Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Διλλημα , καινουργιο Voge 300ds η μεταχειρο Transalp 700 2008 39000χλμ non abs?

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Επειδή είχα το 300acx (ίδιο μοτερ με το DS), πέρα από την διαρροή στην αντλία ψυκτικού δεν είχα άλλο θέμα. Δάκρυζε ελάχιστα, μερικές σταγόνες την εβδομάδα και αλλάχτηκε άμεσα. Το 500ac είναι ωραίο, μήπως να κοίταζες κάποιο ελαφρά μεταχειρισμένο.

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από man25 Προβολή μηνύματος
    Αν στην πόλη σου υπάρχει εξουσιοδοτημένο της voge και είναι και της προκοπής, τότε μόνο να το σκεφτείς, γιατί απ' ότι έχω δει 99% θα την χρειαστείς την εγγύηση, είτε για κάτι απλό πχ φανάρι, είτε για διαρροή. Και απ' ότι φαίνεται είναι πολύ συχνό φαινόμενο η διαρροή, εκτός από το δικό μου, γνωρίζω ήδη άλλα δύο 300ds με το ίδιο θέμα, και απ' ότι έχω διαβάσει και στα σχετικά γκρουπ, είναι σύνηθες. Εγώ που είχα άσχημη εμπειρία από τον τοπικό αντιπρόσωπο δεν θα ξανά αγόραζα voge εδώ που μένω, δεν γίνεται να αλλάζω πόλη για να λύνω τα θέματα του. Για το transalp χωρίς abs και χωρίς book service, κάτι μου λέει ότι τα χλμ του δεν θα είναι αυτά που λέει.

    Καλή χρονιά με υγεία!
    ξερεις τι, ρωτησα μερικες ai για την αξιοπιστια των voge και μου εγραψαν 1 στα 10 βγαζουν προβλημα ,οχι σοβαρο ,ειναι αυτο που υποπτευομαστε ολοι ,καλα ποιοτικα μηχανακια με ελλιπες quality control ,ειναι μην σου κατσει δλδ

    παντως πλην κινεζικων,συγχρονα μονοκυλινδρα 300 - 400 ψεκαστα γιαπωνεζικα adventure δεν υπαρχουν και οσα γιαπωνεζικα υπαρχουν σε καινουργια εκει γυρω ειναι γελοιωδως ακριβα πχ crf 300 rally που θελει και αναρτησεις με το καλημερα

    τι εκανες τελικα με το δικο σου το voge?
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  3. #18
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Θεωρώ ότι το καινούργιο είναι πάντα καλύτερο και τελικά φθηνότερο από οτιδήποτε άλλο και μέχρι τώρα δεν έχω διαψευσθεί.

    Μην πιστεύεις αστικούς μύθους για άθραυστα Honda, BMW κλπ. Όλα έχουν να κάνουν με την χρήση και την συντήρηση και σε ένα μηχανάκι παλιό με χλμ αυτό το ρισκάρεις.

    Παρεμπιπτόντως το CRF δεν θέλει αναρτήσεις εάν είσαι έως 100Kg και κάνεις εκδρομικό enduro. (άλλος ένας αστικός μύθος).

    Καλή Χρονιά
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  4. #19
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Θεωρώ ότι το καινούργιο είναι πάντα καλύτερο και τελικά φθηνότερο από οτιδήποτε άλλο και μέχρι τώρα δεν έχω διαψευσθεί.

    Μην πιστεύεις αστικούς μύθους για άθραυστα Honda, BMW κλπ. Όλα έχουν να κάνουν με την χρήση και την συντήρηση και σε ένα μηχανάκι παλιό με χλμ αυτό το ρισκάρεις.

    Παρεμπιπτόντως το CRF δεν θέλει αναρτήσεις εάν είσαι έως 100Kg και κάνεις εκδρομικό enduro. (άλλος ένας αστικός μύθος).

    Καλή Χρονιά
    καλη χρονια ,χρονια πολλα σε ολους

    και εγω πιστευω οτι η καλυτερη επιλογη ειναι παντα το καινουργιο εστω και σε λιγοτερα κυβικα αρκει να σε καλυπτει ,το voge για το νησι (λεσβος) με καλυπτει ανετα και ως δυναμη και ως στησιμο - δυνατοτητες

    η μονη αμφιβολια που εχω ειναι για την αξιοπιστια του ειδικα σε βαθος χρονου γιατι οτι παρω σκοπευω να το κρατησω ,καλη αντιπροσωπεια εχει το εχουμε δει αυτο
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/04/2014
    Μηνύματα
    127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    ξερεις τι, ρωτησα μερικες ai για την αξιοπιστια των voge και μου εγραψαν 1 στα 10 βγαζουν προβλημα ,οχι σοβαρο ,ειναι αυτο που υποπτευομαστε ολοι ,καλα ποιοτικα μηχανακια με ελλιπες quality control ,ειναι μην σου κατσει δλδ

    παντως πλην κινεζικων,συγχρονα μονοκυλινδρα 300 - 400 ψεκαστα γιαπωνεζικα adventure δεν υπαρχουν και οσα γιαπωνεζικα υπαρχουν σε καινουργια εκει γυρω ειναι γελοιωδως ακριβα πχ crf 300 rally που θελει και αναρτησεις με το καλημερα

    τι εκανες τελικα με το δικο σου το voge?
    Το δικό μου το έστειλα με μεταφορική σε γειτονική πόλη μιας και δεν γινόταν να το φτιάξει αυθημερόν μου είπε. Εν τέλει όταν το άνοιξε, είδε θέμα και στην αντλία λαδιού, οπότε αλλαχθηκε και η αντλία λαδιού, ο άξονας και το κιτ επισκευής της αντλίας νερού). Από τότε δεν έχω κάνει πολλά χλμ, περίπου 100, φαίνεται να είναι οκ, θα δείξει (χειμώνα δε το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα οπότε την άνοιξη μάλλον θα το δούμε). Τα σενάρια ότι δήθεν έχανε από το καπάκι συμπλέκτη ήταν βλακείες του τοπικού αντιπροσώπου γιατί δεν ήθελε να παραδεχθεί ότι η επισκευή αντλίας νερού που έκανε ήταν αποτυχημενη, αφού μετά από λίγα χλμ πάλι έχανε. Για τον αντιπρόσωπο της γειτονικής πόλης έχω να πω τα καλύτερα από ευγενεια, εξυπηρέτηση, εξηγήσεις κλπ, σε αντίθεση με τον τοπικό μου που με ταλαιπώρησε αφάνταστα και χωρίς λόγο.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Για αστικό ιστό εγώ πάντως έχω σκυλομετανιώσει που πούλησα το ταπεινό 125αράκι που είχα. Θεωρητικά το 300άρι είναι υπέραρκετο για να κρατήσεις ρυθμό στην κίνηση και για κοντινές εξορμήσεις. Ένεκα που θέλω να μπορώ να πάω ταξιδάκια και δεν μπορώ να έχω 2 μηχανάκια, νομίζω είναι υπερβολή οτιδήποτε πάνω από 300κεκ 35 άλογα για αστική μετακίνηση.

    Όσο για την ποιότητα θα τολμήσω να πω πως από οτι βλέπω είναι πάντα λίγο στην τύχη τι τεμάχιο θα σου κάτσει.

    Πχ άλλος που παίρνει τρανσαλπ 700 λέει του έχει βγάλει την ψυχή με τα ηλεκτρονικά, εγώ που πάω για kawa διαβάζω οτι έχουν αναφερθεί περιπτώσεις για er6 που σκάει η βαλβίδα της εξαγωγής σε ανύποπτο χρόνο (ω τι ασφάλεια που νιώθω με τον Ιάπωνα).

    Το νου σου μόνο άμα πας σε voge με τις λακούβες, μπορώ να παραθεσω βινδεο από συντροχο εξωτερικού που περνάει σαμάρι από ανασφάλτωση και κόβει κυριολεκτικά το τιμόνι στα 2. Όχι οτι δεν θα μπορούσε να συμβεί με άλλο κατασκευαστή αλλά σαν να παραήταν εύκολο το σπάσιμο.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Για αστικό ιστό εγώ πάντως έχω σκυλομετανιώσει που πούλησα το ταπεινό 125αράκι που είχα. Θεωρητικά το 300άρι είναι υπέραρκετο για να κρατήσεις ρυθμό στην κίνηση και για κοντινές εξορμήσεις. Ένεκα που θέλω να μπορώ να πάω ταξιδάκια και δεν μπορώ να έχω 2 μηχανάκια, νομίζω είναι υπερβολή οτιδήποτε πάνω από 300κεκ 35 άλογα για αστική μετακίνηση.

    Όσο για την ποιότητα θα τολμήσω να πω πως από οτι βλέπω είναι πάντα λίγο στην τύχη τι τεμάχιο θα σου κάτσει.

    Πχ άλλος που παίρνει τρανσαλπ 700 λέει του έχει βγάλει την ψυχή με τα ηλεκτρονικά, εγώ που πάω για kawa διαβάζω οτι έχουν αναφερθεί περιπτώσεις για er6 που σκάει η βαλβίδα της εξαγωγής σε ανύποπτο χρόνο (ω τι ασφάλεια που νιώθω με τον Ιάπωνα).

    Το νου σου μόνο άμα πας σε voge με τις λακούβες, μπορώ να παραθεσω βινδεο από συντροχο εξωτερικού που περνάει σαμάρι από ανασφάλτωση και κόβει κυριολεκτικά το τιμόνι στα 2. Όχι οτι δεν θα μπορούσε να συμβεί με άλλο κατασκευαστή αλλά σαν να παραήταν εύκολο το σπάσιμο.

    τα γιαπωνεζικα για να μεινουν κοντα στους κινεζους σε τιμη εχουν κανει αρκετες εκπτωσεις ,δεν ειναι οπως παλια σε συνολικη ποιοτητα ,μου ελεγε ο μηχανικος που παω την παπια για 250αρι honda που στο στρωσιμο ακομα διελυσε κινητηρα οποτε τα περι λαχειου ισχυουν ΑΛΛΑ πιστευω οτι στα japan σε μικροτερη συχνοτητα λογω καλυτερων ισως υλικων-ανοχων και καλυτερου quality control


    αυτη την στιγμη ειμαι αναμεσα σε 2 μηχανακια που ειναι περιπου στην ιδια τιμη ,εκει γυρω στα 4000 που θελω να δωσω (ο ιδιος εξουσιοδοτημενος και για τα 2) τεινοντας 80% προς το voge λογω καλυτερης εντυπωσης αξιοπιστιας,υποστηριξης, απροβληματιστης λειτουργιας και αντοχης στον χρονο

    Ζontes 310t2
    + ελαφρως δυνατοτερο +6hp +0,5 ροπη
    + ελαφρως καλυτεροι χωροι
    + συμπλεκτης ολισθησης
    + τιγκα στoν εξοπλισμο πχ αισθητηρας πιεσης και θερμοκρασιας ελαστικων στην οθονη, ηλεκτρικη ζελατινα φερινγκ, χουφτες κλπ
    + ισως 4 χρονια εγγυηση
    + ισως 19 ακτινωτος τροχος εμπρος εναντι 17 χυτη ζαντα του αλλου
    + ελαφρως καλυτερη ταχυτητα ταξιδιου +10χλμ
    + ελαφρως καλυτερα λαστιχα cst 80/20 εναντι των τελειως street μαρκας cordial του voge το οποιο εχει και δυσευρετα λαστιχα λογω διαστασεων
    - χειροτερος εισαγωγεας
    - 12,5 συμπιεση εναντι 11 αν και δεν εχει ακουστει να βγαζει σοβαρες ζημιες
    - αναξιοπιστο keyless συστημα εκκινησης, με μπαταριες μοτο που θελουν φορτιση ανα 15 μερες ,κλειδια που δεν πιανουν κλπ
    - διακοπτες τιμονιου που βραχυκυκλωνουν υστερα απο πλυσιμο με πιεστικο κ γενικως επιφοβης στεγανοποιησης
    - χειροτερα πλαστικα

    voge 300ds
    + πολυ καλoς εισαγωγεας και καλυψη εγγυησης
    + αισθηση αξιοπιστιας
    + ποιοτητα κατασκευης
    + γνωστη και σοβαρη κατασκευαστρια (loncin)
    + καταναλωση 3,5/100 εναντι 4+/100 του zontes
    + βαρος στεγνο 155kg εναντι 172kg του zontes 17 κιλα διαφορα
    Τελευταία τροποποίηση από omhros; 01/01/2024 στις 18:27.
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    αν κανεις πολλα χλμ παρε το καινουριο με τη μεγαλυτερη εγγυηση
    αν κανεις λιγα παρε μεταχειρισμενο γιαπωνεζικο

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    07/08/2020
    Μηνύματα
    131
    Το transalp χρυσό και άγιο αλλά μεταχειρισμένο, χωρίς βιβλίο σέρβις και με ύποπτα λίγα χλμ θα με προβλημάτιζε. Αν δεν είναι από δικό σου άνθρωπο θα σου έλεγα να το ψάξεις πάρα πολύ καλά με έναν πολύ έμπιστο μηχανικό. Το voge 300 έχει θεματάκι απ'οτι ακούγεται με την αντλία, αν έχεις εξουσιοδοτημένο και καλό συνεργείο κοντά σου είναι μια πολύ καλή περίπτωση πάντως. Τα 300cc είναι μια χαρά για πόλη και μικρές βόλτες παραέξω, απλά μην περιμένεις να πηγαίνεις με 130 εθνική γιατί θα το γονατίσεις. Σέρβις, κατανάλωση, ανταλλακτικά και εγγύηση είναι πόντοι υπέρ του voge, αν σκοπεύεις ομως να το πουλήσεις σε 2-3 χρόνια θα χάσεις αρκετά στην μεταπώληση. Οπότε αν θες τη γνώμη μου θα έλεγα να μην κολλάς μόνο στο συγκεκριμένο transalp εκτός αν είναι από πολύ έμπιστο άνθρωπο, μπορείς να δεις και άλλα μεταχειρισμένα στα ίδια λεφτα που ίσως είναι πιο κοντά και στις ανάγκες σου πχ ένα 500cc. Επίσης αν ειναι να το δώσεις γρήγορα γιατί δεν θα σε καλύπτει σε λίγο καιρό, κοίτα κάτι άλλο από το voge.

    Edit: στα έξοδα του transalp και κάθε άλλου μεταχεορισμένου, υπολόγισε και ένα καλό σέρβις συν ότι άλλο μπορεί να χρειαστεί συμμάζεμα.

  10. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    20/04/2018
    Μηνύματα
    348
    Καλή χρονιά παιδιά! Συμφωνώ με τον τελευταίο προλαλησαντα. Άμα θες να κάνεις καθημερινά χιλιόμετρα, ένα εργάτη δηλαδή, καλό είναι να μην πας σε ένα μηχανάκι προ μνημονίων εποχή. Καινούριο με την εγγύηση του να το ευχαριστηθεις. Αφού λες για 95 τοις εκατό αστική χρήση, το τρανσαλπ που είναι και πιο ογκώδες και καταπίνει περισσότερο τι να το κάνεις; Θα σε παιδεύσει ..
    Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου , το βογκ 300 ds μου φαίνεται μονόδρομος.

  11. #26
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Το Sym NHT 300 το έχεις κοιτάξει; Το Voge μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένη πρόταση σε αυτά τα χρήματα αλλά ίσως το Sym καλύψει τις ανάγκες σου καλύτερα. Ίδιος αντιπρόσωπος με το Zontes όμως.

    [Edit] Σε παραπλήσια χρήματα υπάρχει και το Bajaj Dominar, με κινητήρα όμοιο με του KTM 390.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 02/01/2024 στις 00:11.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Το Sym NHT 300 το έχεις κοιτάξει; Το Voge μου φαίνεται πιο ολοκληρωμένη πρόταση σε αυτά τα χρήματα αλλά ίσως το Sym καλύψει τις ανάγκες σου καλύτερα. Ίδιος αντιπρόσωπος με το Zontes όμως.

    [Edit] Σε παραπλήσια χρήματα υπάρχει και το Bajaj Dominar, με κινητήρα όμοιο με του KTM 390.
    Bajaj δεν εχει αντιπροσωπο στην μυτιληνη ,ουτε για royal enfield που θα ηταν η πρωτη επιλογη μου

    το sym ειναι πολυ κατωτερο απο το voge k το zontes χωρις νομιζω να ειναι πιο αξιοπιστο η ποιοτικοτερο απλα τους ξερουμε περισσοτερα χρονια στην ελλαδα
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  13. #28
    H απαντηση στο ερωτημα ειναι ενα μεταχ/νο 500 ds ατα 4 Κ .
    Αλλιως το 300 ,αλλα και αυτο μεταχ/νο που αν το βαρεθεις (που θα το βαρεθεις) να μην χασεις

  14. #29
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    H απαντηση στο ερωτημα ειναι ενα μεταχ/νο 500 ds ατα 4 Κ .
    Αλλιως το 300 ,αλλα και αυτο μεταχ/νο που αν το βαρεθεις (που θα το βαρεθεις) να μην χασεις
    δεν θελω δικυλινδρο και πανω απο 400cc,το honda το κοιταξα λογω γνωστης αξιοπιστιας ,για κανενα αλλο λογο
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    Ειμαι σε μεγαλο διλημμα ,



    ειτε Transalp 700 2008 39000χλμ non abs , χωρις service book,καλη κατασταση με ελαχιστες σκουριες, δεν εχει κανει κιχ λεει, καινουργια λαστιχα ,του ειπα 3400 cash, καταναλωση νομιζω 5/100

    χρηση κυριως πολη 95% ,κοντινες επαρχιακες εξορμησεις, ΙΣΩΣ και καποιο ταξιδι στερεα ελλαδα

    βοηθατε ωρε

    Τα λίγα χλμ είναι ύποπτα
    Το ABS ειδικά εντός πόλης είναι μεγάλο ατού

    Από την άλλη το ίσως θα γίνει ποτέ αν δεν έχεις μηχανή
    ανανήψαντας

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Transalp 700 Photo!!
    από advblack στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 178
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 18:14
  2. Transalp 700... στρογγυλοφάναρο ;;
    από makis206 στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2007, 14:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF