Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 76

Θέμα: Την πήρα!

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της strokt up
    Εγγραφή
    06/10/2013
    Μηνύματα
    682
    Καλορίζικο και καλοτάξιδο το εργαλείο. Πολύ καλή επιλογή. Τα κάνει όλα και πολύ καλά κιόλας.
    Imagine life without motorcycling
    now slap yourself and never do it again

  2. #47
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    εν το μεταξυ το δικο μου στο ταξιδι καιει λιγοτερο απ'οτι μου εκαιγε το 250...
    αναλογα το πως θα το παω, εχω δει καταναλωσεις απο 3,9 επαρχιακο δικτυο,
    εως 4,5 λιτρα στα 100χλμ, εθνικη με 140-150.

    μεσα στη πολη ειμαι περιπου στα 5,7 με 6.

    το δικο σου επειδη ειναι πιο αεροδυναμικο καθ'οτι ντυμενο λογικα στο ταξιδι θα καιει ελαφρως
    λιγοτερο..

  3. #48
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    εν το μεταξυ το δικο μου στο ταξιδι καιει λιγοτερο απ'οτι μου εκαιγε το 250...
    αναλογα το πως θα το παω, εχω δει καταναλωσεις απο 3,9 επαρχιακο δικτυο,
    εως 4,5 λιτρα στα 100χλμ, εθνικη με 140-150.

    μεσα στη πολη ειμαι περιπου στα 5,7 με 6.

    το δικο σου επειδη ειναι πιο αεροδυναμικο καθ'οτι ντυμενο λογικα στο ταξιδι θα καιει ελαφρως
    λιγοτερο..
    Έχεις το N ε;
    Ρε συ, τώρα που το φέρναμε στο γκαραζ αφού μπήκε διαγνωστικό στο συνεργείο κτλ κτλ σαν να άκουγα ένα κροταλισμα, πέρα από τα φερινγκ, εκεί πέρα που πριν τις 4χιλ στροφές τρίζουν όλα -οκ αυτό το έχουν αναφέρει πάρα πολλοί, υπάρχουν diy τρόποι να διορθωθεί.
    Απλώς επειδή ο προηγούμενος αμφιβάλλω αν έχει κάνει βαλβίδες στις 23.000 όπως έκανε ενημέρωση η καβασακι, αντί του προτεινομενου 44.000 που ήταν όταν είχε πρωτοβγει το μηχανακι, εγω που βρίσκομαι στις 31 χιλιάδες τώρα σκέφτομαι οτι είναι κατά πολύ εκπροθεσμο και μήπως ήταν οι βαλβίδες αυτό το κροταλισμα.
    Γενικά οι βαλβίδες ακούγονται όταν θέλουν ρύθμιση;
    Εκ σκούζε μουά για το κατεβατό
    Τελευταία τροποποίηση από asxetost; 26/01/2024 στις 00:24.

  4. #49
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ο ήχος που λες μπορεί να είναι από διάφορα. Αν δεν έχει ρυθμίσει βαλβίδες για εμένα επιβάλλεται.
    Έχει συμβεί πολλές φορές, καλύτερα να το ξαναγράψω απο το να συμβεί:

    Δεν μας νοιάζει τι πιστεύει ο μηχανικός για τις βαλβίδες! Δεν πα να 'ναι 150χρόνια εξουσιοδοτημένος, να έχει ιδρύσει την kawasaki..
    Ρύθμισε τις βαλβίδες και καλύτερα να αγοραστεί και ένα σετ καπελότα kawasaki ανα 1 γιατί φοράει ανα 5.

    Ζήτησε τα διάκενα που θα βρει και αυτά που θα πετύχει. Τα σημειώνει έτσι και αλλιώς.

    Να ελέγξει αν εσωτερικά τα τοιχώματα της κεφαλής προς τα εμπρός δείχνουν διαφορετικά μεταξύ τους για οποιοδήποτε λόγο.

    Με την παραμικρή υπόνοια κόπωσης των βαλβίδων αντικαθίστανται. Είναι σε λογικές τιμές.
    Είναι σχεδόν σίγουρο ότι χρειάζεσαι καθάρισμα της κεφαλής και των πιστονιών.
    Αυτό σημαίνει και φλάντζα κεφαλής και έλεγχο της επιφάνειας της.

    Μέχρι να το πας στο μηχανικό θα πρότεινα να αντικαταστήσεις την βενζίνη με την καλύτερη που έχεις διαθέσιμη.
    Έχει υψηλή συμπίεση και έτσι όπως τα έχουν κάνει με την απλή βενζίνη έχει διαφορά που δεν την θέλεις στο μηχανικό
    αλλά ούτε μέχρι να πας εκεί.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 26/01/2024 στις 07:32.

  5. #50
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Ο ήχος που λες μπορεί να είναι από διάφορα. Αν δεν έχει ρυθμίσει βαλβίδες για εμένα επιβάλλεται.
    Έχει συμβεί πολλές φορές, καλύτερα να το ξαναγράψω απο το να συμβεί:

    Δεν μας νοιάζει τι πιστεύει ο μηχανικός για τις βαλβίδες! Δεν πα να 'ναι 150χρόνια εξουσιοδοτημένος, να έχει ιδρύσει την kawasaki..
    Ρύθμισε τις βαλβίδες και καλύτερα να αγοραστεί και ένα σετ καπελότα kawasaki ανα 1 γιατί φοράει ανα 5.

    Ζήτησε τα διάκενα που θα βρει και αυτά που θα πετύχει. Τα σημειώνει έτσι και αλλιώς.

    Να ελέγξει αν εσωτερικά τα τοιχώματα της κεφαλής προς τα εμπρός δείχνουν διαφορετικά μεταξύ τους για οποιοδήποτε λόγο.

    Με την παραμικρή υπόνοια κόπωσης των βαλβίδων αντικαθίστανται. Είναι σε λογικές τιμές.
    Είναι σχεδόν σίγουρο ότι χρειάζεσαι καθάρισμα της κεφαλής και των πιστονιών.
    Αυτό σημαίνει και φλάντζα κεφαλής και έλεγχο της επιφάνειας της.

    Μέχρι να το πας στο μηχανικό θα πρότεινα να αντικαταστήσεις την βενζίνη με την καλύτερη που έχεις διαθέσιμη.
    Έχει υψηλή συμπίεση και έτσι όπως τα έχουν κάνει με την απλή βενζίνη έχει διαφορά που δεν την θέλεις στο μηχανικό
    αλλά ούτε μέχρι να πας εκεί.
    Χίλια ευχαριστώ για τη κατατοπιση, είναι να κάνω κάποια πράγματα τυπικά στην ανάρτηση και στο μπροστινό σύστημα, μου φαίνεται θα τα τρενάρω να ασχοληθώ με το μοτερ.
    Να σαι καλά και πάλι!!

  6. #51
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Λυπάμαι που τα γράφω έτσι απόλυτα αλλά πρέπει να γίνουν όπως και ο λεπτομερής έλεγχος της τρομπας.
    Έχω τουλάχιστον μία ανάρτηση εργοστασίου με 30000χλμ να σου στείλω αν χρειάζεσαι, ψαλίδια του '10, πίσω τροχούς κ.α.
    Γενικά ότι χρειαστείς ρώτησε πρώτα γιατί μου περισσεύουν.

    Κοίταξε για τα διαθέσιμα τζαμπερ. Είναι οικονομικά και λειτουργούν.

  7. #52
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Σε ευχαριστώ, ελπίζω να μην χρειαστεί να αλλάξω όλο το σύστημα, είναι μινιμαλ οι ανάγκες από οτι κατάλαβα αλλά ακόμα και αυτά κοστίζουν πάρα πολύ.

    Επειδή όπως λέει και το όνομα ειμί άσχετος παντελώς, εν έχω ιδέα τι είναι ωρέ τα καπελοτα, τι είναι τα jumper κ.ο.κ.

    Κάτι άλλο, πήρα μια τιμή για diablo rosso II αρκετά καλή, ειδικά σε σχέση με κάτι dunlop roadsmart II ή IV που σκόπευα να βάλω.
    Έχουμε γνώμη για τα συγκεκριμένα;

  8. #53
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστώ, ελπίζω να μην χρειαστεί να αλλάξω όλο το σύστημα, είναι μινιμαλ οι ανάγκες από οτι κατάλαβα αλλά ακόμα και αυτά κοστίζουν πάρα πολύ.

    Επειδή όπως λέει και το όνομα ειμί άσχετος παντελώς, εν έχω ιδέα τι είναι ωρέ τα καπελοτα, τι είναι τα jumper κ.ο.κ.

    Κάτι άλλο, πήρα μια τιμή για diablo rosso II αρκετά καλή, ειδικά σε σχέση με κάτι dunlop roadsmart II ή IV που σκόπευα να βάλω.
    Έχουμε γνώμη για τα συγκεκριμένα;
    Ναι! Είναι γτπ. Μην τα βάλεις. Αν και για την εμπειρία σου και για την χρήση που θα κάνεις στη μηχανή τον πρώτο καιρό δεν θα δεις διαφορά. Αργότερα όταν θα αρχίσεις να πιέζεις περισσότερο θα καταλάβεις πόσο άθλια είναι.

    Καλορίζικη και καλές βόλτες με προσοχή και σεβασμό!

  9. #54
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Μπορεί και να τα βάλω για την ώρα γιατί με τα έξοδα τα μοτερικά κτλ θα μου φύγει η παναγίτσα.
    Θα είναι και ένας λόγος για να μην ξεφεύγω και πολύ αν όντως είναι γτπ, είναι λίγο καινούριο για μένα με 2-3 στιγμιαίες κινήσεις το κοντέρ να μπορεί να φτάσει χαλαρά 180 και να έχει κι άλλο.
    Είπαμε, θέλουμε να ζήσουμε να γίνουμε σκατόγεροι ζαρωμένοι

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Απλώς επειδή ο προηγούμενος αμφιβάλλω αν έχει κάνει βαλβίδες στις 23.000 όπως έκανε ενημέρωση η καβασακι, αντί του προτεινομενου 44.000 που ήταν όταν είχε πρωτοβγει το μηχανακι, εγω που βρίσκομαι στις 31 χιλιάδες τώρα...
    Μιας και η μηχανη αγοραστηκε απο εμπορο, εγω δε θα εδινα και πολυ σημασια στα χιλιομετρα που γραφει το οδομετρο. Μονο ως μινιμουμ μπορεις να το θεωρησεις αυτο το νουμερο. Επισης, αφου οπως καταλαβα δεν υπαρχει βιβλιο σερβις, υποθετεις οτι δεν εχει γινει τιποτα απ'οσα δεν μπορεις να διαπιστωσεις με το ματι.

  11. #56
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Ναι, έχεις πολύ δίκιο. Μην αγοράζουμε να τα ίδια μας τα φούμαρα.
    Φαίνεται ωραία η άτιμη όσο και να θέλω να είμαι ξινός λόγω προϊδεασμού, για να δούμε, που βρίσκεται ο πάτος σε τούτο το βαρέλι;;...

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    H σειρά Diablo Rosso έχει εξαιρετικό κράτημα και γρήγορη κορώνα με δεδομένο ότι είναι λάστιχα προσανατολισμένα για χρήση σε δρόμο. Επίσης σου επιτρέπουν να κινείσαι με βροχή. Να κινείσαι όμως, αυτό.

  13. #58
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Ναι δεν είμαι να ξανοίγομαι πολύ, ακόμα και ο rossi να ήμουν ρε παιδί μου γονιδιακά, θέλω να κάνω τα σχολεία καιρού και budget επιτρέποντος πρώτα, ακόμα και να κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα ήδη με αυτά που θα σου πουν, που λέει ο λόγος, είναι άλλη η ψυχολογία πιστεύω όταν θα βγεις μόνος σου και θα έχεις μια σφραγίδα από επαγγελματίες πίσω από κάθε σου κίνηση και το στήσιμο σου έπανω στη μοτοσυκλέτα.
    Οπότε παναγίτσα mode on και Diablo rosso it is!

    Ένα ένα, γιατί έρχονται μπουγιουρντιά!!

  14. #59
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Για εμένα δεν έχει νόημα να βάλεις τόσο δρομισια λάστιχα τώρα αλλά και πάντα να είμαι ειλικρινής.
    Αν ειναι να ασχολείσαι η ακόμα χειρότερα να περιορίζεσαι όταν βρέχει δεν έχει νόημα.
    Οποιαδήποτε καλά λάστιχα καλύπτουν τις επιδόσεις του.
    Τα νέα batlax θα έβαζα ή τα mutant.

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Ναι! Είναι γτπ. Μην τα βάλεις. Αν και για την εμπειρία σου και για την χρήση που θα κάνεις στη μηχανή τον πρώτο καιρό δεν θα δεις διαφορά. Αργότερα όταν θα αρχίσεις να πιέζεις περισσότερο θα καταλάβεις πόσο άθλια είναι.

    Καλορίζικη και καλές βόλτες με προσοχή και σεβασμό!
    Γτπ τα dunlop και προτείνεις τα κινέζικα rosso?
    Ρε παιδια μην τα πετάτε έτσι.
    Η dunlop είναι κορυφή και ακολουθεί η bridgestone.
    Η πιρελι ήταν κάποτε. Από τότε που την πήραν οι Κινέζοι κοιτάει τα ευρώ και επενδύει στο τμήμα μάρκετινγκ.
    Τα μόνα που αξίζουν της πιρελι είναι τα σλικ. Αυτά ναι.
    Έβαλα rosso 4 corsa που είναι πολύ διαφημισμενα και τα άλλαξα γιατί πραγματικά ήταν για γτπ.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Την Πηρα !!!
    από ixnilatis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2024, 20:11
  2. Επιτελουσ Την Πηρα!!!!!!
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 13:44
  3. Την πήρα!!!!!!
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2004, 21:31
  4. Την Πηρα!!!!!!!
    από christin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 13:52
  5. Την πήρα την άτιμη....
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 00:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF