Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Μεταφορική

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78

    Μεταφορική

    Καλησπέρα παιδιά πρόκειται να μεταφέρω μια μοτοσικλέτα απο Αθήνα για Κέρκυρα. 'Εχετε να προτείνετε κάποια; Φοβάμαι πολύ τις μεταφορικές και δεν θέλω να μου κάνουν την μοτοσικλέτα βίδες πριν καν φτάσει στα χέρια μου. Σε όλες βλέπω σχόλια "πολυ καλη" και τα αλλα είναι "απαραδεκτοι κτλπ".

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    856
    καλημέρα φίλε.

    τι μοτοσυκλέτα είναι;

    αν μπορείς να την αποφύγεις την μεταφορική (εννοώ να πας να το φέρεις οδικώς) καλύτερα να το κάνεις. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να στο διαλύσουν το μηχανάκι.

    Αν τελικά προχωρήσεις παρακάλεσε τον πωλητή να στο αμπαλάρει μέχρι...αηδίας..

    οι τύποι στις μεταφορικές δεν προσέχουν σχεδόν καθόλου στριμωχνουν όσο δεν πάει τα πράγματα μεσα στην νταλίκα και φυσικά στην εξίσωση θα μπει και η μηχανή σου...σκέψου το καλά πριν προχωρήσεις εκτός κι αν μιλάμε για παπάκι ή σκουτεράκι.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    819
    Υπάρχει εταιρεία στην Αθήνα που διαθέτει, κατά τα λεγόμενα της, ειδικό κλωβό-βάση, αποκλειστικά για την μεταφορά μοτό.

    Από την πρόσφατη έρευνα που έκανα, δεν ήταν από τις φθηνότερες.

    Σε κάθε περίπτωση, θα πάρεις τηλέφωνο και θα συνεννοηθείς με σαφήνεια απευθείας μαζί τους.

    Θα σου στείλω link σε πμ.
    Oldfarts never die

  4. #4
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια με μοτοσυκλετες στην Κερκυρα και ρωτα με ποια μεταφορικη συνεργαζονται.

    Υπαρχουν καποιοες μεταφορικες που λογω σταθερης συνργασιας με μαγαζια Μοτο εκει εχουν ασφαλη τροπο μεταφορας.

    Εγω ετσι ειχα κανει. Ζητησα, φωτογραφιες με τη φορτωση, μου εστειλαν, κι οταν εφτασε περιμεναν να ερθω να το δω για να το λυσουν. Το ελυσαν, το τσεκαρα, το ειδα οτι ολα καλα και μετα υπεγραψα παραλαβη.
    Κοστος 80 ευρω Θεσ/κη Αθηνα.
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    καλημέρα φίλε.

    τι μοτοσυκλέτα είναι;

    αν μπορείς να την αποφύγεις την μεταφορική (εννοώ να πας να το φέρεις οδικώς) καλύτερα να το κάνεις. Υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να στο διαλύσουν το μηχανάκι.

    Αν τελικά προχωρήσεις παρακάλεσε τον πωλητή να στο αμπαλάρει μέχρι...αηδίας..

    οι τύποι στις μεταφορικές δεν προσέχουν σχεδόν καθόλου στριμωχνουν όσο δεν πάει τα πράγματα μεσα στην νταλίκα και φυσικά στην εξίσωση θα μπει και η μηχανή σου...σκέψου το καλά πριν προχωρήσεις εκτός κι αν μιλάμε για παπάκι ή σκουτεράκι.
    Δυστηχως φίλε μιλάμε για παπι όπως ειπες. Αν ηταν δικύλινδρη θα είχα ετοιμάσει 2 σάντουιτς νεράκι βενζίνα και γεια σας. Όχι απλά δεν μπορώ οδικώς ούτε μέχρι πατρα δεν θα φτάσει….Θα πάω εγώ ο ίδιος Αθήνα και θα το βάλω ότι μπορώ απάνω μπας και σώσω την κατάσταση αλλά άλλη λύση δεν έχω παιδιά μόνο μεταφορά. Προσπαθώ να βρω την καλύτερη δυνατή.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει εταιρεία στην Αθήνα που διαθέτει, κατά τα λεγόμενα της, ειδικό κλωβό-βάση, αποκλειστικά για την μεταφορά μοτό.

    Από την πρόσφατη έρευνα που έκανα, δεν ήταν από τις φθηνότερες.

    Σε κάθε περίπτωση, θα πάρεις τηλέφωνο και θα συνεννοηθείς με σαφήνεια απευθείας μαζί τους.

    Θα σου στείλω link σε πμ.
    Σε ευχαριστώ πολύ! Σίγουρα το σκέφτομαι να θυσιάσω την οικονομία για να πάρω την ΜΟΤΟ μου οπως θα την αφήσω.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια με μοτοσυκλετες στην Κερκυρα και ρωτα με ποια μεταφορικη συνεργαζονται.

    Υπαρχουν καποιοες μεταφορικες που λογω σταθερης συνργασιας με μαγαζια Μοτο εκει εχουν ασφαλη τροπο μεταφορας.

    Εγω ετσι ειχα κανει. Ζητησα, φωτογραφιες με τη φορτωση, μου εστειλαν, κι οταν εφτασε περιμεναν να ερθω να το δω για να το λυσουν. Το ελυσαν, το τσεκαρα, το ειδα οτι ολα καλα και μετα υπεγραψα παραλαβη.
    Κοστος 80 ευρω Θεσ/κη Αθηνα.
    Έγινε να σαι καλά MG. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Εσυ το εδεσες ή αυτοί; Ήσουν εκεί την ώρα της φόρτωσης; Επίσης έβαλες κάτι έξτρα πέρα από το σκοινι; Σκεφτόμουν να το κουκουλωσω με φελιζόλ.

  8. #8
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vasilis_kampani Προβολή μηνύματος
    Έγινε να σαι καλά MG. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Εσυ το εδεσες ή αυτοί; Ήσουν εκεί την ώρα της φόρτωσης; Επίσης έβαλες κάτι έξτρα πέρα από το σκοινι; Σκεφτόμουν να το κουκουλωσω με φελιζόλ.
    Αυτοι το εδεσαν. Ειχαν μια ειδικη βαση μεταλλικη για μεταφορα μηχανης. Η βαση αυτη μπορουσε να μεταφερθει με ανυψωτικο μηχανημα κι ετσι φορτωθηκε, ξεφορτωθηκε. Αυτοι εβαλαν αφρολεξ περιμετρικα

    Δες βιντεο παρακατω να δεις πως την παρελαβα ανεπαφη

    https://youtube.com/shorts/0sOZJmN6R68

    https://youtube.com/shorts/Aw4x2TtFi0M
    If you think adventure is dangerous, try routine, it's lethal....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Πλεον υπαρχουν πολλες εταιρειες ενοικιασεις αυτοκινητων που νοικιαζουν με τη μερα βανακια διαφορων μεγεθων.
    Για μικρομετακομισεις κι ετσι.
    Για δες κι αυτη τη λυση.

    https://www.google.com/search?client...F%83%CE%B7+van

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Πηγαινε σε μια αντιπροσωπεια με μοτοσυκλετες στην Κερκυρα και ρωτα με ποια μεταφορικη συνεργαζονται.

    Υπαρχουν καποιοες μεταφορικες που λογω σταθερης συνργασιας με μαγαζια Μοτο εκει εχουν ασφαλη τροπο μεταφορας.

    Εγω ετσι ειχα κανει. Ζητησα, φωτογραφιες με τη φορτωση, μου εστειλαν, κι οταν εφτασε περιμεναν να ερθω να το δω για να το λυσουν. Το ελυσαν, το τσεκαρα, το ειδα οτι ολα καλα και μετα υπεγραψα παραλαβη.
    Κοστος 80 ευρω Θεσ/κη Αθηνα.
    Τα μαγαζιά δεν παραλαμβάνουν έτοιμες τις μοτοσυκλέτες, έρχονται στα κουτιά τους και γίνεται επί τόπου η ετοιμασία τους. Ο άνθρωπος μιλάει για έτοιμο μηχανάκι, τελείως διαφορετική περίπτωση....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Χιλιομετροφάγος Το avatar του/της MG
    Εγγραφή
    19/01/2003
    Μηνύματα
    434
    Τα μεταχειρισμένα πάντως έτσι πάνε κι έρχονται…. Έτσι έκανα και με το δικό μου πάντως…. Και η μεταφορική είχε έτοιμο μεταλλικό πλαίσιο για αυτή τη δουλεια

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2023
    Μηνύματα
    78
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG Προβολή μηνύματος
    Αυτοι το εδεσαν. Ειχαν μια ειδικη βαση μεταλλικη για μεταφορα μηχανης. Η βαση αυτη μπορουσε να μεταφερθει με ανυψωτικο μηχανημα κι ετσι φορτωθηκε, ξεφορτωθηκε. Αυτοι εβαλαν αφρολεξ περιμετρικα

    Δες βιντεο παρακατω να δεις πως την παρελαβα ανεπαφη

    https://youtube.com/shorts/0sOZJmN6R68

    https://youtube.com/shorts/Aw4x2TtFi0M
    Ποια μεταφορική είναι αν επιτρέπεται; Θέλω να ρωτήσω μήπως κάνει και το δικό μου δρομολογιο.

Παρόμοια θέματα

  1. μεταφορικη για ευρωπη
    από Akatanomastos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 14/08/2009, 09:21
  2. Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2009, 14:24
  3. Μεταφορικη εντος Αθηνων
    από LsKostas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2009, 16:00
  4. Μεταφορικη
    από mars696 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 05/01/2009, 21:34
  5. Μεταφορική απο συνεργείο σε συνεργείο?
    από Tropeas στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2008, 12:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF