Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Brixton Cromwell 1200

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065

    Brixton Cromwell 1200

    Ένα άγνωστο σχετικά μηχανάκι ,με πρόσφατη παρουσία στην ελληνική αγορά,είχα την ευκαιρία να κανω τέστ για καμμιά ώρα εχτές,επειδή μου αρέσει πάρα πολύ αισθητικά,και είναι σε λογική τιμή για αυτά που προσφέρει.Προκειται για το Brixton Cromwell 1200,που αντιπροσωπεύει στην Ελλάδα,η KSR,η αυστριακή εταιρεία,με την εμπορική ονομασία BRIXTON (κάτι σαν τον Γκοργκολη με την εμπορική ονομασία Daytona).Tο συγκεκριμένο μοντέλο, παράγεται από την κινεζική GAOKIN ,και είναι το GAOKIN 1200.Στην Ευρώπη έρχεται σαν BRIXTON Cromwell 1200.
    Ο κινητήρας είναι ένας δικυλινδρος εν σειρά 1220 κυβικά εκατοστά,ένας "κλώνος" Triumph Τ120,με 82 ίππους στις 6500 στροφές,και ροπή 11 kgm στις 3100 στροφές.
    Στην πράξη τώρα, ανεβαίνοντας πάνω στο μηχανάκι ,με σέλλα στα 800mm ύψος,και στα 235 κιλά βάρος,αισθάνθηκα χωρίς πλάκα ,σαν να οδηγώ ποδήλατο,εν σχέσει με το ψηλότερο και στυλ αντβεντιουρ voge 500ds που έχω,Παρ όλο το μεγαλύτερο βάρος.Τιμονι χαμηλό σχετικά,και λιγωτερο φαρδύ από το voge, καμμία άνεμο κάλυψη,καθ' ότι γυμνό, γωνίες για τα γόνατα,πολύ καλές,επίπεδη σέλλα,όπως παλιά,μια κλασσική μηχανή,όπως ήταν παλιά οι μηχανές,την δεκαετία του 70-80.
    Οι ομοιότητες σταματούν εκεί,διότι τα υπόλοιπα είναι σημερινά.Φρενα nissin,2 δισκόφρενα μπροστά,1 πίσω,ABS Bosch 9,1, και ηλεκτρονική, αναρτήσεις Kayaba,μπρος πίσω, λάστιχα και ζάντες με ακτίνες όπως ταιριάζει στον ρετρό χαρακτήρα της μηχανής.
    Και βάζοντας μπροστά,έχουμε έναν μπάσο γουργουριστο, δικυλινδρο κλασσικό ήχο,που σε φτιάχνει,έναν γλυκό με ελάχιστους κραδασμούς κινητήρα και ροπή,ροπή,ροπή.
    Μια ροπή που έρχεται από το μηδέν και σε συνεπαίρνει.Μεχρι τις 3100 στροφές που κορυφώνεται Άλλη αίσθηση ,που μόνο οι μεγάλου κυβισμού χαμηλοροπες μοτό σου δίνουν.Πρακτικα από τις 1500 στροφές βάζεις μια 6η και φεύγεις.Δεν χρειάζεται να κατεβάζεις στο κιβώτιο.Το μηχανάκι έχει 2 modes, λειτουργίας,eco και sport,που διαφοροποιούνται στην δύναμη στο άνοιγμα του γκαζιού,και στο sport, ανοίγει πολύ γρήγορα στο παραμικρό άνοιγμα του γκαζιού.Απολαυση.Φρενα πολύ καλά,ειδικά το πίσω,Σταμάταει σαν μπροστινό,ευχάριστο ABS, ελάχιστα επεμβατικό,αναρτήσεις καλές για το βάρος μου (140 κιλά),με κλασσικά 2 αμορτισέρ πίσω,και ένα συμβατικό πηρούνι μπροστά,επίπεδη σέλλα όπως παλιά,που αν και λεπτή δεν κουράζει,γενικά μια αίσθηση ρετρό,γνώριμη για μας τους γέρους,που μας γεμίζει αναμνήσεις.Μηχανακι ποδήλατο,με χαμηλό κέντρο βάρους,στενό χωράει παντού,και με μια γκαζια,με την εκπληκτική του ροπή,φεύγει γρήγορα παντού.Ευχαριστο, γουργουριστο,απλό.Κιβωτιο λίγο σκληρό,αλλά όχι ενοχλητικό, ελαφρός συμπλέκτης,και γενικά μια κλασσική αγχολυτικη λειτουργία,που σε πάει πίσω σε αναμνήσεις,αλλά με τα σύγχρονα καλουδια.Αν ήθελα να το χαρακτηρίσω με 3 λέξεις,θα έλεγα "Η ροπή προσωποποιημενη".
    Μου άρεσε και με έβαλε σε πειρασμό.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #2
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129


    Mια μικρή παρατήρηση όσον αφορά την σέλλα του. Λένε ότι είναι stiff και θα δυσκολεύει στα πολλά χλμ.

    Κατα την γνώμη μου, αυτό το είδος σέλλας πρέπει να είναι με το σφικτό μαξιλάρι και να δίνει την εντύπωση ότι δεν υποχωρεί.
    Λειτουργούν έτσι το μέγεθος και το υλικό - ραφή και ο προπονημένος πισινός έχει το πολύ μουδιασματάκι.
    Ένα υλικό που υποχωρεί εμφανώς θα κάτσει με τις ώρες και θα κάθεται στα σκληρά ο οδηγός.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 21/02/2024 στις 08:04.

  3. #3
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    Ωραίο και νομίζω ταιριάζει στο στυλ σου αφού τα έχετε και οι δύο τα... κυβικά σας
    Καλά τα μικρά κ.ε και η οικονομία αλλά περιγράφεις την λειτουργία του κινητήρα όπως ακριβώς είναι .
    Αν σε παίρνει κάντο για την ''σωτηρία της ψυχής σου''
    when life gets complicated... i ride.

  4. #4
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.097
    Θα χε ενδιαφέρον να κάνεις ένα test ride και το Triumph Τ120 για να γίνει και μια σύγκριση.. Αίσθηση, λειτουργία κλπ..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Ωραία μηχανή φαίνεται απλά τιμολογιακά δεν ξέρω πως στέκεται. Στα 10.000 δεν είναι και πολύ φθηνό, θα μου πεις παίρνεις 1200 κ.ε. νεορετρο, αλλά δέκα κάνει και το Boneville το 900αρι.

  6. #6
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Ωραία μηχανή φαίνεται απλά τιμολογιακά δεν ξέρω πως στέκεται. Στα 10.000 δεν είναι και πολύ φθηνό, θα μου πεις παίρνεις 1200 κ.ε. νεορετρο, αλλά δέκα κάνει και το Boneville το 900αρι.
    Συμφωνώ.
    Κάνα νέουδι στο χώρο μπορεί να ξεγελάσει, τον παλιό όμως όχι

    10 κάνει το αντίγραφο 14 το ορίτζιναλ για μοτο που αισθητικά είναι idol φυσικά ο αλεουρας θα βάλει αλλά 4 να παρει το αυθεντικό
    Να έκανε 6-7 να πω δελεάζει..

  7. #7
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.436
    6-7 δεν κοστίζει πλέον ένα rebel500 ρε παιδιά.(7750)
    9! χιλιάρικα κοστίζει το vulcan 650.
    Μοτοσυκλέτες περίπου ανάλογης φιλοσοφίας.
    when life gets complicated... i ride.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ.
    Κάνα νέουδι στο χώρο μπορεί να ξεγελάσει, τον παλιό όμως όχι

    10 κάνει το αντίγραφο 14 το ορίτζιναλ για μοτο που αισθητικά είναι idol φυσικά ο αλεουρας θα βάλει αλλά 4 να παρει το αυθεντικό
    Να έκανε 6-7 να πω δελεάζει..
    Κοίτα,όταν πήρα το voge το ds500,(το αντίγραφο που λες κι εσύ),το πρωτότυπο το cb500x ,έκανε 40% παραπάνω εκείνη την εποχή πριν 2 σχεδόν χρόνια.Ευτυχως ΔΕΝ το έχω μετανιώσει μέχρι στιγμής.
    Και τώρα σύμφωνα με τα αναφερόμενα,η ίδια ψαλίδα υπάρχει στην τιμή.
    Πάντως όσον αφορά τον κινητήρα, (γιατι στα υπόλοιπα καλύτερο πακέτο έχει ο Κινέζος απ' τον Εγγλέζο)περισσότερο εμπιστοσύνη έχω στον Κινέζο παρά στον Εγγλέζο.ΙΔΩΜΕΝ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    723
    Χωρίς να είμαι ιδιαίτερα καλός στα μαθηματικά δεν ξέρω πως βγάζεις αυτά τα νούμερα και τα ποσοστά. Το CB έκανε 7500 περίπου και το βογκ 6000. Εκτός αν εννοείς πάλι ότι το CB για να έχει τον εξοπλισμό του βογκ έπρεπε να πληρώσεις 9000 και βάλε, το οποίο δεν έχει εφαρμογή για όλο τον κόσμο και είναι ψιλοαυθαίρετο. Επίσης τι διαφορές στον εξοπλισμό έχουν αυτού του τύπου οι μηχανές Τ120 κτλ; Ένα ABS και δυο ride mode ανέφερες.

  10. #10
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Νομίζω φαίνεται τι είναι.
    Η μόνη σκέψη για εμένα είναι αν βρεθεί μεταχ. Triumph σε κοντινή τιμή.
    Όπως και τα r nine t για τα πιο διευρυμένα γούστα.

    Σαν βάση για κάποιον που ξέρει τι θέλει να φτιάξει είναι μάλλον ανταγωνιστικό.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nitse3 Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να είμαι ιδιαίτερα καλός στα μαθηματικά δεν ξέρω πως βγάζεις αυτά τα νούμερα και τα ποσοστά. Το CB έκανε 7500 περίπου και το βογκ 6000. Εκτός αν εννοείς πάλι ότι το CB για να έχει τον εξοπλισμό του βογκ έπρεπε να πληρώσεις 9000 και βάλε, το οποίο δεν έχει εφαρμογή για όλο τον κόσμο και είναι ψιλοαυθαίρετο. Επίσης τι διαφορές στον εξοπλισμό έχουν αυτού του τύπου οι μηχανές Τ120 κτλ; Ένα ABS και δυο ride mode ανέφερες.
    Αυτό ακριβώς,με τον αντίστοιχο εξοπλισμό εννοούσα.Το cb είχε αυτήν την τιμή που αναφέρεις γυμνό αν του έβαζες ότι είχε το βογκ,τότε είχε 40% παραπάνω.Οσο για την Τ120 της triumph ξεκινάει από 40% πιο πάνω,οι εκδόσεις με χρωμια,μεταλλικά χρώματα,κλπ επετειακές εκδόσεις φτάνουν και 60% πιο πάνω.Η Τ100 που είναι 900 κυβικά 64 άλογα ξεκινάει κι αυτή από 10% πιο πάνω μέχρι 20% πιο πάνω.

  12. #12
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Μου άρεσε και με έβαλε σε πειρασμό.
    Χτύπα το αν μπορείς.
    Αλλη εμπειρία τα πολλά κυβικά.

  13. #13
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    φίλε παναβούρη επειδή επεναλαμβάνεσαι και αυτό που λές το ασπάζεται ενα μεγάλο μέρος κινεζόφιλών στο youtube ας τα ξεκαθαρίσουμε και απο μεριάς μου.

    1. Για το cb500x vs voge 500ds. Όλοι οι παραδοσιακοί κατασκευαστές παρέχουν το μοντέλο και μια γκάμα με αξεσουάρ για να το προσωποποιήσεις όπως θέλεις με το αναλογο αντίτιμο. Αυτό ήταν και είναι δεδομένο.
    Η Voge για να μπει στη αγορά και να πάρει μερίδιο, επειδή δεν της αρκεί μονο η τιμολόγηση, παράλληλα δίνει και επιπλέον αξεσουάρ.
    Αυτό ούτε ήταν, ούτε έγινε δεδομένο για την αγορά μοτοσυκλέτας. Είναι καθαρό?

    Αν συνέβαινε στο 500ds να παρέχονται riding modes, cornering abs, cruise control κλπ καλούδια (που έχει για παράδειγμα το 390 adve). Να πώ ναι. Αλλα αυτό που επαναλαμβάνεις συνεχώς περι γυμνού είναι εντελώς άστοχο.
    Το σωστό, είναι το ίδιο εξοπλισμένα αμφότερα (με τον βασικό εξοπλισμό), με το voge να μου παρέχει ταξιδιωτικά αξεσουάρ δωρεαν.
    Επίσης χωρίς να θέλω το ανοίξω κιάλλο, έχουμε όμως όλοι παρατηρήσει τι ποιότητα αξεσουάρ έχει χρησιμοποιήσει ένας παραδοσιακός και τι ο νεοεισερχόμενος.


    2. Για το triumph είναι άλλο η λόξα του κατασκευαστή να παρέχει μοντέλα με ειδικές βαφές που στη βασική και πιο οικιονομική έκδοση του είναι 120% ποιοτικότερη απο οποιαδήποτε αντίγραφο, διαπιστευτήρια τσέκαρε αγγελίες με βαφή bonneville 15-20ετίας. Πως θα ήταν ένα brixton? Δεν ξέρουμε, ΘΑ μάθουμε, ΑΝ μάθουμε....


    3. Και για τους υπολογιμούς σου επι τις εκατό που κάνεις, για να είναι πιο ρεαλιστικό θα ήταν καλό να συμπεριλάβεις, βλάβες "κόστος" (αν δεν παρέχεται στην εγγύηση), βλάβες ή δυσλειτουργίες "χρόνος" που χρειάστηκε να αλλάξεις πορεία απο την καθημερινότητα σου για να βάλεις έκτακτο ραντεβού στο συνεργείο.
    ¨Οπως βέβαια όπως και στην περίπτωση μεταπώλησης α)ποσο θα πιάσει και β) πόσο χρόνο θα πάρει μέχρι να πουληθεί



    Προσωπικά μου αρέσουν πολλά κινέζικα μοντέλα, όπως μου αρέσει και αυτό στο παρόν θέμα. ¨Ομως η μοτοσυκλέτα είναι προσωπική υπόθεση θέλεις να καβαλάς κάτι αναγνωρίσιμο χωρίς υποχωρήσεις ή ενδοιασμούς.
    Κατα την άποψη μου όλα τα νεοεισερχόμενα κινεζικά και ινδικά μοντέλα (πολλά royal enfield μου αρέσουν), είναι κατα την άποψη μου αδικαιολόγητα ακριβά.
    Αν κόστιζαν τα μισά ακριβώς λεφτά απο ένα ανταγωνιστικό, ίσως να έμπαινα στον πειρασμό


    Μηχανάκι για δουλεια όπως τα παπιά και σκουτερ που πάινρουν οι ντελιβεράδες δε το συζητώ είναι vfm όλα.
    Αλλο όμως εργαλείο δουλείας και άλλο εργαλείο αναψυχής.
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.065
    Τα μηχανάκια πωλούνται ως έχουν,και στην δεδομένη στιγμή που πωλούνται,ότι έχουν επάνω έχει μία τιμή.Τιμη η οποία καθορίζει και την απόφαση του αγοραστή.Αλλο να πουλάς ένα μηχανάκι τελείως γυμνό τιμή Α, και άλλο με κάποια απαραίτητα αξεσουάρ που θα χρειαζοσουνα κάποια πρόσθετα χρήματα να τα αγορασεις , με τιμή Α η και λιγωτερο από Α.Νομιζω ότι είναι αυτονόητο και δεν χρειάζεται περεταιρω εξήγηση.Τα υπόλοιπα μένει να αξιολογηθούν με τον χρόνο.Ο καθείς κάνει τις επιλογές του.Η δική μου εμπειρία με την voge 500 ds που αγόρασα,είναι υπερ-θετικη μέχρι στιγμής.ΙΔΩΜΕΝ.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    769
    Μπορείς να ρωτήσεις πόσο κάνει το ψυγείο νερού στο πρηξτον;(αν υπάρχει)
    Είμαι περίεργος τι διαφορά τιμής θα έχει στο αντίστοιχο Στρουμφ.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Fantic Caballero 125 vs Brixton Cromwell 250
    από arom στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2022, 12:43
  2. Brixton Cromwell 1200
    από doctor_john στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2021, 08:09
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2005, 09:38
  4. Cbr Xx 1100 Vs Zzr 1200
    από gispy στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2004, 11:35
  5. Νεο 1200 RT
    από Boxer στο forum BMW
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2004, 11:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF