Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Συντήρηση πλαστικών και αλλων

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    19

    Συντήρηση πλαστικών και αλλων

    Καλησπέρα ,

    Έχω αγοράσει ένα σκουτερακι πρόσφατα και θέλω να προστατεύσω όσο μπορω. Δυστυχώς μένω σε νησί και δεν έχω χώρο ώστε να μην τρώει ήλιο, βροχή και υγρασία.

    Άρχισα λοιπόν να διαβάζω αλλά δρν έβγαλα και πολύ άκρη…!

    Με την κουκούλα οι απόψεις διαφέρουν και ακόμα και ο κατασκευαστής σου λέει μην την έχεις πάνω από 3μερες.

    Στα πλαστικά που θέλω να βάλω τα σαγρέ για να μην ασπρίζουν από τον ήλιο ειδικά το καλοκαίρι διάβασα ότι λειτουργεί ανάποδα ότι δλδ η σιλικόνη αντιδρά όπως το λάδι μαυρίσματος. Τώρα θαρρώ γινεται το ίδιο και με τις Λιοσίον.

    Τέλος για την σέλα έχω πάρει μια κουκούλα αδιάβροχη και από κάτω βάζω χαρτόνι για τις γάτες. Θεκω επίσης να βάλω κάτι για να την ξεραθεί. Δεν βρήκα πολλές ιδέες όποτε από μόνος μου σκέφτηκα για λίπος;

    Ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dumutrus
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    518
    Καλησπέρα για τα μαύρα άβαφα ζαγρέ πλαστικά το polytrol καάνει θαύματα όταν ασπρίσουν τώρα σαν συντηρητικό δεν ξέρω αλλά δεν βλέπω τον λόγο να μην κάνει.Όσο για τη σέλα θέλει προσοχή αυτό που θα βάλεις να την κάνει "γλιστερή" και σε κάθε φρενάρισμα και στοφή μετακινήσε πέρα δώθε.
    Οποιος σου πεί ότι δεν γίνεται απάντα του, κοίτα να μαθαίνεις.

  3. #3
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Εγώ έχω βάψει με ματ σπρέι για πλαστικά όλα τα μαύρα πλαστικά και είναι τέλεια... Θέλει όμως καλή προεργασία για το βάψιμο για να μην ξεφλουδίσουν ειδικά όταν τα έχεις ψεκάσει με σπρέι σιληκόνης.
    Κάπου έιχε πάει και το μάτι μου εδώ μέσα ένα θερντ με αυτό το θέμα με αναλυτικές πληροφορίες και φώτο.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    19
    σας ευχαριστώ για τις απαντησεις.το polytrol δεν είναι συντρηρησης από όσα καταλαβαίνω. ούτε να τα βάψω επιθυμώ. ως συντήρηση και προληπτικά .

  5. #5
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cycleman Προβολή μηνύματος
    σας ευχαριστώ για τις απαντησεις.το polytrol δεν είναι συντρηρησης από όσα καταλαβαίνω. ούτε να τα βάψω επιθυμώ. ως συντήρηση και προληπτικά .
    Tο polytrol δημιουργεί ένα ψιλό διάφανο φιλμ το οποίο δεν κρατάει πολύ και πρέπει να το περνάς συνέχεια ανά διαστήματα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.185
    Δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά... δε νομίζω δεν υπάρχει λύση στο πρόβλημα σου. Πιστεύω πως απλά πρέπει να συμβιβαστείς με την ιδέα της γρήγορης φθοράς, με αιτία το νησί και τον μη υπαρκτό χώρο φύλαξης.

    Κάτι που θα βοηθήσει αρκετά είναι η κεραμική επίστρωση που δεν ξέρω αν υπάρχει στο νησί ή αν έχεις την ευχέρεια να το πας στην Αθήνα.
    Επίσης για να αποφύγεις τις φθορές από το αλάτι, να το πλένεις συχνά με απιονισμένο νερό ή τέλος πάντων με νερό χωρίς αλάτι.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της runner
    Εγγραφή
    12/08/2021
    Μηνύματα
    227
    Ειχα βαλει και εγω στο πλανο για το polytron αλλα ειχα διαβασει σχολια οτι ξεφλουδιζει μετα απο λιγο καιρο και ετσι μου βγηκε απο ιδεα.

    Για το σιλικονης ηξερα οτι ειναι για συντηρηση και αυτο ειχα δοκιμασει και εγω. Οτι ειναι χειροτερο για τον ηλιο πρωτη φορα το ακουω. Λες κανουμε βλακεια ;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Coyote.V Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω βάψει με ματ σπρέι για πλαστικά όλα τα μαύρα πλαστικά και είναι τέλεια... Θέλει όμως καλή προεργασία για το βάψιμο για να μην ξεφλουδίσουν ειδικά όταν τα έχεις ψεκάσει με σπρέι σιληκόνης.
    Κάπου έιχε πάει και το μάτι μου εδώ μέσα ένα θερντ με αυτό το θέμα με αναλυτικές πληροφορίες και φώτο.
    Τασαρε με κατι τετοιο ;

    https://www.skroutz.gr/s/22844493/Pl...ack-400ml.html
    Τελευταία τροποποίηση από runner; 27/02/2024 στις 16:09.

  8. #8
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Γιά τα μαύρα πλαστικά ότι καλύτερο είναι
    το φαρμακευτικό παραφινέλαιο.
    Πουλιέται στα φαρμακεία.
    Τα μαύρα πλαστικά θα κάνουν πολλά χρόνια να ξασπρίσουν
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  9. #9
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από runner Προβολή μηνύματος
    Ειχα βαλει και εγω στο πλανο για το polytron αλλα ειχα διαβασει σχολια οτι ξεφλουδιζει μετα απο λιγο καιρο και ετσι μου βγηκε απο ιδεα.

    Για το σιλικονης ηξερα οτι ειναι για συντηρηση και αυτο ειχα δοκιμασει και εγω. Οτι ειναι χειροτερο για τον ηλιο πρωτη φορα το ακουω. Λες κανουμε βλακεια ;




    Τασαρε με κατι τετοιο ;

    https://www.skroutz.gr/s/22844493/Pl...ack-400ml.html
    Όχι αν ρωτάς με τι τα έκανα... με απλό σπρέι πλαστικών αλλά πρώτα καλό πλύσιμο, μετά antisil 770, μετά αστάρι για πλαστικά και τέλος το (απλό) σπρέι πλαστικών... ένα από τα παρακάτω.

    https://www.skroutz.gr/c/1243/sprei-.../plastika.html


    Το plasti dip Είναι υγρή μεμβράνη που βγαίνει σχετικά εύκολα όταν χαλάσει. Βγαίνει λες και ήταν αυτοκόλλητη. Κάποιοα στιγμή θέλω να το δοκιμάσω και αυτό. Σίγουρα όμως θα θέλει και αυτό καλό πλύσιμο και antisil 770.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Από όλα αυτά μόνο η κουκούλα είναι η πιο safe λύση. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει στο τριήμερο να τη βγάζεις, πρώτη φορά το ακουω αυτό.

    Εγω την σκεπαζα για 3-4 μήνες το χειμώνα και όταν την έβγαζα ήταν στην ίδια κατάσταση με πριν.

    Επίσης αν έχεις χώρο και κάτι τέτοιο είναι μια ενδιαφέρουσα λύση.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    738
    Για την υγρασία που μενει εγκλωβισμένη

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.185
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cycleman Προβολή μηνύματος
    Με την κουκούλα οι απόψεις διαφέρουν και ακόμα και ο κατασκευαστής σου λέει μην την έχεις πάνω από 3μερες.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από george.S Προβολή μηνύματος
    Για την υγρασία που μενει εγκλωβισμένη
    Φαντάζομαι ότι εννοεί, όχι πάνω από 3 μέρες σερί. Αν είσαι τόσο ψήρας, βγάζεις κουκούλα και το κάνεις μία βόλτα ανά 3 μέρες.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Μα για να εγκλωβιστεί υγρασία πρέπει να την έχεις σκεπασει μούσκεμα. Αλλιώς προς τα κάτω δεν πέφτει η υγρασία;
    Εκτός αν η κουκούλα δεν ειναι αδιάβροχη.

    Και στην τελική, πόοοοση υγρασία να εγκλωβιστεί; Πάλι καλύτερα είναι από ξεσκέπαστη.

  14. #14
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Μεταφέρεται από τον αέρα και πάει εκεί που είναι πιο ζεστά. Αν έχει μια κουκούλα ανάμεσα θα μείνει εκεί.
    Δυστυχώς η κουκούλα είναι ημερήσια προστασία.

    Τις μέρες που έχει Ήλιο είναι καλύτερα σκεπασμένη αλλά θέλει και εκεί οπές να φεύγει η υγρασία του πρωϊνού κ.λπ.

    Πολλά λειτουργούν όπως το παραφινέλαιο, δεν ξέρω γιατί να προσπαθούμε εφόσον υπάρχουν γαλακτώματα.

    Έτσι είναι στα θερμά κλίματα, χρειάζεται 2' συντήρηση κάθε μήνα.

    Τα πλαστικά που δημιουργούν κοιλότητες προς τα επάνω λειτουργούν το ίδιο.
    Θέλει βόλτα ή έναν δυνατό ανεμιστήρα για λίγο.

    Αν το νερό στα νησιά έχει άλατα, ξεπλένεται με εμφιαλωμένο ή άλλο νερό με λίγα άλατα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    19
    η υγρασία υπάρχει στον αέρα. δεν είναι ένα πράγμα που πέφτει με την βαρύτητα. όποτε εάν για μέρες βρέξει και μετά έχει νοτια ήπιες πορτοκαλάδα. Δεν αστειεύεται η υγρασία.

    doctor_john...εχεις κανενα προιον ως κορυφη σε γαλακτωματα; τι εννοεις 2λεπτα συντηρηση καθε μηνα; σε τι;

    Από όσο έχω διαβάσει απιονισμένο νερό είναι το καλύτερο.σωστα;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Περι γυροσκοπιου και αλλων οπωροκηπευτικων
    από Cpt. Haddock στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2015, 11:39
  2. Καθαρισμός και συντήρηση πλαστικών μηχανής
    από darknezz στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/11/2014, 22:27
  3. Περί παροιμιών, παρεξηγήσεων και άλλων
    από nikos_abel στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2011, 09:30
  4. Περί φρένων (και άλλων φαιδρών..) ΑΧ-1 και ΝΧ 250 !!
    από froulis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 29/06/2007, 00:43
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2006, 21:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF