Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Μήπως η Χόντα παράγει τις πιο ολοκληρωμένες μοτοσυκλέτες πλέον?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83

    Μήπως η Χόντα παράγει τις πιο ολοκληρωμένες μοτοσυκλέτες πλέον?

    Καλημέρα ομάδα, όπως έχω ήδη πεί είμαι στην αναζήτηση μοτοσυκλέτας καθώς αρχές του επόμενου μήνα θα βγεί το Α δίπλωμα μου. Μετά απο κάποια Χ εμπειρία με μηχανάκια και μετά το αγαπήμενο FMX που πουλήθηκε το καλοκαίρι έλεγα να βρώ μια μηχανή τύπου Sport Touring άντε και Adv. Ψάχνω με μάνια αλλά ειδικά οι τιμές μτχ είναι λες και αγοράζω ακίνητο στον παρθενώνα ενώ οι τιμές των νέων στα περισσότερα μοντέλα πλήν china τουλάχιστον υπερτιμημένες π.χ Tracer 700, Versys 650. Μετά απο όλο το ψάξιμο που έκανα έβρισκα ελατώμματα σε όλα τα μηχανάκια όπως π.χ φτωχά περιφερειακά στο Tracer μαζί με το ιδιότροπο σασμάν του αλλά και τις βαλβίδες του Versys οι οποίες κάρφωναν ας πούμε (πιστεύω πως είναι θέμα χρήσης όμως και όχι εγοστασίου).Όσο κι αν έψαξα όμως δεν βρήκα κανένα παράπονο για Χόντα και όντας κάτοχος ενός Sh 300i 2012 μπορώ να πώ πως είμαι τρομερά ευχαριστημένος με σχολαστική συντήρηση προφανώς. Σκέφτηκα να δω νέο χόντα(εκτός απο το CBF 600 για τα πηνία του) αλλά δεν μου περισσεύει νεφρό και έχω αρχίσει πλέον να θεωρώ πως η χόντα έχει πάρει τα πράματα πιο σοβαρά και δίνει μέν ένα ακριβό αλλά παράλληλα πολύ ποιοτικό προιόν σε όλα. Δύστυχως δεν έχω 11.500 να δώσω για το μαύρο τρανσάλπ και δεν θέλω να μπλέξω με τράπεζες αλλά έχω απογοητευτεί απο θηρία όπως γιαμάχα που τα 10.000 που θα δώσει κάποιος θα είναι μόνο για ένα μοτέρ με χάλια πλαστικά. Περιμένω να ακούσω τις γνώμες σας, καλά χιλιόμετρα.
    Τελευταία τροποποίηση από NikosBu; 15/02/2024 στις 08:17.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Το μπάτζετ δεν μας είπες, υποθέτω γύρω στα 9.000; Τα Γιαμαπα δεν νομίζω να είναι τόσο μαπα πάντως. Αφού έχεις όμως στις επιλογές και το transalp γιατί δεν κοιτάς και για strom 650 ή για tiger 660 σαν εναλλακτική από versys, tracer;

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Το μπάτζετ δεν μας είπες, υποθέτω γύρω στα 9.000; Τα Γιαμαπα δεν νομίζω να είναι τόσο μαπα πάντως. Αφού έχεις όμως στις επιλογές και το transalp γιατί δεν κοιτάς και για strom 650 ή για tiger 660 σαν εναλλακτική από versys, tracer;
    Το Tiger Μου αρέσει αρκετά αλλά γενικά κρατάω μια αμυντική στάση με τους άγγλους , το vstrom σκυλί μαύρο αλλά είναι μαούνα και αρκετά άσχημο. Το μπάτζετ είναι στα 9.500 μάξ αλλά γενικά με αυτά που βλέπω και διαβάζω 10.000 για 2κίλυνδρο είναι πολλά λεφτά κατ εμέ. Γενικά να δώσει ο άλλος κάποια χρήματα αλλά όχι και για κινεζιά μοτέρ(bmw 900 xr) και γενικά μόνο η χόντα προσφέρει μια μίξη ποιότητας σε όλα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.

  4. #4
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από NikosBu Προβολή μηνύματος
    Το Tiger Μου αρέσει αρκετά αλλά γενικά κρατάω μια αμυντική στάση με τους άγγλους , το vstrom σκυλί μαύρο αλλά είναι μαούνα και αρκετά άσχημο. Το μπάτζετ είναι στα 9.500 μάξ αλλά γενικά με αυτά που βλέπω και διαβάζω 10.000 για 2κίλυνδρο είναι πολλά λεφτά κατ εμέ. Γενικά να δώσει ο άλλος κάποια χρήματα αλλά όχι και για κινεζιά μοτέρ(bmw 900 xr) και γενικά μόνο η χόντα προσφέρει μια μίξη ποιότητας σε όλα. Τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω εγώ.
    Με 9.500€ που λες, παίρνεις κούτα όποιο μεσαίο θες.. NC750X, V-Strom 650, Tracer 7, Tiger 660, Versys 650.. Απλά πάρε αυτό που σ αρέσει..

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgosb Προβολή μηνύματος
    Με 9.500€ που λες, παίρνεις κούτα όποιο μεσαίο θες.. NC750X, V-Strom 650, Tracer 7, Tiger 660, Versys 650.. Απλά πάρε αυτό που σ αρέσει..
    Αυτό το γνωρίζω αλλά αυτό που δεν μου αρέσει σε όλα πλήν του nc είναι πώς πονάνε σε θέματα τα οποία για τα χρήματα που δίνεις έπρεπε τουλάχιστον να είναι σε ένα αξιόλογο επίπεδο. Δε ζητάω να έχει τα πλαστικά του τρανσάλπ αλλά γενικά αν το nc μου έκανε κλίκ κυρίως λόγω Χόντα, θα το έπαιρνα και θα ήμουν πολύ σίγουρος σε σχέση με τα φθηνά πλαστικά και τις εκπτώσεις που έχουν γίνει στις υπόλοιπες(tracer,versys) επίσης το tracer Κοπανάει περισσότερο απο το παλιό μου FMX κάτι που για κοντά 10.000 θεωρώ κακόγουστο αστείο. Ακόμα και στο vstrom υπάρχει έκπτωση στο πολύ μέτριο design του.

  6. #6
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Τι σημασία έχει αν είναι 2κ στην αναλογία με τα χρήματα;
    Τα πανάκριβα Bmw/Ducati π.χ 2κ δεν είναι;
    Συμφωνώ με τον giorgosb,απλά αγοράζεις αυτό που σου αρέσει ή χρειάζεσαι.Φτωχά περιφερειακά στο Tracer τι εννοείς;
    Το νέο versys δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα με τις βαλβίδες του, είναι και όμορφο.
    Νο στρες, πήγαινε κάνε δοκιμή όποια μπορείς και σου αρέσουν και καλές βόλτες !!!
    when life gets complicated... i ride.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Τι σημασία έχει αν είναι 2κ στην αναλογία με τα χρήματα;
    Τα πανάκριβα Bmw/Ducati π.χ 2κ δεν είναι;
    Συμφωνώ με τον giorgosb,απλά αγοράζεις αυτό που σου αρέσει ή χρειάζεσαι.Φτωχά περιφερειακά στο Tracer τι εννοείς;
    Το νέο versys δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα με τις βαλβίδες του, είναι και όμορφο.
    Νο στρες, πήγαινε κάνε δοκιμή όποια μπορείς και σου αρέσουν και καλές βόλτες !!!
    Το tracer έχει κακής ποιότητας πλαστικά και χειρηστήρια κάπως φθηνά, το versys είναι σε αρκετά καλύτερη μοίρα απλά λίγο πιο ψόφιο που θεωρώ ότι η δουλειά του θα γίνει παρ αυτά. Ακόμα τα μάτ χρώματα που αποφάσισε η γιαμάχα να βάλει στο Tracer σε 2-3 χρόνια αν δεν είσαι ψείρας υπάρχει πιθανότητα να ασπρίσουν απο το κακό τους.

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Επίσης αυτά ναι μέν είναι 2κ αλλά δίνουν ένα καλύτερο σύνολο - στήσιμο με πιρούνια και αναρτήσεις ενώ τα πλαστικά τους τουλάχιστον είναι πολύ καλής ποιότητα.

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Να πω κι εγώ την προσωπική μου άποψη. Από αυτά που έχουν αναφερθεί θα απέκλεια πρώτο πρώτο το Tracer. Καλό μοτέρ, αλλά το σύνολο δεν αξίζει τα λεφτά του. Πολύ χαμηλή ποιότητα. Ο τίγρης μου αρέσει αρκετά από κοντά (ενώ στις φωτό δεν μου γέμιζε το μάτι), αλλά και αυτό θα το απέκλεια, επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου τους άγγλους. Πόσο δε, μάλλον, την εδώ αντιπροσωπεία.

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα. Versys πολύ καλό σύνολο. Θεωρώ ότι θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα που παρουσίασαν κάποια μοντέλα με τις βαλβίδες. Κατά τ΄ άλλα καινούρια σχετικά αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, ελπίζω να ξαναφέρει την Kawasaki στα επίπεδα που ήταν τον παλιό καλό καιρό.

    V-Strom 650. Τίμιο ξύλο.

    NC750X (είμαι και κάτοχος). Μπορείς να διαβάσεις το review που του έχω κάνει μετά από 10000χλμ και θα πάρεις μια άποψη.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Να πω κι εγώ την προσωπική μου άποψη. Από αυτά που έχουν αναφερθεί θα απέκλεια πρώτο πρώτο το Tracer. Καλό μοτέρ, αλλά το σύνολο δεν αξίζει τα λεφτά του. Πολύ χαμηλή ποιότητα. Ο τίγρης μου αρέσει αρκετά από κοντά (ενώ στις φωτό δεν μου γέμιζε το μάτι), αλλά και αυτό θα το απέκλεια, επειδή θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δεν τους εμπιστεύομαι καθόλου τους άγγλους. Πόσο δε, μάλλον, την εδώ αντιπροσωπεία.

    Όσον αφορά τα υπόλοιπα. Versys πολύ καλό σύνολο. Θεωρώ ότι θα έχει διορθωθεί το πρόβλημα που παρουσίασαν κάποια μοντέλα με τις βαλβίδες. Κατά τ΄ άλλα καινούρια σχετικά αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, ελπίζω να ξαναφέρει την Kawasaki στα επίπεδα που ήταν τον παλιό καλό καιρό.

    V-Strom 650. Τίμιο ξύλο.

    NC750X (είμαι και κάτοχος). Μπορείς να διαβάσεις το review που του έχω κάνει μετά από 10000χλμ και θα πάρεις μια άποψη.
    Τα ίδια λέμε ακριβώς φίλε μου, αυτο με την καβασακι ήταν θέμα όταν πιεζόταν απο την χρήση των αναβατών κάτι που το θεωρώ φυσιολογικό όταν πίνεις κάθε μέρα το μηχανάκι. Το μοτέρ του Triumph είναι 3κ και αξιόπιστο αλλά με φοβίζουν τα ηλεκτρολογικά που παρουσιάζει που και πού. Μακάρι να έβρισκα κάτι αξιόλογο σε Tracer 9 αλλά μάλλον τα παιδιά νομίζουν πως έχουν κάνει επένδυση και το πουλάνε κοντά στην τιμή που είχε κούτα. Τρομερά αξιόλογο το Transalp αλλά αρκετά χρήματα δυστυχώς. Σκεφτόμουν ακόμα να αγοράσω το cbr2023 μτχ με 12.000 για καθημερινό όχι πάνω απο 100 χλμ την βδομάδα δηλαδή αλλά φοβάμαι πως θα θέλω γερανό να με κατεβάσει μετα την λόρδωση που θα πάθω στο 1.85 ύψος

  11. #11
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    ρε παιδιά, όσοι λέτε για την Triumph, είχατε ποτέ μηχανάκι αυτής της μάρκας και σας έβγαλε ζημιές, ή μιλάτε διαισθητικά

  12. #12
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Δεν είχα ποτέ αλλά διαβάζω στα fora διάφορα προβληματάκια που βγάζουν κατά καιρούς, κυρίως, μικροθέματα που εμένα προσωπικά με χαλάνε.

    Δε μιλάω για χοντρά όπως https://www.moto.gr/forums/showthrea...B7%CE%BC%CE%B1

  13. #13
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sam4g Προβολή μηνύματος
    Δεν είχα ποτέ αλλά διαβάζω στα fora διάφορα προβληματάκια που βγάζουν κατά καιρούς, κυρίως, μικροθέματα που εμένα προσωπικά με χαλάνε.

    Δε μιλάω για χοντρά όπως https://www.moto.gr/forums/showthrea...B7%CE%BC%CE%B1
    και αυτά τα προβληματάκια είναι τέτοια που δεν εμφανίζονται στις Ιαπωνικές μάρκες;

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/02/2024
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    και αυτά τα προβληματάκια είναι τέτοια που δεν εμφανίζονται στις Ιαπωνικές μάρκες;
    Γενικά το πιο τρανταχτό που άκουσα για ιάπωνα της πιο σύγχρονης ιστορίας ήταν το βολάν του FZ1. Προφανώς όλο και κάτι θα μου ξεφεύγει αλλά η σύγκριση ευρωπαικών με ιαπωνικών είναι λίγο δυσανάλογη για τα δεδομένα της Ελλάδας στην οποία οι πιο πολλοί δεν έχουν δυνατότητα ούτε 10.000 να δώσουν λόγω της κατάστασης. Προτιμούμε δηλαδή να αγοράσουμε κάτι που δεν έχει μπρεμπο μπροστά και ρυθμιζόμενες αναρτήσεις παντού αλλά θα έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο σε πολλά περισσότερα. Δεν θεωρώ πως είναι θέμα ταμπού αλλά και θέμα ρεαλιστικότητας ως πρός την ποιότητα των ιαπώνω στο μοτέρ που βγάζουν σε σχέση με τους ευρωπαίους. Επίσης μιλάμε για μια μηχανή που κοστίζει περισσότερο απο 20.000 οπότε προφανώς και είναι ανεπίτρεπτη μια τέτοια βλάβη σε ολόκληρο το καπάκι του μοτέρ στο 1200αρι.
    Τελευταία τροποποίηση από NikosBu; 15/02/2024 στις 10:34.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    625
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    ρε παιδιά, όσοι λέτε για την Triumph, είχατε ποτέ μηχανάκι αυτής της μάρκας και σας έβγαλε ζημιές, ή μιλάτε διαισθητικά
    Κοιταξε και μονο η υπαρξη ενος συνεργειου οπου θα πρεπει να τρεχεις καθε φορα που κατι θα κανει τσικι τσικι, κατι αναψε και εσβησε, καποια απορια δημιουργηθηκε, κλπ, το κανει τουλαχιστον μη πρακτικο, εκτος αν μενεις κοντα

    Μετα ηταν ενας τυπος που ειχε γραψει για κακη σταση της αντιπροσωπειας με ενα μεγαλο τουρινγκ 1200, δεν θυμαμαι μονο αν το ειχα διαβασει εδω ή αλλου. Κι εδω εχει αρκετα θεματα το φορουμ με προβληματακια ή και μεγαλυτερα ( αν και πολλοι μπαινουν στην διαδικασια να γραψουν σε φορουμ μονο οταν κατι δεν παει καλα )

    Την καλη εισαγωγικη την θες στα ζορια οχι για λαδια, φιλτρα αντε και καμια μανετα ή πλαστικο.

    Εκει λοιπον η BMW εχει πολυ καλο ονομα οπως κι η ΚΤΜ ενω οι Ιαπωνες, ετσι κι ετσι.


    Στον νηματοθετη θα πω οτι αν αυτο που γουσταρει πιο πολυ ειναι ενα μαυρο Transalp να κανει υπομονη μεχρι να μαζεψει το χιλιαρικο που τον χωριζει απο το ονειρο και να το παρει. Η μηχανη ειναι πρωτα απο ολα κ@υλα και συναισθημα, οχι λογικη. Αν παρεις οτιδηποτε αλλο μια βδομαδα, ενα μηνα μετα θα σταματας στο φαναρι κι αντι να χαιδευεις την μηχανη σου θα κοιτας το μαυρο Transalp που ειναι διπλα

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 01/12/2010, 21:34
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2010, 14:00
  3. οι 10 πιο ασυνηθιστες μοτοσυκλετες!
    από mikes στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2010, 18:20
  4. πιο φιλικες μοτοσυκλετες?
    από EVI στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2007, 17:07
  5. Ποιος θα βγάλει τις πιο πολλές μπουρμπουλήθρες?
    από stavrogin στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2006, 13:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF