Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: opel vs fiat

  1. #1

    opel vs fiat

    Στο πλαίσιο της μεταφοράς τεχνογνωσίας μεταξύ Fiat και GM οι μηχανικοί της Fiat επισκέπτονται το R&D τμήμα της Opel. Οι Γερμανοί τους ξεναγούν στις εγκαταστάσεις τους και τους δείχνουν την αεροσήραγγα, τους χώρους με τα δυναμόμετρα κινητήρων και αυτοκινήτων, τις μετρητικές διατάξεις, την πίστα δοκιμών κι ένα άδειο δωμάτιο που είχε μόνο κλουβιά με γάτες που νιαούριζαν.

    "Μα τι είναι αυτός ο θάλαμος;" ρωτάνε έκπληκτοι οι Ιταλοί.
    "Α, εδώ κάνουμε το τεστ στεγανότητας" απαντούν οι Γερμανοί. "Βάζουμε μια γάτα π.χ. στο νέο Astra, κλείνουμε τις πόρτες του αυτοκινήτου, τα παράθυρα, τον εξαερισμό, τα πάντα, και αφήνουμε τη γάτα μέσα με φαϊ και νερό. Αν μετά από μια εβδομάδα η γάτα έχει πεθάνει από ασφυξία, τότε το νέο Astra περνάει το τεστ. Αν η γάτα ζει, τότε η στεγανότητα δεν είναι επαρκής".
    "Ευρηματικό" αναφωνούν οι Ιταλοί και υπόσχονται να το εφαρμόσουν κι αυτοί.

    Μετά από 6 μήνες, οι Γεερμανοί της Opel επισκέπτονται το Centro Richerche Fiat. Οι Ιταλοί τους ξεναγούν στις εγκαταστάσεις τους και τους δείχνουν την αεροσήραγγα, τους χώρους με τα δυναμόμετρα κινητήρων και αυτοκινήτων, τις μετρητικές διατάξεις, την πίστα δοκιμών και πάλι, ένα άδειο δωμάτιο που είχε μόνο κλουβιά με γάτες που νιαούριζαν.

    "Εφαρμόσατε τη μέθοδό μας! Πολύ καλό!" ενθουσιάζονται οι Γερμανοί.
    "Εεε, ναι, αλλά την προσαρμόσαμε κάπως για να ανταποκρίνεται στα δικά μας standards" απαντούν οι της Fiat.
    "Δηλαδή πώς;" ρωτούν οι μηχανικοί της Opel.
    "Εεε, να, παίρνουμε π.χ. το νέο Stilo, βάζουμε μια γάτα, κλείνουμε πόρτες, παράθυρα, εξαερισμό, τα πάντα, και αφήνουμε τη γάτα μέσα με φαϊ και νερό. Μετά από μία εβδομάδα, αν βρίσκεται η γάτα μέσα στο αυτοκίνητο η στεγανότητα θεωρείται επαρκής, αν έχει φύγει η γάτα το αμάξι αποτυγχάνει στο τεστ".

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.995
    Το RCT σας εύχεται χρόνια πολλά και ανακυκλωμένα!

    :rotflmao: :rotflmao:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=15997


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	recycle.gif 
Προβολές:	423 
Μέγεθος:	10,0 KB 
ID:	31623

  3. #3
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    καλο πολυ καλο παρα πολυ καλο


    βεβαια το ειχα βαλει νομιζω εγω πριν λιγο καιρο, αλλα δεν πειραζει. Τα ωραια ειναι για ακουγονται συνεχεια.

    Στα λεω ολα αυτα γιατι σε λιγο θα μπει ο ακατανομαστος με σηματα κ αηδιες, αλλα εσυ εκει.

    Μη μασας κ πες του οτι "Δεν σε απασχολει ιδιαιτερα το συγκεκριμενο ζητημα"
    Θα καταλαβει αυτος

  4. #4
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    φτου δεν προλαβα



    τι εισαστε εσεις ρεεεε

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/01/2003
    Μηνύματα
    3
    opel vs fiat
    Στο πλαίσιο της μεταφοράς τεχνογνωσίας μεταξύ Fiat και GM οι μηχανικοί της Fiat

    επισκέπτονται το R&D τμήμα της Opel. Οι Γερμανοί τους ξεναγούν στις εγκαταστάσεις τους και

    τους δείχνουν την αεροσήραγγα, τους χώρους με τα δυναμόμετρα κινητήρων και αυτοκινήτων, τις

    μετρητικές διατάξεις, την πίστα δοκιμών κι ένα άδειο δωμάτιο που είχε μόνο κλουβιά με γάτες

    που νιαούριζαν.

    "Μα τι είναι αυτός ο θάλαμος;" ρωτάνε έκπληκτοι οι Ιταλοί.
    "Α, εδώ κάνουμε το τεστ στεγανότητας" απαντούν οι Γερμανοί. "Βάζουμε μια γάτα π.χ. στο νέο

    Astra, κλείνουμε τις πόρτες του αυτοκινήτου, τα παράθυρα, τον εξαερισμό, τα πάντα, και

    αφήνουμε τη γάτα μέσα με φαϊ και νερό. Αν μετά από μια εβδομάδα η γάτα έχει πεθάνει από

    ασφυξία, τότε το νέο Astra περνάει το τεστ. Αν η γάτα ζει, τότε η στεγανότητα δεν είναι

    επαρκής".
    "Ευρηματικό" αναφωνούν οι Ιταλοί και υπόσχονται να το εφαρμόσουν κι αυτοί.

    Μετά από 6 μήνες, οι Γεερμανοί της Opel επισκέπτονται το Centro Richerche Fiat. Οι Ιταλοί

    τους ξεναγούν στις εγκαταστάσεις τους και τους δείχνουν την αεροσήραγγα, τους χώρους με τα

    δυναμόμετρα κινητήρων και αυτοκινήτων, τις μετρητικές διατάξεις, την πίστα δοκιμών και πάλι,

    ένα άδειο δωμάτιο που είχε μόνο κλουβιά με γάτες που νιαούριζαν.

    "Εφαρμόσατε τη μέθοδό μας! Πολύ καλό!" ενθουσιάζονται οι Γερμανοί.
    "Εεε, ναι, αλλά την προσαρμόσαμε κάπως για να ανταποκρίνεται στα δικά μας standards"

    απαντούν οι της Fiat.
    "Δηλαδή πώς;" ρωτούν οι μηχανικοί της Opel.
    "Εεε, να, παίρνουμε π.χ. το νέο Stilo, βάζουμε μια γάτα, κλείνουμε πόρτες, παράθυρα,

    εξαερισμό, τα πάντα, και αφήνουμε τη γάτα μέσα με φαϊ και νερό. Μετά από μία εβδομάδα, αν

    βρίσκεται η γάτα μέσα στο αυτοκίνητο η στεγανότητα θεωρείται επαρκής, αν έχει φύγει η γάτα

    το αμάξι αποτυγχάνει στο τεστ".:rotflmao:

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/01/2003
    Μηνύματα
    3
    kala ante geia sorry akuro

  7. #7
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    πως το καταφερες αυτο;







  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    πως το καταφερες αυτο;

    Γίνονται συγχωνεύσεις τώρα για να γλυτώσουμε τ'ανεμιστήρια ;

    :rotflmao:

  9. #9
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Και γεννάται το ερώτημα:

    αν τώρα έγω ανακυκλώσω τον Maico δεν θα πρέπει οι άλλοι (π.χ. ο σύντεκνος) να ανακυκλώσει εμένα, αφού το "ανεμιστηράκι" θα έχει ήδη μπει στη συζήτηση αυτή ;;

    εεε;;
    για πείτε μου;;;

  10. #10
    Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
    Και γεννάται το ερώτημα:
    αν τώρα έγω ανακυκλώσω τον Maico δεν θα πρέπει οι άλλοι (π.χ. ο σύντεκνος) να ανακυκλώσει εμένα, αφού το "ανεμιστηράκι" θα έχει ήδη μπει στη συζήτηση αυτή ;;
    εεε;;
    για πείτε μου;;;
    Εγώ το ανακυκλώνω χωρίς κανένα πρόβλημα πάντως

    Κι αν ανακυκλωθεί η ανακύκλωσή μου εγώ θα είμαι χαρούμενος γιατί εμένα μ'αρέσει να βλέπω ανακυκλώσεις σαν ανακυκλωτής που είμαι.

    :rotflmao:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	aaarecycle_makis.gif 
Προβολές:	154 
Μέγεθος:	49,5 KB 
ID:	89251

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. FZ1 Vs FIAT PANDA 1-0 !!!
    από THEOD στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2010, 16:40
  3. CryptonR VS Opel Polimorfiko
    από GeorgeFZR στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2005, 07:40
  4. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF