Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 19 από 19

Θέμα: Σπαζοκεφαλιά με παπί

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα. Εχω το εξής πρόβλημα σε απομίμηση χοντα. Περνει μπρος με την πρώτη και στο πρώτο τετράγωνο μένει. Αν προσπαθήσεις να βάλεις μπροστά δεν παίρνει σαν να μένει απο βενζίνη αλλα ανοίγοντας την βίδα του μπωλ τρέχει βενζίνη κανονικά αρα είναι γεμάτο. Αλλού είναι το πρόβλημα μάλλον. Τα διάκενα των βαλβίδων είναι οκ. Δοκιμάστηκαν πηνία σετ μαζί με το μάτι, ηλεκτρονική, πολλαπλασιαστης ακόμα και ανορθωτής που δεν έχει καμία σχέση και δεν άλλαξε απολύτως τίποτα. Καρμπυρατέρ δεν υπάρχει εύκαιρο να δοκιμάσω και πριν αγοράσω κάποιο έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να πηγαίνει λάθος;
    Κάνε ένα πείραμα. Βάλε ένα σωληνάκι και δοχείο κατάλληλο, ώστε όταν ανοίγεις την βίδα του μπωλ, να μην πηγαίνει στο έδαφος η βενζίνη.

    Αστο να τρέξει, αλλά οχι για λίγα δευτερόλεπτα όπως το δοκιμάζεις και το κλείνεις. Αστο λίγη ώρα, αφού την βενζίνη την μαζεύεις και δεν χάνεται.

    ΚΑΝΟΝΙΚΑ, πρέπει να τρέχει όσο έχει βενζίνη το ντεπόζιτο, θεωρητικά δλδ αν το αφήσεις 2 ώρες, να αδειάσει ολόκληρο ντεπόζιτο.

    Αν όμως, μετά απο μερικά δευτερόλεπτα σταματάει ή μειώνεται πάρα πολύ, πάει να πει ότι κάτι εμποδίζει την βενζίνη (ντεπόζιτο, φίλτρο βενζίνης, σωληνάκι, κάνουλα, φίλτρο στην κάνουλα αν έχει, τρόμπα-κάνουλα υποπίεσης αν έχει, φλοτέρ καρμπ που δεν ανοίγει όσο πρέπει) και εκεί θα ξέρεις ότι βρήκες το πρόβλημα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Αν έχεις ρουμπινέτο υποπίεσης, τσέκαρε αν έβαλες σωστά τα σωηληνάκια και δη αυτό της υποπίεσης.

    Εγώ λέω να κάνεις κάτι πολύ πιο απλό, παρέκαμψε το σύστημα ντεπόζιτο, ρουμπινέτο και τροφοδότησε το καρμπ με καύσιμο με άλλο τρόπο. (Μπουκάλι, μεγάλη σύριγγα κλπ).

    Αν δουλέψει σωστά, το πρόβλημα περιορίζεται στο ντεπόζιτο ή το ρουμπινέτο, (αν όχι ξεκινάς να βλέπεις το καρμπ).

    Μπορείς μετά με παρόμοιο τρόπο, να βρεις πιο από τα δύο φταίει.

    Γενική παρατήρηση: αν έχεις πάνω κάποιο από αυτά τα φτηνά κινέζικα ρουμπινέτα υποπίεσης, φρόντισε να το αντικαταστήσεις.
    Τα περισσότερα είναι προβληματικά ακόμα και όταν είναι του κουτιού.
    Τελευταία τροποποίηση από SeniorCanardo; 04/01/2024 στις 10:52.
    Oldfarts never die

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Μάλλον λύθηκε το πρόβλημα. Είχε βουλώσει το ντεπόζιτο (οχι το φιλτρακι ούτε κάποια αντλία)το τεποζιτο. Φυσικά δεν έχει ίχνος σκουριάς αλλά έβγαλε πραγματάκια από μέσα που δεν χωρούσαν να περάσουν και να πανε στο φίλτρο βενζίνης. Το έβγαλα το τιναξα και μέχρι στιγμής είμαστε οκ
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  4. #19
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από strokt up Προβολή μηνύματος
    Μάλλον λύθηκε το πρόβλημα. Είχε βουλώσει το ντεπόζιτο (οχι το φιλτρακι ούτε κάποια αντλία)το τεποζιτο. Φυσικά δεν έχει ίχνος σκουριάς αλλά έβγαλε πραγματάκια από μέσα που δεν χωρούσαν να περάσουν και να πανε στο φίλτρο βενζίνης. Το έβγαλα το τιναξα και μέχρι στιγμής είμαστε οκ

    Να που τα πιο σύνθετα προβλήματα συνήθως οφείλονται στις πιο απλές αιτίες....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Βοή8εια με παπί
    από kretz στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2007, 03:03
  2. σουζες με παπι....
    από Spazz στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 14:08
  3. Μια ερώτηση σχετικά με παπί και καλάθι
    από Infini στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/05/2006, 18:10
  4. καζανοβας με παπι
    από apolon10 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 18:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF