Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Επαναγεμιζόμενο Spray Αέρα

  1. #16
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Για δοχείο χρησιμοποιείς άνετα και φιαλη υγραερίου.
    Όχι πως χρειάζεται για φουσκώματα φυσηματα κλπ.

  2. #17
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Και για να αφήσω λίγο το σορολοπ ύφος με το οποίο απαντάω στον φίλο μου το Γιάννη,να πω εδώ προς όλους πως πριν κάποια χρόνια με είχε πιάσει και μένα ο ιός του ντιγιουαη.
    Κοίταζα αναρίθμητα βιντεα για χοουμμεηντ κομπρεσέρ κλπ
    Αυτό που δεν σου λένε συνήθως οι ευτυχείς μαστροχαλαστες, όχι από δόλο, εικάζω από άγνοια,είναι το ΠΟΣΟ επικίνδυνα είναι τα υπό πίεση δοχεία!!!
    Έτσι και σκάσει δοχείο ας πούμε σε μέγεθος πυροσβεστήρα, ότι υπάρχει στο δωμάτιο το μακελευει!
    Μιλάμε για μακελειό,όχι του Χίου,το κανονικό.

    Ο κίνδυνος δε αυτός, ελλοχεύει ακόμα και σε πιστοποιημένα συστήματα κομφλερ,τα οποία μένουν παραμελημένα και χωρίς τις προβλεπόμενες διαδικασίες τους.
    Κάπου εκεί λοιπόν, μου φύγανε οι σκέψεις για αυτοσχέδια χειροβομβ...Ε κομφλερ ήθελα να πω.
    Κάποια στιγμή θα πάρω ένα έτοιμο και θα προσπαθώ να είμαι όσο πιο επιμελής μπορώ με αυτό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #18
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Υπάρχουν και τα κομπρεσέρ μοντελισμού τα οποία εκτός από αθόρυβα είναι και μικρά σε μέγεθος, αλλά είναι σχετικά αδύναμα με μικρά (ή ανύπαρκτα) αεροφυλάκια. Το αν κάτι θα σε καλύψει εξαρτάται από το τι ποσότητες αέρα χρειάζεσαι, εκτός από το σε τι πίεση τον θέλεις.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Εγώ να κάμω ακρηα αλλά άκου την πάπια τι σολεει...
    Είναι γνωστό πως ξέρει η πάπια που'ν η λίμνη...
    Γιατί σε βλέπω να χεις την αξιολατρευτη σπιτονοικοκυρά αλά μπρατσετα...
    Μιλάς με γρίφους μάστορα….
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #20
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Μιλάς με γρίφους μάστορα….
    Σου λέει ότι η λίμνη είναι βαθιά και με επικίνδυνα ρεύματα και η πάπια το ξέρει καλά και την αποφεύγει.....




    Εν ολίγοις, μην παίζεις με τέτοια πράγματα.

    Για την σπιτονοικοκυρά δεν γνωρίζω
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  6. #21
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Παιδιά το πρότεινα με βάση όσα προδιαγράφει ο Γιάννης, όχι για να ανοίξεις μαγαζί..
    Μικρές ανάγκες παροχής, το πολύ ένα λάστιχο, ήσυχη λειτουργία, ελάχιστος όγκος.

    Το έχω δουλέψει αρκετά για συντήρηση μοτό - ποδήλατο και αερογράφο.
    Τα δοχεία που έχουν κατασκευαστεί για πιέσεις δεν έχουν φόβο να κρατήσουν μερικά bar.
    Πριν δύο μήνες "έσκασε" δίπλα μου το 1500lt δοχείο της αμμοβολής φίλου. Το κατάλαβα γιατί δεν σταματούσε να λειτουργεί..

    Δεν μπορεί να γίνει διάρρηξη αντίστοιχη με μιας έκρηξης σε αυτά τα δοχεία.
    Ο ατμοσφαιρικός αέρας δεν μπορεί με 5-10bar να εκμεταλλευτεί την αρχική τρυπίτσα για να σκίσει το δοχείο..
    Δεν είναι σαν το μπαλόνι, είναι 2-3.5mm ατσάλι χωρίς να είναι σε τάση με το φορτίο που συγκρατεί να του κλάνει μια μάνδρα..

    Φανταστείτε ότι για να δημιουργήσουμε συνθήκες διάρρηξης σε αντίστοιχες κατασκευές που θέλουμε να σκάσουν με αυτό τον τρόπο
    κάνουμε εμείς την αρχή στην κατασκευή και ας μιλάμε για χιλιαπλάσια πίεση σε σχέση με τα bar ενός κομπρεσερ.

    Η αμυντική χειροβομβίδα είναι κλασικό παράδειγμα.

    Οι "πατέντες" είναι εφευρέσεις, δεν είναι πάντα οικονομικές ενώ σχεδόν πάντα ξεπερνούν το "οικονομικά" της ελλάδας
    που σημαίνει τίποτα.
    Τα εξαρτήματα πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση και οι ενώσεις επαγγελματικές αλλιώς πας σε επαγγελματία.

  7. #22
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.637
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος

    Οι "πατέντες" είναι εφευρέσεις, δεν είναι πάντα οικονομικές ενώ σχεδόν πάντα ξεπερνούν το "οικονομικά" της ελλάδας
    που σημαίνει τίποτα.
    Τα εξαρτήματα πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση και οι ενώσεις επαγγελματικές αλλιώς πας σε επαγγελματία.
    Εστιάζω στο παραπάνω καθώς κρύβει πολύ ζουμί που ο ενθουσιώδης ντιαηγουαηερ συνήθως δεν "βλέπει".
    Το να βρεις πχ, ένα κομπρεσέρ ψυγείου, με έναν άδειο πυροσβεστήρα και ρυθμιστή πίεσης και το άλλο που κόβει και το άλλο που ράβει και το παραλλο που βγάζει την υγρασία ετσετερα ετσετερα, θα φτάσει το μπουγιουρντι πολύ ψηλά για "οικονομικά". Παθών και μαθων,δε τα βγάζω από το στομάχι μου.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Λοιπόν σχετικά με την "πατέντα".
    Δεν αξίζει τον κόπο ,πολύ μικρό, και πραγματικά μανούρα για να φτιαχτεί θέλει εξαρτήματα πρεσοστάτες βάνες σωλήνες κολλήσεις, ένα τρόπο να αλλάζεις λάδι, και πραγματικά παίρνεις ένα ρίσκο εάν βάλεις κάτι τυχαίο για αεροφυλάκιο.
    Και μόλις το φτιάξεις θα το χρησιμοποιείς μόνο για λάστιχα και αερογράφο.
    Το δικό μου ξεκίνησε για αντλία κενού για vaguum bagging, και μετά μόλις τελείωσα μου ξέμεινε οπότε έγινε κομπρεσεράκι και είναι κάπου στην αποθήκη.
    Ουσιαστικά και οι μικροί αεροσυμπιεστές του εμπορίου δεν κάνουν για πολλά πράγματα.
    Τα εργαλεία αέρα συνήθως λένε την παροχή που χρειάζονται και αυτή αντιστοιχεί σε μεγάλα και ακριβά μηχανήματα που κάνουν πολυυυυυύ θόρυβο.

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες!
    Συνήθως το DIY σου βγαίνει πιο ακριβό αν θες να τα αγοράσεις όλα από την αρχή, εκτός και αν το κάνεις κυρίως για τη "χαρά της δημιουργίας".
    Αν έχεις τα μισά από αυτά που χρειάζεσαι κάβα ήδη, ίσως μόνο τότε να συμφέρει.

    Έκανα πρόσφατα ένα δίδυμο τροχό από μοτέρ πλυντηρίου, αλλά είχα ήδη 2 μοτέρ, είχα τους πυκνωτές, είχα την καλωδίωση ,είχα τους διακόπτες, μέχρι και το σασί από λαμαρίνες και κόντρα πλακέ που είχα πεταμένα στην αποθήκη.
    Ζήτημα αν έδωσα 5€.
    Αν έπρεπε να ψάξω να τα βρω όλα, μάλλον ΔΕΝ.
    Και είναι και ένα εργαλείο που ξέρω ότι δεν θα χρησιμοποιώ τόσο συχνά, οπότε δεν με καίει η ποιότητα του.

    Με ένα κομπρεσεράκι του κατοστάρικου (24lt), καθαρίζω, φουσκώνω, ρίχνω και κάνα βάψιμο (με πολύ υπομονή).
    Κάποια στιγμή θα βρω και κάνα καζανάκι πιο μεγάλο, για να μπορώ να βάψω, με μεγαλύτερη άνεση.
    Oldfarts never die

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.186
    Η πατέντα με το κομπρεσέρ ψυγείου είναι πολύ καλή λόγο φασαρίας. Θέλει δουλειά και να υπάρχουν τα υλικά. Οι φίλοι μου γνωρίζουν τι ρακοσυλλέκτης είμαι και δεν είναι δύσκολο να βρεθεί ένα τέτοιο μοτέρ.

    Αγάλι αγάλι

    Για αρχή θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα σπρέϊ και να δω αν θα δουλέψει.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/05/2022
    Μηνύματα
    25
    Τα δύο cents μου, έχω δει πατέντα με βαλβίδα από σαμπρέλα ποδηλάτου κολλημένη στο σπρέι με εποξική κόλλα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.186
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από svaboda Προβολή μηνύματος
    Τα δύο cents μου, έχω δει πατέντα με βαλβίδα από σαμπρέλα ποδηλάτου κολλημένη στο σπρέι με εποξική κόλλα.
    Κάτι τέτοιο είναι να γίνει, αλλά όχι απλός μία εποξική κόλλα, μη φύγει με την πίεση και σκοτωθούμε
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Για αρχή θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα σπρέϊ και να δω αν θα δουλέψει.
    Δεν θα δουλέψει λόγω μικρού όγκου.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Να προσθέσω ότι τα κομπρεσέρ με συμπιεστή από ψυγείο, πέρα από τα μειονεκτήματα που προαναφέρθηκαν, έχουν το σοβαρό (για όσους το χρειάζονται, που είναι οι περισσότεροι όσοι διαμένουμε σε διαμερίσματα οικοδομών) πλεονέκτημα του πραγματικά ελάχιστου θορύβου. Όσο αθόρυβα και να είναι τα κομπρεσέρ εμπορίου που λανσάρονται ως τέτοια, δε φτάνουν τα επίπεδα ενός τέτοιου κομπρεσέρ/ιδιοκατασκευής με συμπιεστή από ψυγείο.
    Βέβαια από την άλλη, τέτοιου τύπου κομπρεσεράκια είναι ιδανικά για μοντελισμό (βλ. χρήση αερογράφου), αλλά για σχετικά σοβαρές εργασίες δεν φτουράνε (πίεση/παροχή αέρα).

  15. #30
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Με αφορμή την κουβέντα άνοιξα να φύγουν τα "νερά" στο δικό μου, 100λτ B&D.
    Μου έδινε 1,5bar λιγότερο στην παροχή και φοβήθηκα πως το παράκανα τόσο καιρό.
    Λειτουργεί τουλάχιστον δύο φορές την ημέρα, περίπου δύο χρόνια και όταν βάφω αδιάκοπα μισάωρα x 4.
    Έβγαλε 2-3 ποτήρια γαλακτερό νερό με λάδι, πεντακάθαρο απο σκουριές - μουντζούρες
    και η παροχή επανήλθε.

    To έχω 15 χρόνια σε συνθήκες μεγάλης υγρασίας και δεν έχει βγάλει νερό στον αέρα ποτέ.
    Το δοχείο που συγκρατεί τα υγρά είναι σαν καινούριο. Οι σωλήνες στεγνοί.
    Μέτρησα λάθος την τελευταία φορά που άλλαξα λάδια με αποτέλεσμα να περνάνε στο δοχείο του αέρα.
    Μετά από τρία αδειάσματα γαλακτερού υγρού όσο ένα ποτήρι, το δούλευα έτσι.

    Δεν ξέρω τι έχει πάθει αλλά μετά το λάθος μου είναι ακόμα καλύτερο απο πριν..

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. DIY: Επαναγεμιζόμενο spray
    από McGyver στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2014, 13:37
  2. sonic22!!!: εξελιγμένα μπουζί! έναυση μίγματος αέρα:καυσίμου=40:1
    από gtsiros στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2005, 17:09
  3. αερα στα λαστιχα cb400
    από sloumos στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/08/2005, 11:18
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2004, 15:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF