Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 37 από 37

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Αν εξαιρέσουμε το σκάλωμα/φετίχ σου με τα κινέζικα, πως προκύπτουν όλα αυτά που γράφεις;
    Από πολύχρονη εμπειρία και από γιαπωνέζικα .45ετης εμπειρία.Οι καιροί αλλάζουν,οι Σαρακάκηδες ποτέ.

  2. #32
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Έχω εκτενως αναφερθεί για το ανταλλακτικό που ΔΕΝ χρειάστηκα.μην ξαναλέμε τα ίδια.Διαβασε με ξανά να σου λυθούν οι απορίες.Τραβα να ρωτήσεις Σαρακάκη για ανταλλακτικά ΆΜΕΣΗΣ ανάγκης,(όχι σαν το δικό μου) και θα σου λυθούν οι απορίες
    Ευχαριστώ, θεωρώ την απάντηση σου επαρκή και διαφωτιστική.Δηλαδή πολύ τίποτα με μπόλικο καθόλου.
    Πόσο περίμενες το ανταλλακτικό θα απαντήσεις;
    Εγώ έγραψα για ανταλλακτικά άμεσης ανάγκης όπως εισαγωγές αέρα καρμπ,τσιμούχες στα καλάμια,συνεμπλοκ γραναζιέρας.
    Φυσικά όλα υπάρχουν και αφτερμαρκετ με πολύ χαμηλές τιμές αλλά είμαι βιτσιόζος και θέλω να πληρώνω τα γνήσια.
    when life gets complicated... i ride.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ, θεωρώ την απάντηση σου επαρκή και διαφωτιστική.Δηλαδή πολύ τίποτα με μπόλικο καθόλου.
    Πόσο περίμενες το ανταλλακτικό θα απαντήσεις;
    Αντιπαρερχομαι την ελαφρά ειρωνία,και θα σου απαντήσω.Το ανταλλακτικό ήρθε σε 3 μήνες.Αλλα όπως ανέφερα αν με είχες διαβάσει ΔΕΝ το χρειάστηκαν,διότι μόλις πέρασε ο καύσωνας το πρόβλημα αποκαταστάθηκε μόνο του.Δεν το έχω βάλει και αν δεν το ξαναπαρουσιασει στον επόμενο καύσωνα ΔΕΝ θα το βάλω.Ομως η αντιπροσωπεία μου είπε ότι εφ όσον έχει καταγράψει την δυσλειτουργία μπορώ να το βάλω οπότε γουστάρω δωρεάν,και εκτός εγγυήσεως.Αψογη η αντιπροσωπεία, Μακάρι να ήταν κι άλλες με βαρειά ονόματα σαν κι αυτήν.Παντως Μ άρεσε το "πολύ τίποτα με μπόλικο καθόλου" σαν έκφραση.Μου θυμίσες τα νιάτα μου,όταν το λέγαμε τα τέλη της δεκαετίας του 70.

  4. #34
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Από πολύχρονη εμπειρία και από γιαπωνέζικα .45ετης εμπειρία.Οι καιροί αλλάζουν,οι Σαρακάκηδες ποτέ.
    Δεν απάντησες.. Σ αυτό που γράφεις για τα κινέζικα πως το έβγαλες;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αυτά έχουν άλλαξει πλέον, έχεις μείνει λίγο πίσω.Τωρα επικρατούν τα κινέζικα από πάπια ,σκούτερ,και μεσαίες αντβεντιουρ,που τα ξέρουν μια χαρά οι μηχανικοί,και έχουν μια χαρά ανταλλακτικά,πιο πολύ απ' τα καινούργια γιαπωνέζικα.
    Επίσης η εμπειρία είναι κάτι σχετικό. Αν εγώ πχ κρατήσω το V-Strom μου 20 χρόνια και άλλα 20 ένα Tracer δεν μπορώ να έχω άποψη για όλα τα γιαπωνέζικα..
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

  5. #35
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    996
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Αυτά έχουν άλλαξει πλέον, έχεις μείνει λίγο πίσω.Τωρα επικρατούν τα κινέζικα από πάπια ,σκούτερ,και μεσαίες αντβεντιουρ,που τα ξέρουν μια χαρά οι μηχανικοί,και έχουν μια χαρά ανταλλακτικά,πιο πολύ απ' τα καινούργια γιαπωνέζικα.Επισης άμα πάρεις κανά παλιό χρεπι γιαπωνέζικο μην είσαι σίγουρος ότι θα βρεις τόσο εύκολα ανταλλακτικά που πολλές φορές θα τα χρειαστείς,και έχει σταματήσει η παραγωγή τους.
    Και όπως πάντα, ο παναβούρ με τις ανακρίβειές του και την εξαιρετική κινεζοφιλία του, μοιράζει εμπειρία στους νεότερους.

    Το επικρατούν τα κινέζικα παπιά, σκούτερ και μεσαίες adv, μάλλον εννοεί οτι πουλάνε περισσότερο απο των υπολοίπων τα τελευταία 2 χρόνια.
    Το ξέρουν μία χαρά οι μηχανικοί, δεν ξέρω απο πού βγαίνει... Απο το 1 συνεργείο της Voge στο οποίο πηγαίνει τη μοτοσυκλέτα του για service? Του έχει βγάλει κάποια βλάβη και την έχει πάει σε πολλούς μηχανικούς? Δεν γνωρίζω.
    Εγώ όσους μηχανικούς ξέρω εγώ, δεν έχουν ιδέα απο κινέζικα πάντως... Μόνο οι εξουσιοδοτημένοι.

    Το δε "μια χαρά ανταλλακτικά" με έκανε και γέλασα... Ο ίδιος περίμενε 3 μήνες για ένα ανταλλακτικό, το οποίο ευτυχώς δεν του είχε ακινητοποίησει την μοτοσυκλέτα. Αμα την είχε στο συνεργείο για 3 μήνες θα ήθελα να δώ τι θα έλεγε...
    Εγώ μία βίδα πήγα να παραγγείλω απο την Benelli και μου είπαν ενάμιση μήνα αναμονή και 16€.
    Την έφτιαξα σε μηχανουργείο φτηνότερα και πολύ γρηγορότερα.
    Προσωπικά λοιπόν, δεν θα έλεγα για επάρκεια ανταλλακτικών με τίποτα...

    Βάσει της προσωπικής μου εμπειρίας, με ιταλικό 20 ετίας και κινέζικο 2ετίας, μπορώ με βεβαιότητα να πώ οτι οι κινέζοι είναι απαράδεκτοι στο κομμάτι των ανταλλακτικών.
    Ακόμα, παλιά γιαπωνέζικα που έχουν πουλήσει εκατοντάδες χιλιάδες μοτοσυκλέτες στην Ευρώπη, βρίσκεις ανταλλακτικά και κάτω απο τις πέτρες.


    Παναβούρ με κάθε σου post, κουράζεις και λίγο περισσότερο.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.261
    Θα ήθελα και εγω παντως να πω σαν κατοχος ευρωπαικης μοτοσικλέτας,ποτε δεν περιμενα παραπάνω απο 1 βδομαδα για καποιο ανταλλακτικό.
    Τωρα που περιμενω καινούριο πλαισιο με χτυπημενα νουμερα μου ειπαν απο την ντουκατι, 25 με 30 εργασιμες και θα ειναι και η μεγαλυτερη αναμονή.
    Για το customer support τους δεν εχω να πω πολλά,πρωι εγραψα στη φορμα επικοινωνιας και το απογευμα με πηραν τηλεφωνο απο τη μπολονια
    για να μου απαντησουν
    Σε ενα επομενο email με πηραν τηλεφωνο απο την Αθήνα σε μιση ωρα αφοτου εστειλα το email για να μου λυσουν εκ νεου τις αποριες.
    Μπορει να λενε οτι τα ευρωπαικα ειναι χρεπια και χαλανε και και και αλλα εχεις και καποια πλεονεκτηματα για να λεμε
    και του στραβού το δίκιο.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Peterjackson Προβολή μηνύματος
    Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, διαβάζω στα σάιτ που παρουσιάζουν μηχανές ότι το v strom κάνει για δικαβαλο. Επειδή η κυρά μου θα με συνοδεύει στα περισσότερα ταξίδια που θα κάνω, ύψος 1.55, 50-60 κιλά, ανάλογα την περίοδο, θα είμαστε εντάξει λέτε;
    Δεν έχουμε ανεβεί μαζί σε αυτό που δοκίμασα, ίσως στο CB500X.

    Επίσης σημαντική ερώτηση, για μπαγκαζιέρες, μπάρες και λοιπές βάσεις, ποσα θα πρέπει να υπολογίζω; Σκεφτόμουν να έβαζα μια πίσω, δυο στο πλάι, μια στο ντεπόζιτο, ας υπάρχει καλού κακού και με κάτι μπάρες, κάτι ποδιές, μου βγαίνει όσο κάνει η μηχανή μεταχειρισμένη. Μήπως κάνω κάτι λάθος;
    Όλα γνήσια, είτε από Suzuki ή από Honda.
    δικαβαλο φορτωμένο το 500 δεν παει. το 650 παει οριακα. εκτος αν εισαι απο αυτους που ταξιδευουν με 100χλμ

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF