Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Επιλογή νέου’’ Εντουρο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2023
    Μηνύματα
    9

    Επιλογή νέου’’ Εντουρο

    Καλησπέρα στη παρέα και καλή χρόνια. Πρόσφατα πούλησα το Kawasaki Klx250r 98’ και είμαι σε αναζήτηση για κάτι πιο φρέσκο και με λίγη περισσότερη δύναμη. Η χρήση που θέλω το μηχάνημα είναι αποκλειστικά βουνό σε όλα του τα τερέν (μονοπάτια δασικό κτλ) σε νορμαλ ρυθμούς.
    Έχω μεγάλο έρωτα με το Honda xr 400 βέβαια δε ξέρω μήπως είναι πολυ πίσω πλέον σε θέμα τεχνολογίας έπειτα σαν δεύτερη επιλογή το KTM exc 400 αλλά και αυτό με προβληματίζει μήπως είναι πολύ άγριο λόγο των 45 ίππων που είναι προικισμένο…Οι γνωστές τα φώτα σας και τι θα μου προτείνατε απ τα δυο η και οτιδήποτε άλλο …
    Τέλος γιατί κούρασα είμαι 28 χρονών ύψος 182 103 κιλά με όχι μεγάλη εμπειρία είχα παλιότερα ένα Kawasaki kdx 200 & Yamaha wr 3xp

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Kαλημέρα

    Και τα 2 400ρια που αναφέρεις είναι πολύ καλές εντούρο μοτοσυκλέτες το καθένα για διαφορετικούς λόγους αλλά πλέον είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάτι αξιόλογο και αν θα βρεις η τιμή αγοράς θα είναι πολύ μεγάλη.

    Και τα 2 μπορούν να καλύψουν μεγάλο φάσμα χρήσης, κυριολεκτικά από αγωνιστική χρήση που φυσικά υπερτερεί το ΚΤΜ έως χρήση στην πόλη που το XR το κάνει και αυτό άνετα.

    Το exc 400 έχει ένα μοτέρ ιδανικό για εντούρο που όμως δεν τεντώνει τα χέρια. Είχε τον ιδανικό συνδυασμό ροπής, δύναμης και στροφαρίσματος για τον μέσο χομπίστα εντουρά. Όμως στα κατάλληλα χέρια μπορούσε να γράψει καλούς χρόνους σε αγώνα. Αυτή η ευκολία στην οδήγηση το έκανε μεγάλη εμπορική επιτυχία αλλά το 2005 νομίζω βγήκε το 450 αφού άλλαξαν οι κανονισμοί στην κατηγορία Ε2 και το 400ρι μείνει στην παραγωγή έως το 2006. Μετά το έβγαλε πάλι το 2008 αλλά δεν πήγε καλά εμπορικά γιατί ο κόσμος αγόραζε 450 πριν καταλάβουν πως είναι ένα μηχάνημα που θέλει χέρια και προπονημενο αναβάτη.

    Έτσι τα 400ρια είναι λίγα στην αγορά και γι'αυτό τα καλά κρατάνε υψηλές τιμές. Το exc 400 του 2000 πλμαχινμε το 520 ήταν η μοτοσυκλέτες που βοήθησαν την ΚΤΜ να γίνει αυτό που έγινε. Ήταν αξιόπιστες, πραγματικά ready to race, γρήγορες αλλά έβαζαν και τη δύναμη κάτω ήταν δηλαδή σύγχρονες εντούρο κατασκευές.

    Για το αγαπημένο xr ισχύουν τα ίδια όσον αφορά την αγορά στην Ελλάδα. Είναι ένα εντούρο μηχάνημα που όμως στην πραγματικότητα είναι ένα fan bike, ένα πολύ ικανό dual sport που όμως είναι πραγματικά αθραυστο. Η τεχνολογία του είναι ξεπερασμένη όμως σαν σύνολο τα καταφέρνει πολύ καλά. Όμως δεν εχει μίζα και 6η ταχύτητα. Η έλλειψη 6ς δυστυχώς το κάνει να ταξιδεύει αργά με ταχύτητες των 250 που είναι 6ταχυτα και στα μονοπάτια αν σβήσει σε δύσκολο κομμάτι είναι θέμα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2023
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ για την τόσο ολοκληρωμένη απάντηση !Επομενος να μην ασχοληθώ με αυτά τα δυο;
    Τα χρήματα που διαθέτω είναι μέχρι 3000€
    Βέροια και το δίχρονακι της Ktm exc 200 μου τράβηξε το ενδιαφέρον

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    Πάνε πάρε ένα μοτοκρος 250αρι ψεκαστο και κάνε το κέφι σου. Ούτε άδειες ούτε πινακίδες ούτε ηλεκτρικά ούτε ασφάλειες ούτε τέλη ούτε τίποτα.. εγώ αυτό έκανα και ησύχασα. Απλά χρειάζεται να ασχολείσαι πιο συχνά με τη συντήρηση του αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου και έχεις χώρο δεν θα χει θέμα.
    Βέβαια έχω και τρέιλερ και το πάω μέχρι το χώμα αλλά επαρχία που είσαι εσύ δεν νομίζω να ασχολείται κανείς, άνετα κυκλοφορείς και το πας οδηγώντας στο βουνό. Μην τα φοβάσαι τα μοτοκρος όλα θέμα συνήθειας είναι.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    299
    Επίσης μπορείς να δεις και 250αρι 4τ εντουρο βέβαια δεν έχω δει το car, δεν ξέρω τι υπαρχει

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Το μπατζετ είναι περιορισμένο για να πας σε πιο φρέσκο σχετικά μοντέλο.
    το xr400 είναι πιο βαρύ και ιδανικότερο για τραβελ εντουρο.
    Το exc400 δεδομένου παλαιότητας δεν ξέρω σε τι κατάσταση μπορεί να βρεθεί.

    Το exc200 είναι ιδανικότερο για ερασιτεχνική χρήση. Είναι ελάχιστα όμως

    Σε αυτά τα λεφτά μάλλον θα κοιτούσα μεταξύ exc250 & exc250f οποίο έβρισκα σε καλύτερη κατάσταση
    Με το δίχρονο να έρχεται πιο οικονομικά η περίπτωση η οποία χρειαστεί επισκευή μοτερ

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.344
    Με 3.000 αγοράζεις ότι βρεις σε καλύτερη κατάσταση. Αν κάνεις πολύ μονοπάτι πάρε δίχρονο αν σου αρέσουν τα πιο ανοιχτά κομμάτια πάρε τετράχρονο.

    Αν βρεθεί drz 400 είναι και αυτό μια κλασσική λύση.

  8. #8

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογή νέου κράνους
    από jonas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2023, 21:48
  2. Αγορά νέου tracer 700 και επιλογή συναγερμού / tracker
    από paper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/09/2020, 16:54
  3. Επιλογή νέου κράνους
    από Lumiel στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2017, 15:29
  4. επιλογή εντουρο
    από Dimitris111 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2010, 17:09
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 18:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF