Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Αγορά πρώτης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2024
    Μηνύματα
    9

    Αγορά πρώτης μηχανής

    Καλησπέρα παιδιά. Για να μπω απευθείας στο ψητό, είμαι 19 χρόνων, δεν έχω οδηγήσει ακόμα μηχανή (έχω ωστόσο εμπειρία από σπορ οδήγηση/ταχύτητα κλπ μέσω αμαξιών) και είμαι στην διαδικασία να βγάλω δίπλωμα μηχανής. Η μηχανή θα ήταν ξεκάθαρα για θέματα διασκέδασης και όχι μεταφοράς. Δεν εχω οδηγησει προφανως, ωστόσο η κατηγορία που φαίνεται περισσότερο στα μέτρα μου μετά απο μελετη είναι τα Supermoto και τα παρεμφερή. Τελείως ανοιχτά, τι θα μου προτείνατε να κοιτάξω;

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnny1203 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Για να μπω απευθείας στο ψητό, είμαι 19 χρόνων, δεν έχω οδηγήσει ακόμα μηχανή (έχω ωστόσο εμπειρία από σπορ οδήγηση/ταχύτητα κλπ μέσω αμαξιών) και είμαι στην διαδικασία να βγάλω δίπλωμα μηχανής. Η μηχανή θα ήταν ξεκάθαρα για θέματα διασκέδασης και όχι μεταφοράς. Δεν εχω οδηγησει προφανως, ωστόσο η κατηγορία που φαίνεται περισσότερο στα μέτρα μου μετά απο μελετη είναι τα Supermoto και τα παρεμφερή. Τελείως ανοιχτά, τι θα μου προτείνατε να κοιτάξω;
    Ρε παλικάρι....σοβαρά τώρα;;;
    ΔΕΝ έχεις οδηγήσει ακόμα μηχανή και θες αυτά που λες; περιμενεις να σε πάρουμε στα σοβαρά; όση σχέση έχουν ο φάντης με το ρετσινόλαδο, άλλη τόση έχουν οι μηχανές με τα αμάξια....
    Μάθε πρώτα να οδηγείς, να καταλάβεις τι εστί μοτοσυκλέτα, βγάλε το δίπλωμα και εδώ θα είμαστε.
    Για το καλό σου στα λέω.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnny1203 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά. Για να μπω απευθείας στο ψητό, είμαι 19 χρόνων, δεν έχω οδηγήσει ακόμα μηχανή (έχω ωστόσο εμπειρία από σπορ οδήγηση/ταχύτητα κλπ μέσω αμαξιών) και είμαι στην διαδικασία να βγάλω δίπλωμα μηχανής. Η μηχανή θα ήταν ξεκάθαρα για θέματα διασκέδασης και όχι μεταφοράς. Δεν εχω οδηγησει προφανως, ωστόσο η κατηγορία που φαίνεται περισσότερο στα μέτρα μου μετά απο μελετη είναι τα Supermoto και τα παρεμφερή. Τελείως ανοιχτά, τι θα μου προτείνατε να κοιτάξω;
    Είσαι Αθήνα;

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Καλά κάνεις και ρωτάς, αλλά η εμπειρία σπορ οδηγησης αμαξιών όμως από simulator σε simulator είναι διαφορετική, φαντάζομαι το αντιλαμβάνεσαι αυτό.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2024
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ρε παλικάρι....σοβαρά τώρα;;;
    ΔΕΝ έχεις οδηγήσει ακόμα μηχανή και θες αυτά που λες; περιμενεις να σε πάρουμε στα σοβαρά; όση σχέση έχουν ο φάντης με το ρετσινόλαδο, άλλη τόση έχουν οι μηχανές με τα αμάξια....
    Μάθε πρώτα να οδηγείς, να καταλάβεις τι εστί μοτοσυκλέτα, βγάλε το δίπλωμα και εδώ θα είμαστε.
    Για το καλό σου στα λέω.....
    Ρε αδερφέ μου. είδες ποτέ να λέω ότι είμαι ο βαλεντινο ροσσι και ότι χρειάζομαι χιλιάρα για πρώτη αλλιώς θα βαρεθώ στο τιμόνι? Ρώτησα απλά ανοιχτά ποιά μηχανή θα μου προτείνατε και ότι έχω ως προτεραιότητα τη διασκέδαση. Δεν χρειάζεται να βγάλεις κομπλεξ. Απλώς απτή στιγμή που έχουν περάσει 911 από τα χέρια μου και έχω ο ίδιος rx8 με πολλά λεφτά πάνω, έχω μια xy σχέση με την ταχύτητα έχοντας τρέξει και σε αγώνες που δεν έχει ο μέσος 19αρης αλλά μέχρι εκεί. Μην τρελαίνεσαι.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2024
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    Είσαι Αθήνα;
    Ναι αθήνα είμαι.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2024
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Καλά κάνεις και ρωτάς, αλλά η εμπειρία σπορ οδηγησης αμαξιών όμως από simulator σε simulator είναι διαφορετική, φαντάζομαι το αντιλαμβάνεσαι αυτό.
    Αυτό με το simulator που είπες δεν το έπιασα, αλλά ναι βεβαίως ξέρω ότι η διαφορά αυτοκινήτου μηχανής είναι τεράστια. Απλώς όπως απάντησα και στον φίλο πάνω, το ανέφερα όχι γιατί πιστεύω ότι θα πάρω χιλιάρα και θα την παίζω στα δάχτυλα, αλλά για να αναφέρω ότι δεν είμαι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετος με το κονσεπτ της ταχύτητας, μέχρι εκεί όμως.

  8. #8
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnny1203 Προβολή μηνύματος
    Ρε αδερφέ μου. είδες ποτέ να λέω ότι είμαι ο βαλεντινο ροσσι και ότι χρειάζομαι χιλιάρα για πρώτη αλλιώς θα βαρεθώ στο τιμόνι? Ρώτησα απλά ανοιχτά ποιά μηχανή θα μου προτείνατε και ότι έχω ως προτεραιότητα τη διασκέδαση. Δεν χρειάζεται να βγάλεις κομπλεξ. Απλώς απτή στιγμή που έχουν περάσει 911 από τα χέρια μου και έχω ο ίδιος rx8 με πολλά λεφτά πάνω, έχω μια xy σχέση με την ταχύτητα έχοντας τρέξει και σε αγώνες που δεν έχει ο μέσος 19αρης αλλά μέχρι εκεί. Μην τρελαίνεσαι.
    Λογικά πας για Α2 σωστά; εφόσον σκοπεύεις "την διασκέδαση" όπως λες, ένα ΚΤΜ 390 είναι ταμαμ για αρχή.
    Εαν είχες τα βιώματα τα δικά μου ως νέος, (είμαι 57 πλέον) και έχοντας χάσει 4 καλούς φίλους επειδή "διασκέδαζαν βρε αδερφέ τα παιδιά" θα με καταλάβαινες καλύτερα, πιστεύω.
    Συγνώμη για το ύφος της πρώτης απάντησής μου αλλά όταν βλέπω τέτοια ποστ κάτι παθαίνω....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2024
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Λογικά πας για Α2 σωστά; εφόσον σκοπεύεις "την διασκέδαση" όπως λες, ένα ΚΤΜ 390 είναι ταμαμ για αρχή.
    Εαν είχες τα βιώματα τα δικά μου ως νέος, (είμαι 57 πλέον) και έχοντας χάσει 4 καλούς φίλους επειδή "διασκέδαζαν βρε αδερφέ τα παιδιά" θα με καταλάβαινες καλύτερα, πιστεύω.
    Συγνώμη για το ύφος της πρώτης απάντησής μου αλλά όταν βλέπω τέτοια ποστ κάτι παθαίνω....
    Σε καταλαβαίνω απόλυτα και συλληπητήρια. Αλλά για να με καταλάβεις και εσύ εγώ το 390 το είχα οριακά ως too much για πρώτο, απλώς δεν ήθελα Beverly ας πούμε. Σκέφτομαι κάτι σαν WR 250X αλλά δεν έχω άποψη.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.020
    διασκέδαση για τον καθενα σημαινει κατι διαφορετικο. αλλος διασκεδαζει με σουζες, αλλος στην πιστα και αλλος στην βολτα. τα σμ ειναι ωραια αλλα ακριβα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Πουλά το rx και μόνο από λάδι και βενζίνη που θα γλυτώσεις αγοράζεις ο,τι θες
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2024
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Πουλά το rx και μόνο από λάδι και βενζίνη που θα γλυτώσεις αγοράζεις ο,τι θες
    χαχαχ ντάξει το λάδι είναι λίγο μύθος, αλλά η βενζίνη....

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/02/2024
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    διασκέδαση για τον καθενα σημαινει κατι διαφορετικο. αλλος διασκεδαζει με σουζες, αλλος στην πιστα και αλλος στην βολτα. τα σμ ειναι ωραια αλλα ακριβα.
    είναι όντως. εσύ τι θα πρότεινες?

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.020
    Το ενα το εχω το αλλο το εχει φιλος. Για πρωτο ειναι μια χαρα και το 390. Too much για νεο οδηγο ειναι κατι με 90 αλογα,.οχι με 40. Οι μοτοσυκλετες με χαμηλη ιπποδυναμη παραμένουν μοτοσυκλετες ομως, αν θες να σκοτωθεις θα τα καταφερεις.
    Τα sm ειναι πολυ ωραια μηχανακια και το wrx απιθανο αλλα οι τιμες στα μεταχειρισμένα ειναι πολυ ψηλες. Θα σου ελεγα να δεις δουκα 390. Παει ταξιδι κοντινο/μεγαλη βόλτα που το wrx δεν παει.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnny1203 Προβολή μηνύματος
    χαχαχ ντάξει το λάδι είναι λίγο μύθος, αλλά η βενζίνη....
    Πίνει κάργα, ε;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. αγορα πρωτης μηχανης.......
    από andreew στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2008, 19:00
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από Takis9 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2007, 05:47
  3. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF