Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Εντυπώσεις χωμάτινων ελαστικων

  1. #1
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458

    Εντυπώσεις χωμάτινων ελαστικων

    Μιας και το είχαμε αναφέρει ας κάνω την αρχή με το τελευταίο σετ που έχω βάλει στο XR650R και ελπίζω όλοι μαζί να εμπλουτίσουμε το νήμα σιγά σιγά .
    .Σίγουρα η επιλογή/αρεσκεία των ελαστικών είναι υποκειμενική αλλά μια πρώτη γνώμη μπορούμε να την έχουμε και ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.

    Η χρήση που κάνω στο XR είναι αυτό που λέμε "εκδρομικό εντούρο",ον-οφάδα ή dual sport.Δηλαδη περιέχει κάθε λογής χώμα και άσφαλτο (κυρίως επαρχιακό και καμιά φορά ΕΟ).
    Βέβαια το "εκδρομικό εντούρο" δεν σημαίνει ότι πας μόνο για φυσιολατρία και φωτογράφιση,υπάρχουν στιγμές που (σαν μικρό παιδί) παρασέρνεσαι από την αλητοπαρέα και κινείσαι σε πιο σβελτους ρυθμούς .
    Όσα χρόνια έχω το XR τις περισσότερες φορές έχω βάλει Dunlop D952 και γενικά ήμουν πολύ ικανοποιημένος από αυτά.
    Επειδή όμως τα τελευταία χρόνια έχω πάρει ένα φόβο (έχοντας φάει 2 σούπες ) σε βρεγμένη άσφαλτο ψαχνόμουν για κάτι που ΙΣΩΣ μπορεί να συμπεριφέρεται κάπως καλύτερα στις παραπάνω συνθήκες χωρίς να μειονεκτεί ιδιαίτερα στο χώμα .
    Τα Continental TKC80, Michelin Anakee Wild κα που έχουν σχετικά καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο μειονεκτούν σε τιμή,λασπερά εδάφη και γενικά προορίζονται για βαρύτερες μοτοσυκλέτες.
    Με αυτά και με εκείνα κατέληξα στα Motoz Mountain Hybrid σε διαστάσεις 80/100/21 και 120/100/18 και τιμή γύρω στα 170 ευρώ.Εντελώς άγνωστα στην Ελληνική αγορά αλλά είπα να τα δοκιμάσω .
    Βγαίνουν και με πολύ μαλακή 'γόμα' (Gummy) που σίγουρα θα έχει πολύ καλύτερη πρόσφυση αλλά θα λιώσουν πολύ γρήγορα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_122542.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	449637


    Ελαστικά Hybrid βγάζουν και άλλες εταιρείες,η 'λογική' τους είναι ο συνδυασμός ελαστικών enduro και trial.
    Τα ελαστικά trial έχουν πιο κοντά (σε ύψος) τακούνια και σε πυκνότερη διάταξη.Το συνολικό πέλμα είναι πιο φλατ (χωρίς 'κορώνα) και τα ακριανά τακούνια δεν μπορούν να προσφέρουν καλό γκρίπ στο πλάγιασμα των (χωμάτινων ) στροφών.
    Τα Motoz Hybrid (κυρίως το πίσω) έχουν μεν πυκνή διάταξη τακουνιών αλλά 1.είναι ψηλά σε ύψος 2. έχουν 'κορώνα' και 3. μεγαλύτερη επιφάνεια τακουνιών στις άκρες τους .
    Η διάταξη στο πίσω είναι έτσι ώστε ο συνδυασμός τριών τακουνιών να σχηματίζει μια καλή ενιαία επιφάνεια κάτι που βοηθάει στις ασφάλτινες στροφές .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_123914.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	96,9 KB 
ID:	449632

    Το μπροστινό έχει πιο αραιή διάταξη τακουνιών που θυμίζει αρκετά ελαστικό εντούρο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_130703.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	73,4 KB 
ID:	449633

    Στην πράξη ..
    Από την πρώτη στιγμή που τα έβαλα και πάτησα άσφαλτο δεν ένιωσα ανασφάλεια όπως νιώθω κάθε φορά που βάζω λάστιχα εντουρο και κάνω τα πρώτα χιλιόμετρα.
    Το πίσω έχει πολύ λιγότερους κραδασμούς σε σχέση με τα εντουρο,θα τολμούσα να πω ότι το νιώθω σαν ...ασφάλτινο .
    Από θόρυβο δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί είναι κάτι που έχω μάθει να ζω έτσι συν τον θόρυβο που κάνει η εξάτμιση .
    Έχω κάνει 4-5 βόλτες με κάποιες από αυτές σε γρήγορους ρυθμούς με πιέσεις μπρος πίσω στα 15psi (με σαμπρέλες extra heavy duty).Αρχικά σε ξερό τεραίν και πρόσφατα σε βρεγμένο με κάποια σημεία έντονης λάσπης (+νερολακούβες).
    Γενικά σαν αναβάτης προσπαθώ να οδηγώ με ροή εκμεταλλευόμενος και την μεγάλη ροπή του κινητήρα αλλά υπάρχουν κάποιες στιγμές (που με πιάνουν τα διαόλια μου ) και οδηγώ πιο 'άτσαλα' με έντονα φρεναρίσματα και ανοίγματα του γκαζιού στο άνω μέρος των στροφών του κινητήρα.Στην δεύτερη περίπτωση (της ατσαλοσύνης ) δείχνουν να συγχωρούν κάποια λάθη βάζοντας την μηχανή στον σωστό τον δρόμο και όχι σε κάνα χαντάκι ..Πιο συγκεκριμένα σε έξοδο φλατ στροφής με μαλακό βρεγμένο έδαφος και βίαιο άνοιγμα γκαζιού το πίσω έχασε στιγμιαία την πρόσφυση αλλά με ωραίο και ομαλό τρόπο χωρίς δράματα .
    Το πυκνό τακούνι αρχικά δεν σε σε προδιαθέτει για βαριά λασπερά κομμάτια αλλά σιγά σιγά κέρδιζα την εμπιστοσύνη του.
    Το μπροστινό με τα αραιά τακούνια περνάει άνετα από λάσπες ενώ κάνα δυο φορές που έχασε πρόσφυση σε στεγνές φλατ στροφές (λόγο μη ανοιχτού γκαζιού από την μεριά μου ..) την έβρισκε αμέσως γλυκά και ωραία.
    Μοναδική στιγμή που ένιωσα κάποια ασάφεια από τα δύο ήταν σε βρεγμένο φυτευτό 'πετρόκηπο',όχι σε φάση ζω/πεθαίνω αλλά μια παραπάνω προσοχή (και ένταση) την είχα.
    Στην άσφαλτο φαίνονται επίσης καλά ,το πίσω δεν χαζοσπινάρει σε εκκινήσεις ενώ το μπροστινό συμπεριφέρεται οκ στα φρεναρίσματα .Στις στροφές δεν κουνάνε αλλά ακόμα δεν έχω πλησιάσει τα όρια τους.
    Μέχρι τώρα έχω κάνει περίπου 4-5 βόλτες συνολικά 650-700χλμ και η σημερινή τους κατάσταση είναι αυτή ,νομίζω αρκετά καλά για τα χιλιόμετρα τους .
    Μπροστινό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_134538.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	449634

    Πίσω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_134603.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	449635

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_134710.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	449636

    Θα επανέλθω για τα συγκεκριμένα όταν θα κάνω ακόμα περισσότερα χλμ
    RIDE MORE TALK LESS

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Αν και είμαι αλλεργικός στο χώμα, ωραία παρουσίαση!
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Αν και είμαι αλλεργικός στο χώμα, ωραία παρουσίαση!
    Κακώς!
    https://www.motomag.gr/news/moto-487...iria-miam-miam

    RIDE MORE TALK LESS

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Μιας και το είχαμε αναφέρει ας κάνω την αρχή με το τελευταίο σετ που έχω βάλει στο XR650R και ελπίζω όλοι μαζί να εμπλουτίσουμε το νήμα σιγά σιγά .
    .Σίγουρα η επιλογή/αρεσκεία των ελαστικών είναι υποκειμενική αλλά μια πρώτη γνώμη μπορούμε να την έχουμε και ο καθένας βγάζει τα δικά του συμπεράσματα.

    Η χρήση που κάνω στο XR είναι αυτό που λέμε "εκδρομικό εντούρο",ον-οφάδα ή dual sport.Δηλαδη περιέχει κάθε λογής χώμα και άσφαλτο (κυρίως επαρχιακό και καμιά φορά ΕΟ).
    Βέβαια το "εκδρομικό εντούρο" δεν σημαίνει ότι πας μόνο για φυσιολατρία και φωτογράφιση,υπάρχουν στιγμές που (σαν μικρό παιδί) παρασέρνεσαι από την αλητοπαρέα και κινείσαι σε πιο σβελτους ρυθμούς .
    Όσα χρόνια έχω το XR τις περισσότερες φορές έχω βάλει Dunlop D952 και γενικά ήμουν πολύ ικανοποιημένος από αυτά.
    Επειδή όμως τα τελευταία χρόνια έχω πάρει ένα φόβο (έχοντας φάει 2 σούπες ) σε βρεγμένη άσφαλτο ψαχνόμουν για κάτι που ΙΣΩΣ μπορεί να συμπεριφέρεται κάπως καλύτερα στις παραπάνω συνθήκες χωρίς να μειονεκτεί ιδιαίτερα στο χώμα .
    Τα Continental TKC80, Michelin Anakee Wild κα που έχουν σχετικά καλή συμπεριφορά στην άσφαλτο μειονεκτούν σε τιμή,λασπερά εδάφη και γενικά προορίζονται για βαρύτερες μοτοσυκλέτες.
    Με αυτά και με εκείνα κατέληξα στα Motoz Mountain Hybrid σε διαστάσεις 80/100/21 και 120/100/18 και τιμή γύρω στα 170 ευρώ.Εντελώς άγνωστα στην Ελληνική αγορά αλλά είπα να τα δοκιμάσω .
    Βγαίνουν και με πολύ μαλακή 'γόμα' (Gummy) που σίγουρα θα έχει πολύ καλύτερη πρόσφυση αλλά θα λιώσουν πολύ γρήγορα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_122542.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	99,2 KB 
ID:	449637


    Ελαστικά Hybrid βγάζουν και άλλες εταιρείες,η 'λογική' τους είναι ο συνδυασμός ελαστικών enduro και trial.
    Τα ελαστικά trial έχουν πιο κοντά (σε ύψος) τακούνια και σε πυκνότερη διάταξη.Το συνολικό πέλμα είναι πιο φλατ (χωρίς 'κορώνα) και τα ακριανά τακούνια δεν μπορούν να προσφέρουν καλό γκρίπ στο πλάγιασμα των (χωμάτινων ) στροφών.
    Τα Motoz Hybrid (κυρίως το πίσω) έχουν μεν πυκνή διάταξη τακουνιών αλλά 1.είναι ψηλά σε ύψος 2. έχουν 'κορώνα' και 3. μεγαλύτερη επιφάνεια τακουνιών στις άκρες τους .
    Η διάταξη στο πίσω είναι έτσι ώστε ο συνδυασμός τριών τακουνιών να σχηματίζει μια καλή ενιαία επιφάνεια κάτι που βοηθάει στις ασφάλτινες στροφές .
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_123914.jpg 
Προβολές:	172 
Μέγεθος:	96,9 KB 
ID:	449632

    Το μπροστινό έχει πιο αραιή διάταξη τακουνιών που θυμίζει αρκετά ελαστικό εντούρο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_130703.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	73,4 KB 
ID:	449633

    Στην πράξη ..
    Από την πρώτη στιγμή που τα έβαλα και πάτησα άσφαλτο δεν ένιωσα ανασφάλεια όπως νιώθω κάθε φορά που βάζω λάστιχα εντουρο και κάνω τα πρώτα χιλιόμετρα.
    Το πίσω έχει πολύ λιγότερους κραδασμούς σε σχέση με τα εντουρο,θα τολμούσα να πω ότι το νιώθω σαν ...ασφάλτινο .
    Από θόρυβο δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί είναι κάτι που έχω μάθει να ζω έτσι συν τον θόρυβο που κάνει η εξάτμιση .
    Έχω κάνει 4-5 βόλτες με κάποιες από αυτές σε γρήγορους ρυθμούς με πιέσεις μπρος πίσω στα 15psi (με σαμπρέλες extra heavy duty).Αρχικά σε ξερό τεραίν και πρόσφατα σε βρεγμένο με κάποια σημεία έντονης λάσπης (+νερολακούβες).
    Γενικά σαν αναβάτης προσπαθώ να οδηγώ με ροή εκμεταλλευόμενος και την μεγάλη ροπή του κινητήρα αλλά υπάρχουν κάποιες στιγμές (που με πιάνουν τα διαόλια μου ) και οδηγώ πιο 'άτσαλα' με έντονα φρεναρίσματα και ανοίγματα του γκαζιού στο άνω μέρος των στροφών του κινητήρα.Στην δεύτερη περίπτωση (της ατσαλοσύνης ) δείχνουν να συγχωρούν κάποια λάθη βάζοντας την μηχανή στον σωστό τον δρόμο και όχι σε κάνα χαντάκι ..Πιο συγκεκριμένα σε έξοδο φλατ στροφής με μαλακό βρεγμένο έδαφος και βίαιο άνοιγμα γκαζιού το πίσω έχασε στιγμιαία την πρόσφυση αλλά με ωραίο και ομαλό τρόπο χωρίς δράματα .
    Το πυκνό τακούνι αρχικά δεν σε σε προδιαθέτει για βαριά λασπερά κομμάτια αλλά σιγά σιγά κέρδιζα την εμπιστοσύνη του.
    Το μπροστινό με τα αραιά τακούνια περνάει άνετα από λάσπες ενώ κάνα δυο φορές που έχασε πρόσφυση σε στεγνές φλατ στροφές (λόγο μη ανοιχτού γκαζιού από την μεριά μου ..) την έβρισκε αμέσως γλυκά και ωραία.
    Μοναδική στιγμή που ένιωσα κάποια ασάφεια από τα δύο ήταν σε βρεγμένο φυτευτό 'πετρόκηπο',όχι σε φάση ζω/πεθαίνω αλλά μια παραπάνω προσοχή (και ένταση) την είχα.
    Στην άσφαλτο φαίνονται επίσης καλά ,το πίσω δεν χαζοσπινάρει σε εκκινήσεις ενώ το μπροστινό συμπεριφέρεται οκ στα φρεναρίσματα .Στις στροφές δεν κουνάνε αλλά ακόμα δεν έχω πλησιάσει τα όρια τους.
    Μέχρι τώρα έχω κάνει περίπου 4-5 βόλτες συνολικά 650-700χλμ και η σημερινή τους κατάσταση είναι αυτή ,νομίζω αρκετά καλά για τα χιλιόμετρα τους .
    Μπροστινό
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_134538.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	75,7 KB 
ID:	449634

    Πίσω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_134603.jpg 
Προβολές:	173 
Μέγεθος:	101,3 KB 
ID:	449635

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20240109_134710.jpg 
Προβολές:	171 
Μέγεθος:	87,8 KB 
ID:	449636

    Θα επανέλθω για τα συγκεκριμένα όταν θα κάνω ακόμα περισσότερα χλμ
    Πολύ ωραία παρουσίαση και ενδιαφέρον νήμα.

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Η φάση που βρίσκονται με τις μυρωδιές με ξεπερνάει...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Καλογραμμένο και χρήσιμο review!

    Αναμένουμε update.

    Εγώ καλοκοιτάζω τα Tractinator, για τα οποία επίσης διαβάζω πολύ καλά reviews.
    Oldfarts never die

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Πρόκειται για Αμερικάνικα ελαστικά τα οποία από όσο ξέρω δεν τα φέρνει κάποιος εδώ επίσημα. Έχει αλλάξει κάτι? Από τιμή τι λένε? Είχα τσεκάρει το Tractionator σε διάσταση 150-70-17 για πίσω για το οποίο οι Αμερικάνοι μιλούσαν πολύ κολακευτικά ειδικά για την αντοχή του σε km.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Πρόκειται για Αμερικάνικα ελαστικά τα οποία από όσο ξέρω δεν τα φέρνει κάποιος εδώ επίσημα. Έχει αλλάξει κάτι? Από τιμή τι λένε? Είχα τσεκάρει το Tractionator σε διάσταση 150-70-17 για πίσω για το οποίο οι Αμερικάνοι μιλούσαν πολύ κολακευτικά ειδικά για την αντοχή του σε km.
    Αυστραλέζικα είναι,( σχεδιασμένα Αυστραλία, κατασκευασμένα Ταϊλάνδη. δες εδώ)

    Θεσσαλονίκη τα φέρνει αυτός (που στέλνει και ταχυδρομικά).
    Oldfarts never die

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Το πυκνό τακούνι αρχικά δεν σε σε προδιαθέτει για βαριά λασπερά κομμάτια αλλά σιγά σιγά κέρδιζα την εμπιστοσύνη του
    Τελικα σε εμπιστευτηκε ή ακομη ειστε στο ψησιμο..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Αυστραλέζικα είναι,( σχεδιασμένα Αυστραλία, κατασκευασμένα Ταϊλάνδη. δες εδώ)

    Θεσσαλονίκη τα φέρνει αυτός (που στέλνει και ταχυδρομικά).


    Έλα ρε συ, πίστευα ότι επειδή τα φορούσαν τόσοι Αμερικάνοι θα ήταν κάποια Αμερικάνικη εταιρεία! Ωραίοι οι Αυστραλιανοί!

    Θα τσεκάρω και το σάιτ, να είσαι καλά!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Τελικα σε εμπιστευτηκε ή ακομη ειστε στο ψησιμο..??
    Δείξε κατανόηση,από κινητό τα έγραψα .
    Μέχρι τώρα η σχέση μας είναι αμοιβαία,ο χρόνος θα δείξει αν θα οδηγήσει σε γάμο ή χωρισμό
    Τελευταία τροποποίηση από Λευκάδιος; 10/01/2024 στις 13:32.
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #12
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Καλογραμμένο και χρήσιμο review!

    Αναμένουμε update.

    Εγώ καλοκοιτάζω τα Tractinator, για τα οποία επίσης διαβάζω πολύ καλά reviews.
    Θενκς


    Έχει διάφορα Tractionator:Rallz,Desert, Adventure,Enduro.
    RIDE MORE TALK LESS

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Θενκς


    Έχει διάφορα Tractionator:Rallz,Desert, Adventure,Enduro.
    Ναι sorry για τα enduro έλεγα.
    Oldfarts never die

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Να γράψω κι εγώ δυο λόγια για τα λαστιχάκια που έβαλα πρόσφατα στο 625 μου.
    Η χρήση που κάνω είναι διεκπεραιωτικά χλμ ασφάλτου μέχρι να πιάσουμε χώμα και όχι καθημερινή.
    Έχοντας λιώσει από ένα ζευγάρι Dunlop D952, Michelin Tracker & Metzeler MC360 Mid Hard έψαχνα για κάτι άλλο περισσότερο για τη δοκιμή και όχι γιατί δεν μου άρεσαν, με εξαίρεση τα Tracker που μου άφησαν μια χμ… έτσι κι έτσι εντύπωση. (Από τα προαναφερθέντα πολύ εύκολα θα ξαναέβαζα τα MC360, πολύ καλό κράτημα σε ότι κι αν δοκιμάστηκαν και καλή διάρκεια.)
    Στην αρχή έλεγα να πάω για τα πολύ γνωστά και χρόνια στο κουρμπέτι ΜΤ21 της Pirelli, αλλά μπαίνοντας στη σελίδα τους είδα τα Scorpion XC (Cross Country) Mid Hard και κάτι μου έκαναν. Ψάχνοντάς τα στα Ιντερνετς δεν βρήκα πολλές αναφορές κι όταν κάλεσα τον συνεργαζόμενο που μου έβγαλε κρατούσα μικρό καλάθι για άμεση διαθεσιμότητα. Όμως διαψεύστηκα και ο άνθρωπος τα είχε την επόμενη μέρα στο μαγαζί του έτοιμα για τοποθέτηση. Έτσι κι έγινε.
    Έχω κάνει 2 βόλτες στα Αττικά χώματα και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ θετικές όσον αφορά την απόδοση. Κρατάνε πολύ καλά σε ότι κι αν έχω βρει μπροστά μου, πατημένο χώμα, σαθρά, πέτρες/ βράχους, λάσπες (μου έκανε εντύπωση το πόσο γρήγορα καθαρίζουν από τη λάσπη). Από την άλλη δεν πιστεύω πως θα έχουν μεγάλη διάρκεια αλλά… οψόμεθα.
    Βάζω 2-3 φωτό προς τέρψιν οφθαλμών και θα επανέλθω όταν τα φορτώσω με περισσότερα χλμ.

    Το μπροστά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6624.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	106,1 KB 
ID:	449702

    Το πίσω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6625.jpg 
Προβολές:	92 
Μέγεθος:	104,1 KB 
ID:	449703

    Επί το έργον
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_6623.jpg 
Προβολές:	91 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	449704

    ΥΓ. Μιλάω καθαρά για την απόδοση στο χώμα, για άλσφλαλστρο μην περιμένετε πολλά..

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.342
    Στο GasGas προτιμώ τα λεγόμενα οικολογικά λάστιχα τα FIM δηλαδή από τα Motocross. Τα FIM είναι φτιαγμένα για εντούρο, έχουν πιο μαλακό σκελετό, οι αναρτήσεις συνεργάζονται καλύτερα με αυτά, το μηχανάκι βρίσκει πιο εύκολα πρόσφυση και στρίβουν πολύ ωραία σε επίπεδο έδαφος χωρίς μπερμ.

    Προτιμώ τα λάστιχα της Mitas και της Mezheler. Oμως επειδή βάζω και κάμποσα μεταχειρισμένα έχω δουλέψει τα περισσότερα. Δεν μου άρεσε καθόλου το πίσω Bridgestone battlecross E50.

    Στο Άφρικα τώρα χρησιμοποιώ μπροστά ένα Dunlop D952 που είναι σχεδιασμένο για πιο ελαφριές μοτοσυκλέτες όπως δουλεύει πολύ καλά στο χώμα και περισσότερο από ικανοποιητικά στην άσφαλτο με ταχύτητες ως τα 120 km/h με εξαίρεση τον έντονο θόρυβο από τα 80-90 km/h.

    Πίσω μόλις τελείωσε ένα Vee Rubber v147 rally που ήταν επιλογή του προηγούμενου ιδιοκτήτη και πρόκειται για αντιγραφή του pirreli MT21. Για τα χρήματα που κοστίζει είναι ικανοποιητικό αλλά είναι μαλακό και σε μεγάλα - βαριά ον οφ τελειώνει γρήγορα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Επιλογη Χωματινων Ελαστικων
    από hector στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/07/2005, 20:51
  2. Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 20:41
  3. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2004, 21:16
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/12/2003, 12:37
  5. Εντυπώσεις απο το VTR 1000 Firestorm
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2003, 11:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF