Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 100

Θέμα: Ταξίδι Καλοκαίρι 2024

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Κοιτάω το πλάνο σύμφωνα με τις συμβουλές σας και θα βγάλω την νέα Διαδρομή το Σ/Κ.
    Για κάμερα έχουμε καμία ιδέα?
    Μεταχειρισμένη θα βρω κάτι νορμάλ ? Που είναι καλύτερο να την στερεώσω για κάποια πλάνα στην διαδρομή?
    Επίσης η GoPro βγάζει και φωτό καλές ή ενδείκνυται μόνο για Video?
    gorpo πάρε μια χαρά είναι και θα τραβήξεις και κανένα υποβρύχιο σε καμιά παραλία σε κανένα καταρράκτη κλπ
    πάρε και μικρόφωνα ,όταν θα το μοντάρεις και θα το βλέπεις μετά από καιρό τα λόγια σας ο χαβαλές σας θα έχει μεγαλύτερη σημασία
    τράβα βίντεο από προετοιμασία φόρτωμα κλπ
    θέλει προσοχή στον όγκο που θα γράψεις για να μην χαθείς μετά στο μοντάζ αν και όταν θα ξερκαρταρεις υλικό ξαναζείς το ταξίδι (και κάνεις και μια παρταρα για την προβολή φώτο και βίντεο με τους συμμετέχοντες και φίλους)
    παίξε και λίγο πχ ίδια πόζα με την μηχανή σε διαφορετικά μέρη,αν κλείσεις κάτι τράβηξε βίντεο με τις προσδοκίες σου όταν το κλείνεις και μετά στο location απολογισμό κλπ


    φωτογραφίες τραβάει αλλά....έχεις το κινητό σου που τραβάει πολύ καλύτερες
    αν δεν σου φτάνει το κινητό δεν θα σε καλύψει με τίποτα η gopro οπότε προτείνω μια mirrorless


    πρόταση μου
    κάνεις έρευνα μπόλικη,βλέπεις βίντεο (έχει άπειρα) με road trip ,όρισε τα 5 must που θες να δεις και μην βγάλεις πρόγραμμα(κλείσεις δωμάτια εννοώ) βλέπεις τι σου αρέσει και αποφασίζεις τότε για το αν θα κάτσεις η θα συνεχίσεις
    με το ίντερνετ κλείνεις την προηγούμενη μέρα κατάλυμα(μικρο επιπλέον κόστος λόγο τελευταίας στιγμής),και να αποφύγεις τα πολύ τουριστικά μέρη
    ωραίο ταξίδι άντε με το καλό
    viva la aventura

  2. #47
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Και πάλι ευχαριστώ!

    Αυτό που με προβλημάτισε έντονα και το επιβεβαιώσατε αρκετοί είναι η ζέστη.
    Παράλληλα όμως δεν νομίζω να μπορέσω άλλη περίοδο για τόσες μέρες.

    Από ποια πόλη και πάνω δεν θα φάμε τόση ζέστη?
    where was Gondor when the Westfold fell?

  3. #48
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Με σωστό εξοπλισμό και αποφυγή κέντρο πόλεων σταματά ξεκινά δεν θα έχεις θέμα

    Όπως σου ειπαν, χάραξε αυτά που θέλεις να δεις χρησιμοποίησε τα τιπς και προχώρα

  4. #49
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Εχε υπόψιν την ώρα άφιξης στο Μπάρι. Τα τελευταία καλοκαίρια που πηγαινοέρχομαι με το καράβι σπάνια έχει φύγει στην ώρα του.

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/11/2011
    Μηνύματα
    68
    καλησπέρα με το καλό να γίνει το ταξίδι και να περάσετε πανέμορφα! εάν δεν έχεις βρει κάτι σε κάμερα έχω μια gopro 7 silver που κάθεται. αν ενδιάφερεσαι πες μου

  6. #51
    πήγα πέρσι. Δες εδώ να πάρεις κάποιες ιδέες. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=161379
    τι θα γινω οταν μεγαλωσω?

    συνταξιουχος................

  7. #52
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    549
    καλημέρα φίλε με το καλό να πάτε και εφ όσον μιλάμε και για ταξίδι του μέλιτος εύχομαι τα καλύτερα και σε αυτό σου το ξεκίνημα.
    προφανώς ένα ταξίδι που στήνεις στο μυαλό σου είναι δύσκολο να το αλλάξεις και πολύ πόσο μάλλον αν το έχεις σχεδιάσει με γυναίκα. προσπάθησε να ΄΄ακούσεις'' τα αρνητικά των συντρόχων για να αποφύγεις και εσύ μερικά.
    σου παραθέτω και εγώ κάποια με βάση την τελευταία επισκεψη της παρέας τον Ιουλιο του 22 και την δική μου τον Σεπτεμβρη του ίδιου έτους.
    αρχικα σου λέω να έχεις το νού σου γιατί γενικα υπάρχουν κάμερες παντου, ενεργες με ότι αυτό συνεπάγεται.
    η ζέστη είναι ενα θέμα τα παιδιά έφαγαν πολύ καθώς ήταν η εποχή με τα 40αρια κλπ.οι ώρες άφιξης του καραβιού παίζουν πολύ. εγώ πχ είχα κλείσει διανυκτέρευση Φλωρεντία και αντι για 2 το μεσημέρι βγήκαμε από το καράβι 6 παρά οπότε εφτασα Φλωρεντία 10 το βράδυ. γενικά τα μεγάλα αστικά κέντρα ειναι ακριβά σε σχέση με τα προάστια.. ονειρεμένη Σιένα για εμενα και Σαν Τζιμινιάνο ειναι must see.
    το ρίμινι στην τελευταια διανυκτέρευση ειναι value for money αξίζει και μια βόλτα στην Ιμολα.
    δεν μπαίνω σε άλλες λεπτομέριες..
    αν σε ενδιαφέρει εγώ ταξιδευω 2κάβαλος με 2 side cases 33lt και 1 σάκο πίσω. το tank bag εχει απλα τα χαρτιά και είδη 1ης αναγκης.

    καλα να περάσετε ,να το χαρείτε και οτιδήποτε μπορούμε να κάνουμε και εμείς από εδώ , θα χαρούμε να βοηθήσουμε...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  8. #53
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2024
    Μηνύματα
    13
    Έκανα αυτό το ταξίδι τον Οκτώβριο που μας πέρασε.
    Πήγα Ηγουμενίτσα, Μπάρι, και από εκεί στάση στη Ματέρα (πολύ ωραία τοποθεσία στο συνιστώ, έγινε πρόσφατα γνωστή γιατί γυρίστηκε η τελευταία ταινία του James Bond), και μετά διεσχισαμε όλη την ακτογραμμή του Αμαλφι, και διανυκτέρευση πάνω από το Pozitano.
    Κατόπιν περάσαμε από Νάπολη για στάση και φύγαμε αρων αρων. Δεν έχω ξανασυναντησει τόση άναρχη οδήγηση. Εμείς είμαστε Βορειοευρωπαιοι μπροστά τους για να καταλάβεις.
    Τρόμαξαμε πραγματικά, μιας και έριξαν ένα με σκουτερ δίπλα μας και δεν έτρεχε κάστανο. Κανίβαλοι. Επίσης μεγάλο θέμα που θα αφήσεις την μηχανή σου. Σε κόβουν περίεργα όπου σταματάς.
    Θα σου έλεγα να μην διανυκτερεύσεις εκεί.
    Μετά την στάση στην Νάπολη πήγαμε Ρώμη όπου κάναμε μια διανυκτέρευση. Εκεί αξίζει να μείνεις και μια και δυο παραπάνω.
    Εμεις είχαμε ξαναπάει στο παρελθόν.
    Μετά πήγαμε Σιένα, πανέμορφο μέρος, ίσως το καλύτερο που είδα από όλο το ταξίδι. Μεσαιωνική ομορφιά.
    Την επόμενη κάναμε στάση στο San Gimignano, επίσης μια μεσαιωνικη πόλη με καστρο, που αξίζει να περάσεις και να το δεις.
    Μετά συνεχίσαμε για Φλωρεντία όπου και μείναμε μια νύχτα.
    (by the way, Το σπίτι που μείναμε ήταν ότι καλύτερο, Airbnb. Μπορώ να στο στείλω αν θες.) θα εμένα Φλωρεντία δύο διανυκτερεύσεις εκεί, όχι παραπάνω.
    Την επόμενη πήγαμε Βενετία με ενδιάμεση στάση στην Μπολωνια.
    Αγχώθηκαμε κάπως εκεί γιατί τυχαμε να κλέψουν ένα τουρίστα το κινητό του και φοβόμασταν για τα φορτωμένα μας μηχανάκια. Ήπιαμε έναν καφέ αρων αρων και φύγαμε για Βενετία.
    Η Βενετία είναι μαγική και αξίζει να πάτε μιας και κάνετε αυτό το τουρ στην Ιταλία.
    Την επόμενη φύγαμε με κατεύθυνση την Ανκόνα με ενδιάμεση στάση το Ρίμινι. Μας εξέπληξε ιδιαίτερα το Ρίμινι μιας και ήταν υπέροχη πόλη.
    Αυτά από εμένα και αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία, ευχαρίστως να στην δώσω.

    Έχω μερικά βίντεο από το ταξίδι αυτό στο youtube αν σε ενδιαφέρει.

    https://youtu.be/uKIXk4giZ2Y?si=IumzMl-LT1kprytz

  9. #54
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ricos_7 Προβολή μηνύματος
    Έκανα αυτό το ταξίδι τον Οκτώβριο που μας πέρασε.
    Πήγα Ηγουμενίτσα, Μπάρι, και από εκεί στάση στη Ματέρα (πολύ ωραία τοποθεσία στο συνιστώ, έγινε πρόσφατα γνωστή γιατί γυρίστηκε η τελευταία ταινία του James Bond), και μετά διεσχισαμε όλη την ακτογραμμή του Αμαλφι, και διανυκτέρευση πάνω από το Pozitano.
    Κατόπιν περάσαμε από Νάπολη για στάση και φύγαμε αρων αρων. Δεν έχω ξανασυναντησει τόση άναρχη οδήγηση. Εμείς είμαστε Βορειοευρωπαιοι μπροστά τους για να καταλάβεις.
    Τρόμαξαμε πραγματικά, μιας και έριξαν ένα με σκουτερ δίπλα μας και δεν έτρεχε κάστανο. Κανίβαλοι. Επίσης μεγάλο θέμα που θα αφήσεις την μηχανή σου. Σε κόβουν περίεργα όπου σταματάς.
    Θα σου έλεγα να μην διανυκτερεύσεις εκεί.
    Μετά την στάση στην Νάπολη πήγαμε Ρώμη όπου κάναμε μια διανυκτέρευση. Εκεί αξίζει να μείνεις και μια και δυο παραπάνω.
    Εμεις είχαμε ξαναπάει στο παρελθόν.
    Μετά πήγαμε Σιένα, πανέμορφο μέρος, ίσως το καλύτερο που είδα από όλο το ταξίδι. Μεσαιωνική ομορφιά.
    Την επόμενη κάναμε στάση στο San Gimignano, επίσης μια μεσαιωνικη πόλη με καστρο, που αξίζει να περάσεις και να το δεις.
    Μετά συνεχίσαμε για Φλωρεντία όπου και μείναμε μια νύχτα.
    (by the way, Το σπίτι που μείναμε ήταν ότι καλύτερο, Airbnb. Μπορώ να στο στείλω αν θες.) θα εμένα Φλωρεντία δύο διανυκτερεύσεις εκεί, όχι παραπάνω.
    Την επόμενη πήγαμε Βενετία με ενδιάμεση στάση στην Μπολωνια.
    Αγχώθηκαμε κάπως εκεί γιατί τυχαμε να κλέψουν ένα τουρίστα το κινητό του και φοβόμασταν για τα φορτωμένα μας μηχανάκια. Ήπιαμε έναν καφέ αρων αρων και φύγαμε για Βενετία.
    Η Βενετία είναι μαγική και αξίζει να πάτε μιας και κάνετε αυτό το τουρ στην Ιταλία.
    Την επόμενη φύγαμε με κατεύθυνση την Ανκόνα με ενδιάμεση στάση το Ρίμινι. Μας εξέπληξε ιδιαίτερα το Ρίμινι μιας και ήταν υπέροχη πόλη.
    Αυτά από εμένα και αν χρειαστείς οποιαδήποτε πληροφορία, ευχαρίστως να στην δώσω.

    Έχω μερικά βίντεο από το ταξίδι αυτό στο youtube αν σε ενδιαφέρει.

    https://youtu.be/uKIXk4giZ2Y?si=IumzMl-LT1kprytz
    Από θέμα χλμ και κούρασης πως ήταν?
    Έχεις κρατήσει τις διαδρομές σε GPS/google maps?
    Ευχαριστώ για την απάντηση !
    where was Gondor when the Westfold fell?

  10. #55
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2024
    Μηνύματα
    13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Από θέμα χλμ και κούρασης πως ήταν?
    Έχεις κρατήσει τις διαδρομές σε GPS/google maps?
    Ευχαριστώ για την απάντηση !
    Κοίτα, παρόλο που έχω γυμνό μηχανάκι και δεν είναι ήρεμο για ταξίδι, δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα. Είμαστε τυχεροί βέβαια γιατί πετύχαμε εξαιρετικό καιρό σε όλες τις ημέρες μας εκεί, και παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.
    Επίσης είχα φροντίσει να μην κάνουμε άπειρα χιλιόμετρα κάθε μέρα για να μπορέσουμε να κάνουμε και λίγο τουρισμό συγχρόνως.

    Δεν έχω την διαδρομή σε GPS αλλά θα σου επισυνάψω τις σημειώσεις μου και θα σου είναι εύκολο να το φτιάξεις αν θέλεις.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240125_172720_Samsung Notes.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	450099

  11. #56
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Έκανα αυτό το ταξίδι το 2011 με τη γυναίκα, ήταν η πρώτη φορά που βγήκα εξωτερικό με τη μοτοσυκλέτα.

    Γυρίσαμε όλη την Τοσκάνη, έχω ποστάρει κι ένα σχετικό ταξιδιωτικό εδώ στο φόρουμ. Το ταξίδι έγινε με μια BMW F-650GS, την μονοκύλινδρη. Από μπαγκάζια, είχα ένα tankbag της BMW, έναν απλό αθλητικό σάκο στη σχάρα πίσω, και ένα σακίδιο πλάτης της Ogio, ούτε βαλίτσες, ούτε τίποτα άλλο. Το ταξίδι έγινε το 2ο 15νθήμερο του Ιουλίου, φύγαμε από Πάτρα με απίστευτη ζέστη, Ιταλία πετύχαμε πολύ καλό καιρό, καλοκαιρινός που αντεχόταν, ανεκτή ζέστη, μάλιστα 1-2 μέρες τα βράδυα έριχνε κάτι απίστευτες μπόρες, αλλά το πρωί ο καιρός ήταν ιδανικός. Βάση μας ήταν το Calenzano, κοντά στο Barberino Di Mugello, φοβερή τοποθεσία, φοβερό ξενοδοχείο, και με κλειστό πάρκινγκ για την μοτό.

    Ρωτάς για tankbag, θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιο μαγνητικό της SW Motech, πήρα προ διμήνου+ ένα αντίστοιχο για το 750GS, πολύ ποιοτικό, πολύ εύχρηστο, πολύ πρακτικό και ειλικρινά μία από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει...

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν θες να τραγουδάς στον κάβο

    Una notte a Napoli ♫
    to pemfe mou evgale ftera
    ανανήψαντας

  13. #58
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ricos_7 Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, παρόλο που έχω γυμνό μηχανάκι και δεν είναι ήρεμο για ταξίδι, δεν μπορώ να πω ότι κουράστηκα. Είμαστε τυχεροί βέβαια γιατί πετύχαμε εξαιρετικό καιρό σε όλες τις ημέρες μας εκεί, και παίζει μεγάλο ρόλο αυτό.
    Επίσης είχα φροντίσει να μην κάνουμε άπειρα χιλιόμετρα κάθε μέρα για να μπορέσουμε να κάνουμε και λίγο τουρισμό συγχρόνως.

    Δεν έχω την διαδρομή σε GPS αλλά θα σου επισυνάψω τις σημειώσεις μου και θα σου είναι εύκολο να το φτιάξεις αν θέλεις.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20240125_172720_Samsung Notes.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	66,3 KB 
ID:	450099
    Οποιος πηγε στην Ρωμη και εκατσε μονο μια μερα ειναι εγκληματιας και θα επρεπε να διωκεται ποινικα.Γνωμη μου.

  14. #59
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    gorpo πάρε μια χαρά είναι και θα τραβήξεις και κανένα υποβρύχιο σε καμιά παραλία σε κανένα καταρράκτη κλπ
    πάρε και μικρόφωνα ,όταν θα το μοντάρεις και θα το βλέπεις μετά από καιρό τα λόγια σας ο χαβαλές σας θα έχει μεγαλύτερη σημασία
    τράβα βίντεο από προετοιμασία φόρτωμα κλπ
    θέλει προσοχή στον όγκο που θα γράψεις για να μην χαθείς μετά στο μοντάζ αν και όταν θα ξερκαρταρεις υλικό ξαναζείς το ταξίδι (και κάνεις και μια παρταρα για την προβολή φώτο και βίντεο με τους συμμετέχοντες και φίλους)
    παίξε και λίγο πχ ίδια πόζα με την μηχανή σε διαφορετικά μέρη,αν κλείσεις κάτι τράβηξε βίντεο με τις προσδοκίες σου όταν το κλείνεις και μετά στο location απολογισμό κλπ


    φωτογραφίες τραβάει αλλά....έχεις το κινητό σου που τραβάει πολύ καλύτερες
    αν δεν σου φτάνει το κινητό δεν θα σε καλύψει με τίποτα η gopro οπότε προτείνω μια mirrorless


    πρόταση μου
    κάνεις έρευνα μπόλικη,βλέπεις βίντεο (έχει άπειρα) με road trip ,όρισε τα 5 must που θες να δεις και μην βγάλεις πρόγραμμα(κλείσεις δωμάτια εννοώ) βλέπεις τι σου αρέσει και αποφασίζεις τότε για το αν θα κάτσεις η θα συνεχίσεις
    με το ίντερνετ κλείνεις την προηγούμενη μέρα κατάλυμα(μικρο επιπλέον κόστος λόγο τελευταίας στιγμής),και να αποφύγεις τα πολύ τουριστικά μέρη
    ωραίο ταξίδι άντε με το καλό
    viva la aventura
    Για να έχει 2 μικρόφωνα δεν θα χρειαστεί zoom? Έχει 2 εισόδους μικροφωνικες η go pro?

  15. #60
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/01/2024
    Μηνύματα
    13
    Δεν διάβασα όλο το νήμα ώστε να ξέρω αν έχει αναφερθεί, να έχεις το νου σου ότι η Ιταλία είναι γεμάτη κάμερες για την ταχύτητα. Πραγματικά γεμάτη!
    Εμείς είχαμε στην παρέα έναν με ΚΤΜ 1290, ο οποίος είχε το πρόγραμμα της KTM , το οποίο σε προειδοποιεί για την τοποθεσία των καμερών και πραγματικά μας έσωσε πολλές φορές.
    Επίσης όταν μπαίνεις στην εθνική οδό τους , παίρνεις ένα χαρτάκι από το αυτόματο μηχανημά των διοδίων και το χρησιμοποιείς όταν ξαναβγαίνεις και έτσι πληρώνεις μια φορά διόδια ανάλογα με την απόσταση που έκανες. Μην το κάνεις σαν εμάς που το πετάξαμε στην Νάπολη και όταν φτάσαμε Ρώμη είχαμε θέμα ώστε να βγούμε.
    Επίσης απόφυγε να βάζεις βενζίνη μέσα στην εθνική οδό, είναι αρκετά πιο ακριβή (περίπου 30με 40 λεπτά παραπανω) από τα βενζινάδικα τα οποία βρίσκονται εκτός εθνικής.

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλοκαίρι - Φωτογραφία - Ταξίδι
    από MikeG στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 191
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2011, 14:48
  2. ΤΑΞΙΔΙ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ
    από chris_honda στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2009, 13:12
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2007, 16:54
  4. Ταξίδι throu Valkania...
    από pk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 13:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF