Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Περί ΥΠΟΣΙΑΓΩΝΟΥ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/04/2016
    Μηνύματα
    16

    Περί ΥΠΟΣΙΑΓΩΝΟΥ

    Το λοιπόν κάτοχος του HJC F70 carbon κράνους με το χειρότερο υποσιάγωνο έβερ.
    Το ρημάδι είναι με βέλκρο και το έχω χάσει ήδη 2 φορές. Επίσης δεν καλύπτει 100% αφήνωντας κενό και τώρα με τα κρύα να παγώνει η κεφάλα μου.
    Ψάχνοντας τα ιντερνετς έπεσα πάνω σε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=x_ej8sehs8k και η αντίδραση μου είναι WTF
    Εσείς συντροχοί τι άλλα;

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Για το κρύο ιδανικό είναι και αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/303971453...xoCSS4QAvD_BwE

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	s-l1600.jpg 
Προβολές:	215 
Μέγεθος:	63,1 KB 
ID:	450289

    Δεν έχω προσωπική άποψη αλλά ένα Shoei που έχω με μεγάλα "μάγουλα" από κάτω φράζει τον αέρα πλήρως.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Liam Προβολή μηνύματος
    Το λοιπόν κάτοχος του HJC F70 carbon κράνους με το χειρότερο υποσιάγωνο έβερ.
    Το ρημάδι είναι με βέλκρο και το έχω χάσει ήδη 2 φορές. Επίσης δεν καλύπτει 100% αφήνωντας κενό και τώρα με τα κρύα να παγώνει η κεφάλα μου.
    Ψάχνοντας τα ιντερνετς έπεσα πάνω σε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=x_ej8sehs8k και η αντίδραση μου είναι WTF
    Εσείς συντροχοί τι άλλα;
    Μόνο racing κράνη με πολλούς αεραγωγούς από δω και πέρα
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #4
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Δεν είδα όλο το παραπάνω βίντεο (με κουράζει λίγο αυτός ο τύπος).Το ίδιο πράμα λέμε;

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Δεν είδα όλο το παραπάνω βίντεο (με κουράζει λίγο αυτός ο τύπος).Το ίδιο πράμα λέμε;
    Λεει στο βίντεο ο Καναδός , ότι με το υποσιαγώνιο το co² είναι στο θεό.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Με ένα fleece περιλαίμιο των 5-10€ θα είσαι μια χαρά ζεστά.

  7. #7
    Εγώ το έβγαλα από το δικό μου. Καινούργιο κράνος Shark από τον Ιανουάριο 2023 και για 6 μήνες που το είχα δεν μπορούσα να αναπνεύσω στα φανάρια, άνοιξε-κλείσε ζελατίνα συνεχώς. Το αφαίρεσα και ηρέμησα, ο ήχος δεν αυξήθηκε ιδιαίτερα. (Φοράω βαμβακερό μπαλακλάβα συνέχεια καλοκαίρι-χειμώνα που την αλλάζω καθημερινά για θέμα υγιεινής)
    Dress for the accident, not the ride.

  8. #8
    Δεν εχω λόγο να αμφισβητήσω τις μετρήσεις του F9, εξάλλου συμφωνα και με αυτές, όσο κινούμαστε και υπάρχει ροή αέρα, δέν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Για όσους κινούνται με μικρές ταχύτητες και περνουν αρκετή ώρα σταματημένοι σε κίνηση ή φανάρια, εκέι δεν εξυπηρετεί και κάτι το υποσιάγωνο έτσι κι αλλιώς. Ουτε θόρυβο κόβει στις μικρές ταχύτητες, ούτε πολύ κρύο, όντως με ένα καλό περιλαίμιο πιασμένο από το λουρί του κράνους, το κρύο κόβει.
    Προσωπικά, δεν το χρησιμοποιώ καν στην καθημερινή χρήση καθώς βρωμίζει εύκολα, ενοχλεί λίγο και στο βάλε βγάλε αλλά και στο πιάσιμο του κράνους. Συνήθως δε, το ξεχνάω και σε μεγαλύτερας βόλτες. Καλοκαίρι, μικρό το κακό. Αλλά όσες φορές το ξεχνάω σε ταξίδι χειμωνιάτικα, μου λείπει σε εκνευριστικό βαθμό...
    teenage angst has paid off well,now I'm bored 'n' old.......

  9. #9
    papoy Το avatar του/της Viking
    Εγγραφή
    07/04/2008
    Μηνύματα
    656
    Στο συγκεκριμένο βίντεο νομίζω ο Fortnine είναι λίγο off/υπερβολικός, αλλά οκ , παρουσιάζει κάτι τεκμηριωμένο.
    Προσωπικά όταν σταματάω , ακόμα και τον χειμώνα , ανοίγω ζελατίνα γιατί μου αρέσει να παίρνω αέρα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Ναι καλά στην κίνηση το πρόβλημα είναι το CO2 και όχι η εξάτμιση από το λεωφορείο στο μισό μέτρο.

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Liam Προβολή μηνύματος
    Το λοιπόν κάτοχος του HJC F70 carbon κράνους με το χειρότερο υποσιάγωνο έβερ.
    Το ρημάδι είναι με βέλκρο και το έχω χάσει ήδη 2 φορές. Επίσης δεν καλύπτει 100% αφήνωντας κενό και τώρα με τα κρύα να παγώνει η κεφάλα μου.
    Ψάχνοντας τα ιντερνετς έπεσα πάνω σε αυτό https://www.youtube.com/watch?v=x_ej8sehs8k και η αντίδραση μου είναι WTF
    Εσείς συντροχοί τι άλλα;
    Και εμένα μου έχει μείνει στο μυαλό αυτό το video. Βέβαια δεν αφαίρεσα το υποσιαγωνο αφού το είδα. Του NXR είναι διχτυωτό και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ καποιο πρόβλημα ζάλης ή δυσκολίας στην αναπνοη. Οποτε ίσως ο σχεδιασμός του είναι μια καλή μέση λύση.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ναι καλά στην κίνηση το πρόβλημα είναι το CO2 και όχι η εξάτμιση από το λεωφορείο στο μισό μέτρο.
    αν έχεις φάει όμως μπακαλιάρο σκορδαλιά το προηγούμενο βράδυ;



    Προσωπικά φροντίζω η μπαλακλάβα να αφήνει ελεύθερη τη μύτη, οπότε σε νορμάλ ταχύτητες και επάνω, με ανοιχτούς αεραγωγούς δεν έχω θέμα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Παρόμοια θέματα

  1. Περι Γαμου
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 18:46
  2. Περί Fazer600 o λόγος...
    από superfour στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2004, 23:24
  3. Περί Αλυσίδας …
    από niko13g στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 23/12/2003, 14:38
  4. περι βενζινης
    από bsari στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 01:48
  5. Περι γουρουνιων ο λογος!!!!
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/11/2003, 15:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF