Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Εξοπλισμος αναβατη σε Naked

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137

    Εξοπλισμος αναβατη σε Naked

    Καλησπέρα κύριοι και κυριές.

    Μετα απο χρόνια αποχής ετοιμάζομαι για την αγορά naked μηχανής (Ζ900 Α2 2024) για την καθημερινή μου μετακίνηση απο Απριλιο εως τέλη Σεπτεμβρη, οπότε ψάχνομαι για εξοπλισμό και θέλω τις απόψεις σας.

    Οι διαδρομή ειναι 35χλμ πάνε και 35 έλα. Τα όρια ειναι κυρίως 60-80χλμ και μονο τα 10 χλμ ειναι Εθνική με 3 καμερες μονιμες και 1 μετακινούμενη. Ενώ δουλεύω σε γραφείο δεν εχω κόλλημα με το τι φοράω. Βόλτες και κανα ταξιδάκι στις διπλανές χώρες θα πηγαίνω το καλοκαίρι με την σύντροφο αλλά η μηχανή θα είναι η τρίτη επιλογή οπότε οι μοτοβόλτες θα είναι σολο. Πίστα μπαίνω με το αμάξι αλλα δεν αποκλείω την πιθανότητα μετα απο ενα σχολείο να μπω και με το μηχανακι αλλα σίγουρα οχι στα κοντά

    Απο ένδυση εχω βρει αυτα, αποφασισα για την επιλογη της στολής αντι του σκέτου μπουφάν γιατί μου φαίνεται πιο vfm. Οπως βλέπετε υπάρχει ενα bias με την Alpinestars καθώς αυτήν την εταιρία χρησιμοποιώ και με το αμάξι. Εχετε κάτι διαφορετικό να προτείνετε?


    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...o-Lt-Suit-0002

    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...ther-Suit-0008

    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...er-Jacket-0046

    https://www.fc-moto.de/en/Dainese-Pr...Back-Protector

    https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf...6-V2-Boot-0001

    Γάντια δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    Μπαλακλάβα εχω FIA Approved AStars απ το αμάξι.

    Απο κράνη αποφάσισα στο HJC RPHA 1 και Arai RX-7v και για καθημερινό το HJC RPHA 11 εχει κάποιος άποψη για το πόσο βάσσανο θα είναι η έλειψη fairing στην διαδρομή που λεω λόγο θορύβου? (Δεν με ενδιαφέρει αν θα έχει θόρυβο στα 150 γιατί δεν τρέχω ΠΟΤΕ στον δρόμο (Εκτος Ελλαδας και Ιταλίας, εκει το πεθαινω το θεμα)

    Ναι ξέρω οτι τα 3 κράνη ειναι υπερβολή αλλά για κάποιο λόγο και εγώ και η σύντροφος στα HJC φοράμε ίδιο νούμερο (58) οπότε θα πάρω ότι μου αρέσει και θα πω δες αγάπη μου τι MAΣ πήρα!.

    Αφού λύσουμε το δικό μου πρόβλημα θα πάμε και στις επιλογές ένδυσης και υπόδησης για την σύντροφο η οποιά θα οδηγεί και εκείνη την μηχανή.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Γεια σου φίλε, στις επιλογές που έχεις κάνει τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά, τι εννοώ. Όπως μάλλον και εσύ γνωρίζεις η Astars είναι από τις top εταιρίες, επίσης και τα κράνη που έχεις επιλέξει άμα τα έχεις δοκιμάσει και σου κάνουν μια χαρά είναι. Αφού έχεις λύσει το οικονομικό η δική μου συμβουλή είναι πάρε δύο μπουφάν ένα καλοκαιρινό και ένα χειμερινό ή τεσσάρων εποχών, -ανάλογα που μένεις-. Για τα δερμάτινα, για καθημερινή μετακίνηση με συχνές στάσεις, βάλε βγάλε κλπ. εμένα δεν με έχει βολέψει. Το χειμώνα μπορεί να φοράς ένα ισοθερμικό από μέσα και να είσαι κομπλέ και να μην κρυώνεις είτε στον αυτοκινητόδρομο είτε σε ταχείας , είτε μέσα στην πόλη αλλά άμα πας να κάτσεις κάπου σίγουρα δεν είναι βολικό να κάθεσαι με ένα δερμάτινο racing μπουφάν και πόσο μάλλον με μια ολόσωμη στολή. Τα παραπάνω στην δική μου περίπτωση που δεν θέλω επ' ουδενί μπαγκαζέρια μου κάνει αναγκαίο την ύπαρξη τσάντας πλάτης ακόμα και για να πάω και για καφέ. Στο λέω για να το έχεις υπόψη σου γιατί είτε με ολόσωμη, είτε με ένα racing δερμάτινο εμένα δεν θα μου ήταν άνετο να έχω πορτοφόλι, κινητό και ότι άλλο μικρό κουβαλάω με κανονικά ρούχα.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από svaboda Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φίλε, στις επιλογές που έχεις κάνει τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά, τι εννοώ. Όπως μάλλον και εσύ γνωρίζεις η Astars είναι από τις top εταιρίες, επίσης και τα κράνη που έχεις επιλέξει άμα τα έχεις δοκιμάσει και σου κάνουν μια χαρά είναι. Αφού έχεις λύσει το οικονομικό η δική μου συμβουλή είναι πάρε δύο μπουφάν ένα καλοκαιρινό και ένα χειμερινό ή τεσσάρων εποχών, -ανάλογα που μένεις-. Για τα δερμάτινα, για καθημερινή μετακίνηση με συχνές στάσεις, βάλε βγάλε κλπ. εμένα δεν με έχει βολέψει. Το χειμώνα μπορεί να φοράς ένα ισοθερμικό από μέσα και να είσαι κομπλέ και να μην κρυώνεις είτε στον αυτοκινητόδρομο είτε σε ταχείας , είτε μέσα στην πόλη αλλά άμα πας να κάτσεις κάπου σίγουρα δεν είναι βολικό να κάθεσαι με ένα δερμάτινο racing μπουφάν και πόσο μάλλον με μια ολόσωμη στολή. Τα παραπάνω στην δική μου περίπτωση που δεν θέλω επ' ουδενί μπαγκαζέρια μου κάνει αναγκαίο την ύπαρξη τσάντας πλάτης ακόμα και για να πάω και για καφέ. Στο λέω για να το έχεις υπόψη σου γιατί είτε με ολόσωμη, είτε με ένα racing δερμάτινο εμένα δεν θα μου ήταν άνετο να έχω πορτοφόλι, κινητό και ότι άλλο μικρό κουβαλάω με κανονικά ρούχα.
    Επίσης το hjc rpha 11 είναι με την παλιά πιστοποίηση έχε στο νου σου ECE 22.05

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από svaboda Προβολή μηνύματος
    Επίσης το hjc rpha 11 είναι με την παλιά πιστοποίηση έχε στο νου σου ECE 22.05
    Και είναι μάλλον ακατάλληλο για γυμνό μηχανάκι. Ο αεροδυναμικος του σχεδιασμός είναι για μηχανή πίστας, δλδ σκυφτό. Στο γυμνό θα το χτυπάει ο αέρας με λάθος γωνία. Παθών.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Και είναι μάλλον ακατάλληλο για γυμνό μηχανάκι. Ο αεροδυναμικος του σχεδιασμός είναι για μηχανή πίστας, δλδ σκυφτό. Στο γυμνό θα το χτυπάει ο αέρας με λάθος γωνία. Παθών.
    Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση, έχεις κάποια άλλη πρόταση?

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από svaboda Προβολή μηνύματος
    Γεια σου φίλε, στις επιλογές που έχεις κάνει τίποτα δεν μπορεί να πάει στραβά, τι εννοώ. Όπως μάλλον και εσύ γνωρίζεις η Astars είναι από τις top εταιρίες, επίσης και τα κράνη που έχεις επιλέξει άμα τα έχεις δοκιμάσει και σου κάνουν μια χαρά είναι. Αφού έχεις λύσει το οικονομικό η δική μου συμβουλή είναι πάρε δύο μπουφάν ένα καλοκαιρινό και ένα χειμερινό ή τεσσάρων εποχών, -ανάλογα που μένεις-. Για τα δερμάτινα, για καθημερινή μετακίνηση με συχνές στάσεις, βάλε βγάλε κλπ. εμένα δεν με έχει βολέψει. Το χειμώνα μπορεί να φοράς ένα ισοθερμικό από μέσα και να είσαι κομπλέ και να μην κρυώνεις είτε στον αυτοκινητόδρομο είτε σε ταχείας , είτε μέσα στην πόλη αλλά άμα πας να κάτσεις κάπου σίγουρα δεν είναι βολικό να κάθεσαι με ένα δερμάτινο racing μπουφάν και πόσο μάλλον με μια ολόσωμη στολή. Τα παραπάνω στην δική μου περίπτωση που δεν θέλω επ' ουδενί μπαγκαζέρια μου κάνει αναγκαίο την ύπαρξη τσάντας πλάτης ακόμα και για να πάω και για καφέ. Στο λέω για να το έχεις υπόψη σου γιατί είτε με ολόσωμη, είτε με ένα racing δερμάτινο εμένα δεν θα μου ήταν άνετο να έχω πορτοφόλι, κινητό και ότι άλλο μικρό κουβαλάω με κανονικά ρούχα.
    Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Ξέχασα να πω πως απο πόρτα σε πόρτα έχει 2 φανάρια. Χειμώνα δεν θα βγάζω την μηχανή γιατι μένω Ελβετία και έχει πολύ κρύο, χιόνια και δεν νομίζω καν να σε καλύπτει η ασφάλεια. Τουλάχιστον στα αυτοκίνητα με καλοκαιρνά δεν σε καλύπτει. Επίσης τσάντα πλάτης φορ δε γουιν και εγώ! Εχω την North Face Jester που την συνιστώ ανεπιφύλακτα!

    Το οικονομικό δεν είναι θέμα οταν αφορά την ασφάλεια, προτιμώ να κόψω απο αλλού, εχω φτάσει 31 μισό και ακόμα απορώ πως έφτασα μέχρι εδώ οπότε δεν κάνω εκπτώσεις σε αυτό. Επίσης μην ξεχνάμε οτι υπάρχει και η αγορά των μεταχειρισμένων που αυτα λόγω ονόματος δεν χάνουν αξία.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Κοίτα άμα θες να πάρεις δερμάτινο εννοείτε να πάρεις, σε δεδομένα δρόμου και όχι πίστας δεν είναι πολύ λιγότερο ασφαλή η κορντούρα, εγώ το ανάφερα σαν αντιπαράδειγμα από άποψη βολικότητας. Αλλά! το δερμάτινο είναι δερμάτινο. Είναι και πιο κουλ, επιδιορθώνεται και μπορεί να κρατήσει και για πάντα. Γιαυτό θα σου πρότεινα να πας σε κάτι πιο urban και ας είναι και δέρμα.


    P.S. Και γω έχω μία borealis βολεύει full, χωράει λάπτοπ, μικρή εργαλειοθήκη και μια αλλαξιά ρούχα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    στολη για καθε μερα? τι φαση δικε μου?
    ουτε με τα κρανη συμφωνω. αν θες να πεταξεις λεφτα πασο. κανενα απο τα 3 δεν σου ειναι απαραιτητο και τα prha δεν ειναι καν για γυμνο, βασικα δεν ειναι καν καλα κρανη. δες κανενα nxr η πηγαινε σε αραι αλλα οχι το rx7 που ειναι παραλογα ακριβο και δεν σου προσφερει κατι εσενα.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    στολη για καθε μερα? τι φαση δικε μου?
    ουτε με τα κρανη συμφωνω. αν θες να πεταξεις λεφτα πασο. κανενα απο τα 3 δεν σου ειναι απαραιτητο και τα prha δεν ειναι καν για γυμνο, βασικα δεν ειναι καν καλα κρανη. δες κανενα nxr η πηγαινε σε αραι αλλα οχι το rx7 που ειναι παραλογα ακριβο και δεν σου προσφερει κατι εσενα.
    Καλησπέρα Βασίλη, εννοείται πως δεν θα φοράω την στολή καθε μέρα, είναι διαιρούμενη, απλά θεωρώ πως είναι καλύτερο VFM απ το σκετο μπουφάν και μετά σκετο παντελόνι λόγο κόστους κτλ γιατί στο τέλος τα πουλάς, και διαφορετικά πουλάς στολή και διαφορετικά σκετο μπουφάν. Επίσης είναι ήδη αρκετά φθηνότερα από την αγορά της Ελβετιας. (Ενδεικτικά το μπουφάν στην Ελβετία κοστίζει 300€ και η στολή με το παντελόνι από Γερμανία 550€. Η ίδια στολή Ελβετία είναι στα 800€).

    Τώρα για τα κράνη, που λες βγάζουμε το θέμα της τιμής απ έξω. Τι θα πρότεινες εκτός του NXR 2 που το έχω ήδη στα υπόψην μου?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.019
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TheRegulator Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα Βασίλη, εννοείται πως δεν θα φοράω την στολή καθε μέρα, είναι διαιρούμενη, απλά θεωρώ πως είναι καλύτερο VFM απ το σκετο μπουφάν και μετά σκετο παντελόνι λόγο κόστους κτλ γιατί στο τέλος τα πουλάς, και διαφορετικά πουλάς στολή και διαφορετικά σκετο μπουφάν. Επίσης είναι ήδη αρκετά φθηνότερα από την αγορά της Ελβετιας. (Ενδεικτικά το μπουφάν στην Ελβετία κοστίζει 300€ και η στολή με το παντελόνι από Γερμανία 550€. Η ίδια στολή Ελβετία είναι στα 800€).

    Τώρα για τα κράνη, που λες βγάζουμε το θέμα της τιμής απ έξω. Τι θα πρότεινες εκτός του NXR 2 που το έχω ήδη στα υπόψην μου?
    η στολη ειναι για πιστα. δεν βολευει για κατι αλλο και τα μπουφαν συνηθως ειναι κοντα και δεν μπορεις να τα φορεσεις χωρις παντελονι. αν θες δερμα (που δεν υπαρχει λογος) παρε ενα μπουφαν και ενα παντελονι της ιδιας εταιριας να κουμπωνουν. επισης δεν πουλιεται πιο ευκολα η διαιρουμενη, συνηθως πολυ πιο δυσκολα.

    edit βολευει η στολη και για πολεμικη βολτα. αλλα τελικα εσυ θες κατι για καθε μερα η για βολτα?
    Τελευταία τροποποίηση από basilis_k6; 01/02/2024 στις 18:49.

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.702
    Τι μηχανή είχες πρίν;

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Τι μηχανή είχες πρίν;
    Είχα Aprilia RS 125 2t μέχρι τα 18. Δεν είχα ποτε γυμνό.

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η στολη ειναι για πιστα. δεν βολευει για κατι αλλο και τα μπουφαν συνηθως ειναι κοντα και δεν μπορεις να τα φορεσεις χωρις παντελονι. αν θες δερμα (που δεν υπαρχει λογος) παρε ενα μπουφαν και ενα παντελονι της ιδιας εταιριας να κουμπωνουν. επισης δεν πουλιεται πιο ευκολα η διαιρουμενη, συνηθως πολυ πιο δυσκολα.

    edit βολευει η στολη και για πολεμικη βολτα. αλλα τελικα εσυ θες κατι για καθε μερα η για βολτα?
    Το μηχανακι θα είναι κυρίως για καθημερινή χρήση και μερικές φορές καμια βόλτα όταν βγαίνουν και οι υπόλοιποι της παρέας και δεν είμαι εκτός χώρας ή όταν δεν βγαίνουμε με την κοπελια βόλτα με την μηχανή.

    Όχι δεν θέλω να πάρω τζιν/κορντουρες με επενδύσεις κτλ γιατί ξέρω ότι δεν θα τα φορέσω!

    Δηλαδή το παντελόνι ζήτημα να φορεθεί 10 σουκου το χρόνο!

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/02/2024
    Μηνύματα
    137
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από svaboda Προβολή μηνύματος
    Κοίτα άμα θες να πάρεις δερμάτινο εννοείτε να πάρεις, σε δεδομένα δρόμου και όχι πίστας δεν είναι πολύ λιγότερο ασφαλή η κορντούρα, εγώ το ανάφερα σαν αντιπαράδειγμα από άποψη βολικότητας. Αλλά! το δερμάτινο είναι δερμάτινο. Είναι και πιο κουλ, επιδιορθώνεται και μπορεί να κρατήσει και για πάντα. Γιαυτό θα σου πρότεινα να πας σε κάτι πιο urban και ας είναι και δέρμα.


    P.S. Και γω έχω μία borealis βολεύει full, χωράει λάπτοπ, μικρή εργαλειοθήκη και μια αλλαξιά ρούχα.
    Πολύ ωραία η Borealis!
    Δεν είναι τόσο θέμα του κουλ φακτορ αλλά θέλω να έχω την δυνατότητα να το πουλήσω στο anibis.ch χωρίς να χάσω χρήματα αν θελήσω να το πουλήσω! Είμαι τέτοιος ναι!

    Ενδεικτικά: https://www.anibis.ch/fr/vi/berne/vehicules/accessoires-moto/alpinestars-lederkombi-gr-52/50740646

  15. #15
    Μέλος Το avatar του/της geioann
    Εγγραφή
    08/09/2019
    Μηνύματα
    207
    Η διαιρούμενη βολεύει για καμιά καταδρομική βόλτα που πιθανόν να σταματήσεις να φας και κάτι ή να πιεις κάνα καφέ! Η ολόσωμη για πίστα ή για καμιά καταδρομική όπου δεν έχεις σκοπό να κάνεις καμιά στάση. Μέσα στην πόλη μπορείς να φοράς μόνο το μπουφάν. Βέβαια έγραψες πως θα την κυκλοφορείς μόνο καλοκαιρινούς μήνες οπότε και πάλι δεν ξέρω αν θα σε βολεψει το δερμάτινο στη ζέστη! Μπορείς να πάρεις μια διαιρούμενη καλοκαιρινή διάτρητη και ίσως ένα καλοκαιρινό τζακετ για την πόλη.

    Εντιτ: κοίτα και τις διαιρούμενες της dainese. Έχουν απίστευτη εφαρμογή και ελαστικότητα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εξοπλισμος αναβατη: Τι εχετε;
    από Ταξιδευτής στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 64
    Τελευταίο μήνυμα: 26/12/2007, 14:19
  2. συναγερμος σε naked
    από skous στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2005, 13:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF