Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Yamaha XT1200Z Super tenere long Term review 40.000χλμ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    128

    Yamaha XT1200Z Super tenere long Term review 40.000χλμ

    Ηταν μια επικίνδυνη επιλογή θαρρώ η αγορά του TENERE 1200 που έγινε το 2017. Δεν το είχα οδηγήσει ποτέ, δεν ήξερα αν θα με βολέψει αν αν αν..., φοβόμουν και πάρα πολύ το βάρος του για αυτό και αρχικά κοιτούσα τότε το VSTROM 1000XT. Ευτυχώς όμως οι φίλοι μου με έπεισαν για το ΤΕΝΕRE και την έριξα την ζαριά εννοείται όμως και μετά από πολύ διάβασμα στο ADVRIDER, φόρουμ της Αμερικής. Ρίχνω την ζαριά που λέτε και τι να δω (πρώτη φορά που το οδηγησα) 6αρες και να λάμπουνε!!! Τόσο πολύ μου αρεσε οδηγικά και σε αυτά που ήθελα. Αλλά ας το αναλύσουμε σιγά σιγά και ύστερα από 40000χλμ...

    Πρώτος φόβος αποτροπής ήταν το βάρος. Τι να πω με το που ξεκινάς δεν νιώθεις κανένα βάρος, είναι χαμηλό ουσιαστικά δικύλινδρος σε σειρά και καλοζυγισμένο οπότε πραγματικά το νιώθω τόσο ελαφρύ που μου έκανε τρομερή εντύπωση. Πιο ελαφρύ απο το fazer s2 600 που είχα παλιότερα. Στατικά ναι είναι βαρύ, δεν θα διαγράψουμε και τους νόμους της φυσικής!!! αλλά μέχρι εκεί.

    Ας πω για τον κινητήρα, πρώτη φορά σε δικύλινδρο, εντάξει μου αρέσουν οι δικύλινδροι. Εχουμε και λέμε ροπή ροπή και δύναμη απο χαμηλά, δεν κολάς πουθενά, πουθενά δεν σου φαίνεται ότι έχει λίγα άλογα και ποτέ σε καμία περίπτωση δεν σκέφτηκα ότι θέλω και άλλα.

    Αξονας, απλά υπέροχος δεν τον καταλαβαίνεις τι να λέμε και σε συνδιασμό ότι ξεχνάς λάδωμα μετά από κάθε ταξιδιωτική μέρα που συνήθως είναι μεγάλη, ε ναι λατρεύω αξονα και ποτέ πίσω σε αλυσίδα τουλάχιστον για την χρήση που κάνω εγώ.

    Αναρτήσεις,πάτημα στον δρόμο, αίσθηση οδήγησης. Τώρα τι να σας πω ότι τελειωσα κατευθείαν το λάστιχο με το που το αγόρασα και αυτό δεν το είχα καταφέρει με την προηγούμενη μηχανή μου. Σου δίνει τρομερό αίσθημα ασφαλείας, πλαγιάζεις και απλά συνεχίζεις να πλαγιάζεις και άλλο γιατί νιώθεις τέρμα ασφαλής και σου δίνει την πληροφόρηση που πρέπει στο τι γίνεται κάτω στον δρόμο. Αλλαγή κατευθύνσεων από την μία στροφή στην άλλη παρα πολύ εύκολα βοηθάει και το φαρδύ τιμόνι εδώ, και τα ατέλιωτα στροφιλίκια στο βουνό είναι απόλαυση ζητώντας και άλλο.

    Χωροι και ταξίδι, τώρα εντάξει τι να πω 2 ατομα κάθονται τέλεια και φορτώνεται να κάνεις μετακόμιση. Νομίζω δεν χρειάζονται αλλα περιτά λόγια.

    Ας πούμε για το χώμα, είναι on-off θα μου πείτε, μπήκα πρόσφατα σε δασικούς χωματόδρομους πάνω από το χιονοδρομικό Eλατοχώρι με λαστιχα για δρόμο, ε λοιπόν μια χαρά μπαίνει και εννοείται ακόμα καλύτερα με κατάλληλο λάστιχο. Πιο σωστά ανετα μπαίνει σε χωματόδρομους, δεν είναι για κάτι παραπάνω και εννοείται εδώ είναι μειονέκτημα το βάρος του γιατι αν σου πέσει αιντε να το σηκώσεις. Δεν θα πω παραπάνω πάντως με το Tenere εχει πάει ο άλλος Pamir, οπότε το ταξιδιωτικό σου το κάνεις όταν οι δρόμοι δεν είναι καλοί ή τύχεις σε χωματόδρομους,κτλπ πάντα με την ανάλογη προσοχή βεβαίως.

    Θα μου πείτε μειονέκτημα δεν έχει όλα τέλεια τα γράφεις, για μένα ένα είναι αυτό που με ενοχλεί, έχει το ψυγείο στο πλάι, οπότε ζεσταίνεται εύκολα άρα το βεντιλατέρ κάνει υπερωρίες για πλάκα και το ακούς αρκετά συχνά έτοιμο για απογείωση!!!

    Οπως καταλάβατε την θεωρώ την τέλεια ταξιδιωτική μηχανή για την χρήση που κάνω εγώ, από τότε που την πήρα δεν έχω σκεφτεί άλλη μηχανή να πω ότι κάτι μου λείπει Πάει παντρεύτηκα δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω. Πρώτα ο Θεός θα ζήσουμε πολλά πολλά χρόνια μαζί με πολλά χλμ εύχομαι.

    Αυτά ελπίζω να πήρατε μια γεύση το τι είναι ικανή να κάνει και τι όχι. Προβλήματα απολύτως κανένα μέχρι τώρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2020-05-23 13.27.18.jpg 
Προβολές:	141 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	450384

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tsber
    Εγγραφή
    13/06/2019
    Μηνύματα
    1.362
    Ωραίος, να τη χαίρεσαι με ακόμα περισσότερες απολαυστικές βόλτες

    Συνήθως κάποιες μοτό τις καταδικάζουν τα τεστ και οι κήνσορες του YouTube λόγω μεμονωμένων χαρακτηριστικών και πριν προλάβουν να αφήσουν κάτω το χαρτί με τα specs...

    Η πραγματικότητα δεν είναι υπέρ ατού όμως και η μοτοσικλέτα πρέπει να κρίνεται σαν σύνολο.
    Τελευταία τροποποίηση από Tsber; 03/02/2024 στις 17:50.

  3. #3
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tsber Προβολή μηνύματος
    Ωραίος, να τη χαίρεσαι με ακόμα περισσότερες απολαυστικές βόλτες

    Συνήθως κάποιες μοτό τις καταδικάζουν τα τεστ και οι κήνσορες του YouTube λόγω μεμονωμένων χαρακτηριστικών και πριν προλάβουν να αφήσουν κάτω το χαρτί με τα specs...

    Η πραγματικότητα δεν είναι υπέρ ατού όμως και η μοτοσικλέτα πρέπει να κρίνεται σαν σύνολο.
    Σωστός! Να συμπληρώσω πως καλή μοτοσυκλέτα είναι αυτή που ταιριάζει στη χρήση που κάνει ο ιδιοκτήτης της.

    Να τη χαίρεσαι και πάντα καλοτάξιδοι να είστε!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Είχε κάνει ένα αφιέρωμα ο RyanF9 και μου άλλαξε πολύ την εντύπωση που είχα αποκόμισει για την μηχανή αυτή.

    Επίσης, είχε πει , ότι με κάποιο τρόπο, αυτό το μοτέρ μπορεί να απελευθερώσει εύκολα άλογα που αναγκάστηκαν να τα κόψουν ελέω ρύπων. Μιλούσε για 20-30, επίσης μεγάλη εντύπωση εδώ.

    Όπως κ να έχει, χαίρομαι που τη γουστάρεις τόσο πολύ, είναι ότι καλύτερο. Πολλά καλά χλμ μαζί της.

    ΥΓ δε ξερω αν είναι τυχαίο αλλά 2 τέτοια που έχω πετύχει, ένα από Γερμανία και ένα από Ιταλία, φιλοξενούσε ζευγάρια, φουλ εξοπλισμένα και να μην καταλαβαίνουν τίποτα από χλμ, βροχή, κρύο κλπα.

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2012
    Μηνύματα
    128
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    Είχε κάνει ένα αφιέρωμα ο RyanF9 και μου άλλαξε πολύ την εντύπωση που είχα αποκόμισει για την μηχανή αυτή.

    Επίσης, είχε πει , ότι με κάποιο τρόπο, αυτό το μοτέρ μπορεί να απελευθερώσει εύκολα άλογα που αναγκάστηκαν να τα κόψουν ελέω ρύπων. Μιλούσε για 20-30, επίσης μεγάλη εντύπωση εδώ.

    Όπως κ να έχει, χαίρομαι που τη γουστάρεις τόσο πολύ, είναι ότι καλύτερο. Πολλά καλά χλμ μαζί της.

    ΥΓ δε ξερω αν είναι τυχαίο αλλά 2 τέτοια που έχω πετύχει, ένα από Γερμανία και ένα από Ιταλία, φιλοξενούσε ζευγάρια, φουλ εξοπλισμένα και να μην καταλαβαίνουν τίποτα από χλμ, βροχή, κρύο κλπα.
    Ο λόγος που εγραψα αυτό το review είναι καθαρά αυτός ο λόγος , υπάρχει μια αρνητική εικόνα για αυτήν την μηχανή χωρίς να είναι σωστή (μιλάω για το δεύτερης γενιάς τενερε πάντα όχι ότι το πρώτο υστερεί αλλα δεν είναι και τόσο ραφιναρισμένο και του λείπουν και κάποια πράγματα από εξοπλισμό). και δεν το λέω μόνο εγώ σαν κάτοχος αλλα και φίλοι μου που έχουν οδηγήσει την μηχανή μου οι οποίοι έχουν και σημαντική εμπειρία στις μηχανές ,συμφωνούν μαζί μου με τις ανωτέρω απόψεις μου.
    Από εκεί και πέρα καλά να είμαστε και να κάνουμε όσο μπορούμε βόλτες και ταξίδια με την μηχανή του ο καθένας.

Παρόμοια θέματα

  1. [ΠΩΛΕΙΤΑΙ] Yamaha Xtz750 Super Tenere
    από Konstenere στο forum Αγγελίες Yamaha
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2022, 12:15
  2. F650GS LONG TERM REVIEW
    από AUFGEBRACHT στο forum BMW
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2020, 09:52

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF