Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Honda CBR 900 RR SC33 διάφορες πληροφορίες

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.471

    Honda CBR 900 RR SC33 διάφορες πληροφορίες

    Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

    Μιας και ξεκίνησα εγώ την συντήρηση του Fireblade που πήρα, ανοίγω αυτο το θέμα για να καταθέτω την πρόοδο της συντήρησης καθώς και διάφορες πληροφορίες, ερωτήσεις κτλ. Το πλάνο έχει σαν πρώτες εργασίες:
    1) Αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιού/αέρα, μπουζί ,ψυκτικό αλλαγή.
    2) Καρμπυρατερ, καθάρισμα.
    3) Υγρά φρένων (ίσως βγάλω και δαγκάνες για καθάρισμα)

    Νέα μπαταρία ώστε να μπορεί να κυκοφορήσει, να το πάω για λάστιχα (αυτά που φοράει είναι του 2007 ) ώστε μετά να περάσει ΚΤΕΟ. Σε 2ο πλάνο (αργότερα) θα πρέπει να γίνει μια συντήρηση στις αναρτήσεις (πίσω φοράει Wilbers αμορτισέρ), για αυτό θα πάει σε συνεργείο βέβαια.

    Έκατσα λοιπόν χθες και έβγαλα φέρινγκ, ντεπόζιτο ώστε να ξεκινήσω σιγά σιγά με κάποιες δουλειές. Πρώτες εντυπώσεις γενικά ΟΚ, τα καρμπυρατερ θα βγουν και θα πάνε για καθάρισμα σε μάστορα γιατί δεν θέλω να ανακατευτώ εγώ. Η γκαζιέρα δεν γυρνάει, η μυρωδιά είναι έντονη, ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου είπε ότι δεν έβγαλε βενζίνη οπότε μάλλον θα είναι δύσκολα τα πράγματα


    Μερικές ερωτήσεις τώρα:
    - Αντιψυκτικό, έχω το Motul Moocool expert (το κίτρινο). Το βάζω? Δεν βρίσκω κάποια πληροφορία στο μάνουαλ, αν πρέπει να μπει glycoethenol ή κάτι άλλο.
    - Διάφορα σωληνάκια κάτω από το ντεπόζιτο (υπερπλήρωσης, βενζίνης κτλ.), υπάρχουν στο εμπόριο για να τα αλλάξω?
    - Το ντεπόζιτο φαίνεται μια χαρά, έχει όμως λίγο βενζίνη μέσα. Θα την αδειάσω και να το πλύνω με λίγη καθαρή βενζίνη μόνο ή κάτι άλλο? Με το ρουμπινέτο να ασχοληθώ? Δεν φαίνεται να στάζει κάτι, δεν ξέρω τι γίνεται εσωτερικά ή στο φιλτράκι.

    Γενικά, δεν έχω αποφασίσει αν θα μείνω σε μια λογική "αν δεν έχει χαλάσει, μην ασχοληθείς" και να το πάω σιγά σιγά ή να τα αλλάζω όλα όσο προχωρώ ώστε να μην ξανασχοληθώ μιας και η μηχανή φυλάσσεται σε εωστερικό γκαράζ του σπιτιού και δεν θέλω μυρωδιές, διαρροές.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων CBR1.jpg‎  
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Ότι δουλεύει μην το πειράζεις
    Άλλαξε οτιδήποτε λαστιχένιο και όλα τα υγρά
    Εγώ δεν θα άνοιγα τα καρμπυρατέρ πριν τα δοκιμασω

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Το έχεις γυρίσει το μοτέρ; Αν όχι, και έχει πολύ καιρό ακούνητο, μην το γυρίσεις με μίζα.

    Βγάλε μπουζί, δες κατάσταση μια και τα εβγαλες μην λέει κάποιο κάτι, ρίξε μερικές σταγόνες λάδι ή WD40 ή οτιδήποτε λιπαντικό τέλος πάντων μέσα στα πιστόνια, ΜΗΝ βάλεις τα μπουζί, λύσε την τάπα στο πλάι του στροφαλοφόρου, και γύρνα τον κινητήρα με τοχέρι με ένα Τ14 ή Τ17 ή ότι έχει τέλος πάντων. Σιγά σιγά με υπομονή, και αίσθηση μην σκαλώσει κάπου να μην επιμείνεις.

    Υπάρχει πάντα μικρή αλλά όχι μηδενική πιθανότητα, ένα μοτέρ που έχει μείνει καιρό ακίνητο, οι βαλβίδες που έτυχαν να είναι πατημένες εκεί που έμεινε να έχουν ψιλοκολλήσει, και να θέλουν τον χρόνο τους να ξεκολήσουν. Σε μια τέτοια περίπτωση, θα το νοιώσεις με το χέρι, θα το προλάβεις, δεν θα γίνει ζημειά. Αν το πας με μιζάρισμα με μία, εκτός που δεν θα έχεις λαδώσει τους κυλίνδρους, και τύχει βαλβίδα κολλημένη ανοικτή, μάντεψε....
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.412
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Το έχεις γυρίσει το μοτέρ; Αν όχι, και έχει πολύ καιρό ακούνητο, μην το γυρίσεις με μίζα.

    Βγάλε μπουζί, δες κατάσταση μια και τα εβγαλες μην λέει κάποιο κάτι, ρίξε μερικές σταγόνες λάδι ή WD40 ή οτιδήποτε λιπαντικό τέλος πάντων μέσα στα πιστόνια, ΜΗΝ βάλεις τα μπουζί, λύσε την τάπα στο πλάι του στροφαλοφόρου, και γύρνα τον κινητήρα με τοχέρι με ένα Τ14 ή Τ17 ή ότι έχει τέλος πάντων. Σιγά σιγά με υπομονή, και αίσθηση μην σκαλώσει κάπου να μην επιμείνεις.

    Υπάρχει πάντα μικρή αλλά όχι μηδενική πιθανότητα, ένα μοτέρ που έχει μείνει καιρό ακίνητο, οι βαλβίδες που έτυχαν να είναι πατημένες εκεί που έμεινε να έχουν ψιλοκολλήσει, και να θέλουν τον χρόνο τους να ξεκολήσουν. Σε μια τέτοια περίπτωση, θα το νοιώσεις με το χέρι, θα το προλάβεις, δεν θα γίνει ζημειά. Αν το πας με μιζάρισμα με μία, εκτός που δεν θα έχεις λαδώσει τους κυλίνδρους, και τύχει βαλβίδα κολλημένη ανοικτή, μάντεψε....

    έχει γίνει ποτέ αυτό?????

  5. #5
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parking Προβολή μηνύματος

    έχει γίνει ποτέ αυτό?????
    εύκολα......δεν φαντάζεσαι πόσο εύκολα!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] δισκακια συμπλεκτη για honda cbr f4i,RR,vfr 800,cbr 900 κτλ
    από GiannisBlessed στο forum Αγγελίες αξεσουάρ & ανταλλακτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2015, 14:21
  2. Honda CBR 900 RR TT 100 EVOLUTION FIREBLADE
    από reinmeister στο forum Honda
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/06/2009, 01:48
  3. Πόσοι έχουμε Cbr 900 rr?
    από melodystyle2003 στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2008, 15:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF