Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 47

Θέμα: Αγορα καινούριας μηχανής με μετρητά

  1. #31
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/11/2011
    Μηνύματα
    12
    Εμένα με έκοψε σε Hornet 750 cc από την τιμή καταλόγου 8750, 130Ε+πινακίδες τέλη, προετοιμασία μεταφορικά δλδ με το κλειδί στο χέρι 8620Ε, απαιτείται να τους πάρεις σβάρνα όλους και όχι από το τηλέφωνο

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aris19 Προβολή μηνύματος
    Τι εννοείς ακριβώς; Αν δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα χρηματοδότησης με άτοκες δόσεις, πληρώνοντας με δόσεις είναι δεδομένο ότι θα σου βγει παραπάνω.
    άλλο λέει.... Κι έχει δίκιο.
    Ότι όταν σου κάνουν το βαρύ πεπόνι ΠΡΙΝ στα πάρουν (αυτό είναι κι άμα σ αρέσει)
    σκέψου τι θα σου πουν αφού σου τα πάρουν αν τύχει και τους χρειαστείς (για καμιά εγγύηση πχ)

    Πάντως εγώ είπα να ρωτήσει στο μότο Βύνιος αλλά ο τύπος προφανώς έχει αποχωρίσει απ την κουβέντα
    οπότε δε βλέπω και το λόγο να το συνεχίσουμε
    ανανήψαντας

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της aris19
    Εγγραφή
    25/01/2021
    Μηνύματα
    199
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    άλλο λέει.... Κι έχει δίκιο.
    Ότι όταν σου κάνουν το βαρύ πεπόνι ΠΡΙΝ στα πάρουν (αυτό είναι κι άμα σ αρέσει)
    σκέψου τι θα σου πουν αφού σου τα πάρουν αν τύχει και τους χρειαστείς (για καμιά εγγύηση πχ)

    Πάντως εγώ είπα να ρωτήσει στο μότο Βύνιος αλλά ο τύπος προφανώς έχει αποχωρίσει απ την κουβέντα
    οπότε δε βλέπω και το λόγο να το συνεχίσουμε
    Αυτό που λες για το ύφος "και αν σου αρέσει" από τον πωλητή το καταλαβαίνω και δεν διαφωνώ. Με εκνευρίζει και εμένα αυτό, ειδικά από πωλητές σε πιο "premium" μάρκες. Όμως στο αρχικό σχόλιο δεν διευκρινίζεται αν όντως είχε ύφος ο πωλητής ή αν του είπε ότι με κάποιο πλάνο χρηματοδότησης θα έχει επιτόκιο, πράγμα αυτονόητο.

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Δεν καταλαβαινω τον ορο μετρητα. Δηλαδη θα πας μια σακουλα λεφτα με 10 χιλιαρικα μεσα και θα αγορασεις μηχανη; Γιατι να το κανεις αυτο; Ποια η διαφορα με την μεταφορα χρηματων ηλεκτρονικα ή με την πληρωμη με καρτα ή την τραπεζικη επιταγη; Αφου για το καταστημα μετρητα ειναι και αυτα.

    Δεν νομιζω οτι υπαρχει εισαγωγεας, αντιπροσωπος, καθετη μοναδα που θα το δεχτει αυτο. Σε περιπτωση ελεγχου το προστιμο ειναι μεγαλο, γιατι να ρισκαρει;


    Πριν εναμιση χρονο επαιρνα προσφορες για Τ700, κανενα καταστημα δεν εκανε εκπτωση επι της τιμης, μονο καποια δωρα. Οπως ελεγαν ολοι τοτε, αν δεν ομαλοποιηθει η αφιξη μοτοσυκλετων δεν θα κανουν εκπτωσεις. Οταν εχουμε 20 παραγγελιες και ερχονται 15 μηχανες, οταν κανουμε αγωνα να μεινει η μοτο στο μαγαζι 2-3 μερες παραπανω να την δει ο κοσμος, τι εκπτωσεις λες;

    Τωρα για εκπτωση μονο σε καποιον εμπορο που θελει να πιασει στοχους, λιγο πριν το τελος της χρονιας και αν. Στην αρχη της χρονιας που ειμαστε δεν νομιζω.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PaNick67 Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαινω τον ορο μετρητα. Δηλαδη θα πας μια σακουλα λεφτα με 10 χιλιαρικα μεσα και θα αγορασεις μηχανη; Γιατι να το κανεις αυτο; Ποια η διαφορα με την μεταφορα χρηματων ηλεκτρονικα ή με την πληρωμη με καρτα ή την τραπεζικη επιταγη; Αφου για το καταστημα μετρητα ειναι και αυτα.

    Δεν νομιζω οτι υπαρχει εισαγωγεας, αντιπροσωπος, καθετη μοναδα που θα το δεχτει αυτο. Σε περιπτωση ελεγχου το προστιμο ειναι μεγαλο, γιατι να ρισκαρει;


    Πριν εναμιση χρονο επαιρνα προσφορες για Τ700, κανενα καταστημα δεν εκανε εκπτωση επι της τιμης, μονο καποια δωρα. Οπως ελεγαν ολοι τοτε, αν δεν ομαλοποιηθει η αφιξη μοτοσυκλετων δεν θα κανουν εκπτωσεις. Οταν εχουμε 20 παραγγελιες και ερχονται 15 μηχανες, οταν κανουμε αγωνα να μεινει η μοτο στο μαγαζι 2-3 μερες παραπανω να την δει ο κοσμος, τι εκπτωσεις λες;

    Τωρα για εκπτωση μονο σε καποιον εμπορο που θελει να πιασει στοχους, λιγο πριν το τελος της χρονιας και αν. Στην αρχη της χρονιας που ειμαστε δεν νομιζω.
    Το μετρητό βολεύει στη φοροδιαφυγή αλλά παίζει πιο πολύ στο μτχ.
    Το τα σκάω μπαμ σε λογαριασμό γλιτώνει τη μανούρα της τράπεζας και κάποια έξοδα.
    Μπορεί πχ να τα έχει ανάγκη εδώ και τώρα
    ανανήψαντας

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    ρε παιδια οταν ο καποιος λεει αγορα μετρητοις εννοει σου πληρωνω ολη την τιμη αγορας αμεσως ,προφανως μεταφορα μεσω τραπεζων, επιταγη ,κλπ
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    ρε παιδια οταν ο καποιος λεει αγορα μετρητοις εννοει σου πληρωνω ολη την τιμη αγορας αμεσως ,προφανως μεταφορα μεσω τραπεζων, επιταγη ,κλπ
    Δεν μπορεί να λέει γράψε το τάδε μηχανάκι ότι το πούλησες 5 και τσάκω κι άλλα 5 μαυρα?

    ανανήψαντας

  8. #38
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omhros Προβολή μηνύματος
    ποιος? γιατι αυτες τις μερες αγοραζω και εγω voge 300, επισης τιμη με πινακιδα ,τελη κυκλοφοριας κανονικα?
    Και ο Λούρος στο Χαλάνδρι αυτο εκανε σε μένα. Ήταν ενα ποσο (νομίζω 250-300) το οποίο ή εδινε σε δώρα ή εκπτωση.

  9. #39
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Ίσως όμως έχει να κάνει και με την εκάστοτε εταιρία και μοντέλο, καθώς επίσης και πόσο καιρό έχει μείνει στην αντιπροσωπεία (εμπορικότητα του μοντέλου)

    Πολύ καλή εικόνα έχω προσωπικά και από το κ. Λουρο που προαναφέρθηκε, αλλά και από την Motom στο Νέο Ηράκλειο.

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορεί να λέει γράψε το τάδε μηχανάκι ότι το πούλησες 5 και τσάκω κι άλλα 5 μαυρα?

    Μονο μεταχειρο αυτο .
    Στα καινουρια εχουν τιμολογια αγορας οι εμποροι και δεν μπορουν να σου πουλησουν μοτο του 10ρικου στο 5ληρο.

    Παντως οποιαδηποτε συναλλαγη πανω απο 500 ευρω πρεπει να φανει στην τραπεζα .

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    Μονο μεταχειρο αυτο .
    Στα καινουρια εχουν τιμολογια αγορας οι εμποροι και δεν μπορουν να σου πουλησουν μοτο του 10ρικου στο 5ληρο.

    Παντως οποιαδηποτε συναλλαγη πανω απο 500 ευρω πρεπει να φανει στην τραπεζα .
    Δηλαδή δεν μπορεί να το κάνει προσφορά γιατί του έμεινε και καλά στοκ αν ας πούμε έχει πουλήσει πολλά φέτος?
    ανανήψαντας

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Διαβάζω πολλες ανακρίβειες στο θέμα αλλά τέλος πάντων.
    Να ξερετε(που πολλοί δεν το ξέρετε)πως τους εμπόρους τους συμφέρει να πάρετε δάνειο και όχι τα λεφτά cash.οταν λέμε cash Φυσικά εννοουμε μεταφορά από λογαριασμό.
    Γιατί τους συμφέρει? Ο έμπορος θα πάρει όλα τα λεφτά αμέσως από την τράπεζα και στο τελος της χρονιάς ανάλογα πόσα δάνεια πούλησε θα πάρει μπόνους από την τράπεζα γιατί η τράπεζα θα βγάζει πολλούς τόκους από τα εκάστοτε δάνεια.
    Μην νομίζει κάνεις σας πως όταν αγοράζετε κάτι με δάνειο ο έμπορος θα τα πάρει σιγά σιγά.
    Με το δάνειο έχετε να κανετε μόνο με την τράπεζα.
    Δεν δελεάζει τις αντιπροσωπείες αν πάτε να πάρετε κάτι Cash. Το μόνο που τους προσφέρει είναι ότι δεν θα ασχοληθούν να στείλουν τα χαρτιά σας.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  13. #43
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Και ο Λούρος στο Χαλάνδρι αυτο εκανε σε μένα. Ήταν ενα ποσο (νομίζω 250-300) το οποίο ή εδινε σε δώρα ή εκπτωση.
    Επιβεβαιώνω για τον Λούρο. Μου έκοψε στο καινούριο και ανέλαβε να πουλήσει και το παλιό.

  14. #44
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    εγω αυτό που εννούσα ειναι με μεταφορά σε λογαριασμό και οχι με δάνεια-τράπεζες κλπ.Ωστόσο στις περισσότερους εμπόρους που πήγα,απλά εκοβαν τα τέλη ταξινόμησες(100 ευρω) και κάποιοι έκαναν χαζό δώρα συναγερμό,κράνος κλπ και οταν τους ειπα να κόψουν την τιμή αντι για τα δώρα δεν το δεχτηκαν.

  15. #45
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lakisss Προβολή μηνύματος
    Επιβεβαιώνω για τον Λούρο. Μου έκοψε στο καινούριο και ανέλαβε να πουλήσει και το παλιό.
    Επιβεβαιώνω κι εγώ.... Έδωσα το 300 σε πολύ καλή τιμή και πήρα το 500
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Καλύτερο κατάστημα στην Αθήνα για αγορα καινούριας μηχανής;
    από Ioannis112 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2020, 19:00
  2. Σκέψεις για αγορά καινούριας μηχανής.
    από rainmike στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2018, 16:54
  3. Αγορά καινούριας μηχανης
    από Potis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2018, 20:35
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19
  5. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 00:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF