Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 29

Θέμα: Προβληματισμός για πρώτη μηχανή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27

    Προβληματισμός για πρώτη μηχανή

    Καλησπέρα στην ομάδα.

    Μετά από πολλά μυνήματα που έχω διαβάσει και έχω στείλει. Έφτασε η ώρα για την αγορά πρώτης μηχανής. Αρχικά να πω ότι το όχημα θα είναι για κύριο λόγω μετακίνηση μέσα στην Αθήνα και για οικονομία (όσο γίνεται) σε καύσιμα. Και για κανένα ταξίδι μέχρι Κόρινθο και γύρω γύρω.

    Έχω τα παρακάτω μοντέλα στο μυαλό μου , όπως θα δείτε το ένα καμιά σχέση με το άλλο, απλά ήθελα μια γνώμη από κατόχους για πλην και συν.

    • Royal Enfield 411 . Είναι η μηχανή που μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά αλλά έχει κατά την ταχύτητα. Έχω δει βιντεο ότι είναι σκυλί αλλά από ανταλλακτικά τι υπάρχει , ιδιωτική συμπεριφορά. Είμαι κοξτα στο 1.90 θα βολεύει;

    • Pegaso trail . Είναι άλλη μια επιλογή με μεγαλύτερη ροπή και ταχύτητα αλλά πιο ελαφριά νομίζω. Μέσα στην πόλη κατανάλωση πάνω κάτω και σε ταξίδι. Το μόνο που με διώχνει από το συγκεκριμένο όχημα είναι ότι δεν έχει abs, κατι που θα ήθελα για πρώτη μηχανή.

    • Husqvarna TR 650 . Εμφάνισιακα είναι τέλειο, έχει abs και αρκετά ψηλό για εμένα . Αλλά έχω δει ότι τα μάζεψαν πίσω για κάποιο πρόβλημα στ ECU και επίσης ανταλλακτικά τι γίνεται

    Voge 300 Rally : Έχει τα πάντα που θέλω νομζιω αλλά δεν ξέρω μέσα στην πόλη πώς θα είναι και ειδικά για ένα ταξίδι κοντινό είναι βολικό (όχι ότι όλα τα άλλα είναι )

    ** Έχω ακούσει και για Voge 500DSX και CBX αλλά ρε παιδιά δεν με ενθουσιαζουν καθόλου

    Κάθε γνώμη για τα παραπάνω δεκτή και σεβαστή

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    08/08/2015
    Μηνύματα
    324
    Πόσα λεφτά διαθέτεις;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    Βαριά 4Κ για μεταχειρισμένο σίγουρα θα πάω .

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Από τα τρέχοντα και πρόσφατα μοντέλα, σε αυτά τα λεφτά και αξιόπιστο, με ποιότητα, καλή επίδοση και χαμηλή κατανάλωση και που πρακτικά να βολεύει κάποιον 1,90 μοιάζει δυσεπίλυτος γρίφος.

    Βέβαια οι αγαπητοί συμφορουμιτες, αρέσκονται στα δύσκολα.

    Ναι το scram ή το Himalayan πρώτης γενιάς θα σου ταιριάξει χωροταξικά (για το ύψος σου) και χωρίς πολλές απαιτήσεις σε ταχύτητα, θα σου κάνει και τη καθημερινή μετακίνηση και κάποιες μικρές αποδράσεις (με κάποιους περιορισμούς.

    Αυτό που θα με προβλημάτιζε, δεν είναι τόσο τα ανταλλακτικά και η εύρεση τους, όσο κάποια θέματα ποιότητας συναρμογής στης πρώτης γενιάς μοντέλα της Royal Enfield.
    Στα τρέχοντα hunter και meteor έχουν κάνει άλματα προόδου.

    Ναι στο rally της voge για το ύψος σου αλλά δεν θα καταφέρεις να κάνεις τόσο άνετα ταξίδι καθώς δεν είναι προσανατολισμένο για αυτό.

    Ίσως ένα transalp του 2007 και μετά για να έχει abs αλλά δεν είναι τόσο οικονομικό στην κατανάλωση.

    Είμαι σίγουρος ότι για εσένα ταιριάζει γάντι ένα 650 ds της voge αλλά δεν παίζουν σε αγγελίες και σίγουρα όχι σε τέτοια τιμή.

    Πιστεύω ότι οριακά θα κουμπώσεις ακόμη και στα 500αρια της Voge λόγω ύψους.

    Θα περιμένω με αγωνία και προτάσεις και από άλλα μέλη.

  5. #5
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Για χαμηλή κατανάλωση και 4.000 πας είτε σε χαμηλά κυβικά που δεν θα κάθεσαι σωστά πάνω του είτε σε άλλη κατηγορία (σκούτερ-παπί)

    Όταν λέω χαμηλή μιλάω για μεικτή χρήση και κατανάλωση κάτω από 4.5 /100 .

    Το Transalp που αναφέρθηκε έχει κατανάλωση μέσα στη πόλη πάνω από 6/100.

    Αν πας σε τέτοια κατηγόρια πας καλύτερα σε V-Strom που είναι All Around πιο καλό σε εθνική .
    Όσο πιο παλιό τόσο μεγαλύτερη κατανάλωση .
    where was Gondor when the Westfold fell?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    To εχω δει το V - Strom , η αλήθεια είναι οτι ψαχνω κατι σε πιο on / off αντι για sport turing (νομιζω).

    Transalp το εχω δει το 700 ωραιο εχω ανεβει και πανω αλλα ειναι λιγο πιο βαρυ απ οτι μου φανηκε. Συμφωνω CorpseAlive οτι μεχρι 4Κ κανενα scooter θα ηταν ιδανικο για μεσα στην πολη.

    Aλλα ειναι που θελω μηχανη τρομαρα μου

  7. #7
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fanispapa Προβολή μηνύματος
    To εχω δει το V - Strom , η αλήθεια είναι οτι ψαχνω κατι σε πιο on / off αντι για sport turing (νομιζω).

    Transalp το εχω δει το 700 ωραιο εχω ανεβει και πανω αλλα ειναι λιγο πιο βαρυ απ οτι μου φανηκε. Συμφωνω CorpseAlive οτι μεχρι 4Κ κανενα scooter θα ηταν ιδανικο για μεσα στην πολη.

    Aλλα ειναι που θελω μηχανη τρομαρα μου
    Επειδή είχα το ΤΑ 700 θα σου πω τα εξής:
    1. Τα φρένα ήταν οκ.
    2. Αναρτήσεις εγώ τις άλλαξα.
    3. Σέλα την άλλαξα.
    4. Δεν έχει ανεμοκάλυψη για εθνική
    5. Δεν είναι τόσο βαρύ , είναι καλοζυγισμένο παραδόξως και όταν του πάρεις τον αέρα δεν θα το καταλαβαίνεις καν.
    6. Είναι μαζεμένο αρκετά και έχει ως αποτέλεσμα να είναι παπί στην πόλη.
    7. Είναι αξιόπιστο αρκεί να κάνεις ένα βαρύ και καλό σέρβις όταν το πάρεις στα πάντα για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.
    Ότι θες από 700 ρώτα . Το έχω σπουδάσει το μηχανάκι.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  8. #8
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fanispapa Προβολή μηνύματος
    Βαριά 4Κ για μεταχειρισμένο σίγουρα θα πάω .
    Εάν τα 4k είναι μετρητά και δεν έχεις θέμα να βάλεις δόσεις, μήπως να κοίταζες το νέο Himalayan 450 ή το CFMOTO 450MT; Στα 6k είναι..
    Πικρή μπύρα, γλυκιά ζωή..

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    535
    Γιατί δεν κοιτάς και το BMW 650 GS Dakar; Θα βολευτείς λογικά αφού είσαι ψηλός, πολύ οικονομικό σε κατανάλωση και άνετα κάνει κοντινά ταξιδάκια. Μέσα στην πόλη σαν ψηλό παπί.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Ταχω ξαναπεί πλειστακις ,άλλα θα τα ξαναπώ κι ας γίνομαι κουραστικός.Αφου είναι η ΠΡΏΤΗ σου μηχανή,και όπως είπες έχεις 4 χιλιάρικα,και η χρήση της θα είναι μέσα Αθήνα και μέχρι Χαλκίδα,μην πάρεις μεταχειρισμένο,με όλες τις παθογένειες του λόγω παλαιότητας,άλλα ένα 300ρακι καινούργιο,που θα έχεις όλα τα σύγχρονα καλουδια (abs, ψεκασμό, κλπ) και το κυριότερο 2 χρόνια -τουλαχιστον-εγγυηση.Οτι πάρεις δοκίμασε το πρώτα.Καλη επιλογή.

  11. #11
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.843
    και όμως έχει δίκιο ο παναβούρης.

    Τυχαία αγγελία για το καλύτερο κατ'εμέ μηχανάκι της κατηγορίας.

    https://www.car.gr/classifieds/bikes...rsys-x-300-abs

    Το οποίο οπτικά φαίνεται πιπίλα και με άπειρα έξτρα που θα σου χρειαστούν.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    302
    Να κάτι που μου είχε διαφύγει και φαντάζει εξαιρετική πρόταση.
    Βέβαια όλα αυτά υπό το πρίσμα της εργονομίας καθώς είσαι ψηλός

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fanispapa Προβολή μηνύματος
    • Royal Enfield 411 . Είναι η μηχανή που μου αρέσει πάρα πολύ εμφανισιακά αλλά έχει κατά την ταχύτητα. Έχω δει βιντεο ότι είναι σκυλί αλλά από ανταλλακτικά τι υπάρχει , ιδιωτική συμπεριφορά. Είμαι κοξτα στο 1.90 θα βολεύει;

    Θα σου πω την άποψη μου για το scram γιατί μου αρέσει (και μοιράζεται σχεδόν τα πάντα με το Himalayan)


    βολεύει γιατί είναι full size μοτο,
    Για υποστήριξη νομίζω είναι ο ίδιος εισαγωγέας με τα cfmoto, η muvus και έχω την εντύπωση είναι ο γρηγορότερος απο τους νεοεισερχόμενους σε διανομή ανταλλακτικού (αν αυτό απαιτηθεί).

    Το μοτερ έχει χαρακτήρα επειδή είναι υποτετράγωνο και μοναδικό ανάμεσα στα υψηλής απόδοσης μονοκυλινδρα της κατηγορία του. Ωστόσο υστερεί στον αυτοκινητόδρομο μιας και η ταχύτητα ταξιδιού είναι τα 100χαω. Στον επαρχιακό είναι επαρκές.
    ¨Ομως σε κάθε τύπου εκτός δρόμου διαδρομές (λογω των μακριών διαδρομών αναρτήσεων) εξερευνητικου ρυθμού και ενδιαφέροντος είναι απολαυστικό και διασκεδαστικό γιατί το αργόσυρτο μοτερ βρίσκει κράτημα παντού.
    Όπως είναι καλό και για αστικες-περιαστικες μετακινήσεις οπου θα περνάει απο παντού με ανεση.

    Απο συντήρηση τελείως απλό και εύκολο και αν πιάνουν τα χέρια σου τα κάνεις όλα μονος σου(συμπεριλαμβανομένης και της ρύθμισης των δύο βαλβίδων με κοκοράκια).
    Η πρώτη φουρνιά των Hima '16-'20 σε σκληρή όμως χρήση είχε θέματα με το πλαίσιο και ότι σχετικό έχει γραφτεί worldwide μετά είπαν οτι τα βελτίωσαν. Στο scram φαίνεται να έχει άλλες κολλήσεις εκεί στον λαιμό


    Το μηχανάκι όμως γιαυτό που είναι, είναι ακριβό σήμερα στα 5k. ενδέχεται αν υπάρχει στοκ να πέσει τώρα που λανσάρουν τα dohc υδρόψυκτα μοτερ ως αντικαταστάτες.
    Ενώ μεταχειρισμένα υπάρχουν ελάχιστα στην ελληνική αγορά
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #14
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Υπολογιζε και τυχον πτωσεις.
    Κοστος επισκευων και ανταλλακτικων.
    Να υπαρχει αυτο το μοντελο σε αφθονια.
    Μακαρι να μην συμβει αλλα δεν ξερω πολλους (για να μην πω κανεναν) που δεν την εχει φαει.

    Αμα του παρεις τον αερα και εισαι οκ πας και σε καινουριο...
    Αν εισαι οκ οδηγος και θεωρεις οτι το εχεις πας σε καινουριο.

    Και το ΜΤ παντως δεν ειναι κακο.
    Εχει παιξει πολυ. Οικονομικο ειναι. Μανιτζεβελο για μεσα στην πολη. Θα βρεθει κατι στα χρηματα σου λογικα.
    Ride(s) the wind of change...

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2023
    Μηνύματα
    27
    CorpseAlive το έχω δει , ωραίο πολύ μαζί με KTM 390 ADV είναι πολύ δυνατά αλλά οι τιμές τους πάμε πάνω από 5Κ

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. R6 για πρωτη μηχανή;
    από madsk1llzz στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 113
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2008, 01:44
  2. βοήθεια για πρώτη μηχανή
    από mpompas στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 13:47
  3. transalp για πρώτη μηχανή??
    από trumpet στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 22:41
  4. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF