Καθαρίστηκε το σβηστήρι, αν και ήταν σε καλή κατάσταση.
    Ελέγχθηκαν όλες οι συνδέσεις και εκεί βρέθηκε μια να έχει χαλαρώσει τόσο - όσο να μην φαίνεται, αλλά να μην κάνει επαφή.

    Το μηχανάκι έδωσε σπίθα και έπειτα "τσακμάκιασε" κανονικά.

    Δεν θεωρώ το θέμα λήξαν, (συνεχίζουν να με απασχολούν οι τιμές του πολλαπλασιαστή και δη αυτή του δευτερεύοντος) περιμένω να βγω μια καλή βόλτα και να αναφέρω ξανά.
    Oldfarts never die

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mαρκαδόρος η κάτι άλλο?
    από mihalis81 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2006, 21:23
  2. photoshop ή κατι αλλο
    από tools στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 11:53
  3. Αυτο ειναι το κατι αλλο !!
    από tifoefs στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2006, 14:48
  4. Τιράντες ή κάτι άλλο;
    από Reignman στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 21:31
  5. money for nothing η κατι αλλο
    από GST στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 19:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF