Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Κάπνισμα μετά απο αντισκωριακό σπρέυ??

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142

    Exclamation Κάπνισμα μετά απο αντισκωριακό σπρέυ??

    Εδώ στα ξένα η οδήγηση τον χειμώνα δεν είναι και η καλύτερη ιδέα.

    Για πρώτη φορά λοιπόν, και στα πλαίσια του "αφήνω την μηχανή στην άκρη μέχρι να περάσει ο χειμώνας", τον περασμένο Νοέμβριο την ετοίμασα ανάλογα. Ένα από τα βήματα ήταν και το ψέκασμα του κινητήρα και των εκεί γύρω μερών με ένα ειδικό αντισκωριακό σπρέυ.

    Σήμερα λοιπόν που την έβαλα μπρός για πρώτη φορά μετά από 4 μήνες, μετά από 2-3 λεπτά που ήταν αναμμένη, παρατήρησα πως άρχισε να καπνίζει ο κινητήρας . Αμέσως την έσβησα (προφανώς) και μετά απο λίγα λεπτά ο καπνός μειώθηκε και σταμάτησε.

    Ξεκαθαρίζω ότι σε καμία φάση δεν άρχισε να μυρίζει καμμένο. Ο καπνός φαινόταν να εκλύεται από τον χώρο του κινητήρα οπότε η υπόθεση μου είναι πως (όπως ζεσταινόταν) ίσως άρχισε να εξατμίζει το αντισκωριακό?

    Διάβασα τις οδηγίες στο σπρέυ και ξεκάθαρα λέει ότι μπορείς να το ψεκάσεις στον κινητήρα και μάλιστα για αποθήκευση χειμώνα προτείνει να βάλεις και μπόλικο. Από την άλλη λέει να μην το βάλεις πάνω σε καυτή επιφάνεια..

    Τώρα τι υποτίθεται πως πρέπει να κάνω? Να βρώ τρόπο να πλύνω την μηχανή?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Όπως το περιγράφεις κι εγώ θεωρώ ότι λογικά καπνίζει το αντισκωριακό. Μάλλον όταν φύγουν τα πιο πτητικά (λέμε τώρα...) στοιχεία θα αφήσει στέρεο υπόλειμμα, οπότε αν σε ενοχλεί αισθητικά η ιδέα ρίξε ένα σπρέι καθαρισμού κινητήρα και ξέπλυνέ τον τώρα που είναι νωρίς.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    οι κιντηρες ειναι βαμμενοι. για ποιο λογο να βαλεις τετοιο σπρευ? τελος παντων αν το ξανακανεις, σκουπισε τη με ενα πανι και μετα κανε ενα πλυσιμο πριν την βαλεις μπροστα. το κλασσικο svelto/ava για τα πιατα τα σπαει αυτα τα "λαδια". το βρισκω περιττο παντως. μονο τα καλαμια και οι βιδες σκουριαζουν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Λάδι ψιλό είναι και καιγεται

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις παιδιά. Το θέμα μου βασικά είναι, μπορώ να την οδηγήσω τώρα ως έχει ή παίζει να λαμπαδιάσει? Ρωτάω γιατι ένα πλύσιμο είναι ολόκληρη ιστορία..

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Τι τύπος μοτοσυκλετας είναι και είναι θέμα το πλύσιμο?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από haga1981 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις παιδιά. Το θέμα μου βασικά είναι, μπορώ να την οδηγήσω τώρα ως έχει ή παίζει να λαμπαδιάσει? Ρωτάω γιατι ένα πλύσιμο είναι ολόκληρη ιστορία..
    οχι δεν παιζει αυτο. ειναι μεν εφλεκτο αλλα πρωτα θα εξατμιστει απο τη ζεστη -οπως και εγινε- και μετα θα επιανε φωτια. ακομα και αναπτηρα να βαλεις θα καει πολυ γρηγορα εφοσον μιλαμε για λογικη ποσοτητα. παρε ενα στεγνο πανι και καθαρισε οσο μπορεις. αλλωστε το να καιγεται αυτο το πραγμα κανει κακο στην επιφάνεια ειδικα αν ειναι βαμμενη. κανονικα ΘΕΛΕΙ ΠΛΥΣΙΜΟ

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τι τύπος μοτοσυκλετας είναι και είναι θέμα το πλύσιμο?
    Το πλύσιμο είναι θέμα όχι λόγω μηχανής (CB500X), αλλα λόγω περιορισμών εδώ που μένω. Δεν έχω δει ποτέ να πλένεται όχημα έξω στον δρόμο και δεν έχω χώρο ιδιωτικό για να την πλύνω. Αν το δοκιμάσω έξω μπορώ να φάω από κράξιμο το λιγότερο μέχρι να μου φέρουν την αστυνομία (ικανούς τους έχω τους ντόπιους). Με τα πολλά μόνο σε πλυντήριο έξω μπορεί να γίνει η δουλειά αλλά κοντά εκεί που μένω δεν έχει. Που σημαίνει ότι μόνο μετά από μια (όχι μικρή) διαδρομή οδήγησης μπορεί να γίνει άρα μηδέν το όφελος.

    Μήπως υπάρχει κανένα καθαριστικό τύπου "στεγνό καθάρισμα"? Πχ την ψεκάζεις, περιμένεις μερικά λεπτά, την περνάς με ένα πανί και είσαι κομπλέ? Τον Νοέμβριο δεν έριξα πολύ, μια λογική ποσότητα και την πέρασα και με πανί από πάνω μετά άρα δεν πρέπει να έμεινε πολύ.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.597
    Που να δεις πως καπνίζει αν ρίξεις λάδι μηχανής στους λαιμούς και τελικο με πινέλο,τα καλύψεις όλα,, (το έκανα γιατί ίσως προστατεύει από σκουριά). Και βενζίνη μου έχει πέσει μεγάλη ποσότητα σε καυτό λαιμό εξάτμισης και δεν πήρε, απλά εξατμίστηκε στιγμιαία, δεν αρπανε τόσο εύκολα φωτιά, και πετρελαωμα να την κάνεις μπάνιο με πετρέλαιο πάλι δύσκολα θα πάρει φωτιά.

    Αν ανησυχείς τόσο κάτσε δίπλα με λάστιχο, πυροσβεστήρα 5-10 λεπτά να ζεσταθεί να εξατμιστούν όλα και μετά φύγε,

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ratamahatta
    Εγγραφή
    26/04/2015
    Μηνύματα
    658
    Με σφουγγάρι και 2 κουβαδάκια , ενα με σαπουνάδα και ένα με καθαρό νερό θα κανείς δουλεια χωρίς να ενοχλήσεις τους γείτονες , ούτε πολλά νερά ούτε τίποτα
    Του ποζερα η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Πήγαινε σε ενα self service πλυντήριο και ριξε λιγο νερό πάνω της. Σωστά και νόμιμα.

    Κι εγω τη σκέπαζα 3 μηνες το χειμώνα, δεν έβαλα ποτέ τετοιο σπρέυ, μόνο την κουκούλα. 3 χρόνια ήταν τόσο καθαρή που δεν χρειάστηκε ποτέ να την πλύνω.
    Το μόνο -επιπλέον- που έκανα ήταν να βάζω 1-2 στρώσεις χαρτόνι επάνω από τη σέλα και το ντεποζιτο για να μην ακουμπάει απευθείας η κουκούλα όταν χιόνιζε.

    Α και λάδωνα την αλυσίδα, το πίσω γρανάζι ήταν πάντα εκτεθειμένο οπότε εκει το λάδι βοηθούσε.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Στα υπ' όψιν ο καπνός είναι φουλ καρκινογόνος
    ανανήψαντας

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.145
    Επίσης, υπάρχουν κιτ για στεγνό καθάρισμα. Δεν δοκίμασα ποτέ κάτι σχετικό, τα έβλεπα όμως στα μαγαζιά με είδη μοτοσυκλέτας.

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/05/2020
    Μηνύματα
    142
    Ευχαριστώ θερμά για όλες τι απόψεις και απαντήσεις.

    Τελικά πήρα ένα ειδικό σπρέυ καθαρισμού της Muc-Off που λειτουργεί χωρίς καθόλου νερό και σκοπεύω να το περάσω 2-3 χέρια από όλα τα σημεία που αν θυμάμαι σωστά είχα ψεκάσει το αντισκωριακό και βλέπουμε...

    Το σίγουρο είναι, πως δεν θα το ξαναχρησιμοποιήσω.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 12:04
  2. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 09/03/2004, 05:46
  3. Μια βολτα μετα απο καιρο πρεπει να ειναι καλη
    από hornet στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 13:21
  4. Καλιμερα μετα απο πολυ καιρο!!!
    από ruyjin στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 12:55
  5. Έετσι θα ειμαστε μετα απο 50 χρονια!!!
    από dela στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2003, 19:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF