Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 21 από 21

Θέμα: Βελτίωση σε 50cc παπάκι χωρίς να αλλάξει ο κυβισμός

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Εκεί πας αλλού, ανεβαίνεις σε κυβικά και μπαίνεις σε έξοδα. Επίσης δεν είναι κάτι που παλεύεις μόνος στο σπίτι χωρίς γνώσεις
    Με ένα υποτυπώδες manual και 2-3 βιντεάκια στο youtube το καταφέρνει εύκολα ένας πρωτάρης εκτός αν του σκορπίσει το σασμάν. Τα υπόλοιπα είναι bolt on εκτός οτι πρέπει να ανοιχτούν λίγο τα κάρτερ σε μηχανουργείο ή στο σπίτι με dremel. Κάτι λιγότερο για να έχει όντως αέρα αλλαγής δεν υπάρχει. Ακόμα και το 50αρι να γίνει 72 μαζί με καρμπυρατέρ και εξάτμιση δεν θα έχει τόση διαφορά.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  2. #17
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2006
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Με ένα κινέζικο καρμπιρατέρ και μια εξάτμιση θα το δώσεις μια ανανέωση.
    Σηγνώμη αν ακουστεί λάθος αλλά, στα κιλά σου δεν ξέρω αν θα καταλάβεις διαφορά.
    Έχεις δίκιο αλλά το ζητούμενο δεν είναι να δω διάφορα απλά να ξέρω ότι έγινε κάτι που δούλεψε δε κυκλοφορω με το παπί ...μα μην αλλάζω ζογκλέρ στο δικό του ? Η να βάλω το μαμά απο το 80 Άρι μικρότερο ζογκλέρ? Η εξάτμιση μόνο θορυβο δε θα είναι ? Δίνει κάτι σε μαμά μοτέρ ?

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2006
    Μηνύματα
    47
    Ένα κύλινδροπιστόνο αλλάζω άνετα σπίτι ..όσοι το κάνουν 72cc λένε ότι παίρνει κάτι όταν βάλουν και κεφαλή από το 80 ..η κεφαλή από το 50 όμως δίνει πιο πολύ συμπίεση ..αν άνοιγα λίγο εισαγωγή εξαγωγή στο μαμά δε θα ήταν καλύτερα? Έχω dremel με μυτερή καρβιδίου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Σε αυτά τα μοτεράκια για να δεις διαφορά στη χρήση χρειάζονται κυβικά.
    Από εκεί και πέρα έχει ενδιαφέρον (μόνο εγκυκλοπαιδικά, γιατί επί της ουσίας...) να δείς διαφορές παίζοντας με εκκεντροφόρους καρμπυρατέρ συμπίεση αβανς κλπ.
    Αυτό μόνο σε περίπτωση που υπάρχουν διαθέσιμα aftermarket ανταλλακτικά.
    Πάντως σε ανάλογες αναζητήσεις μου παλαιότερα σε c50z διαπίστωσα ότι τις περισσότερες φορές οι αλλαγές αυτού του είδους είναι σε βάρος της χρήσης, το πολύ σύνηθες είναι να ψοφάει χαμηλά για θεωρητικά κέρδη στην τελική.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/07/2006
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Σε αυτά τα μοτεράκια για να δεις διαφορά στη χρήση χρειάζονται κυβικά.
    Από εκεί και πέρα έχει ενδιαφέρον (μόνο εγκυκλοπαιδικά, γιατί επί της ουσίας...) να δείς διαφορές παίζοντας με εκκεντροφόρους καρμπυρατέρ συμπίεση αβανς κλπ.
    Αυτό μόνο σε περίπτωση που υπάρχουν διαθέσιμα aftermarket ανταλλακτικά.
    Πάντως σε ανάλογες αναζητήσεις μου παλαιότερα σε c50z διαπίστωσα ότι τις περισσότερες φορές οι αλλαγές αυτού του είδους είναι σε βάρος της χρήσης, το πολύ σύνηθες είναι να ψοφάει χαμηλά για θεωρητικά κέρδη στην τελική.
    Γι'αυτό και η ερώτηση ήταν κάπως συγκεκριμένη ...δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο όφελος από καλύτερη ηλεκτρονική πηνίο και από κάποιο ήπιο γυάλισμα και Πορτ ματς στην κεφαλή ..και αφού είναι πανφτηνα μτθπιυ 30ε μια εξάτμιση με μικρή μπούκα να μην κάνει θόρυβο και κάποιο καλύτερο σετ απ' σε ζογκλέρ η καρμπυρατέρ

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Δεν έχει όφελος να πειράξεις την κεφαλή ή οτιδήποτε τέτοιο. Αν θες να δεις μια ελάχιστη διαφορά βαλε ενα κυλινδροπιστονο 70 ή 80 ότι βγαίνει για αυτό, σηκωσε μια δυο σκάλες την βελόνα στο καρμπυρατέρ, σωστά δισκάκια και φυγοκεντρικα να μην πατιναρει καθόλου και ότι πάρει πήρε.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. "abs feeling" χωρις να εχω ABS σε εντονο φρεναρισμα
    από Pew στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2016, 22:03
  2. ΒΟΗΘΕΙΑ !!! 50cc ΠΑΠΑΚΙ ΣΕ 72cc
    από alexara_1_9_9_4 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2009, 12:41
  3. ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ Gilera Smt 50cc
    από tatakis στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2005, 00:22
  4. Πανελληνια 2005 . Τι Σασ Αρεσε , Τι Θελετε Να Αλλαξει
    από bxtrm στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2005, 17:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF