Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 48

Θέμα: Εξοπλισμος αναβατη σε Naked

  1. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από geioann Προβολή μηνύματος
    Η διαιρούμενη βολεύει για καμιά καταδρομική βόλτα που πιθανόν να σταματήσεις να φας και κάτι ή να πιεις κάνα καφέ! Η ολόσωμη για πίστα ή για καμιά καταδρομική όπου δεν έχεις σκοπό να κάνεις καμιά στάση. Μέσα στην πόλη μπορείς να φοράς μόνο το μπουφάν. Βέβαια έγραψες πως θα την κυκλοφορείς μόνο καλοκαιρινούς μήνες οπότε και πάλι δεν ξέρω αν θα σε βολεψει το δερμάτινο στη ζέστη! Μπορείς να πάρεις μια διαιρούμενη καλοκαιρινή διάτρητη και ίσως ένα καλοκαιρινό τζακετ για την πόλη.

    Εντιτ: κοίτα και τις διαιρούμενες της dainese. Έχουν απίστευτη εφαρμογή και ελαστικότητα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Και οι δυο είναι διαιρούμενες επισης η μια είναι διάτρητη. Ακόμα και το καλοκαίρι στις βουνοβολτες/πασα κάνει κρύο, η τουλάχιστον εγώ είμαι φλωρος!
    Επίσης το πρωί έχει 8-10 βαθμούς όταν πηγαίνω στην δουλειά μέχρι τον Ιούνιο!
    Θα τις τσεκαρω και τις Dainese!!

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    δεν εχω καταλαβει ακομα αν ψαχνεις για καθημερινο ρουχο η για σκ. επισης δεν εχω καταλαβαει αφου θες σονυ και καλα διαιρουμενη τι ακριβως ρωτας? αν ειναι καλες οι alpine? ειναι πολυ καλες.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Το διατρητο δεν είναι για τέτοια κλίματα. Πιο πολυ σε μεσογειακό κλίμα ταιριάζει που έχει πολύ ζέστη, όχι στην Ελβετία που θα ζεσταθείς μόνο μέσα στην πόλη.

    Στη Γερμανία ήμουν μια χαρά με δερμάτινο μπουφάν χωρίς την εσωτερικη επένδυση. Δεν είχα ποτέ θέμα με τη ζέστη το καλοκαίρι.

  4. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Καλημέρα Βασίλη, ίσως να φταίει που δεν το εξήγησα καλά οπότε ζητώ συγγνώμη.
    Ψάχνω για κάτι καθημερινό αλλά και για σουκού/ταξίδια. Επειδή μπαίνω πίστα με το αυτοκίνητο (φετος ελπίζω πως θα τρέξω και στο γερμανικό πρωτάθλημα time attack) και επίσης όπως παρέθεσα με το λινκ στην Ελβετία η μεταπωλητική τιμή μιας διαιρούμενης είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα αποφάσισα να πάω σε διαιρούμενη η οποία δεν ειναι υπερβολικά ακριβή. (Αγοραζεις κατι 500ε και το πουλας 500ε αρα το χρησιμοποιήσες δωρεάν).
    Οπως εξήγησα πες το κόλλημα αλλα φοραώ αποκλειστικά AStars οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός οπότε ήθελα feedback σε αυτά τα τα προιοντα που παρέθεσα στο λινκ ή εναλλακτικες επιλογές γιατι αφαινώς δεν γνωρίζω και αφεταίρου εχω tunnel vision. Καλη ωρα οπως εκανες με τα κράνη θέλω το feedback σου και στις διαιρούμενες.

    Επίσης το μηχανάκι όπως και τα αυτοκίνητα μου ειναι λίζινγκ και τουλαχιστον τα αυτοκίνητα αλλαζουν καθε 1.5 χρόνο οποτε δεν πιστεύω πως θα εχω το Ζ για πάνω απο 2.5 χρόνια αρα η μεταπωλήτικη αξια των ενδυμάτων ειναι σημαντικός παράγοντας αφου δεν ξέρω σε τι κατηγορία θα παω μετα.

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Το διατρητο δεν είναι για τέτοια κλίματα. Πιο πολυ σε μεσογειακό κλίμα ταιριάζει που έχει πολύ ζέστη, όχι στην Ελβετία που θα ζεσταθείς μόνο μέσα στην πόλη.

    Στη Γερμανία ήμουν μια χαρά με δερμάτινο μπουφάν χωρίς την εσωτερικη επένδυση. Δεν είχα ποτέ θέμα με τη ζέστη το καλοκαίρι.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, έπεσες μέσα στο κλιμά, γι αυτο θέλω μια διάτρητη και μία κανονική. Τα καλοκαίρια μας ειναι πίο ζεστά απ της Γερμανίας και επίσης πάω συχνα Νότια Γαλλία για μπανάκι οπότε Ιουλιο-Αυγουστο θα χρειαστεί η διάτρητη (σύμφωνα με την παράλογη λογική μου). Υγ το αστείο ειναι οτι απ το σπίτι μου μεχρι την έξοδο της πόλης ειναι 4 λεπτά και 2 φανάρια, οπότε η πιθανότητα του βρασίματος ειναι απειροελάχιστη!

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Ειδικά με naked μοτοσικλέτα το δερμάτινο είναι το κάτι άλλο

    Ακόμη παθαίνω πλάκα όποτε ξαναφορώ το δικό μου το φθινόπωρο μετά από κάτι μήνες με τα καλοκαιρινά, είναι σαν δεύτερο δέρμα!

    Εδώ βγάζω και τον χειμώνα με αυτό αλλά ειδικά στον αυτοκινητόδρομο και μόνο στο πολύ κρύο κάποιες φορές είναι οριακό (μπαλώνεις τρύπες).

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ειδικά με naked μοτοσικλέτα το δερμάτινο είναι το κάτι άλλο

    Ακόμη παθαίνω πλάκα όποτε ξαναφορώ το δικό μου το φθινόπωρο μετά από κάτι μήνες με τα καλοκαιρινά, είναι σαν δεύτερο δέρμα!

    Εδώ βγάζω και τον χειμώνα με αυτό αλλά ειδικά στον αυτοκινητόδρομο και μόνο στο πολύ κρύο κάποιες φορές είναι οριακό (μπαλώνεις τρύπες).
    Να σε ρωτησω, τι κρανος να επιλέξω για naked? Eβαλα τις επιλογές που σκέφτομαι αλλα μου είπαν οι συνφορουμήτες οτι δεν ειναι καλή επιλογή για naked! Οι ταχυτητες ειναι απο 50 εως 125 χλμ την ωρα αυστηρα!

  8. #23
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.707
    nxr2, δεν υπάρχει λόγος να δεις κάτι άλλο εκτός κι αν δε σου κάθεται καλά στο κεφάλι.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Να σε ρωτησω, τι κρανος να επιλέξω για naked? Eβαλα τις επιλογές που σκέφτομαι αλλα μου είπαν οι συνφορουμήτες οτι δεν ειναι καλή επιλογή για naked! Οι ταχυτητες ειναι απο 50 εως 125 χλμ την ωρα αυστηρα!
    Για μέχρι 125χλμ την ώρα, ακόμα και σταθερά στον αυτοκινητόδρομο, δεν έχει και πολλή σημασία ο τύπος του κράνους φίλε μου.

    Ούτως η άλλως οι συνδυασμοί είναι άπειροι αλλά συνήθως είναι αδύνατον να πετύχουμε τον τέλειο χωρίς ενδελεχή δοκιμή!

    Θα σου έλεγα να πάρεις το πιο "ασφαλές", ανάλογα με τις πιστοποιήσεις που φέρει, από αυτά που σου αρέσουν.

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα Βασίλη, ίσως να φταίει που δεν το εξήγησα καλά οπότε ζητώ συγγνώμη.
    Ψάχνω για κάτι καθημερινό αλλά και για σουκού/ταξίδια. Επειδή μπαίνω πίστα με το αυτοκίνητο (φετος ελπίζω πως θα τρέξω και στο γερμανικό πρωτάθλημα time attack) και επίσης όπως παρέθεσα με το λινκ στην Ελβετία η μεταπωλητική τιμή μιας διαιρούμενης είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα αποφάσισα να πάω σε διαιρούμενη η οποία δεν ειναι υπερβολικά ακριβή. (Αγοραζεις κατι 500ε και το πουλας 500ε αρα το χρησιμοποιήσες δωρεάν).
    Οπως εξήγησα πες το κόλλημα αλλα φοραώ αποκλειστικά AStars οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός οπότε ήθελα feedback σε αυτά τα τα προιοντα που παρέθεσα στο λινκ ή εναλλακτικες επιλογές γιατι αφαινώς δεν γνωρίζω και αφεταίρου εχω tunnel vision. Καλη ωρα οπως εκανες με τα κράνη θέλω το feedback σου και στις διαιρούμενες.

    Επίσης το μηχανάκι όπως και τα αυτοκίνητα μου ειναι λίζινγκ και τουλαχιστον τα αυτοκίνητα αλλαζουν καθε 1.5 χρόνο οποτε δεν πιστεύω πως θα εχω το Ζ για πάνω απο 2.5 χρόνια αρα η μεταπωλήτικη αξια των ενδυμάτων ειναι σημαντικός παράγοντας αφου δεν ξέρω σε τι κατηγορία θα παω μετα.
    μην ζητας συγγνωμη
    αρχικα να δεις αυτο που σου ειπα πριν, σε οσες διαιρουμενες ειχα η εχω δει, το μπουφαν δεν φοριεται σκετο. ειναι πολύ κοντο. δεν ξερω αν αυτες που κοιτας ειναι ετσι. η αλπιν ειναι πολύ καλη εταιρια αλλα πληρωνεις και λιγο ονομα. μακρια απο λευκο χρωμα, θα βαρεθεις να σκουπιζεις αιμα απο εντομα. λερωνει παρα πολυ. απεφυγε τις καμπουρες, δεν σου προσφερουν κατι εσενα και φαινεται και λιγο αστειο σε καθημερινη χρηση με 100χλμ.
    κράνος ξεκινα απο nxr2 και δοκιμασε πριν παρεις. κυριως η εφαρμογη εχει σημασια. μπορει το πιο ακριβο κρανος του κοσμου να μην κανει στο δικο σου κεφάλι. τις τοπ σειρες xspirit/nxr/rpha 1 κτλ αστες απεξω, ειναι για πιστα και σκυψιμο.

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Για μέχρι 125χλμ την ώρα, ακόμα και σταθερά στον αυτοκινητόδρομο, δεν έχει και πολλή σημασία ο τύπος του κράνους φίλε μου.

    Ούτως η άλλως οι συνδυασμοί είναι άπειροι αλλά συνήθως είναι αδύνατον να πετύχουμε τον τέλειο χωρίς ενδελεχή δοκιμή!

    Θα σου έλεγα να πάρεις το πιο "ασφαλές", ανάλογα με τις πιστοποιήσεις που φέρει, από αυτά που σου αρέσουν.
    Εννοείται ότι θα τσεκαριστεί η εφαρμογή πρώτα! Σχετικά με τις πιστοποιήσεις, όπως το όνομα λέει θα πρέπει να τις διαβάσω και να κανω ενα gap assessment όταν έχω χρόνο. Ακολούθως μπορώ να το μοιραστώ με τους υπόλοιπους!

  12. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μην ζητας συγγνωμη
    αρχικα να δεις αυτο που σου ειπα πριν, σε οσες διαιρουμενες ειχα η εχω δει, το μπουφαν δεν φοριεται σκετο. ειναι πολύ κοντο. δεν ξερω αν αυτες που κοιτας ειναι ετσι. η αλπιν ειναι πολύ καλη εταιρια αλλα πληρωνεις και λιγο ονομα. μακρια απο λευκο χρωμα, θα βαρεθεις να σκουπιζεις αιμα απο εντομα. λερωνει παρα πολυ. απεφυγε τις καμπουρες, δεν σου προσφερουν κατι εσενα και φαινεται και λιγο αστειο σε καθημερινη χρηση με 100χλμ.
    κράνος ξεκινα απο nxr2 και δοκιμασε πριν παρεις. κυριως η εφαρμογη εχει σημασια. μπορει το πιο ακριβο κρανος του κοσμου να μην κανει στο δικο σου κεφάλι. τις τοπ σειρες xspirit/nxr/rpha 1 κτλ αστες απεξω, ειναι για πιστα και σκυψιμο.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Η αλήθεια είναι ότι πάμε για κάτι σε μαύρο για να μην λερώνει! Έχει πολλές λίμνες και πολυ μυγακι όποτε ξέρω ακριβώς τι λες!
    Το NXR2 το είχα στα υπόψην όποτε πάμε δοκιμάζουμε και θα σας κρατήσω ενήμερους!

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Update:
    Αγόρασα τα AStars GP-8 Air γάντια σήμερα

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    αποφάσισα να πάω σε διαιρούμενη η οποία δεν ειναι υπερβολικά ακριβή. (Αγοραζεις κατι 500ε και το πουλας 500ε αρα το χρησιμοποιήσες δωρεάν).
    Δεν ξέρω που ακριβώς η αξία των μεταχειρισμένων είναι ίδια με των καινούργιων αλλά εφόσον είσαι εκει, πάρε ότι πιο ποζεραδικο βρεις για να οδηγάς το Ζ με στυλ.
    VR46 apparel, Ducati Corse και τα συναφή...

    Όπως σου είπαν και τα παιδιά, εφόσον οι ταχύτητες είναι μέχρι 125 χλμ, δεν χρειάζεται gap assessment, ούτε swat analysis. Και με jet κρανος, μια χαρά θα είσαι.
    Οποτε, ότι σου καθεται καλύτερα, και ότι θα φύγει πιο εύκολα σε 1-2 χρόνια όπως είπες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  15. #30
    σου τα γράψανε κι οι άλλοι, να σου τα πω κι εγώ.
    στις διαιρούμενες το μπουφάν σκέτο είναι πολύ κοντό.
    τα racing κράνη είναι σχεδιασμένα να δουλεύουν "σκυφτά".
    μην αγοράζεις κάτι με κύριο κριτίριο το πόσα θα πιάσει όταν θα το πουλήσεις, κοίτα να εξυπηρετεί όσο καλύτερα το σκοπό του, τη χρήση που θέλεις να του κάνεις.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εξοπλισμος αναβατη: Τι εχετε;
    από Ταξιδευτής στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2007, 14:19
  2. συναγερμος σε naked
    από skous στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2005, 13:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF