Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: NC750X 2023

  1. #1
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456

    NC750X 2023

    Μετά από 10000 χλμ αποφάσισα να γράψω ένα mini review ώστε να είναι συγκεντρωμένες οι πληροφορίες για επίδοξους αγοραστές. Εννοείται, πως όλοι που έχουν το συγκεκριμένο μπορούν να συμπληρώσουν δικές τους απόψεις, ώστε να είναι πιο αντικειμενικές οι πληροφορίες.

    Τη μηχανή την αγόρασα, με γνώμονα το γεγονός ότι κάνω πολλά χιλιόμετρα καθημερινά και ήθελα μια μοτοσικλέτα να μου παρέχει ανεμοκάλυψη (είχα hornet), να είναι όσο το δυνατό αξιόπιστη και να έχει χαμηλή κατανάλωση. Το τελευταίο, θεωρώ, είναι και το δυνατό σημείο της συγκεκριμένης, καθώς, δεν γνωρίζω να υπάρχει άλλη μοτο με τόσο χαμηλή κατανάλωση.

    Ήμουν ανάμεσα σε αυτή και το V-Strom. Τελικά προτίμησα τη συγκεκριμένη, λόγω του ότι το στρώμα γενικά το βλέπεις παντού και το έχω βαρεθεί μόνο και σαν εικόνα.

    Μετά, λοιπόν, από 10000 χλμ έχω εντοπίσει κάποια θετικά αλλά και κάποια αρνητικά στοιχεία της μηχανής.

    Ξεκινώντας από τα θετικά που λίγο πολύ έχουν ακουστεί και εδώ αλλά και σε άλλα fora, το πρώτο και κύριο είναι η κατανάλωση. Πραγματικά, ακόμα και τώρα δεν το πιστεύω πώς γίνεται να καίει τόσο λίγο. Σε επαρχιακό οδικό δίκτυο, αν κινείσαι φυσιολογικά έχεις μία μέση κατανάλωση περί τα 3.8 λτ/100χλμ, ενώ, αν κινείσαι με ρυθμούς ετήσιας του Μοτο είδα μέση κατανάλωση 3.2. Μέσα στην πόλη έχεις μία κατανάλωση 3.8 λτ/100χλμ, ενώ σε αυτοκινητόδρομο πηγαίνοντας για αρκετή ώρα με 140-150/160 βλέπεις 4.3-4.5 μέση κατανάλωση.

    Ένα άλλο θετικό, είναι τα αραιά σε χρονικά διαστήματα σέρβις (τα οποία, βέβαια, δεν τα τηρώ καθώς έχω ήδη κάνει μια αλλαγή λαδιών και φίλτρου πριν τα 12000 που λέει η Honda).

    Επίσης, προς εντύπωση μου είναι πάρα πολύ σταθερό σε ταχύτητες έως 170 χλμ που έχω πάει (δεν ξέρω αν πάει και παραπάνω ). Πραγματικά με αέρα στην εθνική και δεν καταλαβαίνεις τπτ. Αυτό σου εμπνέει και ασφάλεια και σε προδιαθέτει να ανεβάσεις ταχύτητα, αλλά...

    Και κάπως έτσι μπαίνουμε στα αρνητικά. Όντως το μοτέρ έχει χαμηλά αρκετή ροπή που βοηθάει σε συνθήκες πόλης και επαρχιακού δικτύου, αλλά στον αυτοκινητόδρομο σου λείπει το γκάζι. Ναι δε λέω ότι θα χρειαστείς να πας με ταχύτητες άνω των 170, αλλά το θέμα είναι και πόσο γρήγορα και αβίαστα πιάνει αυτά τα χλμ. Δεν το συζητώ, αν έχεις συνεπιβάτη πιάνεις τα 130-140 και μετά ούτε σκέψη για προσπέραση. Αν είσαι μονοκάβαλος, οκ, κάνεις ένα σταυρό και προσπερνάς

    Εδώ να αναφέρω και ότι δεν είναι άνετο για το συνεπιβάτη. Η σέλα πίσω είναι αρκετά μικρή και τα πατηράκια είναι σχετικά ψηλά για συνεπιβάτες άνω του 1.70. Επίσης, είναι πολύ κοντά στα πατηράκια του οδηγού, οπότε αν ο οδηγός πατάει τα πατηράκια με το μετατάρσιο, η φτέρνα βρίσκει το παπούτσι του συνεπιβάτη.

    Τελευταίο αρνητικό που μου έρχεται στο μυαλό, είναι το ότι η γκαζιέρα είναι αρκετά σκληρή και σε πολύωρη οδήγηση κουράζει.

    Τέλος κάποιες παρατηρήσεις που δεν μπορώ να τις κατατάξω στα αρνητικά ή θετικά. Πρώτον, η θέση οδήγησης είναι λίγο σκυφτή προς τα εμπρός. Εμένα μ αρέσει, σε άλλους όχι. Δεύτερον, σε κλειστές στροφές θέλει λίγο παραπάνω δύναμη στο τιμόνι για το counter steering. Δεν στρίβει δηλαδή με τη σκέψη που λέμε. Θέλει να σπρώξεις λίγο περισσότερο. Βέβαια σε ανοιχτές καμπές νιώθεις τραίνο. Τέλος, όσον αφορά τις αναρτήσεις είναι σκληρούτσικες. Εμένα, μ αρέσει γιατί θέλω να νιώθω τον δρόμο, αλλά σε άλλους δεν αρέσει. Επίσης, έχω παρατηρήσει, ότι με συνεπιβάτη βελτιώνεται η αίσθηση της πίσω ανάρτησης, άρα θεωρώ ότι πρέπει να ελαττώσω ένα κλικ την προφόρτιση.

    Αυτά. Ελπίζω να μην κούρασα Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω. Αν κάποιος έχει άλλες απόψεις, ελεύθερα

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Ωραίο review.
    Γράψε και για τα φρένα ή ό,τι άλλο θυμηθείς καθώς και τα κόστη των σέρβις.

    Θα μείνει καθαρό ώστε εδώ να συγκεντρώνονται μόνο εντυπώσεις και σχόλια από τους κατόχους.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Μπράβο που μου το θύμισες για τα φρένα. Είχα στο μυαλό μου να τ αναφέρω. Να πω ότι γνωρίζοντας ότι έχει μονό δίσκο μπροστά δεν έχω πιέσει πάρα πολύ να φρενάρω στα όρια, οπότε για τέτοιου είδους φρενάρισμα δεν ξέρω να απαντήσω γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.

    Και ο λόγος που δεν το έχω δοκιμάσει είναι επειδή δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη άγκυρας. Να πω βέβαια ότι δεν μ έχουν προδώσει ποτέ έως τώρα, ακόμα και σε φρένο πανικού που χρειάστηκε 2 φορές, την έκαναν τη δουλειά τους. Αλλά δεν ξέρω αν είσαι με 150χλμ/ωρα και θες να μπεις σε στροφή, αν θα μπορέσεις να ελαττώσεις "τελευταία στιγμή". Ούτε έχω εμπειρία με παρατεταμένα δυνατά φρεναρίσματα σε κατηφόρες καλοκαίρι για να ξέρω αν μειώνεται η απόδοση.

    Ανέφερα φρένο πανικού, οπότε να βάλω και στα συν ότι ανάβουν τα αλάρμ αυτόματα σε τέτοια κατάσταση, που είναι χρήσιμο για να σε δει ο από πίσω.

    Το ABS μπροστά είναι μια χαρά. Δεν πιάνει με το παραμικρό. Το πίσω πιο ευαίσθητο, δεν μ αρέσει γιατί δεν σ αφήνει καθόλου να κάνεις καμία κωλίτσα .

    Τέλος, για το Traction control δεν καταλαβαίνω το νόημα ύπαρξής του σε μηχανή με 58 ονομαστικά άλογα. Απενεργοποιείται πολύ δύσκολα και με το που σβήσεις και ξανανοίξεις τη μηχανή ενεργοποιείται πάλι. Αρκετά επεμβατικό ακόμα και στη χαμηλότερη ρύθμιση. Δεν συζητάω να το βάλεις στο rain mode. Δεν το έχω βάλει ποτέ, αλλά φαντάζομαι στους ελληνικούς δρόμους (γυαλί), δεν θα σ αφήνει καν να ξεκινήσεις.

    Αυτά προς το παρόν

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ωραία ανάλυση!
    Λογικό να σου λείπει γκάζι σε μεγάλες ταχύτητες, αν είχες συνηθίσει με το Hornet.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Το μονό δίσκο μην τον φοβάσαι,είναι μια χαρά γι αυτά τα κιλά και την ιπποδύναμη.
    Το traction έχει νόημα ύπαρξης ακόμα και στο NC,αν σου τύχει καμμιά φορά να γκαζώσεις με 2α σε ανοιχτή στροφή και ξάφνου δεις το λαμπάκι να αναβοσβήνει θα καταλάβεις πόσο ευεργετικό είναι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Ωραίο το review αν και θα διαφωνήσω λίγο στις επιταχύνσεις ακόμα και δικάβαλο από 140 εως 180. Αξιοπρεπέστατα τραβάει για την κατηγορία. Οκ προφανώς δε συγκρίνεται με ένα Χορνετ σε αυτές τις ταχύτητες. Δε θυμάμαι ποιό έχεις? Το DCT? Αν ναι εννοείται για να τραβήξει σωστά πρέπει να το δουλέψεις στο S3 ή χειροκίνητα. Αν έχεις το manual τότε ίσως φταίει το ότι το μάκρυναν ακόμα περισσότερο στις ταχύτητες 4-5-6 ενώ ήδη είχαν μακρύνει το 750 από το 2015 συγκριτικά με το 700. Αυτό ίσως το κάνει λίγο πιο ράθυμο, ανεξάρτητα από την αυξημένη ιπποδύναμη! Θα το κόνταινα προσωπικά με ένα μικρότερο γρανάζι εμπρός ή ένα μεγαλύτερο πίσω.

    Θα προσέθετα στα θετικά τον κουβά που πραγματικά λύνει χέρια. Στα αρνητικά θα προσέθετα το μικρό τεπόζιτο για τους πιο ανήσυχους, κάτι που φωνάζω από το 2015 αλλά η Honda με γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι . Επίσης θα προσέθετα τα πολύ ακριβά πλαστικά του σε περίπτωση πτώσης (μακριά από όλους). Ποιοτικά μεν, δεν τρίζει τίποτα μετά από 400.000km αλλά αν πέσεις και χτύπήσει κάπου άτσαλα παίζει να πληρώσεις το μισό μηχανάκι σε επισκευές.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το review αν και θα διαφωνήσω λίγο στις επιταχύνσεις ακόμα και δικάβαλο από 140 εως 180. Αξιοπρεπέστατα τραβάει για την κατηγορία. Οκ προφανώς δε συγκρίνεται με ένα Χορνετ σε αυτές τις ταχύτητες. Δε θυμάμαι ποιό έχεις? Το DCT? Αν ναι εννοείται για να τραβήξει σωστά πρέπει να το δουλέψεις στο S3 ή χειροκίνητα. Αν έχεις το manual τότε ίσως φταίει το ότι το μάκρυναν ακόμα περισσότερο στις ταχύτητες 4-5-6 ενώ ήδη είχαν μακρύνει το 750 από το 2015 συγκριτικά με το 700. Αυτό ίσως το κάνει λίγο πιο ράθυμο, ανεξάρτητα από την αυξημένη ιπποδύναμη! Θα το κόνταινα προσωπικά με ένα μικρότερο γρανάζι εμπρός ή ένα μεγαλύτερο πίσω.

    Θα προσέθετα στα θετικά τον κουβά που πραγματικά λύνει χέρια. Στα αρνητικά θα προσέθετα το μικρό τεπόζιτο για τους πιο ανήσυχους, κάτι που φωνάζω από το 2015 αλλά η Honda με γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι . Επίσης θα προσέθετα τα πολύ ακριβά πλαστικά του σε περίπτωση πτώσης (μακριά από όλους). Ποιοτικά μεν, δεν τρίζει τίποτα μετά από 400.000km αλλά αν πέσεις και χτύπήσει κάπου άτσαλα παίζει να πληρώσεις το μισό μηχανάκι σε επισκευές.
    Βασίλη το manual έχω. Με τί σχέση στο κιβώτιο ανοίγεις από 140; Δεν ξέρω αν κάνεις κατέβασμα πως φεύγει, αλλά εγώ μιλάω να πηγαίνεις πορεία με μια 6η με 150 ας πούμε και θες για κάποιο λόγο, πχ προσπέραση να ανοίξεις γκάζι και δεν ανοίγει να το ευχαριστηθείς. Δεν ξέρω, ίσως, είμαι ακόμα επηρεασμένος από το χόρνετ και μου φαίνεται έτσι.

    Για τον κουβά, όντως, παρέλειψα να το αναφέρω. Μεγάλο ατού ειδικά για εμένα που γενικά δεν μ αρέσουν τα top cases. Ναι έπρεπε να έχει τουλάχιστον 3lt περισσότερη χωρητικότητα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Βασίλη το manual έχω. Με τί σχέση στο κιβώτιο ανοίγεις από 140; Δεν ξέρω αν κάνεις κατέβασμα πως φεύγει, αλλά εγώ μιλάω να πηγαίνεις πορεία με μια 6η με 150 ας πούμε και θες για κάποιο λόγο, πχ προσπέραση να ανοίξεις γκάζι και δεν ανοίγει να το ευχαριστηθείς. Δεν ξέρω, ίσως, είμαι ακόμα επηρεασμένος από το χόρνετ και μου φαίνεται έτσι.

    Για τον κουβά, όντως, παρέλειψα να το αναφέρω. Μεγάλο ατού ειδικά για εμένα που γενικά δεν μ αρέσουν τα top cases. Ναι έπρεπε να έχει τουλάχιστον 3lt περισσότερη χωρητικότητα.

    Εννοείται ειδικά το 750 θέλει κατέβασμα! Η 6η ήταν overdrive μέχρι και στο 700 σκέψου αφού ο κόφτης μπαίνει στα 197km. Το 1ο 750 είχε πιο μακριά 5η η οποία κόφτιαζε στα 175 ενώ στο 700 στα 167. Το δικό σου είναι πιθανό να έχει ακόμα πιο μακριά 5η. Για γρήγορη προσπέραση πάντα κατέβασμα, αν δεις το trip computer θα δεις ότι με 6η στο χούφτωμα θα έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση μέχρι να τα πιάσει τα 180 όντας περισσότερο κρεμασμένο. Το Χόρνετ εννοείται δεν έχει επαφή σε χούφτωμα γκαζιού. Αν κατεβάσεις πάντως θα δεις μεγάλη διαφορά!

    Υ.Γ: Στο τεπόζιτο βενζίνης αναφερόμουν ότι θα το ήθελα μεγαλύτερο όχι το ψευδοτεπόζιτο (αν και νομίζω το κατάλαβες απλώς το λέω σε περίπτωση που δεν έγινε κατανοητό)!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Ωχ,πάλι έσβησε το σχόλιο ο σούπερ Μονταντόρε.

  10. #10
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Εννοείται ειδικά το 750 θέλει κατέβασμα! Η 6η ήταν overdrive μέχρι και στο 700 σκέψου αφού ο κόφτης μπαίνει στα 197km. Το 1ο 750 είχε πιο μακριά 5η η οποία κόφτιαζε στα 175 ενώ στο 700 στα 167. Το δικό σου είναι πιθανό να έχει ακόμα πιο μακριά 5η. Για γρήγορη προσπέραση πάντα κατέβασμα, αν δεις το trip computer θα δεις ότι με 6η στο χούφτωμα θα έχει και μεγαλύτερη κατανάλωση μέχρι να τα πιάσει τα 180 όντας περισσότερο κρεμασμένο. Το Χόρνετ εννοείται δεν έχει επαφή σε χούφτωμα γκαζιού. Αν κατεβάσεις πάντως θα δεις μεγάλη διαφορά!

    Υ.Γ: Στο τεπόζιτο βενζίνης αναφερόμουν ότι θα το ήθελα μεγαλύτερο όχι το ψευδοτεπόζιτο (αν και νομίζω το κατάλαβες απλώς το λέω σε περίπτωση που δεν έγινε κατανοητό)!
    Ωραίος Βασίλη! Θα το δοκιμάσω με κατέβασμα. Ναι κι εγώ για βενζίνης αναφέρομαι.

  11. #11
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Ωραίος Βασίλη! Θα το δοκιμάσω με κατέβασμα. Ναι κι εγώ για βενζίνης αναφέρομαι.
    Το Hornet έχει πολύ καλό κινητήρα. Δεν έχει σχέση με την οικονομία του NC750X, αλλά σε ταχύτητες αυτοκινητόδρομου σου δίνει όση ισχύ θέλεις. Με το Hornet, στα 130 km/h με 6η είσαι πάνω από 6.000 rpm, οπότε η ροπή είναι άφθονη. Και πού να οδηγήσεις κανένα 1000-1400cc, μετά όλα θα σου φαίνονται αδύναμα.

    Με το NC750X αναγκαστικά κάνεις συμβιβασμό στην ισχύ, αλλά κερδίζεις σε άνεση ταξιδιού, οικονομία, αποθηκευτικό χώρο, αυτονομία, λειτουργία στις χαμηλές στροφές. Με τα τετρακύλινδρα και τα πολλά κυβικά, έχεις αυξημένη κατανάλωση (και κόστος συντήρησης γενικά) που την πληρώνεις συνέχεια και όχι μόνο τις λίγες στιγμές που χρειάζεσαι το πλεόνασμα ισχύος.

    Για τον μονό δίσκο μπροστά, κάνουμε ενίοτε χαβαλέ στο forum, αλλά προφανώς η Honda ξέρει γιατί τον έχει βάλει. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να σε φοβίζει. Το αντίθετο θα έλεγα, ότι σε μερικές μοτοσυκλέτες μέτριας ισχύος, είναι περισσότερο θέμα marketing οι δύο δίσκοι μπροστά, παρά ουσίας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #12
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Ωχ,πάλι έσβησε το σχόλιο ο σούπερ Μονταντόρε.
    Βρε συ, πες κάτι ουσιώδες να συμβάλλεις στο νήμα έστω κι από την εμπειρία σου με άλλες μηχανές.Μην πετάς ανούσια γνωμικά που δεν προσφέρουν,γι αυτό το έσβησα.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2023
    Μηνύματα
    189
    Εγώ ταξιδεύω κυρίως δικάβαλος κ τρι
    βαλιτσος
    Μέχρι τα 140 km/h η επιτάχυνση είναι συνεχής κ αρκετά γρήγορη.
    Από εκεί και πάνω επιταχύνει αργά ως τα 160 km/h, τα οποία κρατάει αναλόγως του αέρα κ της κλίσης του δρόμου.
    Μιλάμε πάντα για δικάβαλο κ τριβάλιτσο.
    Η Honda έχει φτιάξει αυτό το μηχανάκι αποκλειστικά σχεδόν για οικονομία κ όχι για επιδόσεις.
    Εύκολα θα μπορούσα να το κάνω πιο γρήγορο, βάζοντας 16 γρανάζι εμπρός, αντί για το μαμά 17, κάτι που παραδόξως ισχύει για το Forza.
    Έτσι η 6η σχέση θα γέμιζε κανονικά κ θα επιτάχυνε ως τον κόφτη, κάτι το οποίο πρακτικά δεν μπορεί να γίνει με το μηχανάκι φορτωμένο.
    Τότε όμως η κατανάλωση εύκολα θα ανέβαινε στα 6 λτ στα 100 χλμ κ σε συνδυασμό με το μικρό τεποζιτο δεν θα έβγαζε ούτε 150 χλμ αυτονομία.
    Συμπέρασμα δικό μου.
    Όσοι θέλουν να ταξιδεύουν πλήρως φορτωμένοι με σταθερές ταχύτητες 180-200 km/h το NC δεν πρέπει να το δουν ούτε σε φωτογραφία.
    Αν όμως πηγαίνουν ως τα 150 km/h, κάτι που κάνουν το 90% των αναβατών, κ κατανάλωση 4,5-5 λτ /100το NC θεωρώ πως είναι μια άριστη, αν όχι και η μόνη επιλογή.
    Τελευταία τροποποίηση από Panos760; 20/12/2023 στις 22:44.

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Για τον μονό δίσκο μπροστά, κάνουμε ενίοτε χαβαλέ στο forum, αλλά προφανώς η Honda ξέρει γιατί τον έχει βάλει. Δεν θεωρώ ότι πρέπει να σε φοβίζει. Το αντίθετο θα έλεγα, ότι σε μερικές μοτοσυκλέτες μέτριας ισχύος, είναι περισσότερο θέμα marketing οι δύο δίσκοι μπροστά, παρά ουσίας.
    Αδιαμφισβήτητα το μηχανάκι φρενάρει με ασφάλεια, και οι 58hp είναι ένα πεδίο που μπορεί να σεταριστεί με μονό δίσκο μπροστά. Δεν είναι παράδοξο όμως που έχει 3 χρόνια τώρα το άλλο best seller με 47hp και 500cc με διπλούς δίσκους(μαζί και το naked cb500f)..και αν η αίσθηση είναι αυτό που μετράει, εδω δεν δείχνει ευαισθησία μετά απο τόσες εκδόσεις και χρόνια στις αγορές.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos760 Προβολή μηνύματος
    Όσοι θέλουν να ταξιδεύουν πλήρως φορτωμένοι με σταθερές ταχύτητες 180-200 km/h το NC δεν πρέπει να το δουν ούτε σε φωτογραφία.
    Αν όμως πηγαίνουν ως τα 150 km/h, κάτι που κάνουν το 90% των αναβατών, κ κατανάλωση 4,5-5 λτ /100το NC θεωρώ πως είναι μια άριστη, αν όχι και η μόνη επιλογή.
    αυτό που περιγράφεις είναι βγαλμένο απο άλλη εποχή.. Σήμερα που ακόμη και στις ελλάδα κόβουν κ@λους με αφαίεση διπλώματος(δεν μιλάμε καν για εξωτερικό), οι παρατεταμένες ταχύτητες σε ταξίδια είναι στα όρια των δρόμων και ένα 10-15% πάνω κάτω.

    Ανω αυτών των ταχυτήτων είτε γίνεται είτε στιγμιαία, είτε σε πίστα

    Παρατεταμένα θα συνέβαινε αν "σκοτώθηκες" με την γυναίκα στο σπίτι, έπιασε κόψιμο, πληρώνεις ληξιπρόθεσμο ένφια, ήρθαν τα κοράκια να αρπάξουν το σπιτικό κλπ κλπ


    ps: Για τον αρθρογράφο, αν θεωρείτε στο περας των μοντέλων μάκρυνε υπερβολικά και κρεμάει η 6τη, δεν είναι τίποτα να το κοντύνεις λίγο με την δευτερεύον μετάδοση. Θα είναι σα να πρόσθεσεις 10hp γεροδεμένα παραπάνω.
    Επίσης μοτέρ που κορυφώνει στις 6500σαλ. δεν θα πονταρα οτι θα ανεβάσει κατανάλωση στα νούμερα που αναφέρθηκαν. Να ανέβει μισό λίτρο οκ μπορεί να γίνει, παραπάνω δύσκολα.
    you rise you fall you're down then you rise again

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Το μονό δίσκο μην τον φοβάσαι,είναι μια χαρά γι αυτά τα κιλά και την ιπποδύναμη.
    Το traction έχει νόημα ύπαρξης ακόμα και στο NC,αν σου τύχει καμμιά φορά να γκαζώσεις με 2α σε ανοιχτή στροφή και ξάφνου δεις το λαμπάκι να αναβοσβήνει θα καταλάβεις πόσο ευεργετικό είναι.


    Το αυτό....Είχα τον Πήγασο (50 ίπποι) με μονό δίσκο, τώρα έχω το AC 500 (47 ίπποι) με 2 δίσκους. Παραπλήσια ίπποδυναμη.
    Ε, το φρένο του Πήγασου, απλά ΘΕΙΚΟ! Αίσθηση, δύναμη, τα πάντα όλα και χωρις ABS. Τα φρένα της Nissin που φοράει το AC απλώς ωχριούν μπροστά του. Χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι είναι ανεπαρκή, κάθε άλλο.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Χούφτες NC750X 2023
    από sam4g στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 14/06/2023, 08:25
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2017, 18:51
  3. NC750X - Tracer 700 - Versys 650 - V-Strom 650
    από Konstantinos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2017, 16:00
  4. F800GS vs NC750X
    από ProFanis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2017, 06:07
  5. HONDA NC750X DCT - γνώμες για αγορά
    από Ανεμοστρόβιλος στο forum Honda
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2017, 23:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF