Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2024
    Μηνύματα
    5
    Μιας και βλέπω ότι έχεις το clx700 μπορείς να πεις λίγα λόγια γιαυτο μου άρεσε πάρα πολύ αλλα δεν φαίνεται να ενδείκνυται για δικαβαλο λόγω σέλας, βέβαια ψάχνοντας παλιότερα είδα μερικά accessories απο ali που ίσως το μετριάσουν αυτό αλλα μιας και το εχεις θα ήθελα να ακούσω και την δική σου άποψη

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Για μένα και τη χρήση που του κάνω είναι πολύ καλό.
    Στα γρήγορα τα θετικά

    Έχει στυλ και χαρακτήρα, έχει πολύ ωραίο ήχο, έχει καλό κινητήρα που τραβάει από χαμηλά αλλά δίνει ότι έχει να δώσει σε μεσαίες και υψηλές στροφές, είναι ελαφρύ και με πολύ ωραία συμπεριφορά και έχει δύο πραγματικά ride modes, το eco και το sport. Α και δεν είναι τόσο φαβορί για ψειρισμα (αν και ποτέ δεν ξέρεις)

    Έχει όμως και αρνητικά
    Έχει υψηλή κατανάλωση στην επιλογή sport και όσο το πιέζεις ( εγώ βλέπω γύρω στα 6,5 αλλά με αρκετή πίεση), η σέλα δεν ενδείκνυται για δεύτερο άτομο και μεγάλες αποστάσεις (ο οδηγός όπως είναι σχεδιασμένη η σέλα δεν ενοχλεί το συνεπιβάτη δηλαδή δεν παίρνει μέρος της σέλας του) αλλά εκ κατασκευής είναι μικρή, δεν έχει κάλυψη από αέρα καθώς είναι γυμνό και το κυριότερο έχει μικρό ρεζερβουάρ 13 λίτρα με αποτέλεσμα η αυτονομία να είναι η μίνιμουμ 160 χλμ. Τέλος η ένδειξη του ρεζερβουάρ είναι ότι να ναι αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί καθώς γεμίζω όταν φτάσει στη μέση για να μην ταλαιπωρω την αντλία.

    Οπότε ναι για την πόλη, μονός, και για καθημερινή χρήση αλλά και για μικρές βόλτες, όχι όμως για πιο σοβαρές αποστάσεις με δικάβαλο.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2024
    Μηνύματα
    6
    Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, διαβάζω στα σάιτ που παρουσιάζουν μηχανές ότι το v strom κάνει για δικαβαλο. Επειδή η κυρά μου θα με συνοδεύει στα περισσότερα ταξίδια που θα κάνω, ύψος 1.55, 50-60 κιλά, ανάλογα την περίοδο, θα είμαστε εντάξει λέτε;
    Δεν έχουμε ανεβεί μαζί σε αυτό που δοκίμασα, ίσως στο CB500X.

    Επίσης σημαντική ερώτηση, για μπαγκαζιέρες, μπάρες και λοιπές βάσεις, ποσα θα πρέπει να υπολογίζω; Σκεφτόμουν να έβαζα μια πίσω, δυο στο πλάι, μια στο ντεπόζιτο, ας υπάρχει καλού κακού και με κάτι μπάρες, κάτι ποδιές, μου βγαίνει όσο κάνει η μηχανή μεταχειρισμένη. Μήπως κάνω κάτι λάθος;
    Όλα γνήσια, είτε από Suzuki ή από Honda.

  4. #19
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Ναι κάνεις κάτι λάθος. Κοιτάς γνήσια...
    Κοιτα σε άλλες εταιρίες. Και φτηνότερα θα είναι και καλύτερα...

    3βαλιτσο και tankbag για 2 άτομα, θα χρειαστείς μόνο σε ταξίδι 7 ημερών.
    Με μια βαλίτσα πίσω και ένα tankbag πας 2ημερο άνετα. Ίσως και 3ημερο αμα λάχει.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Κοίτα και το trk 702 που το δίνει δώρο το τριβαλιτσο ακομα.

  6. #21
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096
    Δεν χρειάζεται να πας στα γνήσια. Επίσης, αν κοιτάς μεταχειρισμένα V-Strom συνήθως έχουν περασμένα πάνω ήδη κάγκελα προστασίας, βάσεις για βαλίτσες κλπ.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2024
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nomand Προβολή μηνύματος
    Κοίτα και το trk 702 που το δίνει δώρο το τριβαλιτσο ακομα.
    Μου αρέσει πολύ εξωτερικά, το έχω δει κι από κοντά παρκαρισμένο, αλλά με ανησυχούν πρώτον το είναι κινέζικο, με ό,τι έχω διαβάσει γύρω από θέματα ποιότητας και δεύτερον, τα ανταλλακτικά. Καλώς ή κακώς, ένα Ιάπωνας είναι πάντα πιο ευκολοσυντήρητος.

    Αν έπαιρνα Beneli, θα πήγαινα στο cafe racer, Imperiale 400.

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peterjackson Προβολή μηνύματος
    Μου αρέσει πολύ εξωτερικά, το έχω δει κι από κοντά παρκαρισμένο, αλλά με ανησυχούν πρώτον το είναι κινέζικο, με ό,τι έχω διαβάσει γύρω από θέματα ποιότητας και δεύτερον, τα ανταλλακτικά. Καλώς ή κακώς, ένα Ιάπωνας είναι πάντα πιο ευκολοσυντήρητος.

    Αν έπαιρνα Beneli, θα πήγαινα στο cafe racer, Imperiale 400.
    Κοίτα την benelli στην Ελλάδα την φέρνει η motoway που τόσα χρονια έχει δείξει πολύ καλό πρόσωπο και αξιοπιστία, στην Ιταλία τα trk ta 502 ήταν πρώτα σε πωλήσεις για πολύ καιρό, καταλαβαίνω τη δυσπιστία για το θα κινέζικο αλλά δεν καταλαβαίνω το κομμάτι που αφορά το ευκολοσυντηρητο, το impeliare και τα αντίστοιχα δεν νομίζω ότι θα σας βολεύουν για ταξιδάκια μικρά και μεγαλύτερα

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/01/2024
    Μηνύματα
    6
    Το ευκολο στην συντήρηση πάει στο ότι πολύ περισσότερα συνεργεία γνωρίζουν από τα πιο διαδεδομένα μηχανάκια, βρίσκεις ανταλλακτικά σε ότι ποιότητα και τιμή θες και στο τέλος αν πεις αλλάζω όχημα, νομίζω ότι ένα γιαπωνέζικο μπορεί να πουληθεί και την ίδια μέρα που λέει ο λόγος.

  10. #25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peterjackson Προβολή μηνύματος
    Το ευκολο στην συντήρηση πάει στο ότι πολύ περισσότερα συνεργεία γνωρίζουν από τα πιο διαδεδομένα μηχανάκια, βρίσκεις ανταλλακτικά σε ότι ποιότητα και τιμή θες και στο τέλος αν πεις αλλάζω όχημα, νομίζω ότι ένα γιαπωνέζικο μπορεί να πουληθεί και την ίδια μέρα που λέει ο λόγος.
    Αυτά έχουν άλλαξει πλέον, έχεις μείνει λίγο πίσω.Τωρα επικρατούν τα κινέζικα από πάπια ,σκούτερ,και μεσαίες αντβεντιουρ,που τα ξέρουν μια χαρά οι μηχανικοί,και έχουν μια χαρά ανταλλακτικά,πιο πολύ απ' τα καινούργια γιαπωνέζικα.Επισης άμα πάρεις κανά παλιό χρεπι γιαπωνέζικο μην είσαι σίγουρος ότι θα βρεις τόσο εύκολα ανταλλακτικά που πολλές φορές θα τα χρειαστείς,και έχει σταματήσει η παραγωγή τους.

  11. #26
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αυτά έχουν άλλαξει πλέον, έχεις μείνει λίγο πίσω.Τωρα επικρατούν τα κινέζικα από πάπια ,σκούτερ,και μεσαίες αντβεντιουρ,που τα ξέρουν μια χαρά οι μηχανικοί,και έχουν μια χαρά ανταλλακτικά,πιο πολύ απ' τα καινούργια γιαπωνέζικα.Επισης άμα πάρεις κανά παλιό χρεπι γιαπωνέζικο μην είσαι σίγουρος ότι θα βρεις τόσο εύκολα ανταλλακτικά που πολλές φορές θα τα χρειαστείς,και έχει σταματήσει η παραγωγή τους.
    Αν εξαιρέσουμε το σκάλωμα/φετίχ σου με τα κινέζικα, πως προκύπτουν όλα αυτά που γράφεις;

  12. #27
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Αν εξαιρέσουμε το σκάλωμα/φετίχ σου με τα κινέζικα, πως προκύπτουν όλα αυτά που γράφεις;
    Είναι γνωστό ότι είναι δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά για V-strom/Transalp/Versys/XT στην Ελλάδα.
    Εγώ πήγα προχθές στο περίπτερο και είχε μόνο για τα 3 από τα 4. Το XT μου είπε είναι off meta πλέον.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  13. #28
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Συγνώμη αλλά πόσο καιρό περίμενες το Voge ανταλλακτικό;
    Η δικιά μου είναι 28 ετών -συγνώμη , παλιό Ιαπωνέζικο χρέπι όπως λες- και βρήκα ότι ήθελα ως τώρα γνήσιο Yamaha από την κεντρική αποθήκη στην Ολλανδία.
    10 μέρες με φτηνά μεταφορικά και 4!!! με μεταφορικά 10ε.
    εντιτ βασικά ήρθε το ανταλλακτικό;
    when life gets complicated... i ride.

  14. #29
    Έχω εκτενως αναφερθεί για το ανταλλακτικό που ΔΕΝ χρειάστηκα.μην ξαναλέμε τα ίδια.Διαβασε με ξανά να σου λυθούν οι απορίες.Τραβα να ρωτήσεις Σαρακάκη για ανταλλακτικά ΆΜΕΣΗΣ ανάγκης,(όχι σαν το δικό μου) και θα σου λυθούν οι απορίες

  15. #30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CorpseAlive Προβολή μηνύματος
    Είναι γνωστό ότι είναι δύσκολο να βρεις ανταλλακτικά για V-strom/Transalp/Versys/XT στην Ελλάδα.
    Εγώ πήγα προχθές στο περίπτερο και είχε μόνο για τα 3 από τα 4. Το XT μου είπε είναι off meta πλέον.
    Πήρες και τσίχλες για αναμασημα,η μόνο ανταλλακτικά;;;;

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF