Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Triumph Tiger Sport 660 2023 vs Versys 650 vs tracer 700

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83

    Triumph Tiger Sport 660 2023 vs Versys 650 vs tracer 700

    Καλησπέρα σε όλη την ομάδα, είναι το πρώτο μου post ως εγγεγραμένος χρήστης και θα ήθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου σχετικά με την εν λόγω μηχανή. Πρόκειται προφανώς για την Tiger Sport 660 2023 και θα ήθελα να μάθω εμπειρίες αλλά και να ακούσω γνώμες σχετικά με αυτή καθώς ενδιαφέρομαι να την αγοράσω μετά απο μια καλή ευκαρία που βρήκα στα 8000 και με μόνο 1.800 χιλιόμετρα. Στο κεφάλι μου έπαιζε πολύ το Tracer 700 αλλά μετά απο μια μικρή έρευνα δεν μου άρεσαν κάποια πραγματάκια σχετικά με την ποιότητα βαφής και κατασκευής του αλλά φυσικά η αξιοπιστία του μοτέρ είναι εγγυημένη, κάτι που για εμένα μετα απο ταμπού μάλλον στο Tiger, δέν είναι βέβαιη. Σαφώς έχω οδηγήσει και το Versys 650 του 2016 που μου άφησε θετικές εντυπώσεις και αυτές τις μέρες θα πάρω για δοκιμή το Τriumph που μου αρέσει και σαν εμφάνιση και σαν μοτέρ. Ο φόβος μου είναι κυρίως στα ηλεκτρολογικά που εμφάνισαν τα Triumph πρίν αρκετό καιρό βέβαια αλλά και στην νορμάλ τιμή που έχει για τρικύλινδρο ενώ οι αντίπαλοι του έχουν περίπου ίδια τιμή και με δικύλνδρο μοτέρ. Επίσης είμαι 1.84 και κοντά στα 80 κιλά οπότε το θέμα ύψος της μοτοσυκλέτας η βάρος δεν με ακουμπάνε ιδιαίτερα καθώς έχω οδηγήσει αρκετές μηχανές όπως Vstrom 2005, Diversion f 2012 και άλλες που δεν θυμάμαι με την πιο βαριά (Μαούνα) το vStrom στα 225 κιλά συν τα πράγματα που είχε πάνω του. Γενικά το μηχανάκι θα έχει καθημερνό ρόλο με όχι πάνω απο 100 χιλιόμετρα την βδομάδα εκτός απροόπτου. Ψάχνω δηλαδή να βρώ που έχουν γίνει εκπτώσεις απο την εταιρεία η αν τα άλλα δυο μηχανάκια (Tracer 700 και Versys 650) είναι απλά υπερτιμολογημένα. Θα χαρώ να ακούσω οτιδήποτε μπορεί να με βοηθήσει και τις γνώμες όλων. Σας ευχαριστώ πολύ! Πάντα όρθιοι!
    ( Το πόστ έχει ανέβει και στην κατηγορία των Forum που είναι μόνο για την Triumph αν ενοχλεί ας κατεβεί απο εκεί , ευχαριστώ πολυ!)
    Τελευταία τροποποίηση από NikosBu; 05/02/2024 στις 07:44.

  2. #2
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Εγώ θα έπαιρνα το Triumph.
    Ο κινητήρας του είναι άσπαστος και τα όποια ηλεκτρολογικά εμφανίστηκαν κατά καιρούς είναι θεματάκια που μπορούν να προκύψουν σε οποιοδήποτε μηχανάκι.
    Επιπλέον, εμφανισιακά (υποκειμενικό) δε συγκρίνεται με κάποιο άλλο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	triumph_tigersport660_2022.jpg 
Προβολές:	206 
Μέγεθος:	89,0 KB 
ID:	450472

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Το Tiger είναι μηχανάρα και αφού προέρχεσαι από διάφορα Ιαπωνικά θα σε εκπλήξει και ο Ευρωπαϊκός χαρακτήρας του.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Εγώ θα έλεγα ,Θου, Κύριε, Φυλακήν Τω Στόματί Μου , να τα οδηγήσεις και να πάρεις αυτό που σου αρέσει.

    Κώτσο να πιάσεις το κατασκευαστή σε αυτή τη κατηγορία, δύσκολο.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Μίλησα με πολύ καλό φίλο μηχανικό με πολλά χρόνια εμπειρία και μου είπε πως σαν μοτέρ είναι πολυφορεμένο και χωρίς θέματα όσο για τα ηλεκτρικά προέρχονται απο παντού π.χ Bosch injectors απλά μου φαίνεται λόγω καχυποψίας αρκετά καλή η τιμή του ειδικά για το πακέτο του και φοβάμαι μην έχει γίνει έκπτωση σε βασικά πράματα.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Είχα κατα νού και το Fazer 800 αλλά το θεωρώ αρκετά παλιό μηχανάκι όμως γνωρίζω περι αξιοπιστίας και βρήκα ένα με 14.000 χιλιόμετρα πράγμα που με βάζει σε σκέψεις για τα πραγματικά χιλιόμετρα μιας μοτοσυκλέτας 11 ετών.

  7. #7
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Μίλησα με πολύ καλό φίλο μηχανικό με πολλά χρόνια εμπειρία και μου είπε πως σαν μοτέρ είναι πολυφορεμένο και χωρίς θέματα όσο για τα ηλεκτρικά προέρχονται απο παντού π.χ Bosch injectors απλά μου φαίνεται λόγω καχυποψίας αρκετά καλή η τιμή του ειδικά για το πακέτο του και φοβάμαι μην έχει γίνει έκπτωση σε βασικά πράματα.
    Εντάξει, δεν έχει και 7.000€ κούτα. Η τιμή είναι πάνω κάτω στα ίδια με τους ανταγωνιστές. Σχετικά με τα χαρακτηριστικά των τριών μοντέλων: Tracer 7, Tiger 660 και Versys 650, όλα έχουν ατσάλινο πλαίσιο και καλάμια εμπρός 41mm. Το Tiger όμως έχει ατσάλινο ψαλίδι και είναι νομίζω χωρίς μοχλικό, σε αντίθεση με τα άλλα δύο. Επίσης το Versys είναι το πιο βαρύ.

    Για αλουμινένιο πλαίσιο/ψαλίδι, 43mm μπροστινό και μοχλικό, πας σε V-Strom 650..
    Τελευταία τροποποίηση από giorgosb; 08/02/2024 στις 11:14.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Εντάξει, δεν έχει και 7.000€ κούτα. Η τιμή είναι πάνω κάτω στα ίδια με τους ανταγωνιστές. Σχετικά με τα χαρακτηριστικά των τριών μοντέλων: Tracer 7, Tiger 660 και Versys 650, όλα έχουν ατσάλινο πλαίσιο και καλάμια εμπρός 41mm. Το Tiger όμως έχει ατσάλινο ψαλίδι και είναι νομίζω χωρίς μοχλικό, σε αντίθεση με τα άλλα δύο. Επίσης το Versys είναι το πιο βαρύ.

    Για αλουμινένιο πλαίσιο/ψαλίδι και μοχλικό, πας σε V-Strom 650..
    Το vstrom με απωθεί σε θέμα design καθώς το θεωρώ εντελώς άκομψο και βαρύ σαν μαούνα οπότε μέσα στην κίνηση θα με κούραζε αρκετά πιστεύω. Το versys που οδήγησα δεν μου φάνηκε καθόλου βαρύ οπότε θέλω να οδηγήσω τα άλλα δυο για να δω πως είναι στημένα. Επίσης το Tiger και το versys έχουν ανεστραμμένο πιρούνι και κερδίζει πολύ με το 3cyl μοτέρ ο τιγράκος. Άν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα θα χαρώ να την ακούσω η κανα tracer 9 ακόμα καλύτερα

  9. #9
    Γελάνε και οι πέτρες φίλε μου να συγκρίνεις το Triumph με το Tracer.
    Πολύ καλό σε ποιότητα το Triumph και χάλια το Tracer , ακόμα είναι ομορφότερο το tiger και το ίδιο αξιόπιστο.
    Η μόνη δυσκολία είναι ότι θα έχεις ένα μηχανικό μόνο σαν επιλογή στην Αθήνα (Κόντης)
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Σε δέκα χρόνια που θα θες να το ξεφορτωθείς λόγω προβλήματος στη μέση(έλλειψη μοχλικου),το Στρουμφ θα πουλιέται τα μισά λεφτά από το Γιακλάπα.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    Σε δέκα χρόνια που θα θες να το ξεφορτωθείς λόγω προβλήματος στη μέση(έλλειψη μοχλικου),το Στρουμφ θα πουλιέται τα μισά λεφτά από το Γιακλάπα.
    Στα 10 χρόνια το παντρεύτηκες το μηχανάκι και το tracer απλα θα έχει διαλυθεί.
    Όλα ψεύτικα πάνω του.
    Βασικά στην διετία, 100% θα έχει σπάσει ο μοχλός της ζελατίνας
    και σίγουρα η ουρά, καθώς και οξείδωση σε διάφορα σημεία.
    Dankannn

    CBR 600F THE BEST

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    Καλά ρε Ντανκαν , έχεις τέτοια αδιάσειστα στοιχεία και δε λες τίποτα?
    Θα προφύλασσε άλλους ακόμα 301 δυστυχείς ,μόνο τους πρώτους 9 μήνες πέρυσι , που πήγαν κ πήραν το 7αρι Tracer.

    Πέταξαν τα λεφτά τους ξεκάθαρα, φαίνεται και στα μεταχειρισμένα πόσο άσχημα κρατάνε τιμή

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    296
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dankannn Προβολή μηνύματος
    Στα 10 χρόνια το παντρεύτηκες το μηχανάκι και το tracer απλα θα έχει διαλυθεί.
    Όλα ψεύτικα πάνω του.
    Βασικά στην διετία, 100% θα έχει σπάσει ο μοχλός της ζελατίνας
    και σίγουρα η ουρά, καθώς και οξείδωση σε διάφορα σημεία.
    Χμ, το έχω 2,5 χρόνια και είναι σαν καινούργιο ακόμα. Όποτε ήδη τα ποσοστά σου έχουν πέσει έξω
    Επίσης, θα σοκαριστείς αλλά το Tiger 660 και το Tracer 7 δεν θα μπορούσαν να ήταν πιο άμεσοι ανταγωνιστές.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ioannispar
    Εγγραφή
    07/10/2019
    Μηνύματα
    530
    Και εγω στα 2,5 χρονια ειμαι και επισης ειναι σαν καινουργιο και δουλευουν ολα. Τωρα τι να πω......., κατα τυχη μαλλον....

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    παλικάρια μου, δεν τις μετράμε.

    Ο άνθρωπος ψάχνει να αποφασίσει μεταξύ των παραπάνω τριών μοτοσυκλετών, αν μπορείτε να βοηθήσετε έχει καλώς, διαφορετικά μπορούμε να ανοίξουμε ένα θεματακι στις αντιπαραθέσεις και να τις μετρήσουμε με άνεση

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger Sport 660 2022
    από lleonidas στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2023, 11:11
  2. Bandit 650s VS Fazer 600 S2 VS Tiger Sport 660
    από SJK91 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2023, 21:51
  3. Triumph Tiger sport 660
    από Nassosa στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2022, 14:10
  4. FAZER 800 VS FAZER 1000 VS VERSYS 650 VS TRK502
    από fatsas35 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 162
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2018, 23:18
  5. Yamaha tracer 900 2018 vs triumph tiger sport
    από Tasos96 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2018, 23:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF