Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2024
    Μηνύματα
    5

    Αγορά πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα σε όλους ονομάζομαι Τασος και μετά απο 36 χρόνια αποφάσισα να βγάλω δίπλωμα για μηχανή για κυριότερο λόγο την έλλειψη πάρκινγκ στην περιοχή μου και την ευκολότερη μετακίνηση στην πόλη (Θεσσαλονίκη) για δουλειά και αν τύχει και λιγο πιο έξω για βόλτα.

    Αυτή την στιγμή βλέπω και είμαι ανάμεσα σε 3 μοντέλα:
    Voge ac525x
    Suzuki sv650
    Και honda cb500f
    Και μιλάμε για αγορά καινούργιου πάντα.

    Με ενδιαφέρει κατά κύριο λόγο χαμηλό κόστος συντήρησης και κατανάλωσης, οσο καλύτερη αξιοπιστία γίνεται και επίσης να μπορεί σχετικά άνετα να κάτσει και 2ο άτομο πανω ειμαι 1.81 105 κιλά ελαφρύς.

    Τώρα υπάρχει και το ενδεχόμενο αφού ξεκινήσω μαθήματα οδήγησης και δω οτι δεν το εχω με τις 2 ροδες ρε παιδί μου και να μην συνεχίσω. Κατά τα άλλα δεν θέλω να πάρω κάτι μεταχειρισμένο και μπαίνω σε διαδικασίες πουλά αγόρασε νεα κλπ γι'αυτό είμαι και ανάμεσα σε αυτές τις 3 απο 500-650 κυβικά την οποία και σκοπεύω να κρατήσω για καιρο και να κανω και σεμινάρια ασφαλούς οδήγησης εφόσον πάρω το δίπλωμα.

    Αν μπορείτε να με βοηθήσετε και να αποφασίσω σε ποια απ τις 3 να πάω κιολας θα το εκτιμούσα.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    αυτα που ζητας μονο το sv τα καλύπτει. βεβαια κανενα απο τα 3 δεν το λες ανετο για δικαβαλο. αν ομως θες να πας σε κατι καλύτερο για διαδρομες με 2ο ατομο κοιτα το cb500x.

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Καλημέρα και καλώς ήρθες. Το αν θα μείνεις κιόλας, το βλέπουμε

    Κάτι έχεις καταλάβει λάθος σε ότι αφορά τα κόστη συντήρησης και κατανάλωσης....για οικονομία σε αυτά τα 2, ΜΟΝΟ παπάκι και μικρά μοτοσυκλετάκια <200 κ.ε.
    Αυτά που έβαλες, ενδεικτικά:
    Ελαστικά, περίπου 250-300 ευρώ το ζεύγος, ανά 2 χρόνια περίπου (αναλόγως χρήσης)
    σέρβις, το απολύτως φτηνότερο, 70-80 ευρώ ανά 5.000 χλμ. (λάδια φίλτρα) και πάει εύκολα πάνω από 200-250 με λοιπές εργασίες και αναλώσιμα.
    Κατανάλωση, 4,5-6 L/100
    Kαι δεν έχω υπολογίσει τυχόν χαζοπτώσεις ειδικά μιας και είσαι νέος οδηγός οι οποίες σε καινούργιο κιόλας, πονάνε ΠΟΛΥ την τσέπη.

    Βασικά, το μόνο πρακτικό όφελος έναντι ενός καινούργιου αμαξιού είναι η ευελιξία στην κίνηση και παρκάρισμα, ΤΙΠΟΤΑ άλλο....

    Εγώ έχω το Voge AC500 (τώρα) Παλιότερα είχα και πιο αδηφάγα (σε καύσιμα και αναλώσιμα..) μηχανάκια. Σε σύγκριση με το...23 ετών(!) yaris της γυναίκας, μου κοστίζει αρκετά περισσότερα ετησίως.
    Και μιλάμε για μοτό "χαμηλού level"... δεν θες να μάθεις τι γίνεται σε υψηλότερης κατηγορίας.....

    Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε μηχανές για λόγους που ΔΕΝ άπτονται τους 2 λόγους που αναφέρεις.
    Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/09/2023
    Μηνύματα
    49
    για μεσα στην πολη κ λιγο παραεξω (αναλογως της υπομονης σου) με χαμηλο κοστος συντηρησης ,ελαφρυ ,ευελικτο κλπ κοιτας 300αρι αν και οι τιμες των επωνυμων ειναι αστεια ακριβες

    αν σκοπευεις να πας και πιο μακρια τοτε ναι κοιτας και 500αρια
    Yamaha DT 50 - Honda XR 250 - Honda Transalp 650 - Honda VFR 800 Vtec - Honda Wave 110i - Voge 300ds Red

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Πες αν θες ποια είναι η διαδρομή για τη δουλειά σου (βγαίνεις περιφερειακό; ) και τι σκοπεύεις να κάνεις για παρκάρισμα (κλειστό πάρκινγκ, ή πυλωτή/πεζοδρόμιο; ).

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2024
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και καλώς ήρθες. Το αν θα μείνεις κιόλας, το βλέπουμε

    Κάτι έχεις καταλάβει λάθος σε ότι αφορά τα κόστη συντήρησης και κατανάλωσης....για οικονομία σε αυτά τα 2, ΜΟΝΟ παπάκι και μικρά μοτοσυκλετάκια <200 κ.ε.
    Αυτά που έβαλες, ενδεικτικά:
    Ελαστικά, περίπου 250-300 ευρώ το ζεύγος, ανά 2 χρόνια περίπου (αναλόγως χρήσης)
    σέρβις, το απολύτως φτηνότερο, 70-80 ευρώ ανά 5.000 χλμ. (λάδια φίλτρα) και πάει εύκολα πάνω από 200-250 με λοιπές εργασίες και αναλώσιμα.
    Κατανάλωση, 4,5-6 L/100
    Kαι δεν έχω υπολογίσει τυχόν χαζοπτώσεις ειδικά μιας και είσαι νέος οδηγός οι οποίες σε καινούργιο κιόλας, πονάνε ΠΟΛΥ την τσέπη.

    Βασικά, το μόνο πρακτικό όφελος έναντι ενός καινούργιου αμαξιού είναι η ευελιξία στην κίνηση και παρκάρισμα, ΤΙΠΟΤΑ άλλο....

    Εγώ έχω το Voge AC500 (τώρα) Παλιότερα είχα και πιο αδηφάγα (σε καύσιμα και αναλώσιμα..) μηχανάκια. Σε σύγκριση με το...23 ετών(!) yaris της γυναίκας, μου κοστίζει αρκετά περισσότερα ετησίως.
    Και μιλάμε για μοτό "χαμηλού level"... δεν θες να μάθεις τι γίνεται σε υψηλότερης κατηγορίας.....

    Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε μηχανές για λόγους που ΔΕΝ άπτονται τους 2 λόγους που αναφέρεις.
    Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις.
    Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, ίσως παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενα μου δεν ελπίζω οτι με την αγορά μηχανής θα σωθώ απο οικονομικής άποψης αλλα σίγουρα θα βρίσκομαι σε καλύτερη θέση απ το να χρειάζεται να οδηγάω με το αμάξι κάθε μέρα 25 χλμ πήγαινε-ελα και να ψάχνω και 45-60 λεπτά για πάρκινγκ μετά στο χαος με ενα civic που καιει 8-8.5/100 τώρα απο κει και έπειτα ειχα την ιδέα οτι αυτά που κοιτάω καίνε περίπου 4-4.5/100 που για μένα πάλι κέρδος ειναι,για παπιά και κατι μικρότερο σε κυβικά να πω την αλήθεια δεν σκέφτομαι γτ πρώτιστος θα πρέπει να βγαίνω περιφερειακό και δεύτερον έχω σκοπό να πηγαίνω και λίγο πιο μακριά για καμία βόλτα. Τώρα αν τα εχω τοσο μπερδεμένα στο μυαλό μου οι περισσότεροι εδω σίγουρα γνωρίζετε περισσότερα οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Απλά δεν θέλω σκούτερ ποτέ δεν μαρεσαν.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2024
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πες αν θες ποια είναι η διαδρομή για τη δουλειά σου (βγαίνεις περιφερειακό; ) και τι σκοπεύεις να κάνεις για παρκάρισμα (κλειστό πάρκινγκ, ή πυλωτή/πεζοδρόμιο; ).
    Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε πυλωτη ούτε κλειστό πάρκινγκ οπότε πεζοδρόμιο αναγκαστικά.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Le_Mam Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε πυλωτη ούτε κλειστό πάρκινγκ οπότε πεζοδρόμιο αναγκαστικά.
    Εκεί ξεχνάς το CBX.... Πας για ACX, για ευνόητους λόγους...
    Επίσης, μου αρέσει που δεν σου αρέσουν τα σκούτερ
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Le_Mam Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση, ίσως παρεξηγήθηκαν τα λεγόμενα μου δεν ελπίζω οτι με την αγορά μηχανής θα σωθώ απο οικονομικής άποψης αλλα σίγουρα θα βρίσκομαι σε καλύτερη θέση απ το να χρειάζεται να οδηγάω με το αμάξι κάθε μέρα 25 χλμ πήγαινε-ελα και να ψάχνω και 45-60 λεπτά για πάρκινγκ μετά στο χαος με ενα civic που καιει 8-8.5/100 τώρα απο κει και έπειτα ειχα την ιδέα οτι αυτά που κοιτάω καίνε περίπου 4-4.5/100 που για μένα πάλι κέρδος ειναι,για παπιά και κατι μικρότερο σε κυβικά να πω την αλήθεια δεν σκέφτομαι γτ πρώτιστος θα πρέπει να βγαίνω περιφερειακό και δεύτερον έχω σκοπό να πηγαίνω και λίγο πιο μακριά για καμία βόλτα. Τώρα αν τα εχω τοσο μπερδεμένα στο μυαλό μου οι περισσότεροι εδω σίγουρα γνωρίζετε περισσότερα οπότε κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Απλά δεν θέλω σκούτερ ποτέ δεν μαρεσαν.
    Ναι αλλα εκει που σημερα εχεις ενα οχημα θα βρεθεις με δυο, τα οποια θα εχουν ασφαλιση, ΤΚ, ΚΤΕΟ καθε 2 χρονια και απο ενα σερβις το καθενα τουλαχιστον.

    Αν σημερα αλλαζεις λαστιχα στο σιβικ καθε 4 χρονια και θες 300€ στην μοτο θα θες αλλα 400-500 στην 4ετια επιπλεον.
    Αντιστοιχα σε ολα τα εξοδα.


    Προσθεσε τον εξοπλισμο της μοτο, κρανος, μπουφαν , ενα για χειμωνα κι ενα για καλοκαιρι, γαντια, επισης 2 , μποτακια, αδιαβροχα και ξεπερνας τα 500-600€ στην φθηνοτερη περιπτωση.

    Η μοτοσυκλετα ειναι κ@υλα, οχι λογικη, ειναι συναισθημα οχι πρακτικοτητα.

    Αν θες οικονομια, πραγματικη οικονομια, παρε ενα παπι για το πηγαινε ελα στην δουλεια τις ημερες με καλο καιρο και μανι μανι γλυτωσες τα 3/4 του κοστους της μηχανης και των παγιων εξοδων της. Μονο ο εξοπλισμος παραμενει.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Le_Mam Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε πυλωτη ούτε κλειστό πάρκινγκ οπότε πεζοδρόμιο αναγκαστικά.
    Στη Θεσσαλονίκη της εποχής του flyover μια χαρά είναι η σκέψη σου.Οι ώρες που χάνεις στον περιφερειακό στοιχίζουν και αυτές. Επίσης μιλάμε σίγουρα για μηχανή 250 και άνω για να κινείσαι με ασφάλεια στον περιφερειακό.


    Για παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο προσωπικά δε θα έπαιρνα καινούριο. Ειδικά Honda το ξεχνάς. Κινέζικο θα το σκεφτόμουν... Εκτός κι αν έχεις σκοπό να κάνεις και ασφάλεια κλοπής, η οποία όμως είναι σημαντική επιβάρυνση.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 08/01/2024 στις 13:33.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.021
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Le_Mam Προβολή μηνύματος
    Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε πυλωτη ούτε κλειστό πάρκινγκ οπότε πεζοδρόμιο αναγκαστικά.
    Καλυτερα να δεις κατι φθηνο και αντιεμπορικο.

  12. #12
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Ή μπορεις να δεις αν παιζει και κανα κλειστο παρκινγ για μοτο (προτιμοτερο) σε λογικη τιμη εκει κοντα σου ωστε να παρεις και αυτο που θελεις.
    Εξω σε πεζοδρομιο ειναι ενα ρισκο, με το χειροτερο ολων η κλοπη. Μετα πανε φθορες απο τυχον πτωσεις, περαστικους κλπ κλπ.
    Δες και κανα μεταχειρισμενο σε αυτα που κοιτας.
    Και οταν ψηθεις περισσοτερο πας και για καινουριο.
    Ride(s) the wind of change...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/01/2024
    Μηνύματα
    5
    Αυτό ακριβώς με προβληματίζει σκέφτομαι ακριβώς μπροστά απ την είσοδο έχει ενα δέντρο,αλυσίδα κλειδαριά δισκόφρενου albus granit detecto 8008 και μια κουκούλα και ελπίζω να αποτρέψω οσο μπορώ τους επίδοξους κλέφτες.

    Επίσης κλειστό πάρκινγκ δεν υπάρχει ούτε ζωγραφιστο στην περιοχή εδώ και χρόνια έψαχνα και για το αμάξι παλιότερα

    Συμφωνώ επίσης και για το αντιεμπορικο ίσως είναι αποτρεπτικός παράγοντας κλοπής οπότε sv650 η voge acx

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Πρόσφατη δική μου εμπειρία στα 43
    Ίδια η πρωτογενής ανάγκη για εύκολη μετακίνηση και παρκάρισμα στο κέντρο της Αθήνας
    Πέρα του γεγονότος ότι το πέτυχα σε μεγάλο βαθμό, πραγματικά ευχαριστιέμαι πλέον τις μετακινήσεις με τη μηχανή.
    Ποια είναι αυτή το clx της cf moto στα 700 κυβικά.
    Άποψη μου από την μικρή μου εμπειρία είναι τα εξής:
    1) με την πρώτη επαφή μαζί με μια μηχανή όλες θα σου φαίνονται μεγάλες, ειδικά όταν κάτσεις επάνω και αρχικά προσπαθήσεις να διαχειριστής τον όγκο, ζύγισμα και το βάρος τους (και εγώ δεν είμαι μικρόσωμος είμαι 1,87 και 105 κλίμα επίσης)
    2) μεγάλη σημασία θα έχει και η μηχανή με την οποία θα κάνεις τα μαθήματα για την αίσθηση που θα αποκομίσεις
    3) είναι πολύ σημαντικό στην αρχή αλλά και αργότερα να πάρεις τον χρόνο σου να εξοικειωθείς με την όλη διαδικασία (θέλει πολύ προσοχή αλλά όχι φόβο)
    4) στο budget να αφιερώσεις ένα σεβαστό ποσό για τον εξοπλισμό ο οποίος βοηθάει αρκετά στην άνετη και ασφαλή συμβίωση με τη μηχανή.
    5) και το sv για εμένα ενώ είναι πολύ καλή επιλογή δεν σημαίνει ότι δεν είναι θελκτικό για κλοπή (θα μου πεις ποιο δεν είναι)
    6) δεν είναι τυχαίο που στην Ελλάδα αρκετοί προτιμούν της adventure μηχανές καθώς προσφέρουν άνεση στους κακούς δρόμους και επαρκή κάλυψη από αέρα
    7) ξεκινά σε πρώτη φάση μόνος την οδήγηση και έπειτα αφού εξοικειωθείς πάρε και συνοδηγό, θα σε βοηθήσει αρκετά στον να μην αγχωθεις αλλά και στην οδήγηση αυτή καθεαυτή.

    Άρα για εμένα προσπάθησε να δεις και από κοντά και να ανέβεις πάνω στο voge 525 αλλά προτιμότερο στο dsx καθώς θες και δικάβαλο μετά και ίσως και στο cf moto 700mt

    Αυτά προτείνονται καθαρά για λόγους ασφάλειας, με τη έννοια ότι είναι σύγχρονα, πλήρως εξοπλισμένα, με επαρκή κυβικά και ιπποδύναμη για να έχεις και ενεργητικά ασφάλεια, αλλά και να μην τα κλάψεις στην πρώτη εβδομάδα από κλοπή.

    Αυτά τα λιιιγα από εμένα και κοίτα να χαρείς την όλη φάση, έχει τη γοητεία της.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/08/2021
    Μηνύματα
    228
    Στο suzuki δεν νομίζω να εκτιμήσει ο συνεπιβάτης το κομμάτι που του αναλογεί, ειδικά από την στιγμή που και εσύ είσαι μεγαλόσωμος. Τα scouter δεν σου αρέσουν τι καταλαβαίνω αλλά ένα x town 300 στα 4500 κούτα που το δίνουν θα σου ταίριαζε γάντι για την χρήση που θα κάνεις

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF