Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Φορτιστης μπαταριας!

  1. #16
    Νέο μέλος Το avatar του/της gabri
    Εγγραφή
    09/10/2023
    Μηνύματα
    21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αυτόν που έβαλες δεν τον ξέρω, εγώ έχω 2-3 λιντλίσιους του 20μπάλου.
    Τους βγάζει 2-3 φορές το χρόνο.

    Μια χαρά κάνουν την δουλειά τους, αν και η ποιότητα φαίνεται να πέφτει από χρόνο σε χρόνο και δεν συγκρίνονται με τους πολύ ακριβότερους που σου προτείνουν.
    Αυτόν εννοώ κι εγώ!

    https://www.youtube.com/watch?v=CQB1gUXrEvI

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/04/2012
    Μηνύματα
    104
    Χαχα.. καζερ του 02 είναι φίλε τι αλογα μου λες?απο 85 ν πιάνει 90?...Που αν τα πιασει για ωρα σε καμμία Εθνικη θα αρχίσουν να φεύγουν πλαστικά!!!.. Σοβαρά τωρα ειχα ρωτήσει κ μου χε πει 120!!.κ τιν παντρευεσε μετα δε τα αγγίζει αλλος...δε μ συμφερει....αν σκαμπαζα θα κοιταγα αυτα που μου λεν ν μέτρησω (ανωρθωτες κτλ)αλλα δεν εχω ιδέα ουτρ τη είναι το πολύμετρο οχι που πρέπει να μετρησω ..

  3. #18
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από γιωργο Προβολή μηνύματος
    Χαχα.. καζερ του 02 είναι φίλε τι αλογα μου λες?απο 85 ν πιάνει 90?...Που αν τα πιασει για ωρα σε καμμία Εθνικη θα αρχίσουν να φεύγουν πλαστικά!!!.. Σοβαρά τωρα ειχα ρωτήσει κ μου χε πει 120!!.κ τιν παντρευεσε μετα δε τα αγγίζει αλλος...δε μ συμφερει....αν σκαμπαζα θα κοιταγα αυτα που μου λεν ν μέτρησω (ανωρθωτες κτλ)αλλα δεν εχω ιδέα ουτρ τη είναι το πολύμετρο οχι που πρέπει να μετρησω ..
    Πάμε άλλη μια: τα λ7 που θα δώσεις για τον φορτιστή δώσε τα (πιθανότατα να είναι και λιγότερα κιόλας) σε έναν ηλεκτρολόγο μοτό (google it, θα βρεις πολλούς) να στο σιάξει.
    Έτσι που πας θα βρεθείς σε αδιέξοδο.
    Ο φορτιστής ΔΕΝ κάνει σωστή δουλειά όταν η μηχανή έχει διαρροή ρεύματος....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #19
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Καλημέρα και χρόνια πολλά!

    Ποια είναι η διαφορά φορτιστή vs εκκινητή;

    Λογικά όταν έρχεται η οδική χρησιμοποιεί εκκινητή και μετά φορτίζει μόνη της η μπαταρία. Γιατί να πάρω φορτιστή και όχι εκκινητή?

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και χρόνια πολλά!

    Ποια είναι η διαφορά φορτιστή vs εκκινητή;

    Λογικά όταν έρχεται η οδική χρησιμοποιεί εκκινητή και μετά φορτίζει μόνη της η μπαταρία. Γιατί να πάρω φορτιστή και όχι εκκινητή?
    Ο φορτιστης φορτίζει την μπαταρία με καμιά 10ρια αμπερ ρεύμα, σε διάρκεια ωρών.

    Ο εκκινητής δίνει 100-300-1000 αμπέρ ρεύμα για λίγα δευτερόλεπτα για να γυρίσει η μίζα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Ο φορτιστης φορτίζει την μπαταρία με καμιά 10ρια αμπερ ρεύμα, σε διάρκεια ωρών.

    Ο εκκινητής δίνει 100-300-1000 αμπέρ ρεύμα για λίγα δευτερόλεπτα για να γυρίσει η μίζα.
    Θενξ, μέχρι εκεί καταλαβαίνω. Περισσότερο η ερώτηση ήταν στο δεύτερο σκέλος.

    Αφού το αποτέλεσμα είναι ίδιο (ξεκινάω και φεύγω) γιατί να προτιμήσω τη μια ή την άλλη επιλογή?

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.260
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Θενξ, μέχρι εκεί καταλαβαίνω. Περισσότερο η ερώτηση ήταν στο δεύτερο σκέλος.

    Αφού το αποτέλεσμα είναι ίδιο (ξεκινάω και φεύγω) γιατί να προτιμήσω τη μια ή την άλλη επιλογή?
    Ο φορτιστής δεν χρησιμοποιειται αν εχεις μεινει.
    Αν εχεις μεινει και η μπαταρια δεν ειναι ικανη να γυρισει την μιζα δεν θα βαλεις τη μπαταρια να φορτισει και θα περιμενεις,
    θα χρησιμοποιησεις εναν εκκινητη ισα ισα να παρει μπρος και να φυγεις.
    Στο 675 και σε πολύ κρυο επαιρνα παντα εκκινητη μαζι μου.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.750
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Θενξ, μέχρι εκεί καταλαβαίνω. Περισσότερο η ερώτηση ήταν στο δεύτερο σκέλος.

    Αφού το αποτέλεσμα είναι ίδιο (ξεκινάω και φεύγω) γιατί να προτιμήσω τη μια ή την άλλη επιλογή?
    Δεν ειναι το ίδιο. Για να μην ξεκινάει, πάει να πει ότι η μπαταρία έχει χάσει το φορτίο της. Μια μπαταρία χάνει το φορτίο της

    1-οταν έχει χαλάσει η ίδια
    2-οταν δεν την φορτίζει το κύκλωμα φόρτισης της μοτοσυκλέτας.
    3-αν έχει διαρροή το κύκλωμα της μοτοσυκλέτας και/ή μένει για πολύ χρόνο παρκαρισμένη.

    Στην περίπτωση 2, με τον εκκινητή, δεν θα πας μακριά ή δεν θα πάρει καθόλου. Θέλεις φορτιστή. Ομοίως στην περίπτωση 3, το να βάζεις το κύκλωμα της μοτοσυκλέτας να φορτίζει μια άδεια μπαταρία ενώ έχει να δώσει και σε ψεκασμό-ανάφλεξη-φώτα κ.ο.κ. δεν είναι καλό για την μακροζωία του.

    Και στην περίπτωση 1, το να κινείσαι με μια μοτό, με μπαταρία εκτός του φυσιολογικού της, επειδή βάζεις μπροστά με εκκινητή, σταδιακά, κάτι κακό θα κάνει.

    Φορτιστές-εκκινητές κ.ο.κ. είναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΕΣ λύσεις στα προβλήματα. Οι σωστές λύσεις είναι να φτιάξεις-αλλάξεις ότι δεν δουλεύει σωστά. Μια μπαταρία που δεν κρατάει φορτίο πια και χρειάζεται εκκινητή, την αλλάζουμε, δεν μένουμε 1 μήνα με αυτήν την κατάσταση, γιατί δεν θυα βγει σε καλό, ομοίως και όταν έχουμε πρόβλημα φόρτισης στην μοτοσυκλέτα.

    Αλλη δουλειά έχει να κάνει ο φορτιστής (να φορτίσει μπαταρία) και άλλη ο εκκινητής (να δώσει το ρεύμα που θέλει η μίζα), δεν έχει και πολύ νόημα το ερώτημά σου
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 02/01/2024 στις 08:35.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    ο φορτιστης-συντηρητης χρειαζεται αν εχεις οχηματα που μενουν ακινητα για καιρο
    ο εκκινητης δεν ειναι αναγκη αλλα πολυτελεια....μπορει να μην τον χρειαστεις ποτε αλλα τη δουλεια του την κανει κι ενα διπλανο αυτοκινητο

  10. #25
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Ευχαριστώ και τους τρεις! Όλα κατανοητά!

    Telegonos, έχεις δίκιο ως προς το νόημα της ερώτησης. Το κατάλαβα μετά την τελευταία φράση σου που ξεκαθάρισε αρκετά πράγματα.


  11. #26
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και χρόνια πολλά!

    Ποια είναι η διαφορά φορτιστή vs εκκινητή;

    Λογικά όταν έρχεται η οδική χρησιμοποιεί εκκινητή και μετά φορτίζει μόνη της η μπαταρία. Γιατί να πάρω φορτιστή και όχι εκκινητή?


    Ο φορτιστής συνδέεται στην πρίζα και κατόπιν φορτίζει/συντηρεί (αργά) την μπαταρία ΔΕΝ κάνει για να βάλεις μπρος και να φύγεις.
    Ο εκκινητής είναι, στην ουσία, μια δυνατή μπαταρία η οποία μπορεί να ξεκινήσει 6-7 αμάξια πριν χρειαστεί να μπει και αυτός στην πρίζα.
    Είχα 2 εκκινητές και τους χρησιμοποιούσα ενναλάξ διότι είχα και 30+ αμάξια 3.000 κυβικών να κάθονται....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #27
    πήρα έναν noco genius 10 κυρίως για το repair σε κάποιες σχετικά μεγάλες μπαταρίες. υποσχεται θαύματα σε παρατημένες μπαταρίες αλλά θα δείξει.
    anyway είπα να τον δοκιμάσω και στην παλιά 10ah agm Furukawa του GSX-R. είναι overkill τα 10ampere για μπαταρία 10ah αλλά ούτως ή άλλως ήταν μια εδώ και μήνες παρατημένη μπαταρία , αποφορτισμένη στα 11.8volt.
    αυτή τη στιγμή την έχω 2 μέρες πάνω στο GSX-R και κρατάει 12.75v 48 ώρες μετά την τελευταία χρήση της. περιμένω να παραλάβω και το battery tester για να διασταυρώσω αποτελέσματα.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	PXL_20231230_143056534.jpg 
Προβολές:	58 
Μέγεθος:	95,0 KB 
ID:	449500
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    αυτοι οι εξυπνοι φορτιστες δεν φορτιζουν με σταθερο μεγιστο ρευμα αλλα μεταβαλλομενη ενταση αναλογα με την κατασταση της μπαταριας

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    αυτοι οι εξυπνοι φορτιστες δεν φορτιζουν με σταθερο μεγιστο ρευμα αλλα μεταβαλλομενη ενταση αναλογα με την κατασταση της μπαταριας
    Νομίζω τα Ampere είναι σταθερά 10.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Το manual του τι λέει;
    Αν έδινε 10Α σταθερά θα ήταν ένα απλό φθηνό τροφοδοτικό
    Αυτός έχει διάφορα στάδια φόρτισης συντήρησης και επαναφοράς που ελέγχονται από ολοκληρωμένο βάσει προγραμματος
    10Α είναι τα ονομαστικά μεγιστα

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Φορτιστης Μπαταριας - Ερευνα Αγορας
    από sadengr στο forum Εργαλεία
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2021, 14:27
  2. φορτιστης μπαταριας
    από nikolas1709 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2014, 08:57
  3. Φορτιστής μπαταρίας.
    από notakos600 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 20/01/2009, 13:22
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2007, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF