Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 76

Θέμα: Την πήρα!

  1. #61
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Γτπ τα dunlop και προτείνεις τα κινέζικα rosso?
    Ρε παιδια μην τα πετάτε έτσι.
    Η dunlop είναι κορυφή και ακολουθεί η bridgestone.
    Η πιρελι ήταν κάποτε. Από τότε που την πήραν οι Κινέζοι κοιτάει τα ευρώ και επενδύει στο τμήμα μάρκετινγκ.
    Τα μόνα που αξίζουν της πιρελι είναι τα σλικ. Αυτά ναι.
    Έβαλα rosso 4 corsa που είναι πολύ διαφημισμενα και τα άλλαξα γιατί πραγματικά ήταν για γτπ.
    Όχι νομίζω για τα rosso λέει ο φίλος.

  2. #62
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Γτπ τα dunlop και προτείνεις τα κινέζικα rosso?
    Ρε παιδια μην τα πετάτε έτσι.
    Η dunlop είναι κορυφή και ακολουθεί η bridgestone.
    Η πιρελι ήταν κάποτε. Από τότε που την πήραν οι Κινέζοι κοιτάει τα ευρώ και επενδύει στο τμήμα μάρκετινγκ.
    Τα μόνα που αξίζουν της πιρελι είναι τα σλικ. Αυτά ναι.
    Έβαλα rosso 4 corsa που είναι πολύ διαφημισμενα και τα άλλαξα γιατί πραγματικά ήταν για γτπ.
    Για τα rosso 2 λέω! Τα είχα κάποτε και είναι χάλια. Ξερά, κούτσουρα. Όσο για τα Dunlop, έχω τα ΤΤ και δεν τα αλλάζω!!

  3. #63
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    ασχετε, ως αρχαριος δεν ειναι και απολυτη αναγκη να πας σε σουπερ ντουπερ ουαου λαστιχαρα
    που κοστιζει κοντα 4 κατομπαλα και ειναι για απαιτητικους οδηγους..
    αν η χρηση ειναι ηπια και νορμαλ και ενα πιο οικονομικο λαστιχο μια χαρα θα σε καλυψει..
    εγω στο δικο μου φοραω τα bt 16 pro (οικονομικη σειρα της bridgestone, τωρα παιζουν καπου στα 240€ νομιζω)
    και 2μιση χρονια τωρα μια χαρα συμπεριφορα εχουν για τις απαιτησεις μου.. εμενα με καλυπτουν πληρως, και
    φυσικα θα τα ξαναπροτιμησω..

  4. #64
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Ναι, συμφωνώ mike, όταν και αμα βρω τα όρια του ελαστικού- που πιστεύω και να μπορούσα, θα ήταν πολύ μακριά από οτιδήποτε είναι εύλογο να κάνεις στο δημόσιο δρόμο- θα το ξανασυζητησουμε.

    Κάτι άλλο, αν τσεκάρουμε με το μηχανικό τη συμπίεση στους κυλίνδρους και αυτή βρίσκεται μέσα στα όρια, είναι αυτό ένα δείγμα οτι οι βαλβίδες κρατάνε ακόμα ρύθμιση;

  5. #65
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peterTHErider
    Εγγραφή
    16/12/2008
    Μηνύματα
    1.586
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Για τα rosso 2 λέω! Τα είχα κάποτε και είναι χάλια. Ξερά, κούτσουρα. Όσο για τα Dunlop, έχω τα ΤΤ και δεν τα αλλάζω!!
    Κατάλαβα πως λες γτπ τα dunlop και μου έκανε εντύπωση. Ε τότε συμφωνούμε. Τα tt κορυφή.
    αν δεν κοιτας εκει που πας...θα πας εκει που κοιτας!

  6. #66
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Σε ξεγελά, ποιά όρια; με άλλη ανάρτηση αυξάνονται, σε ποιο οδόστρωμα κ.λπ.
    Το θέμα είναι να είναι χρήσιμη η μοτό σε όλες τις συνθήκες. Καλή αποβολή υγρών.

    Κάτι άλλο, αν τσεκάρουμε με το μηχανικό τη συμπίεση στους κυλίνδρους και αυτή βρίσκεται μέσα στα όρια, είναι αυτό ένα δείγμα οτι οι βαλβίδες κρατάνε ακόμα ρύθμιση;
    χε! γιατί όσα έσπασαν είχαν χαμηλή συμπίεση; Αν δεν έχει βιβλίο ακολουθείς όλες τις οδηγίες των 42000χλμ.
    Χρειάζεται έλεγχο, σοβαρό από μηχανικό που ξέρει.
    Στο δικό μου είχαν προσπαθήσει να το βάλουν σπρώχνοντας. Με την συμπίεση που έχει..
    Δεν καταλάβαινες κάτι, ακόμα και όταν τράβηξε ο μηχανικός το κιβώτιο όλα ήταν τέλεια.
    Το έλυσε και κοίταγε τα γρανάζια με το μικρό σφυράκι, της δεύτερης χώρισε στα δύο!
    Επίσης ένα σωληνάκι που περνά ανάμεσα για τα λάδια είχε ξεκουμπώσει με το στρες.

    Είναι πολύ εύκολη μοτό, έκανε πάρτυ ο μηχανικός μου ανακατασκευάζοντας τον κινητήρα.
    Χρειάζεται να είναι στη θέση τους όμως. Μη σε ανησυχεί να κάνεις μεγάλο service τώρα, θα τα πάρεις πίσω τα χρήματα σου
    στη συνέχεια της συντήρισης.

    Θα βάλεις υγρά φρένων, σωληνάκια δεν θα βάλεις νέα ή υψηλής; (μαύρα πλιιζ)

    Μοτοσυκλέτα πήρες, όχι μηχανάκι..

  7. #67
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Ναι τα ακούω αυτά που λες.... απλώς επειδή προσεχώς λόγω μαζεμενων εξόδων αρκετών κοιτάζω πως μπορεί να γίνει..
    Επειδή αυτό μπορεί να πάρει και ένα μήνα πχ, θα ήμουν πολύ παρανοϊκός αν δεν κυκλοφορώ το μηχανάκι μέχρι να έχω τα χρήματα να το σετάρω;;
    Είναι και μια ερώτηση που σκοπεύω να κάνω και στο μηχανικό, αν δεν δει προφανώς κάτι στη λειτουργία της μηχανής που να είναι κόκκινη σημαία έτσι και αλλιως.

  8. #68
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peterTHErider Προβολή μηνύματος
    Γτπ τα dunlop και προτείνεις τα κινέζικα rosso?
    Ρε παιδια μην τα πετάτε έτσι.
    Η dunlop είναι κορυφή και ακολουθεί η bridgestone.
    Καθαρά προσωπική άποψη, τα Bridgestone είναι ΓΤΠΚ...και στο αυτοκίνητο (Τuranza), και στην μηχανή (Trailwing, battlewing, κάτι τέτοιο...) τα άλλαξα πάνω στο εξάμηνο αμφότερα. Θεωρώ τα Metzeler απείρως καλύτερα από τα Bridgestone.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Ναι τα ακούω αυτά που λες.... απλώς επειδή προσεχώς λόγω μαζεμενων εξόδων αρκετών κοιτάζω πως μπορεί να γίνει..
    Επειδή αυτό μπορεί να πάρει και ένα μήνα πχ, θα ήμουν πολύ παρανοϊκός αν δεν κυκλοφορώ το μηχανάκι μέχρι να έχω τα χρήματα να το σετάρω;;
    Είναι και μια ερώτηση που σκοπεύω να κάνω και στο μηχανικό, αν δεν δει προφανώς κάτι στη λειτουργία της μηχανής που να είναι κόκκινη σημαία έτσι και αλλιως.
    Το ιδανικο ειναι να τα κανεις ολα μαζι, να ξερεις τι και πως. Αλλα επειδη ολα μαζι κοστιζουν και υπαρχει και η ζωη μας που τρεχει μαζι με υποχρεωσεις, τα πραγματα ιεραρχουνται.

    Γνωμη μου να κανεις αυτα που ο μηχανικος συστησει ως προτεραιοτητες, αν και εγω θα κοιταζα να ξεμπερδευω με τον κινητηρα. Δηλαδη λαδια, φιλτρο, βαλβιδες. Μετα τα λαστιχα, μετα τα φρενα, μετα τα αλυσιδογραναζα, μετα το ψυγειο, κλπ με γνωμονα φυσικα οτι δεν χρειαζονται αμεσα κατι.

  10. #70
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    Ναι, συμφωνώ mike, όταν και αμα βρω τα όρια του ελαστικού- που πιστεύω και να μπορούσα, θα ήταν πολύ μακριά από οτιδήποτε είναι εύλογο να κάνεις στο δημόσιο δρόμο- θα το ξανασυζητησουμε.

    Κάτι άλλο, αν τσεκάρουμε με το μηχανικό τη συμπίεση στους κυλίνδρους και αυτή βρίσκεται μέσα στα όρια, είναι αυτό ένα δείγμα οτι οι βαλβίδες κρατάνε ακόμα ρύθμιση;
    Άμα βρεις τα όρια του ελαστικού, κατέβασε πιέσεις και ξαναψάξε τα

  11. #71
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Τι λάστιχα έχει τώρα? Τι χρονολογίας είναι? Είναι φθαρμένα ταλαιπωρημένα? Είσαι σίγουρος ότι χρήζουν άμεσης αλλαγής?

    Άλλαξε τα λάδια και το φίλτρο λαδιού μόνος σου άμεσα και ύστερα πήγαινε την σε έναν μηχανικό να ελέγξει λάστιχα, αλυσίδες, φρένα, φίλτρο αέρος, να την κάνει μια βόλτα και να ακούσει το μοτέρ. Δεν χρειάζεται άμεσα να ελέγξεις και βαλβίδες αν δεν έχεις τα χρήματα. Πες του πως έχεις πολύ σφιχτό μπάτζετ για την ωρα και ζήτησε του να αλλάξει μόνο ότι χρήζει επείγουσας αλλαγής. Αργότερα όταν θα έχεις βάλει πάλι κάποια χρήματα στην άκρη να διαθέσεις την πας για ένα πιο Γενικό σέρβις.


    Edit: και παραφλου να αλλάξεις μόνος σου. Είναι πανευκολο.
    Τελευταία τροποποίηση από geioann; 27/01/2024 στις 15:20.

  12. #72
    Μέλος Το avatar του/της asxetost
    Εγγραφή
    28/08/2022
    Μηνύματα
    326
    Μπροστά 2011 και πίσω 2015, χρονολογίες θυμαμαι και δεν έχει σημασία νομίζω καν τι μάρκα/τύπος είναι απο κει και πέρα.
    Για να συμπληρώσω παραφλου και να αλλάξω λάδια- φίλτρο πρέπει να λυθεί ποδιά ε;
    Να είμαι ειλικρινής αυτά θέλω να τα αφήνω στο μηχανικό, περισσότερο γιατί όταν θα είναι η ώρα να γίνουν, εφόσον είναι άνθρωπος που εμπιστεύομαι οτι δεν θα με κοροϊδέψει( καθημερινό φαινόμενο), μπορεί και να δει ή να ακούσει κάτι παράλληλα που εγώ δεν θα μπορούσα να αντιληφθώ.
    Και ας δώσω και ένα 10άρικο παραπάνω που λέει ο λόγος

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    857
    Αδερφέ άλλαξε τα λάστιχα το συντομότερο.
    Μην πας σε πανάκριβα δεν έχει σημασία τώρα στην αρχή, βάλε όμως φρέσκα. Τα λάστιχα αυτά που φοράει όσο καλά και να δείχνουν στο μάτι ο κύκλος ζωής τους έχει ολοκληρωθεί προ πολλού. Να θυμάσαι ακόμα και η ακριβότερη μηχανή του κόσμου το μόνο σημείο της που εφάπτεται του εδάφους όταν κινείται είναι το ελαστικό.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  14. #74
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από asxetost Προβολή μηνύματος
    , εφόσον είναι άνθρωπος που εμπιστεύομαι οτι δεν θα με κοροϊδέψει( καθημερινό φαινόμενο).....
    μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια γι αυτο...
    συνηθως τυποι παντελως ασχετοι ειναι τα ιδανικα κοροϊδα για τα συνεργεια...
    δε λεω πως θα σου πει οτι εκανε κατι χωρις να το εχει κανει, μπορει να μην ειναι τετοιος,
    αλλα ανετα μπορει να σου πει πως πρεπει να γινει κατι που ουσιαστικα δεν χρειαζεται για να
    βγαλει λιγο παραπανω χρημα...

    ξερεις εκει που δουλευω ποσους κοροϊδευει μεσα στα μουτρα τους ο boss μου και παρ'ολα αυτα
    αυτοι πινουν νερο στο ονομα του γιατι "ειναι ο καλυτερος"?? να λεω εγω στον πελατη οτι αμα
    σταυρωσει τα λαστιχα του (2 χρονων) βγαζει ανετοτατα εναμιση χρονο ακομα, και να ερχεται
    ο boss με ακυρωνει, και να του λεει οτι σε ενα 3μηνο το πολυ πρεπει να τα αλλαξει γιατι ειναι
    βαρυ το αμαξι και τα τρωει γρηγορα, και ο πελατης να τον πιστευει και να μου λεει με υφακι,
    "τον ακουσες τι λεει ο μαστορας?*"

    γενικα το er6 ειναι ενα αξιοπιστο μηχανακι για χαλαρη all arround χρηση και δε χρειαζεται πολλα πολλα..
    φυσικα αν εσυ για να νιωθεις ασφαλης θες να του αλλαξεις της παναγιας τα ματια, go for it αλλα κρατα
    και καμια πισινη.. το μοτερ ενα "καπως" κροταλισμα το εχει στη λειτουργια του παντως να ξερεις..
    ο δικος μου μηχανικος (στου οποιου το ονομα πινουν νερο οι περισσοτεροι kawasakiδες) μου ειπε τα εξης:
    βαλβιδες βαραει ΜΟΝΟ αμα το σκιζεις (αλλωστε δεν ειναι φτιαγμενο για τετοια χρηση), και οτι οσο του φερομαι
    σωστα, δε θα παθει ποτε τιποτα.. αμα προσπαθω να το παω σα να ειναι ΖΧ10 ξερω γω, ε τοτε θα το παρω στα χερια..

    * (φυσικα, ετσι για την ιστορια, η απαντηση που πηρε ειναι οτι στην 30ΧΡΟΝΗ εμπειρια μου, εκφερω τεχνικη αποψη
    βαση αυτου που ΒΛΕΠΩ και οχι βαση αυτου που συμφερει τη τσεπη μου, καθως οπως και να εχει εγω ως υπαλληλος,
    τα ιδια λεφτα θα παρω...)

  15. #75
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Τι λάστιχα έχει τώρα? Τι χρονολογίας είναι? Είναι φθαρμένα ταλαιπωρημένα? Είσαι σίγουρος ότι χρήζουν άμεσης αλλαγής?

    Άλλαξε τα λάδια και το φίλτρο λαδιού μόνος σου άμεσα και ύστερα πήγαινε την σε έναν μηχανικό να ελέγξει λάστιχα, αλυσίδες, φρένα, φίλτρο αέρος, να την κάνει μια βόλτα και να ακούσει το μοτέρ. Δεν χρειάζεται άμεσα να ελέγξεις και βαλβίδες αν δεν έχεις τα χρήματα. Πες του πως έχεις πολύ σφιχτό μπάτζετ για την ωρα και ζήτησε του να αλλάξει μόνο ότι χρήζει επείγουσας αλλαγής. Αργότερα όταν θα έχεις βάλει πάλι κάποια χρήματα στην άκρη να διαθέσεις την πας για ένα πιο Γενικό σέρβις.


    Edit: και παραφλου να αλλάξεις μόνος σου. Είναι πανευκολο.
    Ωπ! ποιος το λέει αυτό;
    Αν καλύπτει αντικατάσταση κινητήρα εγώ είμαι οκ.

    Φίλε geioan συζητάμε για συγκεκριμένη μοτό με θέμα που χτυπά στις βαλβίδες από το 2006.

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Την Πηρα !!!
    από ixnilatis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2024, 20:11
  2. Επιτελουσ Την Πηρα!!!!!!
    από XTMPAM στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 13:44
  3. Την πήρα!!!!!!
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 11/08/2004, 21:31
  4. Την Πηρα!!!!!!!
    από christin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2004, 13:52
  5. Την πήρα την άτιμη....
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 09/12/2003, 00:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF