Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: Αγόρασα μια παπουδιέρα

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Διάβασα πωπουδιερα , δεν έπεσα έξω

    Καλοβολτο, ωραίο είναι

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Καλορίζικο, νομίζω είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή στιγμή για σοβαρό commuting.


  3. #18
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Να πω δυο λόγια (εντάξει παραπάνω θα είναι) για τις εντυπώσεις μου τώρα που δοκιμάστηκε το εργαλείο στο δυνατό κρύο της Κηφισιάς αυτή την εβδομάδα, στην οποία ανέβαινα κάθε μέρα πριν τις 8 το πρωί.

    Η κουβέρτα παρότι δεν μου αρέσει αισθητικά και με ενοχλεί, κάνει πολύ καλή δουλειά. Ήταν να την βγάλω καθώς μετάνιωσα αρχικά για την αγορά της, όμως στην συνέχεια άλλαξα γνώμη, θα την κρατήσω μέχρι την άνοιξη.

    Ο ψηλός ανεμοθώρακας επίσης έκοβε τόσο πολύ που μερικές φορές ξεχνούσα την ζελατίνα του κράνους ανοιχτή και δεν το καταλάβαινα. Επίσης σε βροχές, χιονόνερα, ελαφρύ χιόνι, ούτε καν χρειάστηκε να βάλω αδιάβροχο. Για τόση προστασία μιλάμε.
    Από τη άλλη, σε βροχή και χιονόνερο, δυσκόλευε η ορατότητα. Επίσης αυξάνει την κατανάλωση από ότι λένε, αλλά αυτό δεν με απασχολεί μπροστά στο κέρδος της ζεστασιάς.

    Το μεγαλύτερο κέρδος όμως έγινε από τα θερμαινόμενα grips. Κάνουν άψογη δουλειά, ζεσταίνουν ομοιόμορφα το χέρι και είμαι πλέον σε θέση μόλις φτάνω στην δουλειά να έχω λειτουργικά δάχτυλα, να μπορώ να φτιάξω καφέ, να ξύσω την μύτη μου κλπ. Πριν ήθελα κανένα δεκάλεπτο να πάρω θερμοκρασία για να τα κάνω αυτά.

    Άρα η επιλογή ήταν πετυχημένη, μεγάλη διαφορά στο πολύ κρύο προς το καλύτερο.

  4. #19
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Για το scooter κάποια πράγματα που ίσως να βοηθήσουν κάποιους.
    Τι δεν μου άρεσε.
    Η τιμή του. Με τα extra πέρασε τα 6.500 € (χωρίς την μπαγαζιέρα που ήταν δική μου). Είναι ακριβό κατά τη γνώμη μου, θεωρώ μια τιμή 500 € κάτω θα ήταν πιο τίμια.

    Για κάποιον λόγο θεώρησαν εκεί στην Honda ότι η κόρνα πρέπει να πάει στην μέση των αριστερών χειριστηρίων και τα φλάς από κάτω, δηλαδή ανάποδα. Και ναι μεν τα φλας τα συνήθισα, αλλά επειδή κόρνα πατάω σπάνια μάλλον δεν θα το συνηθίσω γρήγορα. Άρα αν μου πεταχτεί κανένας απότομα θα του πατάω ένα φλας για να τον βάζω στην θέση του.

    Ο πίνακας οργάνων του. Τίποτα το ιδιαίτερο, βλέπεις κινέζικα και είναι πολύ καλύτερα, επίσης δεν έχει ένδειξη θερμοκρασίας κινητήρα, θα την ήθελα.

    Το ρεζερβουάρ του δεν είναι ούτε 10 λίτρα. Αυτονομία κάτω από 200 χλμ για μένα που δεν θέλω ποτέ να το αφήνω στεγνό. Θα ήθελα κάτι καλύτερο.

    Τι μου άρεσε.
    Αυτό για το οποίο το αγόρασα. Ο κινητήρας του. Πολύ ζωηρός για τα κυβικά του και με πολύ γρήγορη εκκίνηση. Σε συνδυασμό με το ότι είναι όρθιο, στενό και (σχετικά) ελαφρύ, δύσκολα στην πόλη (εννοώ σε συνθήκες σταμάτα ξεκίνα και ταχύτητες 0-80 km/h) να το ανταγωνιστείς. Ακόμα και όταν το έστρωνα, στην εκκίνηση «έφευγε» ακόμα και σε μεγαλύτερων κυβικών μηχανάκια.

    Δεν το έχω τελικιάσει, δεν με ενδιαφέρει κιόλας, αλλά κάποια στιγμή που άνοιξα έφτασε τα 130 για πλάκα.

    Νομίζω ότι θα μπορεί να κάνει και χαλαρά ταξιδάκια με 110-120 σταθερά, είναι κάτι που θα το δω όταν ανοίξει ο καιρός.

    Το τιμόνι του κόβει πολύ, γενικά έχει πολύ καλή συμπεριφορά στον δρόμο, προβλέψιμο, στιβαρό.

    Η σέλα του είναι μάλλον λίγο σκληρή, δεν με ενοχλεί προσωπικά και δεν θα αλλαχτεί.

    Οι αναρτήσεις του είναι πολύ σκληρές, αν κάποιος έχει πρόβλημα με την μέση του ίσως να έχει θέμα, αυτό βέβαια από ότι ξέρω ισχύει σε όλα τα σκούτερ. Εμένα δεν με απασχολεί αυτό, δεν έχω θέμα μέσης και από την άλλη το ότι είναι σφιχτές οι αναρτήσεις μου αρέσει γιατί δίνει στιβαρότητα στον δρόμο και δεν πλέει σαν βάρκα.

    Η κατανάλωση τώρα που το έστρωνα και με τον ψηλό ανεμοθώρακα κυμάνθηκε λίγο κάτω από 4 lt/100 km.
    Ξέρω ότι αν θέλω, επειδή κάνω γεμάτες διαδρομές των 20 + 20 km κάθε μέρα, θα μπορούσα να διατηρήσω τέτοια κατανάλωση αλλά όπως είχα γράψει το scooter αγοράστηκε ΚΑΙ για διασκέδαση. Είναι σίγουρο λοιπόν ότι θα ξεπερνάει τα 4 και ίσως 4,5 lt/100 Km, δεν με απασχολεί, δεν αγοράστηκε για οικονομία,

    Αυτά προς το παρόν, σίγουρα κάποια πράγματα έχω ξεχάσει, ότι προκύπτει ή ότι θυμάμαι θα το γράφω.

  5. #20
    Μέλος Το avatar του/της Sorath
    Εγγραφή
    15/11/2019
    Μηνύματα
    147
    Την καλύτερη επιλογή έκανες!!! Βέβαια τι άλλο θα έλεγα, μιας και είχα το SH150 για 17 απροβλημάτιστα χρόνια με 100.000χλμ, και τα τελευταία 3 χρόνια είμαι με ένα SH300.

    Όλες οι παρατηρήσεις σου είναι σωστές. Για ταξιδάκια μην ανησυχείς καθόλου. Σε άλλο scooterίστικο forum, παληκάρι έχει γυρίσει κυριολεκτικά όλη την Ελλάδα με το SH. Σε ένα χρόνο μέσα έκανε τρελά χιλιόμετρα.

    Σίγουρα τσιμπάει η τιμή του, αλλά μιλάμε για απίστευτο εργαλείο πόλης. Η ποιότητα κύλισης, η ευελιξία του, η πρακτικότητα (απο τα ελάχιστα με επίπεδο πάτωμα στα κυβικά αυτά) και το γκάζι του είναι κορυφαία. Με μια βασική συντήρηση, το κρατάς για μια ζωή που λέει ο λόγος.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της D3300
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    245
    Δήμο, η σκουτερούμπα είναι αεροπλάνο.
    Το μόνο που θα βελτίωνα για ταξιδάκια θα ήταν η σέλα, τα υπόλοιπα τα έχεις μοντάρει όμορφα.
    I'm diagonally parked in a parallel universe.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Τα θερμενομενα γκριπ που τα έβαλες?

    Ωραίο το sh. Μόνο τα μπεβερλι κάθονται δίπλα του από θέμα συμπεριφοράς στο δρόμο από ότι λέγεται.

  8. #23
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Τα θερμενομενα γκριπ που τα έβαλες?

    Ωραίο το sh. Μόνο τα μπεβερλι κάθονται δίπλα του από θέμα συμπεριφοράς στο δρόμο από ότι λέγεται.
    Ευχαριστώ πολύ.
    Τα θερμαινόμενα γκριπς είναι της Honda κλικ εδώ. Μαζί με την παραγγελία του scooter στον αντιπρόσωπο (HONDA Αραούζος) ζήτησα και αυτά. Αυτός τα τοποθέτησε, όπως και ανεμοθώρακα + χούφτες
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	γκριπ.jpg 
Προβολές:	66 
Μέγεθος:	28,4 KB 
ID:	450438

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Ιστορια Αλλιωτικη...
    από sofoklis στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:00
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 19:08
  3. Μια πολύ καλή ιδέα...
    από VaSsiLaKos στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 09:09
  4. Πάμε μια βόλτα στη........στη........
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 00:29
  5. Μία moto-βόλτα από το πουθενά…
    από superfour στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF